Ana Sayfa / Medikal Estetik / Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Randevu Al

Merhaba arkadaşlar ben Op. Dr. Atilla Kaya geçtiğimiz günlerde kaş ekimi ile ilgili bilgiler verirken bu işlemi Türkiye’de ilk yapan isim olduğumu belirtmiştim.  Bir diğer ilkim ise sakal ekimi olup, erkeklerde ciddi anlamda sıkıntıya neden olan sakalsızlık, seyreklik, kaza ve yanık izinin ortadan kaldırılması için 2006 yılından beri FUE yöntemi ile sakal ekimi yapıyorum.

Sakal Ekimi

Sakal Ekimi Nedir?
Saç ekimi kadar yaygın olmayan sakal ve kaş ekimi ekstra bir uzmanlık ve tecrübe gerektirmektedir. O nedenle bu işi bilen ve uygulayan uzman sayısı çok azdır. 18-20 Yaşına kadar sakalı çıkmayan, seyrek çıkanlar ya da yaşadığı hayatta kaza, yanık ve saçkıran sonucu ortaya çıkan boşluğun kapatılması ancak sakal ekimi ile mümkün olmaktadır.

Kimler Sakal Ekimi Yaptırmalı?
Öncelikle erkeklere yönelik bir uygulama olup, bu işlemi yaptırmak için birçok neden bulunmaktadır. Bazen bir eksikliğin giderilmesi bazen de daha güzel bir görünüm elde etmek için sakal ekimi yaptırılmaktadır. Şimdi bu uygulamanın en çok gerektiği halleri görelim.

Sakal Çıkmaması: Toplumda köselik olarak da bilinen sakalların çıkmaması yüzün tümü ya da belli bir bölümünde görülebilmektedir. 15-16 Yaşında başlayan sakalların çıkması 20-21 yaşına kadar devam etmektedir. Sakalların çıkmasını belirleyen etken erkeklik hormonu dediğimiz Testosteron ve DHT dediğimiz Dihidrotestosteron ile alakalıdır. Yaş ilerledikçe artan bu hormonlar vücudumuzda kılların çıkması, artması ve kalınlaşmasını sağlar. Yani sakala jilet vurmak kalınlaştırır mantığı doğru değildir. Kişide testosteron hormonları yok ya da yetersiz ise sakal ve bıyık çıkmayabilir. 20-21 Yaşına kadar sakal çıkmaması artık çıkmayacağı anlamına gelir ve bu durumda en doğal çözüm sakal ekimi yaptırmak olacaktır.

Yara, Yanık ve Ameliyat İzinin Kapatılması: Günümüzde birçok insanın yüzünde dikkat çekici yaralanma, yanık ve ameliyat sonrası izler bulunmaktadır. Özellikle yanık ve ameliyat sonrası o bölgede kıl köklerinin ölmesine bağlı olarak sakal çıkmadığı ve dikkat çekici izler kaldığı görülmektedir.  Sizi tanıyan, tanımayan tüm insanların dikkatini çeken ve konuşurken insanın gözüne takılan bu izlerden kurtulmak içinde sadece 3-4 saatinizi ayırarak sakal ekimi yaptırabilir ve daha güzel bir görünüme kavuşursunuz.

Sakal Kıran (Alopecia Universalis): Bir diğer sorun ise sakalların dökülmesi olup, buna neden olan tek sorun genelde saçkıran ya da sakal kıran olarak bilinen Alopecia Areata problemidir. Sakal dökülmesi başka hiçbir nedenle gerçekleşmez. Çünkü kıl yapısı oldukça kalın ve sağlıklıdır. Halk arasında saçkıran olarak bilinen ve daha çok genç ile genç erişkinleri etkileyen Alopecia Areata sadece saçlarla sınırlı kalmadan sakal, kaş ve hatta vücudun her yerinde kıl kayıplarına neden olmaktadır. Sakal kıran olarak bilinen türü ise Alopecia Universalis olup, vücudun her yerinde dökülmeye neden olur. Onlardan biride sakallar olup, bir ya da birden fazla noktada madeni para büyüklüğünde dökülmelere neden olur. Dökülen bölgede cilt boş ve parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Sorunun kaynağı stres, sıkıntı, korku, endişe, üzüntü ve moral bozukluğu olup, sorundan kurtulmak için mutlaka bu ortamlardan uzak durmalısınız. Tedaviye yönelik ise bizler SADBE kullanmanızı öneriyoruz. 1-6 Ay içerisinde etkili olması beklenen SADBE ya da diğer tedaviler 1 yıl içinde etki etmemesi halinde sizde oluşan açıklığı sakal ekimi ile kapatabilirsiniz.

Sıkılaştırma, Şekil Değiştirme: Sakal ekimi yaptırmak için illaki bir sorununuz olması gerekmez. Seyrekliği ortadan kaldırma, daha farklı bir sakal şekli oluşturmak içinde yine sakal ekimi isteğiniz ve beklentinize cevap verecektir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar bu uygulama kimlere yönelik olduğunu gördükten sonra şimdide nasıl yapıldığını ele almak istiyorum. Daha doğrusu doğal görünüm elde etmek için nasıl yapılması gerektiğini aktaracağım. Araştırma yaparken aşağıdaki hususları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Kıl Kökleri Mümkünse Sakaldan Alınmalı: Her ne kadar sakal ekimi dense de asıl uyumlu isim sakal nakli olacaktır. Çünkü ekilecek kıl kökleri kişinin kendinden alınarak nakil edilmektedir. Alım yapılacak kıl kökleri için öncelik sakaldan olmalıdır. Bunun için sakalın gereksiz kısımları dediğimiz boyun ve elmacık kemiği kısmından alıyoruz. Sakal bölgesinde alınacak kıl kökleri yoksa kişinin ensesinde 1 cm alan belirlenerek kullanılacak kıl kökleri enseden alınır. Tabii ki sakaldaki kıllara göre biraz daha yumuşak olacağını bilmelisiniz.

Alım ve Ekim 0,6-0,7 mm Uçlarla Yapılmalı: Kıl köklerinin nasıl alındığını size özetle aktarayım demek istediğimi daha net anlayacaksınız. Kıl kökü alınacak kısım örnek saç ise kısa kesilir 3-4 mm uzunluk yeterlidir. Sonrasında 0,6 ya en fazla 0,7 mm genişliğinde uçları olan iğnelerle kıl kökü çıkarılmaktadır. Uçlar kalın olması halinde gerek alım bölgesi gerekse ekim bölgesinde delik izleri oluşacaktır. Özellikle yeteri kadar tecrübesi olmayan uzmanlar daha kalın uç kullanmaktadır.

Alınan Kıl Kökleri Fazla Bekletilmemeli (Ölür): Örnek 1000 kıl kökü ekilecekse 1000 tanesini alıp ekim işlemine geçmek kesinlikle hatalı olacaktır. Çünkü onları ekene kadar geçecek süreçte büyük bir bölümü oksijensiz kalarak ölecektir. Onları ekseniz bile 2 hafta içinde dökülerek bir daha çıkmayacaktır. Bu nedenle 100-200 adet alım yaparak zaman kaybetmeden alınan kıllar ekilmeli ve yeniden alım yapılarak bu şekilde yol izlenmelidir.

30-35 Derece Açılarla Ekilmeli: En önemli hususlardan biri ekilen kıl köklerinin açısı olup, maalesef bu hususu tutturmak her uzmanın başarabileceği bir durum değildir. Açı 30-35 derece olmalı ve mevcut sallar varsa onlara paralel olarak ekilmesi gerekir. Açı verilmemesi ya da daha yüksek olması halinde sakalların dik çıkmasına neden olacaktır. Buda hiç kimsenin hoşuna gidecek bir durum olmaz.

Ekimler Kanal Açılmadan Delinerek Yapılmalı: Uygulama mutlaka FUE yöntemi ile yapılması gerekir. Eski yöntem olan bir anlamda ameliyat olarak kabul edilen FUT ile sakal ekimi yapılmaz. Aynı şekilde ekim işlemi 0,6-0,7 mm uçlarla delik açılarak yapılmalıdır. Kanal dediğimiz kesme işlemi ile yapılan ekimlerde iz kalmasına neden olmaktadır. Aşağıda yer alan videoyu izlediğinizde demek istediğimiz daha net anlayacaksınız.

Kıl Kökleri Tek Tek Ekilmeli: Bir diğer önemli husus ise kıl köklerinin 2’li 3’lü gruplar değil tek tek ekilmesi gerekir. Özellikle kanal açılarak yapılan işlemlerde maalesef gruplar halinde ekildiği görülmektedir. Bu durum kesinlikle doğal olmayacaktır.

Nasıl Yapıldığını İzleyelim mi?
Yukarıda nasıl yapılması gerektiğine dair bazı önemli hususlara değindik şimdi ise artık işin yapılışına geçeceğiz. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini uygulama esnasında çekilmiş videodan görebilirsiniz.

Sakal Ekimi Nerede Yaptırılır?
Yukarıda da belirttiğim gibi bu işi bilen ve yapan uzman sayısı azdır. O nedenle sakal ekimi yapan hastane vs bulmanız neredeyse imkansızdır. O nedenle bu işi yapan uzman ya da doktorları bulmanız gerekir. IDEA Klinik bünyesinde 3 farklı doktor size bu imkanı sağlamaktadır.

Op. Dr. Atilla Kaya: İlk önereceğimiz isim Dr. Kaya olarak da bilinen Op. Dr. Atilla Kaya yazının giriş kısmında kendisinin de belirttiği gibi Türkiye’de ilk sakal ekimini yapan ve bu uygulamayı başlatan isimdir. 2006 Yılından günümüze kadar binlerce uygulamaya imza atmıştır. Şuan İstanbul Bakırköy’de sakal ekimi yan sıra genel cerrahi ve medikal estetik alanına giren hastalıkların teşhis ve tedavisini de yapmaktadır. Op. Dr. Atilla Kaya için randevu oluşturmak ve daha fazla bilgi almak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Sakal Ekimi Fiyatları Ne Kadar?
Evet arkadaşlar nasıl yapıldığı ve bu işi kimlerin yaptığını da gördükten sonra şimdi sakal ekimi ücretlendirme hususuna bakmak istiyorum. Haliyle sizlerin de en çok merak ettiği hususlardan biri diye düşünüyorum. Sakal ekimi fiyatları alım yapılan yere göre değişiklik göstermektedir.

Sakaldan Alım 8 TL: Yukarıda da belirttiğimiz gibi ekilecek kıl kökleri mümkünse sakalın gereksiz kısımlarından yani boyun ve elmacık kemiği kısmında olanların alınması önerilir. Alım buralardan yapılması halinde kıl kökü ücreti adeti 8 TL olarak ücretlendirilir.

Enseden Alım 6 TL: Sakalın gereksiz bölgelerinde kıl olmaması ya da kişi kendisi ben enseden alınmasını istiyorum derse bu sefer kıl kökü başına 6 TL olarak ücretlendirilmektedir.

300 Kıl Kökü Limiti Bulunuyor: Op. Dr. Atilla Kaya ya da diğer uzmanlara ekim yaptırmak istediğinizde 300 kıl kökü limiti bulunmaktadır. Yani sakaldan alım yapılması halinde 300 kök için 2400 TL ödersiniz. Enseden alınması halinde ise 1800 TL ödersiniz.

Ne Kadar Ekilmesi Gerekir?
Peki ne kadar kıl kökü gerekmekte? Bunu kişinin durumu belirlemektedir. Örnek hiç sakalı olmayanla, seyreklik, kaza ve yanık izi olan insanın ihtiyacı bir olmayacaktır. O nedenle ihtiyacınızı uzmanlarımızla görüşerek belirleyebilirsiniz.

Hiç Sakalı Olmayan İçin 1000 Kıl Kökü İdeal Olur
Köselik olarak da bilinen sakal çıkmaması kısmen ya da tamamı ile olabilir. Hiç sakalı olmayan birinin ihtiyacını ele alacak olursak 1000 kıl kökü onu sakalsızlıktan kurtaracaktır. Fakat daha sıkı bir sakal için 1500-2000 kıl kökü gerekmektedir.

Deneme Ekimi Yaptırarak Sonucu Görün
Yukarıda anlattık, video ile gösterdik ama yine de tam olarak merakınız giderilmiş olmayacaktır. Çünkü sizde nasıl duracağı hep aklınıza takılacaktır. Bunun için deneme sakal ekimi uygulaması bulunmaktadır. 300 Kıl kökü ile yapılan deneme sakal ekimi nasıl olacağını merak edenler için görme imkanı sunuyor. Sonuçtan memnun kaldığınızda dilediğiniz zaman gelerek bu sefer herhangi bir limit olmadan ekim yaptırabilirsiniz.

Bıyık Ekimi de Yapılıyor
Özellikle hiç sakalı olmayanlar için aynı zamanda bıyık ekimi de gerekmektedir. Uzmanlarımız sadece sakal ekimi ile sınırlı kalmadan aynı zamanda bir diğer eksiğiniz olan bıyıkların ekimi işlemini de yapacaktır. Op. Dr. Atilla Kaya aynı zamanda başarılı bir saç ekimi uzmanıdır. Saç Ekimi ve Saça Dair Her Şey isimli kitabı olup, işlerinin yoğunluğu nedeniyle birkaç yıl önce saç ekimi işlemine ara vermiştir. Saç ekimi ihtiyacı olanları estetik ve plastik cerrahi uzmanı olan Op. Dr. Can İşler veya Op Dr Serkan Sabancıoğlu na yönlendirmektedir. Can beyi yakından tanımak ve hizmetlerini görmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sakal Ekimi Öncesi Sonrası Görüntüleri
Şimdi dilerseniz birazda yaptığımız ekimlerden öncesi ve sonrası görselleri paylaşalım.  Yaptığımız ekimlerin hepsini burada paylaşsak sayfalar yetmez. Çünkü binlerce mutlu müşterimiz bulunmaktadır. Aşağıda sizlere yönlendirici olması nedeniyle en dramatik olanlara yer verilmektedir.

Sakal Çıkmaması

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakallarda Seyreklik Yarı Köselik

Sakal Sıkılaştırma

Yüzde Yara ve Yanık İzi

Yanık izi kapatma

Op. Dr. Atilla Kaya Sorularınızı Yanıtlıyor

Sakal ekimi ile ilgili detaylar aktarmaya çalıştık, şimdi ise sizlerden gelen sorulara yanıt vererek devam edeceğiz. Sözü tekrardan Atilla beye bırakıyoruz. Sizde soru sormak için sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz.

Sakal Ekimi Acıtır mı?
Ciddi anlamda acıya neden olan bir uygulama değildir. Fakat biz tamamen konforlu bir işlem olması nedeniyle alım ve ekim yapılan bölgeyi düşük dozlu anestezi ile uyuşturarak işlem yapıyoruz. Böylece ne alım ne de ekim esnasında acı hissetmezsiniz.

Sakal Ekimi Belli Olur mu?
Bu sorunun cevabı işlemi yapan uzmana göre değişmektedir. Uzman bir isimden hizmet almanız halinde doğala en yakın şekilde ince uçlar ve açılarla yapmaktadır. Bu şekilde sakal ekimi yaptırdığınız sizi tanımayanlar tarafından asla anlaşılmaz. Ama bu işi bilmeyip, para kaynağı için bu işe girenlere yaptırırsanız bırakın belli olmayı dik görünüme neden olacağı için insanların dikkatini çekecektir. O nedenle uzman tecrübesi çok önemlidir.

Ekilen Kıl Kökleri Dökülür mü?
Tüm ekim işlemlerinde şok dökülme dediğimiz bir süreç yaşanmaktadır. Ekimden 12-15 gün sonra ekimi yapılan kıl köklerinin bir bölümü ya da hepsi dökülebilir. Ya da hiç biri dökülmeyebilir. Dökülen bu kıl kökleri 4-8 ay içinde geri çıkması beklenmektedir. Şok dökülme dışında herhangi bir dökülme olmayacaktır.

Sakal Ekimi Kaç Yaşında Yapılır?
Yukarıda da belirttiğimiz gibi 15-16 yaşında başlayan sakal çıkma süreci 20-21 yaşına kadar sürmektedir. Bu nedenle 21-22 yaşına kadar beklenmesini öneriyoruz. Bu yaştan itibaren istediğiniz düzeye gelmemesi halinde sakal ekimi yaptırabilirsiniz. Üst yaş sınırı olmayıp, dilediğiniz yaşta yaptırabilirsiniz.

65 Yorum

 1. Merhaba.Ben size sakal ekimi,baska bir klinikte de sac ekimi yaptirmayi dusunuyorum.ama alim yapilacak alan hem sakal hem saci karsilarmi bilmiyorum. Boyun kismimda gereksiz sakal bulunmuyor .Bir yorumu cevaplarken gogusten alinmaz yazmissiniz.affiniza siginarak benim sormak istedigim soru,genital bolgeden alinip sakal ekimi yapilabilirmi? Tesekkur ederim…

 2. Merhabalar hocam , ben 22 yaşındayım sakallarım seyrek dolayısıyla sıkılaştırmak ve yanak bolgesindeki eksikliklerden ötürü o bölgede sıkılaştırmak değil de doğal olarak tam anlamıyla ekim dusunuyorum ancak bunun için ileride sactaki bir seyrelme potansiyeli sebebi ile bı bakıma ense bölgesini bu bağlamda yedekte tutup bacak bölgesinden sakal ekimi düşünüyorum acaba bu tarz bir islem ne derece mümkündür ve sonuçları açısından ne gibi farklılıklar doğurur ? Şimdiden çok teşekkürler cevap için cevabınıza göre en yakın zamanda bulunduğunuz sağlık merkezine gelmeyi düşünüyorum. İyi günler.

  • Doktorun Cevabı

   sakal kılları vücudun en kaliteli kıllarıdır.bacak kılları alınıp ekildiği zaman sakal kılları ile uyumlu olmaz,

 3. Anladım, peki sivilce, akne izlerinden dolayı bir sıkıntı olurmu sakal çıkmasında?
  PRP yaptırırsam faydası olurmu?

 4. Merhaba, 17 yaşındayım henüz çenemin altında seyrek hafif sert kıllar var. Benim endişem cildimdeki izler ile ilgili. Sivilce, akne izleri var çok derin değil bu yaz PRP yada Lazer yaptıracağım sakal kökleri derindemi olur yüzeyde ise eğer izlerden dolayı bir daha çıkmayabilirmi?
  Teşekkürler

 5. Merhabalar suratimin az bi agiz bolgesinde ve cene altinda sakal cikmiyor acaba once hormon tedavisi yaptirmak gerekir mi ? Ekim yaptirmadan once ?

 6. Benimde sakallımda seyreklik var, fazla da sayılmaz. Peki operasyona girmeden sakalı kısaltmak mı lazım yoksa sakal uzunken de ekim yapılabiliyor mu?

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz yorum yapabilirim.bazen uzun olması rahat ekim yapılmasını önlüyor

 7. hocam merhaba ben 25 yaşındayım çene kemiği boyunca ve boyun sağ ve sol altında baya seyrek. elmacık kemiği ve boyundan aldığnızı söylemişsiniz benim oralarda yok ama ben uyumlu olması için sakaldan alınmasını istiyorum yapabiliyomsunuz alınan yerden bir daha çıkıyo mu nasıl bi çözüm önerirsiniz.

 8. Hocam normal bir insanın yüzünde ortalama kaç adet sakal bulunmakta

 9. İyi günler makat apse boşaltıldı doktor o bölgeyi üstünü kapatı daha sonra akşam bunu çıkar su ile yıka temizle dedi fakat aklıma iltihap kapmaması için ne yapmamalıyım üç gün sonrasına kontrol edecek cevabınız için çok teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   pansumanınza ve genel hijyeninize dikkat edin.başka yapacak birşey yok.antibiotik başlandıysa düzenli kullanın

 10. burak_sarp89@hotmail.com

  Merabalar hocam ,sadece yüzümün küçük bir bölümünde(1/4 ünde diyebilirim) sakal yok ,ekim yaptırdıktan sonra yinede yüzümde rahatsız edecek derecede bi şişme olur mu yada hic olmaz mı?tesekkurler

 11. Selamin Aleyküm Hocam Benim Sakal Hiç Cikmadi Yas 28 Sakal Ektirmek Istiyorum Hocam 5000Bin Kök Toplam Nekadar Yapiyor?

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirip ekim planlanabilir.ücret için 05426210888 nolu telefondan yada whatsapp görüşmesi ile bilgi alabilirsiniz

 12. Merhaba hocam, yaşım 20. Yüzümde çene ve bıyık kısmı dışında hiç kıl yok. Çene ve bıyık kısmında da tüy şeklinde var. Babam ve dayımda da var. Ne yapmam gerekiyor ? Ekim yapılırmı sizce ?

  • Doktorun Cevabı

   ekim için henüz erken.ailenizde sakal gelişimin tamamlanma yaşını araştırın,zaten 21 yaşı bitirmeden ekim yapılmaz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 13. Hocam fiyatlar ne kadar

 14. Hocam yaşım 20 bıyık ve çene bölgesinde azda olsa var yanaklarda ise sarı siyah arası tüylenmeler başladı bu sakalın çıkacağı anlamına mı gelmektedir? Kısacası beklemeli miyim bir süre daha yoksa ekim işlemini düşünmeli miyim ?

  • Doktorun Cevabı

   21 yaş bitene kadar beklemelisin.bu arada ailede sakal gelişimi ne zaman tamamlanmış onu araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 15. merhaba hocam kavga esnasında bir kadın tarafından yüzüm tırnaklandı bi 10 cm’lik uzunca bi tırnak izi oluştu. bu 10 cmlik tırnak izi cilt yüzeyinden biraz göçük çukur olmuş şekildedir. tırnaklanmış bu yerde sakal çıkmıyor sakal ekimi yapsak bu tırnak izine ekilen sakallar çıkar mı?

 16. Arkadaş ım 16 yaşında neden sakalı çıkmıyor

 17. fikri.ayyildiz@hotmail.com

  20 yasina girecegim Mayis ayinda ve koseyim cok az biyik ve cene altinda sakalim var o kadar varligi yoklugu belli olmuyor sakal ekimi icin uygun muyum ?

 18. Çok gür olmasa da tatmin edici yoğunlukta sakalım var fakat sakal ile bıyığın birleştiği bölgelerde çok ufak boşluklar var. Çoğu insan bu boşlukları umursamaz bile fakat beni rahatsız ediyorlar. Bu kadar küçük boşlukların doldurulması için de ful sakal ekimindeki kadar para mı vermem gerekiyor yoksa ücret ekilen kök sayısına göre mi hesaplanıyor? Kök sayısı farketmeksizin taban bir fiyat var mı?

 19. Hocam yasım oldu 23 sadece biyik ve cenede sakal bide boyun altinda oda seyrek komple ektirmek istiyorum fiyat ne olur? Gur olsun istiyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  sıklık beklentinize göre 4000 TL den başlar üst sınır yok

 20. tutahbey17@hoymail.com

  Hocam ben sakalın bir tarafı düz bir tarafı yana doğru çıkıyor. İkisinde de 5 krş büyüklüğünde boşluk var. Sakalın böyle çıkması ekime engel mi ? Zor olur mu ekim
  Op Dr atilla Kaya
  çevre kıllar hangi açıda ise o açıyla ekilebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder