Vücutta kırmızı benler neden olur?

Randevu Al

Vücutta kırmızı ben dendiğinde çapı 1-2 mm ile 7-8 mm arasında değişen ciltten kabarık, kan damlası renginde, ağrısız ve büyüme eğiliminde olan küçük çıkıntılar akla gelir. halk arasında damar beni, kan beni, kan damlası, kan lekesi gibi isimler kullanılmaktadır. Tıp dilinde cherry veya cherry hemangioma ve hemanjiom olarak yer almaktadır

Doğuştan olmayıp sonradan ortaya çıkar!
Vücuttaki bu kırmızı benler genellikle sonradan ortaya çıkar, özellikle kırklı yaşlardan sonra giderek sayısı artar ve zamanla büyür. Bebeklerde görülenden farklı bir hastalıktır. Daha çok vücudun gövde kısmında ortaya çıkarlar. En sık görüldüğü yer karın ve göğüs kısmıdır daha az olarak sırt bölgesinde de oluşur. Kol ve bacaklarda görülme sıklığı azdır.

Kırmızı benler kanamaya neden olabilir!
Kemer, kravat veya yaslanma bölgesi gibi yerdekiler tahriş olup kanayabilirler. Damar yumağı şeklinde olduğu için bezdirici düzeyde kanama olur, her ne kadar hayati önem arz edecek düzeyde kanamasa da kirlilik yapması ve kanamanın uzun sürmesi hastayı huzursuz eder.

Kanama nasıl durdurulur?
Çok basittir kağıt havlu ile üzerine 2-3 dakika aralıksız basılması halinde kanama büyük ihtimalle duracaktır. Durmazsa durana kadar aynı hareket birer dakika uzatarak tekrarlanabilir.

Kırmızı ben tedavi edilir mi?
Tedavisi son derece basit olup, uyuşturmayı dahi gerektirmeyecek kadar basit bir acıyla 1-2 dakikada tedavi edilebilirler.SGK hastalar bu tedavilerden yararlanabilirler. Radyo frekansla saniyeler içinde bir daha tekrarlamayacak şekilde iz kalmadan tedavi edilebilmektedir. Lazerle tedavisi mümkündür ancak 3-6 seans sürebilir. Diğer taraftan yaz aylarında denize veya havuza girerken estetik kusur oluşturur.

Kırmı ben aldırma

Kanserleşir mi gibi sorular da akla gelmektedir bu tür damar kaynaklı benler kanserleşmezler ve % 100 başarıyla tedavi edilebilirler. Ayrıca bebeklerde doğuştan görülen hemanjiom ile kırmızı benler benzerlik göstersede bir birinden farklı hastalıklardır. Idea ben tedavi merkezi 3 farklı klinik ile her zaman yanınızdadır.

37 Yorum

 1. Benim oğlum 5aylık sırtında kırmızı ben var patlıyacak gibi duruyor ve bu beni korkutuyor ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   tarifiniz heanjioma benziyor.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim,tedavi edebiliriz

 2. aysebag01@gmail.com

  4aylik bebeğinin kasının üzerinde iki aydır var geçmesi için ne yapmalıyım?

 3. Merhaba,20 yaşında bir bayanım size sormak istediğim bi sorunum var benim 4_5 gündür vücudum da kırmızı lekeler çıkıyor çok kaşınıyor vee git gide de artıyor çoğunluğu boyun, göğüs, sırt ve karın bölgesinde bacaklarımda o kadar yok daha doktora gitmedim sizce ne olabilir çok zor durumdayım lütfen yardımcı olur musunuz ?

 4. 2.5 aylık kızım var kafasinda kırmızı ben çıktı büyüyor ne yapmaliyim

 5. Vücudum da kırmızı ve kahverengi benler bulunmaktadır ve Lazer epilasyon yaptirmaktayim sanki kırmızı benler çoğalmaya başladı bunun lazer epilasyonla bi alakası varmıdır.Bu lazer epilasyonun benlere bi zararı olurmu kafama çok takılıyor cevap verirseniz çok sevinirim ayrıca mersinde kliniginiz varmı ??? Tedavi için gelsek ne kadar sürer.

  • Doktorun Cevabı

   hayır laser epilasyonla alakası yoktur.laser epilasyonun benlere zararı yoktur.mersinde kliniğimiz yok.size en yakın kliniğimiz Ankara da

 6. 23 yaşında bir bayanim leke tarzi benler vücudumda cogalmaya başlıyor bunun sebebi bir hastalık olabilir mi böbreküstü bezimde kortizon yüksekliği var bundan kaynaklaniyor olabilir mi hormon bozuklugundan
  Op dr Ali Rıza Şahap Barlas
  Böbrek üstünden kaynaklandığını sanmıyoum güneşten olabilir., gelirseniz tedavinizi yapabiliriz.

 7. Merhaba siyah /kahverengi leke benler alinir mi nasil alinir ?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  laser yada RF ile tedavi edilebilir

 8. Kahverengi seklinde oluyor daha once doktora gitmistim ama sorun yok demisti o zaman bu kadar fazla degildi
  Op Dr Atilla Kaya
  kahverengi ise yenilerinin oluşmaması için ciddi bir şekilde güneşten korunmalısınız

 9. Benim vucudumun hemen hemen her yerinde leke benler var ve cok sayida ve her gecen gun artiyor neden bunu nasil engellerim?
  Op Dr Atilla Kaya
  benlerin rengi ve tarzı önemli.en önemli etkenlerden biri güneş,bene ve lekeye yatkın olan kişilerin güneşten ciddi bir şekilde korunması gerekir.gelirseniz muayene ile benlerinizi değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 10. Merhaba 5 yasinda oglumun sag ic bacaginda kirmizi ici kan dolu nokta nokta 1 lira buyukleugunde lekeler var git gide kenarlara sicriyor 7 aydirli var. ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Serkan Akarsu
  Doğru yaklaşım tedavi etmektir, böylece yenilerinin çıkışı da engellenebilir. Gelirseniz muayeneyle nasıl bir tedavi süreci olacağını anlatırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri