Ana Sayfa / Varis / Varis

Varis

Randevu Al

Damar genişlemesi problemi ülkemiz ve dünya genelinde en sık görülen damarsal hastalıklardan biridir. Örnek vermek gerekirse ABD’de yaşayanların %23 gibi büyük bir bölümüne varis hastalığı teşhisi konmuştur. Yani her 4 yetişkinden biri bu hastalıkla mücadele etmektedir. İlk başlarda ciddi sıkıntıları olmasa bile ilerleyen zamanlarda can sıkıcı şikâyetlere neden olmaktadır. Kesinlikle önlem alınması ve ortaya çıkması halinde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Varis Nedir?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi bir tür damarsal hastalıktır. Hastalığın yapısını tarif etmek gerekirse toplardamar ve kılcal damarların kontrolsüz bir şekilde genişlemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Tabii ki damarlarda ortaya çıkan bu genişlemenin birçok sebebi bulunmaktadır. Hastalığın nedenleri kısmına geldiğimizde damarların genişlemesine sebebiyet veren faktörleri başlıklar halinde göreceğiz.

Büyük ölçüde cilde yakın yüzeyde bulunan (toplardamar ve kılcal damarlar) etkilendiği için bir zaman sonra hastalığı çıplak gözle fark edebilirsiniz. Şişlik, mavi ve kırmızı renkte belirginleşen damarlara dikkat etmelisiniz. Tabii ki bunun dışında ağrı, kramp, kaşıntı gibi şikâyetleri de dikkat edilmesi gereken bulgulardan biridir.

Bacaklarda Daha Sık Görülür?
Varis nerede olur? Sorusuna yanıt vererek devam etmek istiyorum. Başlıkta da belirtildiği gibi %95 hatta daha yüksek oranda bacaklarda görülür. Bileklerden kasıklara kadar olan tüm bölge hastalık için idealdir. Çünkü bu bölgede toplardamar daha fazla olup, kanın kalbe gidişi daha zor olmaktadır. Kadınlarda sadece bacaklarla sınırlı kalmadan vajinal bölgede de olabilir.

Yüzünüzdeki Kılcal Damarlar Sizi Korkutmasın!
Kılcal damar genişlemesi sadece bacaklarla sınırlı kalmadan yüz bölgesinde de görülebilir. Özellikle burun ve çevresinde telenjiektazi dediğimiz bu durum görülebilir. Herhangi bir tehlikesi olmayıp, sadece estetik açıdan kötü görünüme sebebiyet verir.

Varis Çeşitleri (Kılcal, Reriküler ve Kalın) Olarak 3 Gruba Ayrılır

Evet, arkadaşlar hastalığı sınıflandırmak gerekirse bunu 3 grupta yapabiliriz. Sınıflandırmada dikkat edilen faktör damarın ne kadar genişlediğidir.  En küçük varis dediğimiz kılcal damarlar (spider veins) 1-2 mm boyutundadır. Bir üstü olan orta boy (Retiküler) ise 4 mm altında olanlara denmektedir. 4 mm üzerindeki genişlemiş damarlar ise kalın varikoz ven olarak sınıflandırılır.

Varis

Varis Neden Olur?

Yazının geri kalan kısmında hastalığın yapısını aktarmaya çalıştım. Şimdi ise hastalığın nasıl ortaya çıktığına bakmak istiyorum. Aşağıda sıralayacağım nedenlere dikkat ederseniz korunmak için çok basit önlemler olduğunu göreceksiniz. Hastalığın nedenlerine geçmeden önce hastalığın nasıl ortaya çıktığını gerek metin gerekse hazırlanan animasyon video ile sizlere göstermek istiyorum.

Toplardamarlarda Oluşan Yüksek Basınç En Önemli Neden

Evet, arkadaşlar hastalığın ortaya çıkış süreci başlıkta da belirtildiği gibi bacak toplardamarlarında oluşan yüksek basınçtır. Toplardamar kirli kanı kalbe taşımakla görevli olup, yaptığı işlem bacaklardan kalbe doğru yukarı yönlü kan taşımaktadır. Oldukça zor olan bu işlemi kolaylaştırmak için toplardamarlarda 5-10 cm aralıklarla tek yönlü açılıp kapanan kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıkların görevi kirli kanı geri kaçırmamaktır. Tabii ki aşırı basınç maalesef bu kapakçıkların bozulmasına neden olmaktadır. Şimdi dilerseniz aşağıda yer alan video ile kapakçıkların nasıl bozulduğunu izleyelim.

Uzun Süreli Ayakta Durma, Ayakta Sabit Çalışma
Yukarıda yer alan videodan damar genişlemesine neden olan kapakçıkların nasıl bozulduğunu gördük, şimdi ise bu kapakçıkların bozulmasına neden olan faktörlere bakacağız. En önemli etken başlıkta da belirtildiği gibi kişinin uzun süre ayakta kalması ya da sabit bir şekilde çalışmasıdır. Türkiye’nin çalışan nüfusu fazla olduğu için bu risk toplumun büyük bir bölümünde bulunmaktadır. Milyonlarca insan belirli bir alanda ve ayakta çalışmaktadır. Uzun süre belli bir noktada sabit bir şekilde duran insanların toplardamar basıncı hızla artmaktadır.

İsterseniz bir örnek verelim. Torna operatörü düşünün bu insanlar 1 metre etrafında saatlerce ayakta beklemektedir. Buna birçok örnek verebiliriz. Bu arkadaşımız çok fazla hareket edemediği için toplardamarlarında aşırı basınca neden olacak ve kapakçıkların bozulmasına neden olacaktır.

Uzun Süre Oturarak Çalışma, Uzanma
Sorun sadece ayakta durmak ya da ayakta çalışmak değildir. Masa başı çalışan insanlarda risk taşımaktadır. Burada ortaya çıkan sonuç varise karşı korunmak için hareket etmek gerektiğidir. Çünkü hareketsiz kaldığınızda kaslar çalışmayacak ve kan akışı durma noktasına gelecektir.

Genetik
Hastalığın nedenlerinden biri de genetik olmasıdır. Yani anne ya da babasında damar genişlemesi olan insanlar biraz daha dikkatli olması gerekir. Bunu nedeni damar duvarlarının zayıf olması ile alakalıdır. Ailesinde damar genişlemesi olan insanlar biraz daha temkinli olursa riski bertaraf edebilirler.

Gebelik
Bu sorun kadınlarda daha fazla görülmektedir. Buna neden olan faktörlerden biri gebelik sürecidir. Bu süreçte daha hareketsiz bir yaşam süren anne adayı mümkün mertebe günlük düzenli yürüyüş yapmalıdır. Bebeğin anne karnında büyümeye başlaması ile birlikte toplardamarlarda baskı yapmaktadır. Bu da yine gebelik sürecinde damarların genişlemesine neden olur.

Yaş
Hastaların yaş ortalamasına baktığınızda orta ve ileri yaşta olduklarını görürsünüz. Bu da gösteriyor ki ilerleyen yaş ile birlikte riskte artmaktadır. Özellikle 50 yaş üzeri insanlar yine dikkatli olmaları gerekir. Çünkü ilerleyen yaşa bağlı olarak gerek damar duvarları gerekse kapakçıklar zayıflayarak bozulması daha kolay hale gelmektedir.

Varis nedir

Varis Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın neden olduğunu da anladıktan sonra şimdi ise bizde bir bir sorun olup, olmadığını nasıl anlayacağımıza bakmak istiyorum. Bu sayfada yer alan hastalık belirtileri özet olması nedeniyle hazırladığımız geniş kapsamlı sayfaya göz atmalısınız. Aynı zamanda kendi kendinize teşhis koymak yerine mutlaka kalp ve damar cerrahisi uzmanlarından yardım almalısınız.

Damarların Belirginleşmesi
Hastalığın belirtilerine ilk olarak damarların şişkin ve belirgin bir görünüm almasını örnek vererek başlayacağım. Çünkü gerek kılcal damar gerekse cilt yüzeyine yakın toplardamarlar etkilendiği için ortaya çıkan genişlemeyi fark edebilirsiniz. Bir süre ayakta kalmanız halinde bacaklarınızda anormal bir görünüm dikkat çekebilir. Aşağıda yer alan görselde demek istediğimi daha net anlayacaksınız.

Damar Genişlemesi

Ağrı: Bacak ağrısı hastalarda görülen en önemli şikâyetlerin başında gelir. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde başlayarak giderek şiddetini artırır.

Kramp: Özellikle geceleri karşılaştığınız kramp problemi yine önemli bir belirti olabilmektedir. Tabii ki basit bir kas problemi olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

Şişlik, Ödem: Hastalığın ilerlemesi ile birlikte bacaklarda şişlik ve ödem görülmesi oldukça sıradan bir durumdur.

Kaşıntı: Bacaklarda ortaya çıkan kaşıntı yine varis hastalığına bağlı bir şikayet olabilmektedir.

Kanama: Tedavi edilmeyen varikoz venler sürekli ilerleme eğilimindedir. Devamında kanamaya neden olur.

Ülser: Kanamalar bir süre sonra yerini o bölgede iyileşmesi zor yaralara bırakır. Venöz ülser dediğimiz durum ortaya çıkmaktadır. Bu aşamadan sonra tedavi için daha fazla bekleyecek zamanınız bulunmuyor.

Bacak Yarası

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evet, arkadaşlar şimdi yine en çok merak edilen hususlardan birine gelmiş bulunuyoruz. Hastalığın tedavisi aslında korkulacak bir şey değildir. Çünkü günümüzde gelişmiş teknolojiler kullanıldığı için 30 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Tabii ki bu imkânları tüm hastane ve kliniklerde bulma imkânınız yoktur. Bunun için varis tedavisi konusunda deneyimli merkezlerden yararlanmalısınız.

Varis İçin Hangi Doktora, Bölüme Gidilir?

Tedavi yöntemlerini ele almadan önce dilerseniz doktor seçimi konusunda kısa bir bilgi verelim. Varisler damarsal hastalık olması nedeniyle kalp damar cerrahlarının alanına girmektedir. Tabii ki kalp damar cerrahi uzmanlığı da kendi içerisinde oldukça geniş bir alandır. Bu nedenle daha çok Fleboloji alanda uzman hekimleri tercih etmeniz önerilir. IDEA Klinik olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren tüm doktorlarımız fleboloji alanında uzmandır. Aşağıda yer alan randevu formunu kullanarak ücretsiz muayene fırsatından yararlanabilirsiniz.

[]
1 Step 1
Ad Soyad
TelefonHasta danışmanlarımız randevu teyidi için sizi arayacaktır.
Randevu TarihiGün seçiniz, muayene saati için sizi arayacağız.
date_range
Şikayetiniz
0 /
* SGK'lı hastalara da hizmet verilmekte olup, MUAYENE ÜCRETSİZDİR. * Bu form ile size en yakın idea kliniğe çevrimiçi randevu oluşturabilirsiniz. Klinikler Hafta içi ve Cumartesi günleri de hasta kabul etmektedir. * Size en uygun randevu tarihini seçiniz. Randevu teyidi ve muayene saatinin belirlenmesi için size en yakın kliniğimizde görev yapan sağlık danışmanları belirtmiş olduğunuz telefondan numarasından arayacaktır.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

 

Ameliyatsız Varis Tedavileri

Hastalığın %99 oranında tedavisi mümkün bir hastalıktır. %1’lik kısım ise derin toplardamarlarda olması halidir. Son 15 yılda hızla yaygınlaşan ameliyatsız tedavi yöntemleri hasta memnuniyeti için önemlidir. Çünkü hastanede yatma, narkoz, iş gücü kaybı gibi durumlar yaşanmaz. Şimdi dilerseniz ameliyatsız tedavide uygulanan yöntemleri kısaca tanıyalım.

Lazer: Sağlık alanında sıkça duyduğunuz bir kelime lazer yüksek ısı enerjisi ile önemli işler yapmaktadır. Varis tedavisinde de ilk geliştirilen ameliyatsız yöntem diyebiliriz. Cilt üzerinden (sadece kılcal damarlara uygulanan) ve damar içerisinden (tüm varislerde) uygulanan EVLA (Endo Venoz Lazer Ablasyonu) şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Radyo Frekans: Bir diğer ameliyatsız yöntem ise kısa adı RF olan (Radyofrekans) lazer ile %95 aynıdır. Tabii ki uzmanlar lazer yerine daha çok RF tercih etmektedir. Bunun nedeni EVRFA (Endo Venoz Radyo Frekans Ablasyonu) EVLA’ya göre daha pratik olması ile alakalıdır.

Köpük (Skleroterapi): Bir diğer ameliyatsız tedavi yöntemi ise köpük ya da skleroterapi olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Herhangi bir pahalı cihaza gerek kalmadan ilaçla yapılmaktadır. Aethoxysklerol madde içeren ilaç damar içerisine çok ince bir iğne ile enjekte edilmektedir. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığını ve etkisini anında görebilirsiniz.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Dikkat ettiyseniz hemen hemen tüm yazılarımızda damar genişlemesinin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Peki, varis tedavi edilmezse ne olur? Dilerseniz bu soruya da yanıt verelim. İlk başlarda can sıkıcı şikâyetleri olmayan varisler ilerleyen süreçte ağrı, kaşıntı, kramp, ciltte renk değişimi ve kanama gibi şikâyetler olması normaldir. Yaşam lüksünüzü düşüren bu şikâyetlere ek olarak birde varis ülseri dediğimiz bacaklarda iyileşmesi zor yaralar eşlik edecektir.

Bacaklarda Yaralar Açılır (Varis Ülseri)

Kabaca tarif etmek gerekirse cildin çürümesi halidir. Öyle ki cilt kemiklere kadar çürüyerek erimektedir. Bu durum kişiyi yürüyemez hale getirebilir.

Akciğer Embolisi (Ölümcüldür)

Tedavi edilmeyen genişlemiş damarlarda ortaya çıkan bir diğer tehlike ise pıhtı problemidir. Damarda bekleyen kan pıhtılaşarak akciğere ulaşma olasılığı vardır. İşte bu durum ölümcül olan akciğer embolisi problemini karşımıza çıkarmaktadır. Gördüğünüz gibi hastalık tedavi edilmemesi halinde birçok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Bu zahmetlere katlanmak ve risk ile yaşamak yerine sadece 10 dakikanızı ayırarak tedavi olabilirsiniz.

Doktorumuza Soru Sormak İster misiniz?

Varis hastalığı ile ilgili genel anlamda bilgiler paylaştık, sitemizde ayrıca kapsamlı bilgiler içeren sayfalarda yer almaktadır. Dilerseniz öğrenmek istediğiniz hususu doktorlarımıza sorarak da öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey aşağıda yer alan formu kullanmaktır. Size en geç 24 saat içerisinde yine bu sayfada yanıt verilecektir.

103 Yorum

  1. kadirakdeniz54@gmail.com

    Merhabalar eşimde iç varis var. Damar kapakçık ları gevşemiş sızıntı mevcut. Ameliyat olması gerekiyor. Ameliyat ücreti ne kadar

    • Doktorun Cevabı

      biz kliniklerimizde ameliyatla varis tedavisi yapmıyoruz.eğer varsa doppler sonucunuz 05426210888 nolu telefona gönderin değerlendirelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.