Makat Apsesi (Perianal Apse) Nedir, Neden Olur, Nasıl Boşaltılır?

Makatta ağrı, şişlik ve kendi kendine patlaması halinde kötü kokulu akıntıya neden olan makat apsesi, acil müdahale gerektiren anal bölge hastalıklardan birisidir; çünkü müdahale edilmeden geçen her dakika makat fistülü riskini artırmaktadır. (1,2).

Makat Apsesi Ne Demek?

Anal apse ya da makat apsesi, sorunun genel adını belirtmek için kullanılır. Çünkü apseler kendi içerisinde 4 gruba ayrılır. Bunların en sık görülen türü: perianal apse ve sırasıyla ischiorectal, intersphincteric ve supralevator apse olarak ayrılmaktadır. (3,4,5,6).

Ramanujam ve arkadaşlarının 1023 hasta üzerinde yaptıkları çalışma sonucu: 437 kişi perianal, 233 kişi ischiorectal, 219 kişi intersphincteric ve 75 kişi ise supralevator apse olduğunu belirtilmiştir.

Bu ayrıştırmanın nedeni apsenin görüldüğü yer ile alakalıdır. Aşağıda yer alan görselde apselerin yerleşim yerleri mavi renkte gösterilmiştir. Makat apsesi çocuklar dahil, tüm yetişkinlerde görülme olasılığı vardır. Görülme sıklığı ise: Her 100.000 kişiden 16’sı şeklinde araştırma sonuçları ile görüyoruz. (7).

Makat apsesi

Yukarıda yer alan görselde de gösterildiği şekliyle apseler, cilt yüzeyine yakın ya da daha derin yerleşimli olabilmektedir. Bu nedenle apse belirtilerinde türe göre farklılıklar olabilir.

Perianal Apse Neden Oluşur?

Sorunun kaynağı: Anal kanal içerisinde bulunan salgı bezlerinin tıkanması ve bakterilerle enfekte olmasıdır. Enfeksiyona neden olan aerobik ve anaerobik (oksijene gerek duyan, duymayan) bakteriler ile alakalıdır.

Anaerobik bakteriler arasında: bacteroides fragilis, peptostreptococcus, prevotella, fusobacterium, porphyromonas ve clostridium en sık görülen türüdür. Aerobik bakteriler arasında ise: staphylococcus aureus, streptococcus ve escherichia coli yer almaktadır. (8).

Anal Apse İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Değerli arkadaşlar, makatta apse riski oluşturan hastalıklar: crohn, hiv, anorektal kanser, anal fissür ve diyabet olabileceği gibi; anal ilişki ya da anüs içine sokulan yabancı cisimler ve travma kaynaklı da olabilir. Öyle ki yapılan bilimsel çalışmalardan birinde: sigara kullanımının apse riski içerdiği ortaya konmuştur. (9).

İshal: Vasilevsky ve Gordon tedavisini yaptığı 103 hastanın ishal olduğunu bildirdi. (10).

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Makatta ağrı: En belirgin apse şikayetleri arasında yer almaktadır. Anüs kenarında, zonklama şeklinde ağrı oluşur. Oturduğunuzda, ağrının arttığını fark edersiniz. Tabii ki makatta ağrının nedeni sadece apse değildir.

Makatta Şişlik: Bir diğer belirti ise anüs çevresinde şişlik olmaktadır. Üzeri kızarık olan bu şişlik, dokunduğunuzda ağrı da artışa neden olmaktadır.

Anal apse belirtileri

Ateşlenme, Titreme: Apsenin daha derinlerde olması halinde, cilt yüzeyinden şişlik ve kızarıklık olmayabilir. Ağrıya ek olarak, ateşlenme ve tir tir titreme şeklinde şikayetler eşlik edebilir.

Makatta Akıntı ve Kötü Koku: Perianal apse, cerrahi müdahale ile boşaltılması gecikirse, kendi kendine patlayacaktır. Tabii ki bu durum sarı renkli akıntı (irin akıntısı) ve ciddi anlamda kötü kokuya neden olmaktadır.

Dikkat! Apsenin kendi kendine patlaması, sorunun çözüldüğü anlamına gelmez. Siz mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Çünkü tam olarak drene edilmesi ve fistül varlığı incelenmesi gerekir.

Apse İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Apse teşhis ve tedavisi için, genel cerrahi uzmanı tercih etmek gerekir. İmkanınız varsa, proktoloji (makat bölgesi hastalıkları) konusunda deneyimli bir hekim tercih edin; çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniş ve kendi içerisinde branşlara ayrılmaktadır.

Unutmamanız gereken bir diğer husus, apsenin en geç 24 saat içerisinde boşaltılması gerektiğidir; çünkü her geçen dakika fistül riski artacak, kendi kendine patlama olasılığı gibi riskler ortaya çıkacaktır. Bu sorun ile akşam ya da hafta sonu karşılaşmanız halinde, hastanelerin acil servislerinden yardım alabilirsiniz.

Acil servislerden yardım almanız halinde, ayrıca genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir; çünkü her apse belli ölçüde fistül riski oluşturur. Fistül, tespit edilmesi halinde, gerekli tedavi genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Perianal Apse Muayenesi Nasıl Yapılır?

Değerli arkadaşlar, yazının giriş kısmında belirtildiği gibi, apseler makat bölgesinin 4 farklı noktasında oluşabilir. Bu nedenle muayenede farklılıklar bulunmaktadır: Perianal apsenin ciltte neden olduğu şişlik, kızarıklık, gözle görülürken; diğer apseler herhangi görünür bir belirti oluşturmaz.

Bu yüzden gözle kontrol, rektal tuşe, (parmakla makat muayenesi) yanı sıra MR ve Endoanal ultrason cihazları ile yapılır. Bu cihazlar: apsenin yerini tespit etmede kolaylık sağlar.

Perianal Apse Nasıl Geçer?

Öncelikle kendi kendine ya da ilaçla geçecek bir sorun olmadığını bilmelisiniz. Tek çözüm yolu: Apsenin cerrahi müdahale ile boşaltılmasıdır. Bunun için genel cerrahi uzmanına müracaat etmelisiniz.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Perianal apse boşaltma işlemi ciltte 1-2 cm kesi ile mümkündür. Cilt altında biriken irin, bu kesikten dışarı fırlayacaktır. İşte bu noktadan sonra, hastanın ağrısı %90 azalarak, rahatlama hissedecektir. İşlem öncesi bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) işlemi yapılmaktadır. Böylece ağrısız bir işlem olduğu söylenebilir. Aşağıda yer alan videodan nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Doktorunuz apseyi boşalttıktan sonra, gerek görmesi halinde drenaj uygulayabilir. Drenaj ile tekrarlama riski ortadan kaldırılır. Yapılan kesi için dikiş atmaya gerek yoktur.

Sağlıklı insanlarda antibiyotik gerekmez; fakat diyabet ve fakat bağışıklık sistemi zayıf olan hastalara önerilebilir. Bu durum doktorlar arasında farklılık gösterebilir.

Makat Apsesi Kremi Var mı?

Google arama sonuçlarında “makat apsesi kremi” kelimesinin önce çıktığı görülüyor. Bu durum insanların bu kelimeye verdiği önemi göstermektedir. Öncelikle böyle bir ürün ile karşılaşmadığımı belirtmek istiyorum. Ayrıca anal apseler ilaç ya da krem ile tedavi edilemez.

ÖZET

Makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi şikayetleri kesinlikle ciddiye almalıyız. Makat apsesi yanı sıra fissür, fistül, hematom sorunların belirtisi olabilir.

Apse fark edildiği andan itibaren, vakit kaybedilmeden doktora müracaat edilmesi gerekir. Çünkü geç kalının her dakika, fistül riskinin artması demektir.

Sadece apsenin boşaltılmasına odaklanmayın. Sonrasında gelişmesi muhtemel fistül problemine hazırlıklı olun.

En önemli hususlardan biri de apsenin nedenlerini araştırmak olmalıdır. Apse nedenleri arasında: İnflamatuar bağırsak hastalıkları yanı sıra makat kanseri olabilmektedir. Bu nedenle altta yatan neden ortaya konmalıdır. Yoksa yeniden apse olması muhtemeldir.

KAYNAKLAR

1. Mappes, H. J., & Farthmann, E. H. (2001). Anal abscess and fistula. In Surgical Treatment: Evidence-Based and Problem-Oriented. Zuckschwerdt.

2. KOÇ, O., SARI, Y. S., TUNALI, V., & ŞAHİN, O. Perianal Apse Sonrası Perianal Fistül Gelişimi.

3. Sahnan, K., Adegbola, S. O., Tozer, P. J., Watfah, J., & Phillips, R. K. (2017). Perianal abscess. Bmj, 356, j475.

4. Hogan, A. M., Mannion, M., Ryan, R. S., Khan, W., Waldron, R., & Barry, K. (2013). Beware the ischiorectal abscess. International journal of surgery case reports, 4(3), 299-301.

5. Millan, M., García‐Granero, E., Esclápez, P., Flor‐Lorente, B., Espí, A., & Lledó, S. (2006). Management of intersphincteric abscesses. Colorectal Disease, 8(9), 777-780.

6. Prasad, M. L., Read, D. R., & Abcarian, H. (1981). Supralevator abscess: diagnosis and treatment. Diseases of the Colon & Rectum, 24(6), 456-461.

7. Adamo, K., Sandblom, G., Brännström, F., & Strigård, K. (2016). Prevalence and recurrence rate of perianal abscess—a population-based study, Sweden 1997–2009. International journal of colorectal disease, 31(3), 669-673.

8. Brook, I. T. Z. H. A. K., & Frazier, E. H. (1997). The aerobic and anaerobic bacteriology of perirectal abscesses. Journal of clinical microbiology, 35(11), 2974-2976.

9. Devaraj, B., Khabassi, S., & Cosman, B. C. (2011). Recent smoking is a risk factor for anal abscess and fistula. Diseases of the Colon & Rectum, 54(6), 681-685.

10. Vasilevsky, C. A., & Gordon, P. H. (1984). The incidence of recurrent abscesses or fistula-in-ano following anorectal suppuration. Diseases of the Colon & Rectum, 27(2), 126-130.

400 Yorum

 1. Hocam birkaç gün önce ishal oldum çok fazla tuvalete çıktım.Sonrasında tuvaletimi yaparken makatta ağrı ve yanma oldu.Dıştan bakınca normal zaten oturunca falan da ağrımıyor ama makat girişinde içe doğru ucu beyaz küçük bi şişlik var bakmaya çalışırken kanadı.Dışkılama esnasında ve sonrasında kanama sadece ilk seferinde nokta kadar oldu.Sizce ne olabilir

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlığa bağlı fissür oluşabileceği gibi ishale bağlı da oluşabilir. Sık dışkılamak ve ısınmak fissür oluşmasına neden olur. Fakat kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 2. Merhaba hocam yaklaşık 5 gün oldu makat kenarında küçük bir şişlik olstu ağrı veya acıma yok tuvalet ihtiyacindada acımıyor ne yapmalıyım geçermi

 3. hocam benim sorunum acı biber yiyince büyük çişimi yaparken içerde yanmalar oluşuyordu ve iç organlarım dışarıya çıkıcakmış gibi oluyordu daha sonra acı bıber yemeyı kestım ve bu yanmalar ortadan kalktı hiç bir şekilde agrı yada sızı yok ama şuanda makatta nohut tanesi büyüklüğünde baloncuk oluştu sanki kan toplanması gibi birşey ve bu nasıl geçer ne yapmam gerekir?.. kolay gelsin..

  • Doktorun Cevabı

   Acı ve baharatlı yiyecekler dışkılarken kabız olmasanız da fazla ıkınmaya neden olur, Bu da hemoroid, anal fissür gibi makat hastalıklarına zemin hazırlar. Anal hematom, tromboze hemoroid olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.

   • Hocam makat apsesi var 3 gun oldu ssk yok ucret ne kadar bide genel anesteziyle yapiuosunuz degilmi

    • Doktorun Cevabı

     Kliniklerimizde genel anestezi ile tedavi yapmıyoruz. Eğer sen gün oldu ise daha fazla bekletmeden acil kliniklerde apseyi açtırmalısınız. Tedavisi geciken apseler fistüle neden olur. Fistül de tedavisı zor ve uzun süren bir hastalıktır.

   • Merhaba hocam yaklaşık 3 gün geçti üzerinden 2 kere kan geldi arada yanmalar oluyor kıl dönmesi olduğunu düşünüyorum hormon tedavisi de alacağım inşallah ben cerrahi operasyon olsun ameliyat olsun kan alımı olsun bayılırım dayanamam kendiliğinden geçer mi

 4. Hocam merhaba. Makatin ust kuyruk sokumundan gelen sarimtirak sivi sabun kivaminda bir akinti olmaktadir. Teshisi koyamadim. İnternetten arastirdim ne oldgunu cozemedim. Bir doktora mi gorunmeliyim? Hastalik hakkinda bilgi alabilir miyim? Tesekkurler

  • Doktorun Cevabı

   Tarifiniz kıl dönmesine bağlı olduğunu düşündürüyor.kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. Yada 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim. Kıl dönmesi ise tedavinizi geciktirmeyin, hastalığınız ilerlemeden tedavi olun derim.biz kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden yapabiliyoruz.

 5. Bi hfta önçe ameliyat oldum makatımn sag alt tarafında Bi tane şişlik var bu ne oluyor cvblarsaniz sevinirim

 6. Hocam benimde adetten sonra makatta akındı karınmı çok agır var gömekte ve kuyruk sokumumda agır var var şişlik ilk günü isal oluyorum 8 yada 9 kere isal ama intap geliyor hocam agırlarım çok şişlik çok agırlar belime vuryor makatta pişik olur ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   Hem kuyruk sokumu , hem de bağırsaklarınla ilgili şikayetlerden bahsetmişsin. Kuyruk sokumunda kıl dönmesi olur, eğer apse varsa ağrısı bele vurabilir.öncelikle durumunu muauene ile değerlendirip tam olarak şikayetlerini tespit edip sorunları en uygun yöntemlerle çözmek gerekir.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsin. Pişik için pruzon pomat kullanabilirsin.

 7. Hocam merhaba makatın hemen yanın daşişlik meydana geliyor genel cerrahi gittim yag bezesi dedi şiş tikten sonra patlıyor ve dışarı atıyor ve rahatlıyorum vehersene tekrarlıyor ve yine makat bölgesinde kaşıntı olmaya başladı ve yine şişmeye başladı ne yapmalıyım cerrah doktoramı gitmeliyim yine korkulacak birdurum varmı bunda kötü huylusuda varmı

  • Doktorun Cevabı

   Yağ bezesi denildi ise gelin muayene ile değeelendirelim, şişlik olup patlıyor ve akıntı oluşuyorsa iltihaplanıyor demektir. Tekrar eden iltihaplar bu bölge de sorun oluşturur.05426210888 nolu telefondan size en yakın şubemize randevu alarak muayene olabilirsiniz

 8. Hocam saygılar. Anal apse teşhisiyle farklı iki cerraha gittim. Yaklaşık 1,5 aydır antibiyotikler iğneler kremler kullandım. Enson muayenemde doktorum kremlere devam etmemi ve elle yaptıpı muayenede fistüle çevrilmeden yaranın iyiyedoğru gittipini söyledi. Ağrım eskiye nazaran az. Yinede çok oturunca vede hafif kabızlıkta ağrıyor. Bu rahatsızlığım geçermi. Kafama çok takıyorum. Saygılar

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlığa bağlı ağrı olması anal fissür düşündürüyor, fissüre bağlı apse oluşmuş olabilir.muayene ile değerlendirip sorunu tespit etmek gerekir.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve ameliyatzız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 9. Hocam merhabalar bundan bi kaç gün evvel tuvalette sanırım biraz sert dışkılama yaptım canım yandı sonraki gün meme oluştu anüs çevremde bir zonklama bir acı bir ağrı mahvoldum tuvalete çıkarken ilk zamanlar kanama yaptı açık kırmızı 3. Gün kanama durdu anestol ve fito krem kullandım teremiycine kullandım madecessol kullandım. Ağrım devam etti bugün dışkılama esnasında taharetlendiğim sırada peçetede kanlı iltihap gördüm baya biraz rahatladım ama şuan kaşıntı ve ara ara zonklama var kaşıntı ve acı var nedir sebebi meme hala duruyor ucu hala sarımsı ve içinde yine iltihap var sanırım basura benziyor ama değil ne yapabilirim daha 4 gün oldu sıcak su torbasına oturuyorum rahatlatıyor anca öyle uyuyorum

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlığa bağlı fissür gelişmiş olabilir. Beraberinde bekçi meme dediğimiz yapı oluşabilir. Fakat fissür sonrası apse de geliştiyse sorun büyür. Muayene olmalısınız. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 10. Hocam bende bebeklikten beri var, yaşım 35 fakat bendeki sadece kaşınma ara ara kanama şeklinde , doktor bunun içşn merhem verdi,merhemle tedavisi mümkün müdür.fistülden korktuğum için kullanmadım Mümkünse hangi merhemi kullanmalıyım.bendeki ciddi mdir ameliyatla geçermi,küçükken beş taneydiler merhemle iyileşti birçoğu,fakat bu kaldı.

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile tam olarak sorunu tespit etmek gerekir,tedavi ona göre planlanır.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemlew yapabiliriz.05426210888 nolu telwfonu arayıp hastalığınız hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

  • Meraba.. 1.5 sene once fissurden ameliyat oldum lakin hic bi zamn agrilarim gecmedi. 1 ay önce makatin hemen üst kisminda ceviz büyüklüğünde abse cikti.. doktor enjektor ile drene etti antbiyotik kullandim 3 gunde sapasaglam oldum. Lakin 1 hafta surmeden tekrardan abse oluştu tekrardan doktora gittim nesterle kesi yaparak drene etti abseyi 2 haftadir kestigi yerden iltihap akiyor bende sicak su oturmasi yapip iltihabı bastitarak cikartiyorum. Sislik yuzde 80 gitti… ama iltihap gitmedi bu iltihap akintisi hic bitmeyecekmi 🙁 yardımcı olursaniz sevirnim

   • Doktorun Cevabı

    şikayetiniz makat apsesi de olabilir fakat tarifiniz daha çok kıl dönmesi apsesi düşündürüyor. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değeelensieip redavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

    • Cevaplarıniz icin cok tesekkur ederim. 1.5 sene once fissurden ameliyat oldum sıkıntılarım tam olarak gecmedi bi kac ay once anrrcta krem kulllandim ise yaramayinca bıraktım. Biraktiktan 1 ay sonra kadar abse oluştu. Hastanede drenaj yaptiktan sonra hergün oturma banyosu ve iltihap bosaltma islemi yapıyoruz. Akintilar birtürlü bitmek bilmiyor ama :(( mr cekildim 1 hafta once ödem ve iltihap var fistul yok dendi. Antibiyotik verip gonderdiler… ben kendim islem yapmasam devamli agri yapio sikarak vs bosaltiyoruz rahatliyorim.. fistül olmus olabilirmiyim

     • Doktorun Cevabı

      Olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir.

     • Hocam yaşım 29..yaklasik 13.14 yasimdan beri makatin yaninda apse olusuyor kendiliginden patlayip iyilesiyor..bazen 1 yil boyunca olmuyor bazen ayda bir oluyor..ozellikle çok yürüyünce hali saha maclarindan sonra agri seklinde basliyor 2.3 gun icersinde nohut buyukligunde oluyor ve patlayip bosaliyor..genel cerraha gittim elle muayene sonucu fistul dedi ilaç yazdi yine tekrarlarsa o bölgeyi yakayim dedi..doktora gidip cerrahi mudahale olmaktan korkuyorum.birde sizin yorumunuzu merak ettim

     • Doktorun Cevabı

      Geçirdiğiniz apseler sonucu fistül oluşmuş, apseye erken müdahale edilmezse fistül oluşur ve fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır. Tedaviyi geciktirdikçe fistülün ilerlemesine basit bir fistülken komplike hale gelmesine neden olursunuz. Bir an önce tedavi olmalısınız.05426210888 nolu telefonla görüşüp ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri