Anismus

Anismus vajinusmusa benzer şekilde makat kaslarının kramp şeklinde kasılması problemidir. Sorunun ana kaynağı Pubo Rektal makatı oluşturan kaslarda oluşmaktadır. Sorun sadece kasılma ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda dışkılama sonrası beklenen gevşeme yeteri kadar olmaması ortaya çıkmaktadır.

Anismus tedavisi kliniğimizde yapılmaktadır.
Makat kasılması (Anismus) tedavisi mümkün bir problemdir.

Anismus Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Makatta ağrı; en sık ve en bezdirici belirtidir. Günün herhangi bir saatinde, sıklıkla dışkılamadan sonra makatta kasılma olur. Bu kasılma kola bacağa kramp girmesi gibidir. Bazen dayanılmaz düzeylerde olabilir. Kasılma muayene esnasında oluştuysa muayenede tespit edilebilir ancak bu çok küçük bir ihtimaldir. Genellikle muayenede tespit edilemez. Kontrolsüz spazm her iki cinste de yaklaşık aynı sıklıkta görülür. Bu belirtiler makat çatlağında da görülür ancak çatlakta hastalığın kendisi de tespit edilir.

Boşaltamama; Hasta rahatça dışkılayamaz, tuvalette uzun kalması ve çok ıkınması gerekir. Buna rağmen tam boşaltamamış hissiyle tuvaletten çıkar. Burada kasılmadan çok anal bölge adalelerinin güçlü olması etkendir. Parmakla muayenede bu aşırı güçlü yapı hissedilir . Anal kalan yüksekliği normalden daha fazladır. Bu gurup hastalar sıkça dışkısını parmakla boşaltmak zorunda kalırlar ve kabızlık sorunu da yaşarlar.

Anismus Egzersizi Olarak Ne Yapmalı?
Kasların gevşek olduğu yada çeşitli yaralanma sebebiyle gaz veya dışkı kaçırma gibi sorunların kısmen düzelmesi için çeşitli egzersizler önerilmektedir. Bu egzersizlerin en bilineni kegel egzersizidir. Elektriksel uyarıcılarla da bu yapılabilir ancak anismusta kaslar zaten fazlasıyla güçlü olduğu için bu tür egzersizlerin yararı olmaz hatta tam tersi etki de yapabilir.

Teşhis Nasıl Konur?
Hastanın anlattıklarıyla yönlenilir, net muayene bulgusu yoktur. İleri tetkik olarak anal manometri ve defakografi yapılabilir ve özellikle manometri ciddi yol göstericidir. Anoskop, rektoskop, kolonoskop ve ultrason gibi girişimlerin teşhiste hiçbir yarar olmaz, ekonomik kayıp dışında anlamı yoktur.

Anismus Tedavisi Nasıl Yapılır;
Kesin sonuç veren net bir tedavisi yoktur ancak çeşitli uygulamalarla olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Anismus ameliyatı; Puborektal kasın kesilmesi şeklinde yapılan ameliyatta başarı düşük olduğu, hastanın tam rahatlayamaması sebebiyle pek uygulanmamaktadır. Zor dışkılamanın eşlik ettiği kasların güçlü olduğu hastalarda anal fissür tedavisinde uygulanan L.İ.S (lateral internal sfinkterotomi) ameliyatında genellikle yüz güldürücü sonuçlar elde edilir ancak riskleri olan bir ameliyattır.

Botulinum Toksini Tedavisi; En etkili yöntemdir. Her ne kadar kesin sonuç denemese de % 95 gibi oldukça yüksek başarısı vardır. Puborektal kasın felç olması sağlanır. Hastaların % 95 inde tam düzelme sağlanır % 5 lik kısımda ne yazık kişide hiçbir düzelme gözlenmez. Bu şekilde cevap vermeyen hastalara 15 gün sonra ikinci doz Botulinum Toksini yapıldığında bunların da bir kısmının düzeldiği görülmüştür. Uygulama 1 dakikada 2 enjeksiyon şeklinde yapılır ve son derece basittir.

Karıştığı Hastalıklar;

Bölgede ağrı yapan tüm hastalıklarla karıştırılabilir. Bunlar;

Hemoroid (basur)

Anal fissür

Apseler

Proktit

Rectit

Sarkma

Soliter ülser

Özetle;

Anismus ciddi bir hastalık değildir, en etkili tedavisi Botulinum Toksini enjeksiyonudur.

Hipnozla tedavinin başarılı olacağı da bilinmelidir.

72 Yorum

 1. Hocam Merhaba
  Benimde anismus şikayetim var beraberinde anal fissürde vardı bir doz 100 ünite bo… uygulandı fakat bir fayda göremedim,makat bölgesinde sürekli spazmım var hatta idrar yollarımı bile etkiliyor ayrıca karın kaslarımda bile bu spazmı hissediyorum.Sürekli bu durumda olmaktan çok rahatsızım ne yapılması gerekiyor ? teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Muayene ile değerlendirip gerekirse tekrar botilinum enfeksiyonu yapılabilir. Yada tıbbi hipnoterapi yaptırabilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 2. Hocam merhaba iki içinde iki sefer makat çatlağından ameliyat oldum biri makatın içinden kas kesildi fayda olmadı bir ay sonra makatın dışından oldum dikiş atıldı dikiş atıldığı günden beri tuvaletimi az yapıyorum şişkinim paylıyacak duruma geldim ilk ameliyatta böle sorunlarım yoktu tuvaletimi rahat yapıyordum ikinci ameliyattan sonra böle oldum doktorla görüştüm botoks yapalım dedi bir kasa ne yapıcam hocam bilgi verir misiniz ikinci ameliyatım tam bir ay oldu

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Büyük olasılıkla olduğunuz ikinci müdahaleye bağlı anal darlık gelişmiş olabilir. Muayene ile değerlendirip ona göre müdahale etmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

 3. Hocam bende iki haftadır maktta daralma var gibi kabiz deyilim ağrim yok şişkinlik yok ama tuvalet gittiğimde tam olarak dışki yapamiyorum ne yapmalıyım
  Saygilar

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Makatta daralma anismus denilen hastalıkta görülür, anal fissürde olabilir. Hastalığınızın tam teşhisi için muayene olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

   • Hocam ben 2 senedir bu sorunu yaşıyorum yemek yemeye korkuyorum 1 bardak şu içsemde şişkinlik oluyor artık dayanılmaz bir hale geldim büyük abdest yaparken aşırı zorlanıyorum çok az dışkılama yapıyorum oda ıkınarak anismus olarak düşünüyorum tedavisi varmı varsa da maliyeti nedir bütçem çok kısıtlı bu konuda ne yapabilirim bu arada kolonoskobi endoskobi yaptırdım bir şey çıkmadı ibs dediler hemoroidle ilgili bir problemim çok yok

    • Doktorun Cevabı

     Bir psikoloğa muayene olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 4. Merhaba hocam, benim ara ara olan gaz çıkarırken yaşadığım kamplarım var ama dün geceden beri 12 saattir sürekli gelen kramplar devam ediyor. Makatta ve bagirsakalrimda kramplar halinde oluyor. Gaz geliyor iki büklüm oluyorum ama ıkınamıyorum çünkü ıkındıkça daha çok acıyor ama bian önce çıkmazsa da o keskin kramp gitmiyor. Ne yapmam lazım?

  • Doktorun Cevabı

   şikayetiniz anal fissür düşündürüyor, size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 5. Merhaba Hocam,
  2 haftadır dışkılama yapmamı sağlayan kasları yeteri kadar kasamıyorum. Ikınmak istiyorum ama tam yapamıyorum. Dolayısıyla tam bir boşaltım yapamıyorum.
  Antibiyotik kullandım onun yan etkisi mi, psikolojik mi bilemiyorum.
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Bol posalı yiyecekler, sebze-meyve, lifi gıdalar ve su tüketin. Dışkı bardakta belli bir pasaj oluşturması ki dışkılama uyarılabilsin, zaten fazla ıkınmak fissür, hemoroid gibi hastalıklara neden olur. Dışkılama ihtiyacı oluştuğunda asla ertelemeyin hemen tuvalete gidin.

   • Ertelemiyorum. Normal kabızlıktan farklı olarak o bölgedeki kaslara güç veremiyormuşum gibi hissediyorum. O yüzden endişelendirdi beni. Umarım yediklerimle ilgilidir. Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

 6. İyi günler Hocam. Yaklaşık 2 haftadır tuvaletimi yaparken sıkıntı yaşıyorum. Bazen acil tuvalet ihtiyacı duyuyorum bazen de tuvaletten çıktıktan hemen sonra tekrar gitmek zorunda kalıyorum. Tam olarak rahatlayamıyorum. Tuvalwtimi kesik kesik yapıyorum. Ayrıca belimde ve sağ kasığımda şiddetli ağrılar hissediyorum (2004 yılında sağ kasık fıtık ameliyatı oldum). Beslenmeme dikkat ediyorum ve çok fazla hareket ediyorum ama yine de bu sorunu yaşıyorum. Sebebi ne olabilir, tavsiyenizi merakla bekliyorum. İyi çalışmalar

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Şikayetleriniz anal fissür düşündürüyor, daha fazla gecikmeden muayene olup tedavi olmalısınız. Ilaçla tedavi şansınızı kullanın. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 7. mrb hocam ben hemorayit amaliyatı oldum
  oldukdan itibaren cok kasılmalar oldu
  rahat boşaltma yapamıyom ve kaslar bıraz dısarıda ne önerirsiniz

  • Doktorun Cevabı

   Hemoroit le birlikte anal fissürde varsa ve tedaviyi yapan dikkatinden kaçmış olabilir. Proktoloji konusunda yeterli deneyime sahip bir genel cerrahi uzmanı görünün.

 8. Mürvet çelik

  Selamın aleyküm hocam benim hemoroidim var anismus teşhisi konuldu hergün ağrım var bir çözüm bulunamadı ne yapmalıyım 1senedir gitmediğim hastane doktor kalmadı bana bir yardımcı olsanız

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Hemoroidin nedeni anismustur, anismusun tedavi edilmesi gerekir. Botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz.

 9. Hocam iyi günler

  Tuvalet den sonra makat bölgesinde ayakta değil de oturunca şişlik hissi ve bazen yanma oluyor özellikle araç kullanırken rahatsız ediyor.. Bir de büyük abdest yaparken bir yere takılıyor gibi oluyor ve dışkımı yapıyorum. Anal Fissür için pelvik mr çektirdim herhangi bir problem çıkmadı ne hemeroid ne fissür . aneskop ile muayene oldum orda da bir şey çıkmadı. Bağırsak spazmı buna neden olur mu? Ya da anismus

  • Doktorun Cevabı

   Anoskopi muayenesinde fissür gözden kaçmış olabilir. Proctoloji konusunda yeterince deneyimi olmayan genel cerrahlar fissürü göremeyebiliyor. Fissür tanısı MR la konulmaz zaten. Yanma şikayetiniz fissür düşündürüyor. Muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.

 10. Hocam merhaba.Aşırı yorulmadan dolayı makatımın sol iç tarafında ağrı başladı.Otururken sürekli bir yanma hissi.En çok da yürürken ağrı yapıyor,olan enerjimi tüketiyor.Sabahları uyandığımda kendimi iyileşmiş hissediyorum.Birkaç adım atmak ağrının başlaması için yeterli oluyor.Ağrı makatımın iç sol tarafında ve tek bir noktada.Herhangi bir şişlik yok.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri