Anismus: Makat Kaslarının Gevşeyememesi Nedir, Nasıl Önlenir?

Kabızlığın ortaya çıkması ve kronikleşmesinde önemli bir yere sahip olan Anismus, (makat kaslarının gevşeyememesi problemidir.) Sorunun uzun süre devam etmesi halinde, makatta ağrı ve kanama gibi şikayetler yanı sıra hemoroid, anal fissür ve makat sarkması gibi hastalıklara sebebiyet verir.

Anismus nasıl geçer

Anismus Nedir?

Dışkılama zorluğu ya da dışkılayamama problemi şeklinde de tarif edebiliriz. Aynı şekilde, Paradoksal Puborektal Kontraksiyon, Dissinerjik Defekasyon gibi isimlerle de karşınıza çıkabilir.

Anismus Nasıl Bir Hastalık? Örnek: Sağlıklı bir insan dışkıladığı anda rahatlamış bir şekilde tuvaletten çıkar, olması gerekende budur. Anismus problemi olan insanlar ise tuvaletten çıkarken aynı rahatlığı yaşayamaz! Hem de uzun süre tuvalette kalmasına, ıkınmasına rağmen; rahatlamış bir şekilde tuvaletten çıkamaz. (1,2).

Anismus Neden Olur?

İlk olarak nasıl oluştuğuna bakalım mı? Sorunun altında yatan neden; makat kaslarının (puborektal kasların) dışkılama esnasında gevşeyememesidir. Daha anlaşılır hale getirmek için biraz detaylandırayım.

Makat kaslarının önemli görevlerinden biri dışkı ve gaz kaçırma problemini önlemektir. Dışkılama hissi oluşmadığı ve de siz tuvalete gitmediğiniz sürece bu kaslar hep kasılı kalır. Bu şekilde dışkı ve gaz kaçırmanın önüne geçerler. Ta ki dışkı, rektuma gelip, dışkılama ihtiyacı hissettiğinizde ise tuvalete gider ve hafif bir ıkınma ile normalde kaslı olan kaslar kendiliğinden gevşer. Yukarıda belirttiğim işleyiş, sağlıklı insanlar için geçerlidir.

Anismus problemi olan insanlarda ise kaslar dışkılama esnasında da hep kasılı kalmaktadır. Kişi tuvalete gitse de, uzun süre ıkınsa da değişen bir şey olmaz. Puborektal kaslar hep kasılı kalmakta ve dışkının geçişini zorlaştırmaktadır. Anüs kısmı kapalı ya da çok dar olması nedeniyle, rektumda bulunan dışkı tamamen boşaltılamaz. Dışkının ince olması, rahatlayamama, ağrı ve kanama şikayeti olması anismus ve fissür, hemoroid belirtisi olabilir.

Peki, Bu Soruna Sebebiyet Veren Etkenler Neler?

Anismus, kesin nedeni bilinmemekle birlikte; çocukluk çağında karşılaşılan fiziksel ve ruhsal travmalar, depresyon ve anksiyete bozukluğu yanı sıra cinsel ilişki problemleri de öne çıkmaktadır. Bazen de sorunu kendi kendimiz ortaya çıkarırız. Dışkılamayı erteleme (uzun süre tuvalete gitmeme) gösterilebilir.

Anismus Belirtileri Nelerdir?

Dışkılayamama, Rahatlayamama: Sorunun ilk ve en belirgin hali, olması gibi rahatça dışkılayamama, dışkılama sonrası rahatlayamamadır.

Kabızlık: Kişinin dışkılayamamasına bağlı olarak akut ya da kronik kabızlık ortaya çıkacaktır. Rektumda, bekleyen dışkı kuruyacak, katılaşacak ve hatta taşlaşacaktır. Bu durum kabızlığı kronik hale getirecektir. (3).

Makatta ağrı; en sık ve en bezdirici belirtidir. Günün herhangi bir saatinde, sıklıkla dışkılamadan sonra makatta kasılma olur. Bu kasılma kola bacağa kramp girmesi gibidir. Bazen dayanılmaz düzeylerde olabilir. Kasılma muayene esnasında oluştuysa muayenede tespit edilebilir ancak bu çok küçük bir ihtimaldir. Genellikle muayenede tespit edilemez. Kontrolsüz spazm her iki cinste de yaklaşık aynı sıklıkta görülür. Bu belirtiler makat çatlağında da görülür ancak çatlakta hastalığın kendisi de tespit edilir.

Makattan Kan Gelmesi: Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi ilerleyen zamanlarda yeni sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Örnek: Makattan kan gelmesi bunların başında gelir. Ikınmaya bağlı iç hemoroid ya da dışkının kalınlaşması, taşlaşması sonucu makatta çatlak kanama ve ağrı yapacaktır.

Anismus Nasıl Anlaşılır, Teşhis Nasıl Konur?
Hastanın anlattıkları ile hareket edilir. Net muayene bulgusu yoktur. İleri tetkik olarak anal manometri ve defakografi yapılabilir. Özellikle manometri ciddi yol göstericidir. Anoskop, rektoskop, kolonoskop ve ultrason gibi girişimlerin teşhiste hiçbir yarar olmaz. Ekonomik kayıp dışında anlamı yoktur.

Anismus Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kesin sonuç veren net bir tedavisi yoktur ancak çeşitli uygulamalarla olumlu sonuçlar alınmaktadır. Hem hasta hem de doktor için sabır gerektiren bir sorundur.

(BOTOX) Botulinum Toksini Tedavisi; En etkili yöntemdir. Her ne kadar kesin sonuç denemese de % 95 gibi oldukça yüksek başarısı vardır. Puborektal kasın felç olması sağlanır. Hastaların % 95 inde tam düzelme sağlanır %5’lik kısımda ne yazık kişide hiçbir düzelme gözlenmez. Bu şekilde cevap vermeyen hastalara 15 gün sonra ikinci doz Botulinum Toksini yapıldığında, bunların da bir kısmının düzeldiği görülmüştür. Uygulama 1 dakikada 2 enjeksiyon şeklinde yapılır ve son derece basittir. (4).

Anismus ameliyatı; Puborektal kasın kesilmesi şeklinde yapılan ameliyatta başarı düşük olduğu, hastanın tam rahatlayamaması sebebiyle pek uygulanmamaktadır.

Anismus Egzersizi Olarak Ne Yapmalı?
Kasların gevşek olduğu yada çeşitli yaralanma sebebiyle gaz veya dışkı kaçırma gibi sorunların kısmen düzelmesi için çeşitli egzersizler önerilmektedir. Bu egzersizlerin en bilineni kegel egzersizidir. Elektriksel uyarıcılarla da bu yapılabilir ancak anismusta kaslar zaten fazlasıyla güçlü olduğu için bu tür egzersizlerin yararı olmaz hatta tam tersi etki de yapabilir.

Karıştığı Hastalıklar;

Bölgede ağrı yapan tüm hastalıklarla karıştırılabilir. Bunlar;

Hemoroid (basur)

Anal fissür

Apseler

Proktit

Rectit

Sarkma

Soliter ülser

Özetle;

Anismus ciddi bir hastalık değildir, en etkili tedavisi Botulinum Toksini enjeksiyonudur.

Hipnozla tedavinin başarılı olacağı da bilinmelidir.

REFERANSLAR

1. Schouten, W. R., Briel, J. W., Auwerda, J. J. A., Van Dam, J. H., Gosselink, M. J., Ginai, A. Z., & Hop, W. C. J. (1997). Anismus: fact or fiction?. Diseases of the colon & rectum, 40(9), 1033-1041.

2. Rhoads, K. F., & Garcia-Aguilar, J. (2005). Anismus. In Complex Anorectal Disorders (pp. 461-493). Springer, London.

3. Preston, D. M., & Lennard-Jones, J. E. (1985). Anismus in chronic constipation. Digestive diseases and sciences, 30(5), 413-418.

4. Leroi, A. M., Berkelmans, I., Denis, P., Hémond, M., & Devroede, G. (1995). Anismus as a marker of sexual abuse. Digestive diseases and sciences, 40(7), 1411-1416.

76 Yorum

 1. Kerem

  Hocam Merhaba
  Benimde anismus şikayetim var beraberinde anal fissürde vardı bir doz 100 ünite bo… uygulandı fakat bir fayda göremedim,makat bölgesinde sürekli spazmım var hatta idrar yollarımı bile etkiliyor ayrıca karın kaslarımda bile bu spazmı hissediyorum.Sürekli bu durumda olmaktan çok rahatsızım ne yapılması gerekiyor ? teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Muayene ile değerlendirip gerekirse tekrar botilinum enfeksiyonu yapılabilir. Yada tıbbi hipnoterapi yaptırabilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 2. Yunus ceran

  Hocam merhaba iki içinde iki sefer makat çatlağından ameliyat oldum biri makatın içinden kas kesildi fayda olmadı bir ay sonra makatın dışından oldum dikiş atıldı dikiş atıldığı günden beri tuvaletimi az yapıyorum şişkinim paylıyacak duruma geldim ilk ameliyatta böle sorunlarım yoktu tuvaletimi rahat yapıyordum ikinci ameliyattan sonra böle oldum doktorla görüştüm botoks yapalım dedi bir kasa ne yapıcam hocam bilgi verir misiniz ikinci ameliyatım tam bir ay oldu

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Büyük olasılıkla olduğunuz ikinci müdahaleye bağlı anal darlık gelişmiş olabilir. Muayene ile değerlendirip ona göre müdahale etmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

 3. Ayfer

  Hocam bende iki haftadır maktta daralma var gibi kabiz deyilim ağrim yok şişkinlik yok ama tuvalet gittiğimde tam olarak dışki yapamiyorum ne yapmalıyım
  Saygilar

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Makatta daralma anismus denilen hastalıkta görülür, anal fissürde olabilir. Hastalığınızın tam teşhisi için muayene olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

   • Celal

    Hocam ben 2 senedir bu sorunu yaşıyorum yemek yemeye korkuyorum 1 bardak şu içsemde şişkinlik oluyor artık dayanılmaz bir hale geldim büyük abdest yaparken aşırı zorlanıyorum çok az dışkılama yapıyorum oda ıkınarak anismus olarak düşünüyorum tedavisi varmı varsa da maliyeti nedir bütçem çok kısıtlı bu konuda ne yapabilirim bu arada kolonoskobi endoskobi yaptırdım bir şey çıkmadı ibs dediler hemoroidle ilgili bir problemim çok yok

    • Doktorun Cevabı

     Bir psikoloğa muayene olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 4. Betül

  Merhaba hocam, benim ara ara olan gaz çıkarırken yaşadığım kamplarım var ama dün geceden beri 12 saattir sürekli gelen kramplar devam ediyor. Makatta ve bagirsakalrimda kramplar halinde oluyor. Gaz geliyor iki büklüm oluyorum ama ıkınamıyorum çünkü ıkındıkça daha çok acıyor ama bian önce çıkmazsa da o keskin kramp gitmiyor. Ne yapmam lazım?

  • Doktorun Cevabı

   şikayetiniz anal fissür düşündürüyor, size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 5. Durmuş

  Merhaba Hocam,
  2 haftadır dışkılama yapmamı sağlayan kasları yeteri kadar kasamıyorum. Ikınmak istiyorum ama tam yapamıyorum. Dolayısıyla tam bir boşaltım yapamıyorum.
  Antibiyotik kullandım onun yan etkisi mi, psikolojik mi bilemiyorum.
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Bol posalı yiyecekler, sebze-meyve, lifi gıdalar ve su tüketin. Dışkı bardakta belli bir pasaj oluşturması ki dışkılama uyarılabilsin, zaten fazla ıkınmak fissür, hemoroid gibi hastalıklara neden olur. Dışkılama ihtiyacı oluştuğunda asla ertelemeyin hemen tuvalete gidin.

   • Anonim

    Ertelemiyorum. Normal kabızlıktan farklı olarak o bölgedeki kaslara güç veremiyormuşum gibi hissediyorum. O yüzden endişelendirdi beni. Umarım yediklerimle ilgilidir. Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

 6. Ferat

  İyi günler Hocam. Yaklaşık 2 haftadır tuvaletimi yaparken sıkıntı yaşıyorum. Bazen acil tuvalet ihtiyacı duyuyorum bazen de tuvaletten çıktıktan hemen sonra tekrar gitmek zorunda kalıyorum. Tam olarak rahatlayamıyorum. Tuvalwtimi kesik kesik yapıyorum. Ayrıca belimde ve sağ kasığımda şiddetli ağrılar hissediyorum (2004 yılında sağ kasık fıtık ameliyatı oldum). Beslenmeme dikkat ediyorum ve çok fazla hareket ediyorum ama yine de bu sorunu yaşıyorum. Sebebi ne olabilir, tavsiyenizi merakla bekliyorum. İyi çalışmalar

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Şikayetleriniz anal fissür düşündürüyor, daha fazla gecikmeden muayene olup tedavi olmalısınız. Ilaçla tedavi şansınızı kullanın. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 7. asım

  mrb hocam ben hemorayit amaliyatı oldum
  oldukdan itibaren cok kasılmalar oldu
  rahat boşaltma yapamıyom ve kaslar bıraz dısarıda ne önerirsiniz

  • Doktorun Cevabı

   Hemoroit le birlikte anal fissürde varsa ve tedaviyi yapan dikkatinden kaçmış olabilir. Proktoloji konusunda yeterli deneyime sahip bir genel cerrahi uzmanı görünün.

 8. Mürvet çelik

  Selamın aleyküm hocam benim hemoroidim var anismus teşhisi konuldu hergün ağrım var bir çözüm bulunamadı ne yapmalıyım 1senedir gitmediğim hastane doktor kalmadı bana bir yardımcı olsanız

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Hemoroidin nedeni anismustur, anismusun tedavi edilmesi gerekir. Botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz.

 9. Sait

  Hocam iyi günler

  Tuvalet den sonra makat bölgesinde ayakta değil de oturunca şişlik hissi ve bazen yanma oluyor özellikle araç kullanırken rahatsız ediyor.. Bir de büyük abdest yaparken bir yere takılıyor gibi oluyor ve dışkımı yapıyorum. Anal Fissür için pelvik mr çektirdim herhangi bir problem çıkmadı ne hemeroid ne fissür . aneskop ile muayene oldum orda da bir şey çıkmadı. Bağırsak spazmı buna neden olur mu? Ya da anismus

  • Doktorun Cevabı

   Anoskopi muayenesinde fissür gözden kaçmış olabilir. Proctoloji konusunda yeterince deneyimi olmayan genel cerrahlar fissürü göremeyebiliyor. Fissür tanısı MR la konulmaz zaten. Yanma şikayetiniz fissür düşündürüyor. Muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.

 10. Anonım

  Hocam merhaba.Aşırı yorulmadan dolayı makatımın sol iç tarafında ağrı başladı.Otururken sürekli bir yanma hissi.En çok da yürürken ağrı yapıyor,olan enerjimi tüketiyor.Sabahları uyandığımda kendimi iyileşmiş hissediyorum.Birkaç adım atmak ağrının başlaması için yeterli oluyor.Ağrı makatımın iç sol tarafında ve tek bir noktada.Herhangi bir şişlik yok.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  • Doktorun Cevabı

   Anoskopi muayenesi yapılması gerekir.

   • Anonim

    Hocam meraba makatımın 10 cm içinde bir parça var ne olabilir

    • Doktorun Cevabı

     Muayene olmalısınız, anoskopi muayenesi yapılmalı.

   • Tuna

    Merhabalar hocam 6 aylık bebeğim var.kakasını 1 ay kendi yaptı sonra bir anda kesildi.gitmedigimiz doktor denemedigimiz şey kalmadı malesef.mecburen kendimiz lavman yapıyoruz.gördüğüm kaka ucuna kadar geliyor ama nedense anüsten çıkmıyor.anismus olabilir mi?

    • Doktorun Cevabı

     çOcak cerrahisine götürmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim