Varis Belirtileri

Sabah rahat ve huzurlu bir şekilde uyandınız. Fakat ilerleyen saatlerde bacaklarda ağrı, kaşıntı, şişlik ve gece uykudan uyandıran kramplar yaşıyorsanız varis hastası olabilirsiniz. Saymış olduğum şikâyetler toplardamar genişlemesine bağlı olarak görülen bulgulardır. Mutlaka bir kalp damar cerrahisi uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

Kılcal Damar Belirtileri

Varisin damarsal bir hastalık olan daha öncede belirttiğim gibi toplardamar ve kılcal damarlarda genişleme şeklinde ortaya çıkmaktadır. Normalde 0,5mm olan kılcal damarlar genişlemesi halinde 1 – 2mm olarak daha belirgin hale gelmektedir. Bacak ve yüz bölgesinde örümcek ağına benzer bir görüntü oluşturabilir. Damarların rengi kırmızı ve eflatun şeklinde görülür. Aşağıda yer alan görselde kılcal damar gösterilmektedir.

Kılcal Damar

Neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat üzerinde durulan nokta hormonal dalgalanma, gebelik esnasında kadınlarda kan değerinin artışı ve kişide kılcal damarlar dışında retiküler ya da kalın varislerinde olduğudur. Bu nedenle soruna sadece kılcal damar olarak bakmamak gerekir. Mutlaka bir kalp damar cerrahına muayene olarak bilgi almalısınız.

[su_service title=”Kılcal Varislerin Tedavisi Çok Pratiktir” icon=”icon: commenting-o” icon_color=”#31cc37″] Kılcal damarlar ile yaşamak zorunda değilsiniz. Çünkü başlıkta da belirtildiği gibi tedavisi çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılıyor. Kalp damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Orhan Coşkun’un tedavi videosunu izleyince bize hak vereceksiniz. Tedavide köpük yöntemi uygulanmıştır.[/su_service] [su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=AcnYHCkzOuU” width=”640″ height=”480″]

Retiküler (Orta Boy) Varis Belirtileri

Değerli arkadaşlar bu hastalık kılcal damar, retiküler ve varikoz ven olmak üzere 3’e ayrılır. Bu ayrıştırma damarın genişlemesine göre yapılır. Buna ek olarak birde hastalığın ortaya çıkardığı şikâyetlere göre de sınıflandırma yapılır. Sınıflandırma ise kısa adı CEAP olan kodlama ile yapılır. Orta boy varislerde görülen belirtileri incelemeden önce CEAP classification ne olduğunu özet şekilde aktarmak istiyorum.

CEAP Nedir? Toplardamarlarda görülen venler önlem alınmadığında ya da tedavisi yapılmadığında sürekli ilerleme süreci içerisindedir. Siz fark ettiğinizde retiküler (orta boy) iken ilerleyen zamanlarda varikoz venlere dönüşebilir. Bu nedenle hastalığın durumunu takip etmek için CEAP sınıflandırması vardır. 1994 Yılından itibaren bu uygulama doktorlar tarafından kullanılmaktadır. C1 ile C6 arasında yaşadığınız şikâyetler göz önüne alınarak değerlendirme yapılır. Aşağıda sınıflandırmaya dair bir tablo bulacaksınız.

[su_note]

C0 : Yapılan muayene sonucunda varis hastalığına dair herhangi bir bulgu yoktur.

C1 : Kılcal damarlar (örümcek ağı şeklinde (kırmızı ya da eflatun renginde) genişliği maksimum 2 mm çapındadır. Bu grupta yer alanlar hastalıktan öte kozmetik sorun olarak kabul edilir.

C2 : Bu grupta olan kişilerde muayene sonucunda varis tespit edilmiştir. Fakat hastanın anlattığı bilgilere bakılarak kendi içerisinde 2 gruba ayrılır. Herhangi bir belirtisi olmayan hastalar için C2A sınıflandırması yapılır. Belirti ve şikâyeti olanlar ise C2S şeklinde ek bir sınıflandırmaya tabii tutulur.

C3 : Önlem alınmayan ya da tedavi edilmeyen venler ilerleyen zamanlarda şişlik ve ödemlere neden olmaktadır. Bu tür şikâyeti olan hastalar C3 ve üzeri şeklinde sınıflandırılır.

C4 : Hastalığın ilerlemesi ile birlikte şişlik ve ödem yerini cilt değişimlerine bırakır. Cildin renk değişimi, sertleşmesi gibi sorunlar C4’de görülür.

C5 : Hastalığın en ileri evresinde kanamalar görülür. Bu kanamalar yerini iyileşmesi zor yaralara bırakır. İyileşir ve tekrardan oluşabilir. İyileşmiş ülseri olan kişiler CEAP sınıflandırmasında C5’de yer alır.

C6 : Varis ülseri halen tedavi edilmeyi bekliyorsa bu durumda kişi C6 sınıfında yer almaktadır. Yaraların kendi kendine geçmesini beklemek yerine mutlaka kalp damar cerrahisi uzmanlarından yardım almalısınız.

[/su_note]

Orta boy dediğimiz retiküler venler C2 sınıfında yer almaktadır. Yukarıda da gördüğünüz gibi belirti olabilir de olmayabilir de bu nedenle bu kısmı da geçiyorum.

Varikoz Ven (Kalın) Varis Belirtileri

Yazının geride kalan kısmında kılcal ve retiküler (orta boy) venleri ele aldık, şimdi ise asıl sorun olan varikoz venleri ve onların belirtilerini göreceğiz. “Köprüden önce son çıkış” Derler ya işte varikoz venlerde hastaların tedavi olmak için artık çok fazla zamanlarının kalmadığını gösterir.

Damarlarda Şişlik

İlk belirti olarak damarların 4 mm ve üzerinde genişlemesine bağlı olarak şişliktir. Bazı insanlarda bu şişlik 2-3 cm bile olabilir. Yani bacaklarınıza baktığınızda anormal bir şekilde kıvrımlı şişlikler olduğunu görürsünüz. Aşağıda yer alan resimde de bunu fark edeceksiniz.

Varis Belirtileri

Bacaklarda Ağrı

Hastaların muayenesi esnasında en çok duyduğumuz şikâyetlerden biri bacaklarda ağrıdır. Tabii ki her bacak ağrısı varis hastası olduğu anlamına gelmez. Çünkü bacak ağrısına sebebiyet verecek yaklaşık 50 farklı hastalık bulunmaktadır. Mayoclinic sitesi Leg Pain Causes (bacak ağrısı nedenleri) isimli sayfasında (İngilizce) bu konuya geniş bir şekilde yer vermektedir. Tabii ki varis ve DVT dediğimiz (Derin Ven Trombozu) hastalarında da bacak ağrısı görülür. Ağrıya neden olan sadece toplardamarlar değil, aynı zamanda vücudumuza temiz kan taşıyan atardamarlarda tıkanıklık sonucu bacak ağrısı yapabilir.

Gerek yüzeysel gerekse derin toplardamarlar ağrıya neden olmaktadır. Ağrıların en sık görülme nedeni derin ven trombozu dediğimiz derin toplardamarlarda yer alan genişleme ve pıhtı ile tıkanmasıdır. Kişide DVT yoksa sorunun kaynağı yüzeysel toplardamarlarda tromboflebit dediğimiz iltihaplanma ile ilgili olabilir. Toplardamara bağlı bacak ağrılarında çözüm yürümek olacaktır. Çünkü yürüyüş esnasında kaslar harekete geçerek damarlarda bekleyen kirli kanı kalbe pompalayacaktır. Bu şekilde rahatlama oluyorsa yaşadığınız ağrı damar genişlemesi kaynaklı olabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi ağrının onlarca nedeni bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz bacaklarda ağrı yapma ihtimali bulunan hastalıklara liste halinde bakalım.

Bacak Ağrısı

Bacak Ağrısı Yapan Hastalıklar

 • Aşil Tendiniti
 • Aşil Tendonu
 • Fırıncı Kisti
 • Eklem İltihabı
 • Periferik Nöropati
 • Kemik Kanseri
 • Siyatik
 • Reaktif Artrit
 • Burkulma
 • Spinal Stenoz
 • Multiple Skleroz
 • Radikülapati

Ödem

Hastalarda görülen bir diğer belirti ise ödem olmaktadır. Özellikle C3 aşamasına gelen hastalarda kaçınılmaz hale gelmektedir. Tabii ki her bacak şişliğini yine damarlarla ilişkilendiremeyiz. Çoğu şişlikler herhangi bir hastalığa bağlı olmadan da görülebilir. Örnek vermek gerekirse uzun süre ayakta kalma ve aşırı yürümeye bağlı da olabilir. Bunun dışında gebelik süreci ve doğum sonrasında kadınlarda bir nebze geçici bacak şişliği görülür ve bu normaldir. Varis dışında kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, karın içi tümör ve karaciğer hastalıkları da ayaklarda şişliğe neden olur. Bunun dışında birde ilaçlara bağlı ortaya çıkan şişlikler vardır. Östrojen hormonu içeren ilaçlar, antidepresanlar ve tansiyon ilaçları yine bacaklarda şişliğe neden olabilir.

Varis hastalarında görülen ödem ise genelde DVT dediğimiz derin ven trombozu ile alakalıdır. Derin toplardamarlarda ortaya çıkan bu sorun bacaklarda şişliğe neden olabilir. Bu durum baldır, ayak bileği ve ayak üzerinde şişliklere neden olmaktadır.

Kramp

Bir diğer önemli belirti ise özellikle gece krampları olmaktadır. İnsanı uykusundan kıvranarak uyandıran bu sorun aslında kaslarla alakalıdır. Baldır ve ayaklarda bulunan kasların (adelelerin) ani ve uzun süre kasılması ile ortaya çıkmaktadır. Krampların kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte üzerinde durulan bazı ortak noktalar bulunmaktadır. Özellikle egzersiz ve spor sonrası bu durum sıkça görülebilmektedir. Aynı şekilde hamile kadınlarda yine daha sık görüldüğünü belirtebiliriz.

Varis hastalarında görülen krampların nedeni ise kirli kanın gerektiği gibi kalbe gitmemesi ile alakalıdır. Kaslar gün boyunca çalışarak metabolizma artıkları üretmektedir. Bu artıklar toplardamar vasıtası ile atılmaktadır. Toplardamar genişlemesi olan hastalarında kirli kan çok sağlıklı kalbe gitmediği için metabolizma artıkları da bekler. Bu bekleyiş kasların normal çalışma şeklini bozarak kontrolsüz kasılmalara neden olur.

[su_note] Özellikle akşama doğru yapacağız 30-60 dakikalık yürüyüşler gerek ağrı gerekse kramplarda azalmaya neden olacaktır. Kramp esnasında insanlar kıpırdamadan durmaya çalışırlar. Bunun yerine parmaklarınızı hafifçe bükerek kasılan bölgeye masaj yapmalısınız. Aynı şekilde kasılan kasları gevşetmek için buz kalıplarından yararlanabilir. Sonrasında ılık su ile duş almak yine rahatlatacaktır. Egzersiz ve spor yapan biriyseniz öncesi ve sonrasında mineralli suları bol bol tüketmelisiniz.[/su_note]

Kaşıntı

Vücudumuzun her yerinde görülen kaşıntılar çok fazla ciddiye alınmazlar. Oysaki iç varis dediğimiz derin ven trombozu ile alakalı olabilir. Tabii ki bunun dışında cilt kuruluğu gibi daha basit nedenlere bağlıda olabilir. Bunun dışında egzama ve alerji ile alakalı olabilir. Kaşıntıyı genelde kaşıyarak geçirmeye çalışırız. İşte bu hatalı alışkanlığımız maalesef kaşıntının daha da artması yanı sıra enfeksiyonların kolayca cilde temas etmesine neden olmaktadır. Kaşıntının rahatlatıcı çözümü için Pruzon krem kullanabilirsiniz. Tabii ki bu tür ürünler kaşıntıya neden olan sorunu ortadan kaldırmayacağı için kaşıntıya kesin çözüm olmaz.

Bacak Yarası

Hastalığın son aşamalarında C5 ve C6 sınıflandırmasında hastalarda iyileşmiş ve aktif bacak yaraları olduğunu belirtmektedir. Venöz ülser ya da varis ülseri olarak da bilinmektedir. Bacak yarası olarak tabir edeceğimiz bu sorun artık sizin tedaviniz için bekleme zamanınız kalmadığını göstermektedir. Uzun süre iyileşmesi zor olan bu yaralar sizi yürüyemez hale getirebilir. Yaralar ortaya çıkmadan önce deride sertleşme ve renk değişimi meydana gelmektedir. Diz ile topuk arasında kalan bölgede ortaya çıkan ülserlerle yaşamanız neredeyse imkansız diyebilirim.

Varis Ülseri
Tedavi edilmeyen varisler, bacak yarası dediğimiz ülsere neden olur.

Ülserin tedavisi geçmişte oksijen odalarında yapılıyordu. Zor ve bir o kadar da maliyetli olan bu yöntem yerini daha çok PRP uygulaması aldı. PRP açılımı Platelet Rich Plasma ameliyatsız yöntemlerden biridir. Kişinin kendi kanı ile tedavi diyebiliriz. Kişiden alınan 10 cc kan sanfirüj dediğimiz özel bir cihazla işlemden geçirilmektedir. Bu işlem esnasında kırmızı kan hücreleri azaltılarak trombosit sayısı yükseltilmektedir. Hazırlanan kan yaraya küçük bir iğne ile enjekte edilmektedir. Yaranın tam olarak kendini yenilemesi birkaç seans sürebilir.

PRP uygulaması sadece varis ülseri ile sınırlı kalmadan aynı zamanda diabetik yaralar ve hatta cildi yenileyici etkisi içinde kullanılmaktadır. Son yıllarda saç dökülmesi tedavisinde bile kullanılmaktadır. Saç ekimi sonrası ekilen kıl köklerini beslemek içinde kullanılıyor.

Sizde de Bu Tür Şikâyetler Var mı?

Evet, arkadaşlar varis hastalarında görmeye alışkın olduğumuz şikâyetleri uzunca bir yazı ile paylaşmaya çalıştım. Şimdi size şunu sormak istiyorum. Sizde de bu şikâyetlerin bir ya da bir kaçı var mı? Cevabınız evet ise hastalığınızın teşhis ve tedavisi için bir birinden özel seçenekler sunmak istiyorum.

Muayenenizi Ücretsiz Yapıyoruz

Yaşadığınız sorunun birçok nedeni olabilir. Bu nedenle mutlaka bir doktor tarafından hastalığın teşhis edilmesi gerekir. Bunun için IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan şubeleri sizlere ücretsiz muayene imkânı sağlamaktadır. Yapmanız gereken tek şey aşağıda yer alan randevu formunu doldurarak hafta içi ya da Cumartesi gününe randevu oluşturmaktır.

Online Randevu Oluştur
 • Ad Soyad*
  0
 • Telefon*Hasta danışmanlarımız randevu teyidi için sizi arayacaktır.
  1
 • Klinik Seçiniz*İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da
  2
 • Randevu Tarihi*Gün seçiniz, muayene saati için sizi arayacağız.
  3
 • Şikayetiniz*
  4
 • * SGK'lı hastalara da hizmet verilmekte olup, MUAYENE ÜCRETSİZDİR. * Bu form ile size en yakın idea kliniğe çevrimiçi randevu oluşturabilirsiniz. Klinikler Hafta içi ve Cumartesi günleri de hasta kabul etmektedir. * Size en uygun randevu tarihini seçiniz. Randevu teyidi ve muayene saatinin belirlenmesi için size en yakın kliniğimizde görev yapan sağlık danışmanları belirtmiş olduğunuz telefondan numarasından arayacaktır.
  5
 • 6

SGK Güvenceniz Varsa Tedavi Ücretlerinde %50 İndirim Uyguluyoruz

Ücretsiz muayeneye ek olarak sağlayabileceğimiz bir diğer imkân ise tedavi ücretlerinde SGK mensubu hastalara %50 indirim olanağıdır. Gelişmiş şartlar altında sağlığınıza kavuşabileceğinizi belirtmek istiyorum. Varis belirtileri ile ilgili aktaracaklarım burada son bulmuştur. Konuyla ilgili sormak istediğiniz sorular varsa bunun içinde aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Doktorlarımız sizlerden gelen sorulara en kısa sürede yanıt vermektedir.

9 Yorum

 1. 19 yaşındaym çok yuruyen birisiyim ilk once sol kalçamda kızamık tarzı seyler oldu ve yayıldı kabuklanıp kuruyolar duş alınca gene beliriyolar artıyo ve batıyo kaşıntıda yapıyo ve o şekilde birden geçti sol kalcamda agrılarım başladı ve kılcal damar şeklinde damarlar belirdi sag bacagım ve kalcamada yayıldı agrılarım oluyo yurumek yoruyo ve oturuncada agrıyo .

 2. Merhabalar benim kulak arkamda boynumda siyah yuvarlak ,bir ben var.bu ben 2 kere kendiliğinden kabuğu düştü ve geri çıktı.şimdi yine kabuğu kalkmış düşmek üzere hiç ellemiyorum fakat kendiliğinden düşüyor.acı yanma hissetmiyorum.sizce bu benin düşmesi geri çıkmasi zararli mıdır ne yapmalıyım
  Op dr Atilla Kaya
  Evet kötü huylu olabilir, biopsi alabiliriz.

 3. Sol ayak tabanim agiriyor ve ama çok ayaktı kaliyorum ondan mi
  Op Dr Eren Anğ
  Varis ağrısı daha çok baldır ve bacakta olur topuktaysa sorun farklı olabilir

 4. Son 3-4 aydır bacaklarımda aşırı bi kaşıntı vardı bi iki gün öncesi dikkatli baktığımda bazı yerlerde kılcal damarlar çıktığını gördüm aşırı derecede kaşınmaya devam ediyorum bu durumda tavsiyeni ne olur? Tşklr
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Öncelikle cildiye doktoruna muayene olabilirsiniz.Kılcal damarlarını kliniğimize gelirseniz tedavisini yaparız.

 5. ben varısle hamılelıkten sonra tanıstım ılk hamıleligım de bıraz cıktı cok onemsemedım ama ıkıncı ve ucuncu hamılelıgımde dahada fazla hıssettım ayakta fazla duramıyorum hemen sısıyo ve kasıntı yapıyo sag bacagımsa daha fazla sısme oluyo sag dız kapagımın yanındakı damar genıs ve şiş kıvrım kıvrım 6 aylık bebegım var sız ne onerırsınız
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Kliniklerimizde varislerinizi ameliyatsız (köpük+RF ile) %100 garantili bir şekilde tedavi ederiz.

 6. 23 yıldır ayak tabakam sızlıyor doktora gittim sinirden dedi kızım masaj yaptığında iyileşiyor ama masaj yapmadıklrında sızlıyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Ağrılarınız varise de bağlı olabilir.Varisleriniz varsa kliniğimizde damar cerrahi uzmanlarımız ameliyatsız iğne ile tedavisini yapabilir. Varis yoksa sinir kaynaklı veya şeker hastalığına bağlı olabilir.Nöroloji ve dahiliye uzmanlarına muayeneye gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 7. dizlerimde üşüem oluyor her bölüme gittim tahlildede bir şey çıkmadı ancak sinir uçlarında olabilir dendi
  Op. Dr. Demet Ağras
  herhangi bir yorum yapmak zor

 8. On altı yaşında tanıştım varisle erken evlilik erken doğum ciddi sorunlar açtı bana yaşım otuz on dört yıldır bu şekilde yaşıyorum sayfanıza göz attım da yorgunluk halsizlik kaşıntı inanılmaz ağrı hepsini yaşıyorum bu zamana kadar tedavi olamadım ihmalik diyelim cok fazla kılcal damarlarım var gözle görülür kalın damar fazla yok bu şekilde tedavi uzunmu sürer tahminen bunu merak ediyorum tesekkurler şimdiden
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde ne kadar çok olursa olsun 3-4 günde tedaviyi bitirebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri