Ana Sayfa / Medikal Estetik / Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi

Randevu Al

İnsan vücudu tehlikeli, tehlikesiz ya da estetik sorun olarak kabul edilen birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Örnek vermek gerekirse Lipom (Yağ Bezesi) insan vücudunda kafa hariç vücudun her yerinde görülebilmektedir. Ağrısız bir şişlik şeklinde ortaya çıkan sorun büyük ölçüde iyi huylu tümör olarak değerlendirilmektedir. Tabii ki kişi ve ailesini psikolojik olarak etkileyebilmektedir. Ama çözümü oldukça kolay olup, 5 dakika gibi kısa bir sürede çıkarılmaktadır.

Yağ Bezesi (Lipom) Nedir?
Dilerseniz hastalığı biraz yakından tanıyalım. Üst satırda da belirtildiği gibi iyi huylu tümör olarak belirtilmektedir. Büyüklüğü 1 cm’den 20 cm’ye kadar olabilmektedir. Bunun nedeni genelde uzun süre doktor muayenesi ya da tedaviye gerek görmeden yaşamakla alakalıdır. Büyük ölçüde zararsız olmasına karşın tabii ki dikkatli olmalısınız. Çünkü çok nadirde olsa Liposarkom dediğimiz kötü huylu türü de olabilmektedir.

NEDEN OLUŞUR?

Birçok hastalık gibi kesin nedeni bilinmemektedir. Fakat bilim adamlarının üzerinde durduğu ortak nokta öncelikle genetik olduğu yönündedir. Yani anne ya da babasında lipom olan çocuklar olmayanlara göre daha risklidir.

Yağ Bezlerinin Kontrolsüz Büyümesi İle Ortaya Çıkar: Sorunun yapısını aktarmak gerekirse deri altında bulunan yaz bezlerinin kontrolsüz şekilde büyümesi halidir. Büyüme sürekli olacağı için tedavi olmadığınız her an şişlik daha büyük ve daha dikkat çekici hale gelmektedir.

Travma ve Yaralanmalar: Bunun dışında çeşitli travma ve yaralanmalar olabilmektedir. Vücudunuza aldığınız bir darbe ilerleyen zamanlarda o noktada istenmeyen sonuçların gelişmesine neden olabilir.

HASTALIKLAR

Lipomlar genellikle yağ bezlerinin kontrolsüz çalışmasına bağlı oluşsa da bunun altında yatan önemli hastalıklar bulunmaktadır. Dilerseniz lipoma neden olan başlıca hastalaıklara bakalım.

Dercum Hastalığı (Adiposis Dolorosa) : Yağ bezesi normalde ağrı yapmamaktadır. Sizde ki sorun ağrıya neden oluyorsa onun altında yatan neden Adiposis Dolorosa olarak da bilinen Dercum Hastalığı ile kaynaklı olabilir. Özellikle fazla kilolu orta ve ileri yaş kadınlarda sık görülen bir hastalıktır. Yapılan incelemede kalça ve diz bölgelerinde ağrılı lipomlara neden olmaktadır.

Cowden Sendromu: Yağ bezesini tetikleyen hastalıklardan biride Cowden Sendromu dediğimiz hastalık olup, ciltte ve mukozalarda lezyonlara neden olmaktadır. Polip ve et benlerinin fazlaca olduğu hastalarda sık görülmektedir. Aynı şekilde Tiroid ve meme kanseri olan kadınlarda da görülmektedir. Dilde oluşan papillomlar yine aynı riski akla getirri. Bu nedenle basite alınmaması gerekir.

Gardner Sendromu: Lipom riskini artıran hastalıklardan biri de Gardner Sendromu olup, cilt ve yumuşak dokuda tümör anlamına gelmektedir. Sorunun nedeni büyük ölçüde genetik olarak bilinmektedir. Tedavi edilmemesi halinde başta kolorektal kanser riskini artırmaktadır.

Madelung Deformitesi: Şüphelilenilen bir diğer hastalık ile Madelung’s Disease olarak bilinen deformitedir. Sorunun kaynağı el bileğinin gelişim bozukluğu ile alakalı olup, özellikle kollarda görülen lipom ile ilişkilendirilmektedir.

NASIL ANLAŞILIR?

Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar sağlık konularında merak ettikleri tüm bilgilere kolayca ulaşabilmektedir. Bizde hazırladığımız bu yazıda lipomun nasıl teşhis edileceğini yazının bu kısmında paylaşacağız. Bazı belirtilere dikkat ettiğinizde kolayca anlayabilirsiniz. Doktorlar tarafından teşhisi en kolay hastalıklardan biri olarak tabir edilmektedir. Hazırsanız yağ bezesini kolayca anlamamızı sağlayacak başlıklara geçelim.

Hareket Ettirilebilen Şişlik: Evet, arkadaşlar yağ bezesinin en belirgin yönü vücudun çeşitli yerlerinde görülen şişliklerdir. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi büyüklüğü 1 cm’den 20 cm’ye kadar değişebilmektedir. Bir ya da birden fazla noktada olabilmektedir. Oluşan şişlikler dokunduğunda ezilen ve hareket ettirilebilir yapıdadır. Yani dokunduğunuzda deri altında biriken yağ kitlesini kolayca hareket ettirebilir ve sağa sola kaydırabilirsiniz.

Ağrıya Neden Olmazlar: Yağ bezesi %99 oranında ağrıya neden olmazlar. Dokunsanız, bastırsanız ya da üstüne yatsanız bile kişide herhangi bir şikâyete neden olmazlar. Fakat sorunun altında yatan neden dercum ya da farklı hastalıklar ise ağrı görülebilmektedir. Bu istisna durumu belirtmeliyim.

Belirgin Şişlik: Sorunun teşhisinde dikkate alınan husus kollar, omuzlar, boyun ve sırt bölgesinde gözle görülür şişlik ele alınmaktadır. Bir yada birden fazla noktada büyüklükleri 1 ile 20 cm arasında renksiz şişliklerle ortaya çıkmaktadır.

Hareket Ettirilebilir (İyi Huylular): Ortaya çıkan şişlik yani yağ bezesi cilt altında hareket ettirilebilir bir yapıdadır. Sağa sola kolayca hareket ettirilebilir.  Sizdeki büyük olmasın rağmen herhangi bir hareket etme imkanı yoksa burada kötü huylu dediğimiz durum ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olmalı ve tedavi sonrası mutlaka inceleme yapılması gerekir.

Ağrı Yapmaz: Ortaya çıkan yağ bezleri %99 ağrı yapmayacaktır. İster ona dokunun, sıktırın ne yaparsanız yapın yağ dokusu içerisinde herhangi bir sinir olmadığı için can yanmasına neden olmaz. Bu şekilde apse ile yağ bezesi ayrılmış olmaktadır. Apse daha küçük ve ağrılı şişliklere neden olur.

Kafada Olmaz (O Yağ Kisti): Birçok insan lipom ile yağ kistini karıştırmaktadır. Sorunu anlamak için dikkat edilmesi gereken hususlardan biride kafada olmamasıdır. Kafada sert şişlik yağ bezesi değil, benzer bir sorun olan yağ kistidir. Onunla ilgili sitemizde ayrıca bilgi verilmiş ve tedavi yöntemi aktarılmıştır.

Yağ Bezesi Hasta Resimlerine Bakın, Hastalığı Yakından Tanıyın

Yukarıda verdiğimiz bilgileri dilerseniz birde görseller ile destekleyerek hastalığı kolayca anlamanızı sağlamak istiyorum. Öncelikle her insanda görülme riski bulunan lipom daha çok orta ve ileri yaş insanlarda görülmektedir. Bir üst satırda görüldüğü yerler arasında kafa derisi olmadığını belirttik, şimdi ise yağ bezesi oluşması muhtemel yerlere bakalım. En sık görülen yer boyun, omuz, sırt, kollar olup, tabii ki yağ dokusu bulunan her yerde görülme olasılığı vardır. Şimdi dilerseniz aşağıda yer alan görsellerden hastalığın görüldüğü yerler ve bakıldığında nasıl bir görüntü ortaya koyduğuna bakalım.

YAĞ BEZESİ ÇIKARILIR?
Başlıkta yer alan soru Google arama motorunda en sık aranan kelimelerden biridir. Arama oranının yüksek oluşu sorunu insanların evlerinde kendi kendilerine geçirme çabasıdır. Üzgünüm ama lipom kendi kendine ya da ilaçla, kremle veya bitkisel ürünlerle tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle duyduğunuz ve gördüğünüze fazla inanmamanızı öneriyorum. Çözümü sadece cerrahi müdahale ile mümkündür. Bunun için size en yakın hastane, klinik ya da doktordan hizmet almanız gerekir.

Kol

Multi Lipoma

Omuz

Yağlanma

 

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Evet, arkadaşlar yazının üst kısmında lipom şüphesi olan herkes mutlaka doktor muayenesinden geçmesi gerektiğini belirttik, peki yağ bezesi şüphesi olan hastalar hangi doktora ya da bölüme randevu alması gerekir? Bu aşamada biraz dikkatli olmalısınız. Çünkü 3 farklı Branş Genel Cerrahi, Cildiye, Estetik ve Plastik Cerrahi bu sorunla yakından ilgilenmektedir. Benim size tavsiyem genel cerrahi uzmanlarından hizmet almanız yönünde olacaktır.

Neden Genel Cerrahi? Değerli arkadaşlar sorunun çözümü tedavisi onu bulunduğu yerden çıkarmakla mümkündür. Çıkarma işlemi içinse o bölgede minimum 1 cm cilt kesilerek yapılır. Yani küçük çaplı bir ameliyat uygulanması gerekir.  Bu nedenle genel cerrahi uzmanları 5 dakika gibi kısa sürede işlemi gerçekleştirmektedir.

IDEA’da Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz!

Yağ bezesi teşhis ve tedavisinde ücretsiz muayene imkânı sunan idea alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanları ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet vermektedir. Muayeneden herhangi bir ücret almadığı gibi SGK’lı hastaların tedavisi %50 indirimle yarı fiyatına yapılmaktadır. Aşağıda yer alan butonlara tıkladığınızda size en yakın IDEA sağlık merkezini görebilir, dilerseniz bir tıkla randevunuzu ONLINE oluşturabilirsiniz.

5 DAKİKADA YAĞ BEZESİNDEN KURTULUN

Evet, arkadaşlar doktor seçiminde genel cerrahi uzmanı tercih ettiğinizde 5 dakika gibi kısa bir sürede yağ bezesinden kurtulabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi 5 dakika gibi kısa sürelik bir ameliyat uygulanmaktadır. Aslında ameliyat denmeyecek kadar basit olmasına karşın 0,5 mm üzeri kesi ile yapılan tedaviler ameliyat olarak kabul bu nedenle ameliyat olarak geçmektedir.

Narkoz Yok, Hastanede Yatmak Yok

Örnek lipom kolunuzda ve 4-5 cm büyüklüğünde ise bunun için 1 ya da maksimum 1,5 cm büyüklüğünde ciltte kesi yapmak yeterlidir. Yapılan bu keşiden cilt altında büyüyen yağ kütlesi onu saran kapsülü ile birlikte çıkarılmaktadır. Bunun için narkoz gerekmez. Sadece uygulama yapılacak yer ve birkaç cm çevresini bölgesel uyuşturma yapmak yeterlidir. Tedavi süresi yukarıda da belirttiğim gibi 5 dakika içinde bitmekte ve hasta evine, işine, okuluna hiçbir şey olmamış gibi devam edebilmektedir.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misin?

Dilerseniz birazda nasıl yapıldığına bakalım mı? Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Atilla KAYA yine Op. Dr. Seher ŞİRİN ile birlikte uygulama yapmaktadır. Oldukça büyük bir lipom ve profesyonel bir şekilde 2-3 dakika içerisinde çıkarılmaktadır.

 

Liposuction (Lipom Tedavisinde Önerilmez): Türkçe karşılığı yağ alma işlemi olan Liposuction yaklaşık 0,6 mm alanda yapılan kesik ile vücuttan fazla yağlar alınmaktadır. Özellikle karın bölgesindeki yağlar bu şekilde alınmaktadır. Fazla kilo ve yağlanma problemi olanlarda etkili olan bu yöntem aynı şekilde erkeklerde yağ dokusuna bağlı meme büyümelerinde de kullanılmaktadır. Fakat lipom tedavisinde yukarıda da belirttiğim gibi tam anlamıyla yeterli değildir. Çünkü lipom tedavisinde amaç sadece yağ almak değil, aynı zamanda o yağı saran lif kadar ince kapsülünde çıkarılması gerekir. Liposuction ile o kapsülün çıkarılıp, çıkarılmadığını anlamak mümkün değildir. bu nedenle ben bu uygulamayı çok önermiyorum. Daha çok estetik işlemlerde kullanılmakta ve bir hayli işe yaramaktadır. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı aynı zamanda Genel Cerrahi uzmanı olan Op. Dr. Can İşler’in canisler.com sitesinden Liposuction ve uygulama alanlarına göz atabilirsiniz.

TEDAVİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Hastalığın yapısı ve tedavi yöntemleri derken yine önemli bir hususa ücretlendirme kısmına gelmiş bulunuyoruz. Haliyle tüm hastaların en çok merak ettiği hususlardan biridir. Öncelikle yukarıda da belirttiğim gibi IDEA’da muayene işlemi ücretsiz olup, ücretlendirme muayene esnasında belirlenmektedir. Çünkü lipomun (yağ bezesinin) büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Örnek bir ücretlendirme yapmak gerekirse alınacak olan lipom 2 cm’ye kadar olanlarda SGK’lı hastalar için 400 TL’dir. 2 cm üzeri olanlarda ise muayene ile belirlenmektedir. Çok büyük lipom tedavilerinde maksimum 1000 TL gibi bir ücret çıkabilmektedir.

Hastalık Resmini Çek Gönder, Ücretini Öğren

Tedavi ücret bilginizi öğrenmek için kliniğe gelmek zorunda değilsiniz. IDEA sanal muayene uygulaması ile oturduğunuz yerden bir tıkla tedavi ücretleri bilgisine ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan formu kullanınız. Yağ bezesi olan yerden resim çekerek doktorlarımıza gönderiniz. En kısa sürede gönderdiğiniz resim incelenerek size tedavi ücret bilgisi iletilmektedir.

Tedavi Ücretini Öğren
 • Ad Soyad*
  0
 • Email*Doktorun cevabı Email adresinize gelecektir.
  1
 • Telefon*Telefonla bilgi almak istiyorsanız bu alanı boş bırakmayınız.
  2
 • Yaşadığınız Şehir*İkamet ettiğiniz ili belirtiniz.
  3
 • Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?*
  Email ile cevaplayın
  Telefon ile arayın
  4
 • Resim Ekle*Yağ bezesini gösteren resim yükleyiniz.Yükle
   5
  • Mesajınız*Sormak istediğiniz hususlar varsa belirtiniz.
   6
  • Doktorlarımız size geri dönüşü email ile yapacak olup, kullandığınız email adresi güncel olduğundan emin olunuz.
   7
  • 8

   

  Doktora Sor, Öğren

  Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında sizlere aktaracağımız hususlar neredeyse son bulmuştur. Bu noktadan sonra daha çok sizden gelen sorulara yanıt vereceğiz. Sizde aynı şekilde sorunuz varsa, sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum kısmından iletebilirsiniz. Bakalım hastalarımız en çok hangi hususları merak ediyorlar.

  Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrası Nasıl Bir Süreç Oluşur?

  Yukarıda da belirttiğim gibi çok basit bir operasyon olup, 5 dakikalık işlem sonrasında normal hayatınıza kaldığınız yerden devam edersiniz. Herhangi bir pansuman vs yapmak gerekmez. Yani tedavi sonrası süreci hiçbir şekilde zihninizde canlandırmayın.

  Yağ Bezesi Büyür mü?

  Evet, lipom büyüyerek ilerleyen bir hastalıktır. İlk başta hiçbir şekilde belli olmayan kütle deri altında büyümeye başlaması ile birlikte şişlik şeklinde siz ya da çevrenizdeki insanlar tarafından fark edilir. Büyümeye devam edeceği için sokaktan geçen insanların bile dikkatini çekecektir. Büyümesini önleyecek hiçbir ilaç ya da uygulama yoktur.

  Kremler İşe Yarar mı?

  Lipom için satılan kremler hiçbir şekilde işe yaramaz. Sizin deri üstüne sürdüğünüz herhangi bir krem deri altındaki kocaman yağ kütlesini eritmek için yeterli etkisi olamaz. O nedenle özellikle İnternet ortamında satılan ürünlere itibar etmek yerine mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

  Halsizlik Yapar mı?

  Normalde böyle bir şikâyete neden olmaması beklenir. Fakat bazı lipomlar tek başına değil de bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sizde ki sorunda hastalık kaynakla ise halsizlik olması normaldir. Ama dediğim gibi sorunun kaynağı lipom değil de lipoma da neden olan hastalıktır.

  Lazerle Tedavisi Mümkün mü?

  Toplumda en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri haline gelen lazer aslında sanıldığı kadar etkili değidir. Genelde cilt üzerine uygulanır ve maksimum 1-2 mm derine etki etmektedir. Lipom ise deri altında ve neredeyse 2-3 cm genişliğinde bir kütledir. Lazer lipom tedavisinde hiçbir şekilde etkili olamaz. O nedenle bu şekilde sizi kandırmalarına izin vermemelisiniz. Tek çözüm yolu ameliyat olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum.

  Yağ Bezesi Öldürür mü?

  Komik değil ama insanı gülümseyen sorulardan biri diyebilirim. Değerli arkadaşlar lipoma aslında ciddi bir hastalık bile değil, daha çok estetik yönden kötü göründüğü, dikkat çektiği ve büyüdüğü için aldırılması uygundur. Kanserleşme riski çok düşük bir ihtimal olması nedeniyle ölümcül riski yok denebilir. Bu kapsamda rahat olmanızı öneririm.

  Patolojiye Göndermek Gerekir mi?

  Alınan lipom %99 temiz çıkmaktadır. Yani kanserleşme var mı diye incelemeye gerek yoktur. Ama siz isterseniz IDEA doktorları aldıkları bir parçayı incelenmek üzere gönderebilir. Dediğim gibi kanserleşme riski milyonda bir ihtimalden bile daha düşüktür.

  Yağ Bezesi Sert mi Olur?

  Örnek vermek gerekirse küçükbaş hayvanların kuyruk yağı kıvamında yani bir hayli yumuşak ve hareket ettirilmesi mümkündür. Sert olan genelde kafa kısmında görüle yağ kistidir. Lipom yumuşak olup, bastırınca ezilmiş gibi bir yapıda görülür.

  263 Yorum

  1. hocam merhabalar benim ilk başlarda sayabileceğim kadar az daha sonraları sağ ön baldırımda el ile baskı uyguladığımda sayamayacağım kadar çok yağ bezesi olduğunu tahmin ettiğim kitleler oluştu özellikle 1 tanesi avucumun içini rahatlıkla doldurabilecek kadar büyük bu kadar yayılmadan doktora gittiğimde el ile muayene edip yağ bezesi olduğunu ağrı yapmadığı sürece sorun olmayacağını söyledi ama ben psikolojik olarak etkilenmeye başladım bu kadar fala kitlenin temizlenmesi mümkün mü ve alındıktan sonra vücudumda çukurlaşmalar olurmu diye sormak istedim.

  2. nazan5858@hotmail.com

   Merhaba hocam. Eşimin makat bölümünde kuyruk sokumunun hemen aşağısında iki yanak arasında ufak bir ceviz büyüklüğünde çok sert olmayan oynayan bir şişlik var. O sisligin yakınında fındık büyüklüğünde ve daha yumuşak bir şişlik daha var. Tahminine göre 2006 yılların da devamlı bisiklet binmesinden sonra olmuş. Ağrısız olduğu için hiç doktora gitmemiş. Sizce lipom olma olasılığı nedir. Ameliyat sonrası oturma problemi yaşanır mı. Aldirmasak hayatı sonuç dogurur mu? Saygılar…

  3. Hocam kasimin ustuyle gobemin alt kisminda bi sertlik var avuc ici kadarnormalde arimiyo ama elledim zaman canimi yakiyo kucukdu 1 ay icinde iyice buyudu bu ne olabilir

  4. Yag bezesi amrliyat sonrasi kac gunde iyilesir ne zaman calisabiliriz

  5. Hocam benim testisimde dört bestane mercimek buyuklügunde lipom var napmam gerekiyo kendiliginden gecermi

  6. Hocam iyi günler benim beynimin sol tarafında dermoit kist lipom yağ bakili yağ bezesi dediler nedir acaba bilgi almak istiyorum lütfen acil

  7. Göz üstümde sarı yağ bezesi var.İz kalmadan nasıl yok edilir?Sigorta bir kısım ücretini karşılar mı?

  8. YÜZDE OLUŞAN YAĞ BEZESİ HAREKET ETMEKTE YANLIZ SON ZAMANLARDA KOKU YAPMAKTA YAKLAŞIK 2CM ÇAPINDA

  9. Merhaba kafamda cok sayida yag bezesi var ancak 1tanesi biraz buyudu ve rahatsiz etmeye basladi.tam basimin on tarafinda.ameliyat ederken saci kesip mi ameliyat ediyorsunuz? Bu sebepten bir korkum var

  10. Burnumda 1 sene önce intihaplı sivilce çıktı oda yağ bezesine dönüştü şişkinlik var burnumda elimi vurunca kayıyor gibi her zaman burnum yaglanıyor lütfen yardımcı olun

  11. İyi akşamlar
   Sağ kol üst yan tarafında birden ortaya çıkan zonklayıcı ağrıda sert bir kitle oluştu acaba tehlikelimidir
   Yanıtlarsanız sevinirim.

  12. Iyi gunler iki yil once çenemin sol tarafindaki siyah noktayi zorlayarak sıktım ve ilerleyen zamanlarda orada sislik be sertlik meydana geldi.
   Hemen cildiye doktoruna gittim yag bezesi oldugunu soyledi.bu gune kadar ne agri ne sizim vardi.2 gun once bu yag bezemde agri meydana geldi bugun ise agri ve sislik kizariklik var hemen genel cerrahiden yarin icinrandevu aldim ama neden boyle birden agri büyüme meydana geldi?

  13. Mrb başımda ve sırtımda yağ kisti var gövdemde de olabilir diye şüpheleniyorum ara ara ağrı yapıyorlar ağrı yapmalarının sebebi nedir ve tedavileri nasıl yapılır bilgi verir misiniz teşekkürler

   • Doktorun Cevabı

    yağ bezesinin olduğu alanda cilt daha gergindir bu ağrıya neden olabilir,şişlik oluşturduğu için sık sık dokunabilirsiniz buda ağrı nedeni olabilir.ayrıca bezede iltihap olabilir,buda ağrıya neden olur,daha küçük kesi ile tedavi edilebilmesi için daha fazla büyümeden tedavi olmanızı öneririm

  14. Hocam eşimin daha çok ense ve boyun çevresinde ciddi büyüklükte lipomlar var bunları tek seferde aldirabilirmiyiz daha önce iki defa ameliyat oldu ama tekrar ve hızlı büyüyor ne yapmaliyiz

  15. hocom bende vucut her tarafında lipom yağlar var bacaklarda karın bölgesinde kollarımda bir türlü öne geçemedim gerahi amaliyatla kollarımda dört defa aldılar patoloji neticesinde iyi huylu zararsız lipom yağ dedediler allah rızası için ilaçla tedavisi varsa yardımcı olun gerahile ameliyatla bitmez allah rızası için bekliyorum allaha emanet olun

  16. hocam benim ensemin sağ tarafında bikaç senedir bi şişlik var,öncelerde hiçbir şekilde acı veya kızarm yoktu.yağ bezesidir diye önemsemedim doğrusu.son on gündür kızardı ve her zaman olmamakla birlikte dokununca veya dokunmadan ağrı yapıyor.genel cerrahiye gorundum 10 günlük antibiyotik verdi ilaçlar bitince operasyonla alıcam dedi.ben antibiyotiğe yılbasından sonra başlamak istiyorum.içinde ki iltihap yayılır mı acaba hemen başlamalımıyım ?

   • Genel Cerrahi Uzm Seher ŞİRİN

    Merhaba;
    iltihap büyüyebilir. Doktorunuzun dediklerine uyunuz. Yağ bezesi tedavinizi yapabiliriz ve günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Karar verirseniz 212 572 72 66 numaramızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun

  17. Merhaba yanağımda nohut büyüklüğünde yağ bezesi oluştu ve antibiyotik kullanmama rağmen gitmiyor son çare olarak cerraha başvuracağım sizin dediğiniz yöntemi uygulayacağım ancak iz kalır diye çok korkuyorum izin büyüklüğü sizce ne kadar olur çünkü yüzüm de çıkıyor görüntü açısından önemli

  18. Hocam merhabs ben 5.5 aylik hamileyim 2 aylık hamileyken belimin sağ tarafında bir kitle farkettim sonra 3 ay sonra belimin sol tarafında da bir kitle geldi sağdaki kadar büyük değil doktora gittim ultrasonda Lomber bölgede sağ paravertebral  alanda 17×9mm boyutunda yağ doku ile izoekoik mevcuttur (lipom?,cilt altı yağ lobulu) sol paravwrtebral bölgede sınırları seçilebilir solid ya da Kistik lezyon saptanmamıştır denildi takibe gerek var mı korkulacak birsey mi

  19. Hocam bugün ensemde omurilik soğanı üzerinde bulunan küçük bir yaz bezesini aldırdıö. Doktorum apse yaptığını soyledı apesenin temizlendigini ve bezenin alındığını söyledi bende bizzat amelşyat sonrası gördüm. Fakat sag el bileğimden dirseğime kadar bir agrı var masada yatma seklimden mi yada kendimi kasmamdan dolayı mıdır bu ağrı bilmiyorum kısacası psikolojik mi yoksa operasyon sonrası oluşan bir durum olabilirmi cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  20. Merhaba. Babamin 2 yil once boynundan yag bezesi alindi. Patolojisi temiz cikti. Yine 1 yili askin suredir ensesinde bulunan bezeyi bugun bize soylemeden aldirmis. Patolojiye gonderilmesini istememis. Yumusak hareket edebilen bir kitleydi. Agir snaci yoktu ama babam elini degdirdiginde koktugunu dusundugu ici aldirmis. Patolojiye gondermedigi ici tedirginim. Ciddi birsey olma ihtimali var mi

   • Doktorun Cevabı

    yağ bezesi kapsulu ile alınamadıysa nüks eder.ciddi birşey olduğunu zannetmiyorum,daha önce patolojide yapılmış

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  []
  1 Step 1
  Sizi Aramamızı İster misiniz?
  keyboard_arrow_leftPrevious
  Nextkeyboard_arrow_right
  FormCraft - WordPress form builder