Vücutta kırmızı benler neden olur?

Vücutta kırmızı ben dendiğinde çapı 1-2 mm ile 7-8 mm arasında değişen ciltten kabarık, kan damlası renginde, ağrısız ve büyüme eğiliminde olan küçük çıkıntılar akla gelir. halk arasında damar beni, kan beni, kan damlası, kan lekesi gibi isimler kullanılmaktadır. Tıp dilinde cherry veya cherry hemangioma ve hemanjiom olarak yer almaktadır

Doğuştan olmayıp sonradan ortaya çıkar!
Vücuttaki bu kırmızı benler genellikle sonradan ortaya çıkar, özellikle kırklı yaşlardan sonra giderek sayısı artar ve zamanla büyür. Bebeklerde görülenden farklı bir hastalıktır. Daha çok vücudun gövde kısmında ortaya çıkarlar. En sık görüldüğü yer karın ve göğüs kısmıdır daha az olarak sırt bölgesinde de oluşur. Kol ve bacaklarda görülme sıklığı azdır.

Kırmızı benler kanamaya neden olabilir!
Kemer, kravat veya yaslanma bölgesi gibi yerdekiler tahriş olup kanayabilirler. Damar yumağı şeklinde olduğu için bezdirici düzeyde kanama olur, her ne kadar hayati önem arz edecek düzeyde kanamasa da kirlilik yapması ve kanamanın uzun sürmesi hastayı huzursuz eder.

Kanama nasıl durdurulur?
Çok basittir kağıt havlu ile üzerine 2-3 dakika aralıksız basılması halinde kanama büyük ihtimalle duracaktır. Durmazsa durana kadar aynı hareket birer dakika uzatarak tekrarlanabilir.

Kırmızı ben tedavi edilir mi?
Tedavisi son derece basit olup, uyuşturmayı dahi gerektirmeyecek kadar basit bir acıyla 1-2 dakikada tedavi edilebilirler.SGK hastalar bu tedavilerden yararlanabilirler. Radyo frekansla saniyeler içinde bir daha tekrarlamayacak şekilde iz kalmadan tedavi edilebilmektedir. Lazerle tedavisi mümkündür ancak 3-6 seans sürebilir. Diğer taraftan yaz aylarında denize veya havuza girerken estetik kusur oluşturur.

Kırmı ben aldırma

Kanserleşir mi gibi sorular da akla gelmektedir bu tür damar kaynaklı benler kanserleşmezler ve % 100 başarıyla tedavi edilebilirler. Ayrıca bebeklerde doğuştan görülen hemanjiom ile kırmızı benler benzerlik göstersede bir birinden farklı hastalıklardır. Idea ben tedavi merkezi 3 farklı klinik ile her zaman yanınızdadır.

37 Yorum

  1. benım nokta kadar elimin üstünde var uc tane lazerle aldırmalımıyım doğuştan var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri