Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları / Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Randevu Al

Birçok insanın elinde, ayağında sıkça gördüğümüz verruko vulgaris ya da halk arasındaki tabiri ile siğil problemi toplumda yeteri kadar ciddiye alındığını söyleyemeyiz. Vücudumuzda görüldüğü yere göre farklı isimlerle anılmaktadır. Bulaşıcı bir tür HPV virüsü olması nedeniyle kesinlikle sakınılması gereken sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Çünkü başta aileniz olmak üzere toplumda birlikte yaşadığınız insanlarla bulaşma riski bulunmaktadır. Sorunun geçmişi çok eskiye dayanmakta olup, 3000 yıllık mumyada bile siğil problemine rastlanmıştır. Büyük ölçüde zararsız olmasına karşın kadınlarda serviks kanseri dediğimiz (rahim ağzı) kanserine yol açmaktadır. Aynı şekilde erkeklerde önlem alınmadığında penis ve anüs kanserlerine neden olabilmektedir. Siğiller 5 farklı çeşidi ile karşımıza çıkmakta olup, bu sayfada kadın ve erkeklerde en sık görüleni anal siğilleri ele alacağız.

Anal Kondilom Tedavisi

Makat Siğili (Kondilom) Nedir?
Evet arkadaşlar sorunun tıp dilindeki adı Anal Kondilom (Condyloma Acuminatum) olup, daha çok yetişkin insanlarda görülmektedir. Bunun en önemli nedeni cinsel ilişkiye girme yaşı diyebiliriz. Erkeklerde anüs ve penis, kadınlarda ise yine anüs içi ve çevresi ile genital bölgede görülmektedir. ABD’de yaşayanlarda yapılan araştırmalarda her yıl 1 milyon yeni makat siğili teşhisi konmaktadır. Yani sorun hayli yaygın olduğu görülmektedir. HPV virüsü yaklaşık 100 farklı türü olmasına karşın anal ve genital bölgede görülen tip 6 ve tip 11 neden olmaktadır.

Neden Olur?
Sorun kendiliğinden ortaya çıkmak yerine daha çok bu virüsü taşıyan insanlardan bulaştığı bilinmektedir. Bulaşma nedenleri arasında başta cinsel temas olmak üzere ortak kullanım alanları ön plana çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse siğil problemi olan bir insanla aynı havluyu kullanmak bile risk içermektedir. Özellikle 30 yaş altı insanlar daha fazla risk taşımaktadır. Belirli bir yaş aralığı vermek gerekirse 15-35 yaş arasında yer alanlar daha fazla risk taşımaktadır. Şimdi dilerseniz makat siğiline neden olan faktörleri başlıklar halinde görelim.

Cinsel İlişki: Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi en önemli etken cinsel ilişki olup, cinsel yönden aktif olan kadın ya da erkeklerin %50 gibi büyük bir bölümü anal kondilom riski taşımaktadır. Kadın ve erkek arasında yaşanan cinsel temas yanı sıra homoseksüel ilişi yaşayan erkeklerde de sıkça görülmektedir. Yani oral ve anal cinsel temas ile kolayca bulaşabilmektedir. Bulaşma şekli mukoza (derinin) aşınması şeklinde bulaşmaktadır. Bunun için yakından tanımadığınız insanlarla cinsel temaslardan uzak durmak gerekir. Eşinizde böyle bir sorun olması halinde ise cinsel birleşim esnasında prezervatif gibi koruyucu ürünler kullanabilirsiniz. Tabii ki %100 koruyucu etkisi olmayan bu ürünlere de tam olarak güvenmemelisiniz.

Ortak Kullanım Alanları: En önemli neden cinsel ilişki olmasın karşın bu sorunu taşıyan insanlarla ortak alanları kullanmak yine riski artırmaktadır. Örnek vermek gerekirse alafranga dediğimiz oturmalı tuvaletler risk taşımaktadır. Klozet üzerine koruyucu herhangi bir ürün koymadığınızda risk artmaktadır. Sizden önce makat siğili olan biri kullanması halinde ciddi risk taşımaktadır.

Siğil Olan İnsanlarla Temas Düşük ama muhtemel nedenlerden biride el ile temas olup, özellikle anal kondilom olan biri havuz, banyo gibi alanlardan çıktığında tokalaşmanız ya da vücut teması kurmanız halinde yine risk almanız muhtemeldir.

Genetik: Doğum yapacak anne adayları bu konuda kesinlikle dikkatli olması gerekiyor. Çünkü doğum esnasında siğilleri olması halinde bebeğe bu virüsler bulaşabilmektedir. 0-3 Yaşında bebeklerde nadirde olsa bu sorun görülmektedir. Böylesi bir durum olması halinde cinsel taciz durumu göz ardı edilmemesi gerekir.

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olanlar: Vücudumuzun en önemli noktalarından biri hiç şüphesiz bağışıklık sistemi olup, insanı hastalıklar ve virüslerden korumaktadır. Fakat bazen bağışıklık sistemi yeterli güçlü olmayabilir. Böyle bir durumda olmanız halinde maalesef HPV virüsü de size kolaylıkla bulaşabilmektedir. Özellikle kanser tedavisi gören hastalar çok dikkatli olması gerekir. Çünkü kemoterapi bağışıklık sistemin zayıflattığı için birçok hastalığa açık hale gelmektedir.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?
Evet arkadaşlar sorunun yapısını ve nedenlerini aktarmaya çalıştım. Şimdi ise sorunu nasıl anlayabileceğimize bakmak istiyorum. Siğil denince hepimizin yakından tanıdığı pütürlü şişlikler olup, fakat bilmediğimiz bir husus ise bazen görünmeyecek kadar küçük boyutlu olabilmektedir. Bunun dışında bir ya da birden fazla olabilmektedir. Çünkü mevcut virüs diğer insanlara bulaştığı gibi bizde de yayılmaya neden olabilir. Şimdi dilerseniz erkekler ve kadınlarda anal siğilin nasıl anlaşılacağına dair detayları görelim.

Anal Kondilom Resimleri
Resim yayınlamak istiyorum ama maalesef müstehcenlik içerdiği için özenle seçerek yayınlamamız gerekiyor. Aşağıda bir kaç görsel yer almaktadır.

Genital Siğil

Makat Siğili

Kadınlarda Makatta Siğil: Öncelikle gerek anüs içi ve çevresi gerekse vajina içi ve çevresinde sıkça görülebilir. Hanımlar bu bölgelerde ortaya çıkan şişliklere karşı dikkatli olması gerekir.

Erkeklerde Makatta Siğil: Kadınlar gibi yine en sık görüldüğü nokta anüs çevresi ve rektum iç kısmı olup, bunun dışında penis ucu ve çevresinde sıkça görülmektedir. Erkekler bu bölgelere özellikle dikkat etmesi gerekebilir.

Makat Siğili Belirtileri Nelerdir?

Evet arkadaşlar tip 6 ve tip 11 HPV virüslerinin görülme yerlerini yukarıda öğrendik, şimdi ise hangi bulgu ve belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini görelim. Siğili bilmeyen, tanımayan yoktur.  O nedenle bu hususu geçerek daha çok neden olduğu şikayetleri ele almak istiyorum. İlk olarak vücudumuzda sorunun ne kadar zamanda ortaya çıktığına bakalım.

Sorunun Ortaya Çıkması Aylar Sürebilir: Örnek HPV virüsü (makat siğili) olan biriyle cinsel ilişkiye girdiğinizde kişide mevcut virüsün sizde ortaya çıkması minimum 3 ay sürmektedir. Bazen 6 ay ve daha fazla zamanda ortaya çıktığı görülmektedir. Yani aman efendim yaptık, ettik bir şey olmuyor mantığı ile hareket etmeyin.

Kaşıntıya Neden Olur: En önemli belirtilerinden biri kaşıntı olup, makatta ve genital bölgede rahatsız edecek düzeyde kaşıntıya neden olur. Yani ortaya çıkan kaşıntı problemleri her zaman masum değildir. Büyük ölçüde altında yatan önemli bir neden bulunmaktadır. Kaşıntı nedenlerinden biri de makat siğili olup, tabii ki tek başına yeterli bir neden değildir. Makatta kaşıntıya neden olan Anal Dermatit, Hemoroid, Anal Fissur,  Anal Apse, Kıl Kurdu ve Anal Fistül gibi durumlar neden olabilmektedir. 1 Haftadan uzun süren kaşıntı probleminiz varsa mutlaka bir doktora müracaat etmelisiniz.

Kanama Yapabilir: Siğiller herhangi bir ağrı ve acıya neden olmazken bazen zorlanmaya bağlı olarak kanamaya neden olabilir.  Özellikle kadınlarda genital bölgede görülen siğiller cinsel ilişki ve normal doğum esnasında kanamaya neden olduğu bilinmektedir.

Makat Siğili İçin Hangi Doktora Gidilir?
Evet arkadaşlar hastalığın neden olduğu belirtileri de gördükten sonra bu tür problemi olan insanların çözüm için ne yapması gerektiğini ele alalım. Öncelikle utanma duygusundan sıyrılarak mutlaka doktora muayene olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Pe ki anal ve genital bölgede görülen siğillerin tedavisi için hangi doktora ya da bölüme muayene olmalıyız. İşte burada biraz dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü birçok bölüm bu konuda size yardımcı olmasına karşın en etkili bölüm genel cerrahi olacağını düşünüyoruz.

Kadın Doğum Uzmanı (Müdahale Etmez Yönlendirir)
Özellikle kadın hastalar genital bölgede bu sorunla karşılaştıklarında çözümü kadın doğum uzmanında aramaktadır. Teşhisi konusunda doğru bir seçim olmasına karşın tedavi seçenekleri hususunda size yardımcı olmayarak mutlaka cildiye ya da genel cerrahi uzmanına yönlendirecektir.

Dermatoloji (Kısıtlı Müdahale İmkanı Bulunur) Diğer adı cildiye olan dermatoloji uzmanları cilt yani deri üzerinden görülen hastalıkların teşhis ve tedavisini yapmaktadır. Siğil içinde tercih edebileceğiniz bu bölüm tedavi olarak Krioterapi dediğimiz siğilleri sıvı azot ile dondurmaktadır. Bu uygulama tam anlamı ile yeterli olmayabilir.

Genel Cerrahi (Proktoloji Uzmanı) Önerilir: Evet arkadaşlar makat siğili tedavisinde en alakalı bölüm olarak genel cerrahi önerilmektedir.  Fakat burada dikkat etmeniz bu bölümün çok geniş bir alan olduğu ve kendi içerisinde branşlaşma yönüne gittiğidir. Anal bölge hastalıklarına bakan bölümü Proktoloji olup, daha deneyimli oldukları söylenebilir. Hangi doktora ya da bölüme gideceğimizi gördüysek şimdide teşhis ve tedavinin nasıl yapılması gerektiğini görelim.

Makat Siğili Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazı içerisinde sürekli belirttim ama tekrar değinmek istiyorum.  HPV virüsü bulaşıcı olması nedeniyle fark ettiğiniz anda mutlaka tedavi olmalısınız. Bir şey olmaz, kendi kendine geçer diye düşünürseniz sizde daha fazla yayılması yanı sıra aileniz ve çevrenizdeki insanlara bulaştırırsınız. Tedavisine baktığımızda oldukça kolay olmasına karşın tam olarak kurtulmak için biraz sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. Şimdi başlıklar halinde tedavinin nasıl yapıldığına bakalım.

Elektrokoter (Önerilir) İsmini belki de ilk defa duyduğunuz bir cihaz olmasına karşın sağlık alanında çok önemli yeri bulunmaktadır. Son yıllarda ameliyatlarda kesme işlemini makasla ve neşterle yapmak yerine Elektrokoter ile yapmaktadır. Etkisini özetlemek gerekirse bir metali ısıtıp plastik bir şeye dokunduğunuzda nasıl eritip buharlaştırırsa Elektrokoter’de aynı şekilde vücudumuzda dokunduğu yeri buharlaştırmaktadır. Yapılışı siğilin temiz cilde kadar buharlaştırılması şeklinde yapılır. Aynı şekilde siğil benzeri bir sorun olan benlerde de Elektrokoter sıklıkla kullanılmaktadır.

Radyo Frekans (RF): Benzer bir diğer yöntem Radyo Frekans olup, aynı şekilde elektrokoterde olduğu gibi buharlaştırarak yok etme mantığını izlemektedir.

Lazer (Çok Etkili Değildir) : Siğil tedavisinde ön plana çıkan uygulamalardan biride lazer olmasına karşın sanıldığı kadar etkili değildir. Çünkü siğiller genelde ciltten kabarık ve cilt renginde olduğu için lazer yeterli olmaz. Sadece yüzeysel siğiller varsa kullanılabilir.

Krioterapi: Evet arkadaşlar genel cerrahi uzmanlarına muayene olduğunuzda Elektrokoter ve Radyo Frekans gibi yöntemlerle sorundan kurtulursunuz. Fakat cildiye uzmanlarına gittiğinizde bu cihazları bulma imkanınız olmayacaktır. Daha çok krioterapi dediğimiz sıvı azot ile dondurma yöntemi uygulamaktadır. Kontrolsüz yanıkara neden olması sonucu çok fazla önerilmektedir. Yapılışına bakacak olursak sıvı azot ile siğil dondurularak çürümesi beklenmektedir. Çürüyen siğil koparak yerinden ayrılmaktadır. Uygulama biraz can yakıcı olabilmektedir.

Makat Siğili Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Bulaşıcı olduğu kadar insan vücudunda hızla yaygınlaşan bir hastalıktır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde olacağı gibi aynı zamanda anüs iç kısmında kalın bağırsağa kadar ilerleyebilmektedir. Yani belirtmek istediğim sorun her hastada farklı büyüklükte olabilir. A hastasında 1 tane olurken B hastasında 15-20 cm büyüklüğe ulaşabilir. Bu nedenle tek bir ücret belirtme imkanı yoktur. Tedavi ücreti muayene yanı sıra aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak göndereceğiniz resim ile öğrenebilirsiniz.

Makat Siğili Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
İşte burası çok önemli olup, bu konuda kesinlikle bilinçli olmalısınız. Tedavi edilen siğiller tekrarlama özelliği olduğu için tedaviniz bu olasılığı göz önünde bulundurarak yapılmalıdır. IDEA Kliniklerde tedavi edilen hasta 1 ay sonra kontrole çağrılmaktadır. Kontrole geldiğinde yeni oluşan siğiller var mı buna bakılır. Varsa yeniden yok edilir ve yine 1 ay sonra tekrar kontrole çağrılır. Yeni oluşum siğil yoksa herhangi bir müdahale yapılmadan hasta 2 ay sonra kontrole çağrılır. Yine yoksa bu sefer 3 ay sonra çağırılır.  Bu şekilde hastalarımız 6 ay kontrolümüz altında olup, kontrole geldiğinizde sizden herhangi bir muayene ya da tedavi ücreti alınmaz. 6 Ay boyunca yeni siğiller olmaması sorundan kurtulduğunuz anlamına gelir.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor!
Anal siğil hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz sorularınızı sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formundan doktorlarımıza sorabilirsiniz. Yazının devamından en sık sorulan sorular ve cevaplarını bulacaksınız.

Makat Siğili Kanama Yapar mı?
Evet arkadaşlar özellikle vajina ve anüs iç kısmında yer alan siğiller cinsel ilişki esnasında kanamaya neden olabilmektedir. Çok sık görülen bir durum olmasa da kanama görülür.

Kansere Neden Olur mu?
Üzücü ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki başta kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinmektedir. Nadir ihtimaller ise anüs ve penis kanserine neden olduğu düşünülmektedir.

Elma Sirkesi ile Tedavi Edilir mi?
Makat siğili tedavisi kısmında bitkisel yöntemler ve sirkeye yer vermedim. Çünkü kesinlikle mantıklı bir işlem olmayacaktır. İçeriğindeki asit ile ciltte kontrolsüz yanığa neden olan sirken siğilleri yok etmek için yeterli değildir.

Siğili Olan Evlenebilir mi?
Farklı bir soru ile devam edelim.  Evet arkadaşlar sorunun bulaşıcı bir virüs olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Evleneceğiniz kişiye bulaşma riski hayli yüksektir. Öncelikle yaşadığınız bu sorunu mutlaka paylaşmalı ve tedavinize eksiksiz devam etmelisiniz. Buna ek olarak makat siğili aşısı dediğimiz ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar bu virüsten korunmayı amaçlamaktadır. Örnek eşinizde böyle bir sorun var ve size bulaşmasını önlemek için bu iğnelerden olabilirsiniz.

183 Yorum

 1. Hocam bendede makat içinde ve dışında genital sigiller var mantar gibi küme halindeler psikolojim bozuldu bunlar tek tük dü hastanede koterle yaktırdım.daha çok yayıldılar

  • Doktorun Cevabı

   çıkabilir normal.1 yıl takip edilmesi ve çıkarsa tekrar RF yada koterize edilmesi gerekir.biz klinklerimizde RF ile tedavi ediyoruz

 2. tarakci3457@gmail.com

  Merhaba makat bolgesinin disinda bi tane et parcasi gibi bisey var sigile benziyor. Mail adresinize Resim atsam yorumlayabilir misiniz cok merak ediyorum tesekkurler..

 3. Merhabalar. Anal kondilom rahatsızlığım var az sayıda bit kaç adet sivilimi hem makat içinde hem de dışında radyofrekans ile yaktirdim. Tekrarlamaması için ne yapmam gerekiyor. Tekrarlama oranı nedir tecrübelerinize dayanarak? Hastalarınız genelde kaç seansta kurtuluyorlar bu hastalıktan.

  • Doktorun Cevabı

   siğilin tekrar etmesi bünyenize bağlı.biz hastalarımızı bir yıl kontrol altında tutuyoruz.tedavide hepsi temizlenir.belli aralıklarla kontrole çağrılır eğer yeni çıkan varsa RF ile tedavi edilir.

 4. Meraba hocam bende sigillée var kac kez doktora gittim krem yazdilar gecmedi 3kez yakildi gine gitmedi gittikce cogaliyor buyyor kaniyor kasiniyor ne yapmaliyim

 5. Hocam merhaba 23 yaşındayım ve bekarım cinsel ilişki yaşamadım makat bölgemde üç dört adet beyaz birer et parçası çıktı duş alırken farkettim cinsel yolla bulaşan bir virüs olarak belirtiliyor bunun yakma olmadan krem veya başka tedavisi yokmudur yardımıcı olurmusunuz …

  • Doktorun Cevabı

   siğil tedavisinde en iyi yöntem RF dir.gelirseniz hem tedavinizi hem 1 yıllık takibinizi yapabiliriz

 6. Hocam penisimde küçük küçük 4 yada 5 tane siil cıktı şimdide penisimin üst dibinde çıkmaya başladı tehlikeli mi bu ne yapmam gerek

  • Doktorun Cevabı

   geciktirmeden tedavi olmalısınız.hem bulaşıcıdır hem hızlı yayılır.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 7. İcindemerak@gmail.com

  Merhaba ben hiç ilişkiye girmedim ama penisimin ucunda ve ortalarında beyaz uçuk gibi birşey var bazen gri renginde oluyor hiç belirtisi yok 7 8 aydır böyle gmail ile resim atsam hangi hastalık olduğunu soyliyebilirmisiniz…

 8. merhabalar makatımda 3 tane farklı noktalarda ben gibi bişey gördüm.kondilloma benziyor.dermotolağa gittim bu nolduğu tam belli değil genel cerraha yolladı o da dedi kondillama benziyor.ve hemen yakıyım dedi..kondillom olması için küme şeklinde olması ağrı kaşıntı kanama yapması gerekmiyo mu?ben hemen yaktırtmadım kendimi:)))siz ne diyorsunuz?hiç bişikayetim yok..kondillom hiç belirti vermeyedebilir mi?

  • Doktorun Cevabı

   kondilomun mutlaka küme şeklinde olması gerekmez.kanama yapmaz.bulaşıcıdır.bu nednele tedavinizi geciktirmeyin

 9. Merhabalar hocam ben de basur vardı genel cerrahi doktorun à gittim muayene etti iki çeşit krem ve bi kaç tane ilaç verdi duzenli kullandım geçti arkasindan hemen makat çevresinde siğil gibi bişeyler çıktı doktor A da gitmedim basur sandım yıné iki aydır var ve çoğaldı bayagi bi yeni araştırdım internetten öğrendim kondilom oldugünü geçer mi bu illet cevap verirseniz sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   gecikmeden tedavi olmalısınız.hem bulaşıcıdır.hem hızlı çoğalır.içerde de olabilir.biz RF ile tedavi ediyoruz.

 10. Hocam merhaba ben homoseksüel ilişki yaşadım bir kaç ay önce ve geçenlerde siğil fark ettim hemen doktora gittim gaz sıktı. Ve merhem verdi. Tekrar kontrole gel dedi. Temas yoluyla da bulasabildigi için sürekli ellerimi dezenfekte ediyorum başka neler yapabilirim bulaşmasını engellemek için ve prezervatif kullanarak ilişkiye girebilir miyim ve öpüşme yoluyla partnerime bulaşır mı? Çok teşekkür ederim şimdiden cevabınızı bekliyorum.

  • Doktorun Cevabı

   kondom yeterince korumaz,HPV ile birlikte başka cinsel hastalıklarda bir arada bulunabilir.tedaviden sonra 3 ay tekrarlama olmazsa temizlenmiş sayılırsınız ama 1 yıl hastanın takibi gerekir

 11. Merhaba hocam uzn sure once iliskiye girdim ilk basta penisimde sigiller cikti dr gitmedim sonra anal bolgede cikti penisimde cikmasini anladim ama anal bolgede neden cikti

  • Doktorun Cevabı

   bu kendi kendinizede bulaştırdığınızı ve yayılmış olduğunu gösterir. anüs içine de yayılım olmamıştır umarım. daha fazla bekletmeden bulaşma olmadan tedavi olmanızı öneririm.biz kliniklerimizde siğil tedavisini RF ile yapıyoruz.böylece sağlam dokuda hasara neden olmadığı için iyileşme çok daha hızlı oluyor.gelirseniz tedavinizi RF ile yapabiliriz

 12. Hocam merhaba anal ilişki yapdım daha önce ama bu son sıralarda kanamaya başladı be makatımın çevresinde çok çok küçük ve az siğil gibi bir şey çıktı sıkıyorum patlamıyo canımda acımıyor ne yapmam gerek utanıyorum ailemden dolayı

  • Doktorun Cevabı

   kondilom gecikmeden tedavi edilmeli hem hızlı yayılır,sadece dış yüzeyde değil makat içindede olabilir.aynı zamanda bulaşıcıdır

 13. Hocam makat bolgemde 2.. 3 tane küçük siğil var 2 . 3 günde bi kaşınıyor ve kayboluyor çok küçük sivilce gibi bir şey
  Doktora gitmeye utanıyorum bna kullanmamı isteye bileceğiniz bir ilaç varmı veya krem bazen ne kasinti oluyo bazende hiç uzun süre olmuyo hiç bişey yok muş gibi teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   utanmak bu hastalıkta çözüm değil.mutlaka muyane yapılmalı.anüs ve genital organlar değerlendirilmeli.içerde varsa tedavi edilmezse siğil çok büyüyüp tıkanıklıklara bile neden olabilir.ayrıca bulaşıcı bir hastalık

 14. Hocam bogaz da çıkan hpv için tedavi var mıdır nasıl yapılır trdsvisi zor mudur

 15. Hocam merhaba
  Yaklaşık bir yıl önce penis bölgesinde küçük siğiller çıktı, doktora gittim bana sürmem için Verrutol ilacı nı verdi kullandım 2 ay sonra geçti.
  2 ay önce anlamadığım bir şekilde banyo yaparken Anüs cevresin de küçük prüzlükler farkettim
  tekrar doktora gittim hpv dedi Aldara krem verdi. 1 paket kullandım geçmedi.
  Yurt dışındayım Aldara krem alamıyorum ne yapmam gerekli ?

  • Doktorun Cevabı

   bir an önce tedavi olmalısınız.bekletmeniz halinde barsağa kadar yayılabilir.hem kendinize hemde çevrenize bulaştırırsınız.kondilom tedavisi le ilgili her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 16. Merhaba hocam benım makat bolgemde sığil cıktı ama kendı kendıne 3-4 ay sonra kayboldu kendı geçme ıhtımalı varmı acaba hocam ?

 17. Hocam merhaba. 8 gün önce anal fissür ameliyatı oldum ve makatta bulunan iki siğil alındı. Fissür konusunda çok rahatım sorun giderildi ancak alınan siğillerin yeri henüz kapanmadı ve dışkılama esnasında ve sonrasında ciddi sorunlar yaşıyorum. Dikiş atılmadığı için kesikler bir türlü kaynamıyor ve canım yanıyor. Krem ya da pomat Önerir misiniz ?

  • Doktorun Cevabı

   günlük pansumanınızı yaptıktan sonra yara iyileşmesini hızllandıran bepanten plus gibi pomadlar kullanabilirsiniz

 18. hocam merhabalar. genital ve makat bölgemde şiddetli kaşınma sonucu küçük siğiller oluşmaya başladı. ne yapmam gerekiyor ne önerirsiniz ?

  • Doktorun Cevabı

   kondilom,hızlı yayılan ve bulaşıcı bir hastalıktır.bir an önce tedavi olmannızı öneririm.kliniklerimizde kondilom tedavisini RF ile yapıyoruz
   Op.Dr.Seher Şirin

 19. hocam merhabalar. makat ve genital bölgemde siğile benzeyen küçük şişlikler var. Kondilom hastalığından şüpheleniyorum. bu konuda bilgi verir misiniz ?

 20. Merhaba hocam , benim makatta siğil vardı doktor koterle yaktı dış kısımdakilerini.işlemden sonra küçük bi yırtık olustu sonra o yırtık büyüdü endişeleniyorum hocam 1 aydır iyileşme yok kendiliğinden iyilesirmi yoksa dikilmesi mi gerekiyor iyi günler hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder