Kafada Yağ Kisti Tedavisi

Bu yazımızda kafada şişlik ve onun en önemli nedenlerinden birisi olan yağ kisti problemini ele alacağız. Toplumda yağ bezesi olarak bilinse de bu bilgi doğru değildir. Çünkü yağ bezesi ya da diğer adıyla lipom, lipoma avuç içleri, ayak tabanı ve kafa derisinde görülmeyen iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylusu çok nadir görülmektedir. Yağ bezesi ile ilgili sitemizde kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Yağ kisti ile daha çok kafada görülür ve tıp dilindeki ismi Epidermoid ya da Sebaceous olarak bilinmektedir.

Kafada Yağ Kisti Nedir?

Büyük ölçüde saçlı deride görünen bir sorun olup, kaynağına baktığımızda insan sağlığı için gerekli olan yağ bezleri ile alakalı olduğu görülmektedir. Sorunun yapısını ele almak gerekirse saçlı derinin her yerinde nohut büyüklüğünde ya da 3-4 cm genişliğinde iyi huylu tümörlerden biridir.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Oluşur?

Neden kaynaklandığına dair net bir bilgi yok fakat genetik olduğu üzerinde durulmaktadır. Bunların dışında ise travmalar, ameliyatlar ve nadirde olsa benler yağ bezlerinin tıkanmasına neden olmaktadır. oluşumuna bakacak olursak saçta yağlanma problemini örnek vererek başlamak istiyorum. Saçta yağlanma bir çok insanın ortak sorunu olup, genelde kafada mantar dediğimiz  enfeksiyon ya da saç dökülmesi sonucu belirgin hale gelmektedir. Çünkü her kıl kökü etrafında o kılın sağlığı için gerekli yağ ve ter bezleri bulunmaktadır. Saçı ve saçlı deriyi korumak için sürekli yağ salgılamaktadır. Buraya kadar herhangi bir sorun bulunmuyor. Asıl sorun yağ bezlerinin yağ salgılayamaması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yağ Bezlerinin Tıkanması Sonucu Ortaya Çıkıyor: Yağ bezlerinin sağlıklı çalışmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. En fazla saçlarda yağlanmaya neden olur. Fakat yağ bezlerinden bir ya da bir kaçı tıkandığında salgı cilt dışına çıkmak yerine apse benzeri bir oluşum ile cilt altına biriktirmektedir. İlk başlarda dikkat çekici olmasa da ilerleyen süreçte büyüklüğü artacak ve baskı yaptığı için ağrıya neden olacaktır.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Anlaşılır?
Yukarıda da belirttiğim gibi ilk etapta herhangi bir belirti ve şikayete neden olmamaktadır. Asıl sorun ilerleyerek cilt altında biriken kistin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır. Büyüme uzun zaman alacağı için ilk başlarda ciddiye alınmadığını söyleyebilirim.

Kafada Sert Şişlik: Sorunun en belirgin özelliği kafada şişlik olup, tabii ki tek nedeni yağ kisti olmadığını bilmelisiniz. Tabii ki normal bir durum olmayan kafada şişlik problemi kesinlikle ciddiye alınmalı ve altında yatan nedenin ortaya konması için doktor muayenesi gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda yağ kisti dışında kafada şişliğe neden olan sağlık sorunlarını sizlerle paylaşmaya dikkat edeceğim. Yağ bezesi ile arasındaki fark burada ortaya çıkmaktadır. Lipom yumuşak bir yapısı olup, dokunduğunda hareket etmektedir. Kist ise daha sert yapıda  olup, misket kadar sert diyebilirim.

Ağrı: Cilt altında biriken kist büyüdükçe baskı yapmaya başlayacaktır. Bu durum maalesef ağrılı bir süreci ortaya çıkaracaktır. Genelde doktora gelen insanlar ağrı şikayeti başladıktan sonra doktora gelmektedir.

Ciltte Kızarıklık ve Ateşlenme: Yağ kisti normalde iyi huylu tümörler olmasına karşın çok nadir kanserleşme riski bulunmaktadır. Kanser riski içerenlerde ciltte kızarıklık, ateşlenme gibi durumlar görülebilir.

Resimlere Göz Atalım
Sorunu yakından tanımanız için hastalığa dair aşağıda bir kaç resim yer almaktadır. Sizde de böylesi bir görüntü varsa dikkatli ve temkinli olmalısınız.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortaya çıkan sorunun geriye gitme, kendi kendine yok olma özeliği yoktur. İlaçla, kremle yine aynı şekilde tedavisi neredeyse imkansız diyebiliriz. Bir diğer husus ise yavaşta olsa büyüme eğiliminde olduğu için sürekli ilerleyen ve tedavi edilmesi gereken bir sorun haline gelmektedir. İlk başlarda küçük olması, herhangi bir şikayeti olmaması her zaman aynı olacağını göstermez. İlerleyen süreçte şikayetleri ve görünümü büyüyerek insanların dikkatini çekecek ve dikkatli bakışlardan haliyle rahatsız olacaksınız.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Kafada yağ kisti için insanlar genelde Cildiye yani dermatoloji bölümüne muayene olmaktadır. Asıl gidilmesi gereken bölüm Genel Cerrahi olmalıdır. Çünkü muayene sonunda ilaç vs tedavisi olmayacağı, cerrahi müdahale gerekeceği için direkt olarak Genel Cerrahi bölümüne randevu alabilirsiniz.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde yaşıyor ya da 10 dakika gibi kısa bir süreliğine gelme imkanınız varsa IDEA Kliniklerde ücretsiz muayene imkanı bulabilirsiniz. Genel Cerrahi uzmanlarının görev yaptığı idea kliniklerde hasta kabulü randevulu olarak yapılmaktadır. Size uygun gün ve saate randevu oluşturmak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu arayabilir ya da aşağıda bağlantıya tıklayarak Online randevu uygulamasını kullanabilirsiniz https://www.ideaklinik.com/online-randevu

Yağ Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?
Lafı hiç eğip bükmeden çözümün ameliyat ile olduğunu belirtmek istiyorum. Ama korkmanıza gerek yok sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Ameliyat deme nedenim tedavilerde 0,5 mm ve üzeri kesi yapılarak uygulanan tedavilerin ameliyat olarak kabul edilmesiyle alakalıdır. Dediğim gibi çok basit olup, kistin olduğu yerde çok küçük bir kesi yapılarak çıkarılmaktadır. Kesik mümkün mertebe küçük olmalıdır. Çünkü kafa derisinde estetik dediğimiz gizli dikiş yapılması mümkün değildir. Aynı şekilde tedavi edilecek alan tıraş edilmemesi gerekir. Yoksa hasta 2-3 ay boyunca saçkıran gibi bir görünümle dolaşmak zorunda kalır. En fazla 5 dakika içinde yapılan ameliyat sonrası hasta evine, işine, hayatına kaldığı yerden devam etmektedir. Herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Tedavinin nasıl yapıldığını aşağıda yer alan Op. Dr. Atilla KAYA’nın tedavi esnasında çekilmiş videosundan izleyebilirsiniz.

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Türkiye’de tedavi ücretlerini İnternet ortamında açıkça yayınlayan tek sağlık kurumu sanırım IDEA Klinik diyebilirim. Çünkü hazırladığı tedavi ücretleri sayfasında tüm detaylara yer vermektedir. Kafada yağ kisti tedavi ücreti alınacak kist sayısı ve büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi muayene ücretsiz olup, SGK’lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Doktorlarımız Sorularınıza Yanıt Veriyor
Kafada yağ kisti ile ilgili olarak aktaracaklarımız bu kadar olup, bundan sonra sizden gelen farklı sorulara yanıt vereceğiz. Sizin de sormak istedikleriniz varsa sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Şimdi dilerseniz en sık sorulan sorulara hızlı yanıtlar vererek başlayalım.

Yağ Kisti Baş Ağrısı Yapar mı

Ziyaretçilerimiz kafada yağ kistinin ağrı yapıp, yapmayacağını merak ettikleri görülmüştür. Sayfada bunun detaylarına yer verilmişti ama tekrar aktarayım. Sorun ilk etapta çok küçük olduğu için herhangi bir şikayet neden olmaz. Sıkındı kistin büyüterek baskı yapması ile ortaya çıkar. Ağrı, kızarıklık ve kötü huylu olması halinde insanlarda ateşlenmeye neden olabilir.

Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?
Kesinlikle böyle bir şey mümkün olmayacaktır. O nedenle gereksiz yere zaman ve paranızdan olmamanızı öneririm. Mutlaka doktora muayene olarak çözüm haritasını birlikte belirlemelisiniz.

Saç Dökülmesi Yapar mı?
Saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda kesin sebepler arasında olmamasına karşın küçükte olsa bir risk bulunmaktadır. Çünkü yukarıda yer alan görsellere dikkat ederseniz kistin olduğu yerde saçların seyrek ya da hiç olmadığı görülmektedir. Tabii ki bu kişilerde dökülme nedeni genetik, kansızlık, demir eksikliğine bağlıda olabilir. Saç dökülmesi geniş kapsamlı bir konu olup, bununla ilgili detaylı bir yazı hazırlayacağız.

Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
Çıkarılan yağ kisti normalde tekrarlaması beklenmez. Fakat kısa sürede yeniden oluşuyorsa uzmanlar bu durumu kötü huylu yani kanserli olarak yaklaşmaktadır. Tedavi sonrası tekrarlama olursa dikkat etmelisiniz.

299 Yorum

 1. Nazlı demirci

  Mrb. Kafamın arkasında enseme doğru bir şişlik vardı. 2 yıla yakındır vardi ve elledigimde sağa sola kayıyordu. Son 3 gündür çok sertleşti herhangi bir oynama olmuyor fakat yastığa başımı dahi koyunca 3 gündür cok ağrı yapıyor

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba
   iltihap oluşmuş olabilir sertlik büyük olasılıkla ona bağlıdır tedavi olmalısınız

 2. Merhaba,yaklasik 5 yil once basimda ki kistleri aldirmustim fakat.son 1,5 -2yildir aldirdigim yerdrn tekrar ciktilar ve basimda 1-4iken suan sayamiycak kadar cogaldilar.Yazinizin sonunda kanser diye bahsadedilmis.Acaba ne tur bir kanser.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kapsülü ile beraber çıkarılamadıysa tekrarlar,size yakn kliniğimize gelirseniz tedavisini yapabiliriz. Mikrocerrahi ile tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 3. Doktor bey benim 4 yasında iki yıldan beri kafasında kulağinnin ustünde buyuk çok sert kemik gibi bir sislik var .hangi doktora götürmeliyim birde ne olabilir bana bir bilgi verebilirmisiniz

 4. Songul demırsoy

  Merhaba benım beynımın arka kısmında sac derısınde kucuktu buyudu sıskınlık var sert. Boynumda sırtımda agrı yaparmı

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Yağ bezesiolabilşr, muayene olmalısınız, büyüdükçe doku beslenmesi bozulduğu için o bölgedeki saçlar dönüşebilir ve ağrıya neden olabilir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 5. Iyi akşamlar benimde 1 senedir kafa min ortasinda sert yara gibi BISEY var 2 gün önce kaso ti kaşıdım kan geldi nedir acaba

  • Doktorun Cevabı

   Büyük olasılıkla yağ bezesi vardı, enfekte oldu ve patladı, tedavi olmanız gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi, muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.

 6. merhabalar .. benim tam beynimin üzerinde yaklaşık 20 Li yaşların civarı bu yağ bezesi vardı zamanla büyüyüp acı verince (sekiz yıl içinde)aldırdım . Yaklaşık 6 yıl sonra tekrar aynı yerden büyüdü . hatta başımda farklı bi kaç yerde de yayılma gösterdi bu kötü huylu yahut kanserli olduğu anlamınamı geliyor. Bu beze büyüdükçe saç oradan kendini döküyor yahut patladıysa yine aynı şekilde o kısımda olan tüm saç dökülüyor

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Kapsülü çıkarılamadıysa tekrar büyür. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

   • Merhaba benim kulağımın yanında saç bitiminde bir ağrı var herhangi bir şişlik yok görünüşte ama elleyince küçük bir yuvarlak sert bir şey elliyorum ve çok ağrıyor acaba nedeni nedir

    • Doktorun Cevabı

     Yağ bezesi olabilir, ağrı varsa iltihaplanıyordur. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

 7. İyi akşam lar benim eşimde kafasında deri altında yağ toplamış beyin cerahine gıdık beyin cerahi bakmiyormuş hangi bıranşa gidecek bilmiyorum teşekurederim

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Yağ bebesi tedavisini genel cerrahlar yapabilir. Kliniklerimizde mikrocerrahi ile yapıyoruz, saçlı deride minimal iz kalıyor. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz.

 8. İyi akşamlar bendede vardı aldirmistim fakat aynı yerden tekrar çıktı büyüyor ben ne yapabilirim

  • Doktorun Cevabı

   Kapsülü ile çıkarılabilşeydi, nüks etmezdi. Tekrar aldırmanız gerekir. Kliniklerimizde yağ bebesi tedavisini mikro cerrahi ile yapıyoruz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. @lipomtedavisi instagram hesabından tedavilerimizi görebilirsiniz

 9. Merhaba benim ilk enseme yakın olan kısımda saclarımın bitiminde bir şişlik var misket büyüklüğünde ve canımı yakıyorda sert ellediğimde hareket etmiyordu fakat bir kaç gün sonra ensemin sol tarafında bir acı hissettim ve önceden olduğu yerdeki şişlikden aşağı enseme geldi boynumu hareket ettirdiğimde acı hissediyorum hemen bir hekime başvursam bunun için derhal bir ameliyat yapılabilir mi acaba ?

  • Doktorun Cevabı

   Tedavi için gideceğiniz kurumabağllı. Şikayetiniz yağ bezesine benziyor. Klinikleeimizde muaenee ile değerlendirilir hemen tedavisi yapılabilir. 054262110888 nolu telefondan sizzeen yakın kliniğimizi öğrenip tedavi olabilirsiniz.

  • Merhaba bugün 8 yaşında kızımın kafasının ön tarafında saçlı derisinde nohut büyüklüğünde ağrısız hafif kaşıntılı bir Şişlik fark ettik daha önce yoktu dokundum hareket etmiyor Baha bir korktum neden olabilir acaba

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    Şişlik pek çok nedenle olabilir. Şişliği fotoğrafını çekip 05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderirseniz değerrlendirebiliriz.

 10. İyi günler. Bem kafamın arkasında bi tane yağ kisti var orta büyüklükte aldırmaya korkuyorum acılı bir operasyonmu ve genç yaşta olduğum için, tekrar saç çıkarmı ordan

  • Doktorun Cevabı

   Yağ bezelerinde tedaviyi mikrocerrahi ile yapıyoruz. Bu nedenle pek iz kalmaz. Fakat büyüdükçe yapılacak kesi büyüyeceği için daha büyük iz kalır. Birde büyüdükçe bulunduğu alanda saçların dökülmesine neden olur. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim