Kıl Dönmesi Ameliyatı: Mikro Sinüsektomi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesinin bilimsel çözümü cerrahi yöntem dediğimiz ameliyatlar ile mümkün olmaktadır. Günümüze kadar onlarca kıl dönmesi ameliyatı geliştirildi. Bunların birçoğunun uygulanışı son bolmuş olsa da bascom ve karydakis gibi halen devam edenleri bulunmaktadır. (1). (2).

Peki, bu yöntemler içinde en iyisi hangisidir? Sorusuna hiç düşünmeden Mikro Sinüsektomi diyebilirim. Çünkü her açıdan başarılı ve avantajlı bir yöntemdir. (3).

Avantajlarına örnek vermek gerekirse ameliyattan hemen sonra (15 dakika sonrası) evinize, işinize, aracınızı kendiniz kullanarak dönebilirsiniz. Hastanede yatmak gerekmez. Sonrasında pansuman ve istirahat gerekmez.

Mikro sinüsektomi yöntemi genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya tarafından geliştirildi. Şuan ülkemizin en gelişmiş hastanelerinde bile uygulanmaya başladı. Peki, nedir bu mikro sinüsektomi, nasıl yapılır, diğer tekniklere göre avantajları nelerdir? Yazının devamında merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı
Kıl dönmesi tedavileri arasında en gelişmiş yöntem olarak gösterilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Nedir?

Kıl dönmesi ameliyatlarını daha kolay ve avantajlı hale getirmek için geliştirildi. Geliştirme aşamasında diğer tekniklere göre kabul edilebilir olan bascom yöntemi örnek alındı. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilerek birçok genel cerrahi uzmanına eğitimleri verildi.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sizi heyecanlandıracağını düşündüğüm bilgilerden birini yazının başında vermek istiyorum. Mikro sinüsektomi ile kıl dönmesi tedavisi için ameliyathane gerekmez. Bu kişinin korkularını hafifletirken aynı zamanda tedavi ücretinizin daha ekonomik olmasını sağlayacaktır.

Lokal Anestezi İle Kuyruk Sokumu Bölgesi Uyuşturularak Başlanır.

Ameliyathane gerekmediği için herhangi bir tahlil ve genel anestezi (narkoz) gerekmez. Lokal anestezi ile sadece uygulama yapılacak olan kuyruk sokumu bölgesini uyuşturmak yeterli olmaktadır.

5-10 Dakika İçinde Tamamlanacak Bir Tedaviye Hazır mısınız?

Anestezinin yapılması ile birlikte tespit edilen kıl dönmesi kapsülü ile birlikte çıkarılmaktadır. Bunun için yapılan kesi miktarı 1,5-2 cm büyüklüğünde olmaktadır. Giriş ve çıkış delikleri birbirlerine uzak olması halinde ise 2. bir kesi yapılmaktadır.

Nasıl Yapıldığını İzleyelim mi?
Yukarıda ben teorik olarak bilgi vermeye çalıştım. Fakat hiç bir bilgi görsel materyalin yerini tutmaz. O nedenle Op. Dr. Atilla Kaya tarafından hazırlanan ameliyat görüntülerini izleyerek yazımızı okumaya devam edelim.

Mikro Sinüsektomi Yönteminin Üstünlükleri Nelerdir?

Şimdi yine çok severek ele alacağım kısıma geldik. Mikro sinüsektomi ile tedavi olduğunuzda sadece 5-10 dakika içerisinde tedaviniz tamamlanıp, evinize, işinize dönebilirsiniz. Hastanede yatmak gerekmez.

Pansuman Yaptırmak Gerekmez

Diğer tekniklerde günlerce ve bazılarında aylarca pansuman yaptırmak gerekirken, mikro sinüsektomi yönteminde ise hiç bir zaman pansuman yapmak gerekmez. Estetik dikiş uygulanması nedeniyle tedavi sonrası dikiş alma vs gerekmez. Aynı şekilde herhangi bir dikiş izi de kalmaz.

3 Gün Sonra Banyo Yapabilir, Denize Girebilirsiniz
Klasik yöntemlerle ameliyat olduğunuzda doktorunuz muhtemelen 15 gün banyo yapmamanızı isteyecektir. Çağdaş yöntem olan Mikro sinüsektomi’de ise bu oran sadece 3 gün ile sınırlı olup, hasta 3 gün sonunda banyo yapabilir, havuza ve denize girebilir.

İş Gücü Kaybı Yaşanmaz. Aynı Gün İşinize Dönebilirsiniz.
En güzel yönlerinden biride hastanın çalışma ve eğitimine engel olmamasıdır. Bugün tedavi olduğunuzda aynı gün işinize, okulunuza dönebilirsiniz. Diğer yöntemlerde ise kişi 1 hafta ile 1 ay arasında evde istirahat etmesi gerekir.

Tekrarlama Riski Yok Denecek Düzeyde
Klasik yöntemlerde ameliyat sonrası 2-3 yıl içinde hasta %5-%40 arasında yeniden kıl dönmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Mikro sinüsektomi ile yapıldığında ise tekrarlama riski yok denecek düzeydedir. Tabii ki hasta biraz dikkat etmesi halinde farklı noktadan oluşmasının da önüne geçebilir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyat Ücreti Ne Kadar?

Bir diğer avantajı ise herkesi merak ettiği fiyat boyutunda karşımıza çıkıyor. Hastanede yatma, narkoz, ameliyathane vs masrafları olmadığı için ücreti oldukça ekonomiktir. SGK güvenceniz varsa ayrıca %50 indirim imkanından yararlanırsınız.

Mikro sinüsektomi ücret bilgisini görmek için sitemizin tedavi ücretleri sayfasına göz atabilir ya da aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklayarak hasta danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Mikkro Sinüsektomi hakkında bilgi alın

Mikro Sinüsektomi Yöntemi Uygulayan Hastaneleri Nasıl Görebilirim?

Op. Dr. Atilla Kaya tarafından geliştirilen yöntem ülkemizde çok yaygın şekilde uygulanır hale geldi. Birçok yerel ve gelişmiş sağlık merkezinde uygulanmaya başladı. Şuan size buradan hastane ismi vermem imkansızdır. Fakat bu alanda kendini kanıtlamış birkaç hekim ismini paylaşmak istiyorum.

Op. Dr. Atilla Kaya (İstanbul Bakırköy)

İlk olarak yöntemin geliştiricisi ile başlayalım. İstanbul’da yaşayanlar ya da gelme imkanı olanlar için Op. Dr. Atilla KAYA, İstanbul Bakırköy’de hasta kabulüne devam etmektedir. Kendisine ulaşmak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu kullanabilirsiniz.

Op. Dr. Seher Şirin (İstanbul Bakırköy)

Bazı hastalar özellikle kadın genel cerrahi uzmanı tercih etmektedir. Op. Dr. Seher Şirin, İstanbul Bakırköy’de hizmet veren hekimler arasında yer alıyor. İletişim kurmak için 0212 542 08 88 numaralı hattı kullanabilirsiniz.

Op. Dr. Adil Altınsoy (Ankara)

Ankara’da mikro sinüsektomi yapan doktor arayanlar için de yine alanında uzman bir isim olan Op. Dr. Adil Altınsoy ismi öne çıkmaktadır. Adil beye ulaşmak için de 0312 431 75 47 numaralı telefonu kullanabilirsiniz.

Op. Dr. Ergun Aygören (Bursa) Bursa’da mikro sinüsektomi yöntemini uygulayan genel cerrah olarak Ergun bey karşımıza çıkmaktadır. Nilüfer ilçesinde bulunan muayenehanesinde hasta kabulüne devam etmektedir. Kendisine ulaşmak ve sağlık hizmeti almak için 0224 247 10 06 numaralı telefonu kullanabilirsiniz.

Op. Dr. Demet Ağras (İzmir)

İzmir’de yaşayanlar içinde yine başarılı bir genel cerrah olan Demet Agras mikro sinüsektomi yöntemi uygulayan hekimler arasında yer almaktadır. İletişim için kullanacağınız telefon numarası 0232 464 10 06’dır.

Kıl Dönmesi Muayenesi Ücretsiz!

Yukarıda isimlerine yer verdiğim hekimler kıl dönmesi muayenelerinden ücret almamaktadır. Yaşadığınız sorun ile ilgili bilgi almak, tedavi sürecini doktordan öğrenmek için ücretsiz muayene imkanından yararlanabilirsiniz.

Randevu Oluşturmak İster misiniz?
Ücretsiz muayene fırsatı için isterseniz sitemizin Online Randevu kısmını kullanabilirsiniz. Arzu ederseniz 0542 621 08 88 numaralı WhatsApp hattımızdan da yazabilirsiniz.

Diğer Kıl Dönmesi Ameliyatları Nelerdir?

Yazıda en başarılı kıl dönmesi ameliyatı yöntemi olarak gösterilen mikro sinüsektomi’ye yer verdik. Şimdi dilerseniz birazda klasik tekniklere bakalım.

Bascom

İsmi size biraz garip gelse de uygulamayı geliştiren hekim (Dr.John BASCOM) adı verilmiştir. Yenilikçi tekniklerden biri olup, Mikro Sinüsektomi ile benzerlikleri bulunmaktadır. Yine aynı şekilde en küçük kesi ile cilt altında biriken kıllar kapsülü ile birlikte çıkarılmaktadır. Kesi küçük olması nedeniyle çok fazla şikayet yaşanmaz ve hasta yine ciddi anlamda iş gücü kaybı yaşamadan sosyal hayatına kaldığı yerden devam etmektedir. (4).

Karydakis

Kıl dönmesi ameliyatlarının isimleri genelde onları geliştiren doktorların isimleri ile anılmaktadır. Onlardan biride Yunanistanlı bir hekim olup, Karydakis olarak bilinmektedir. Flap grubunda yer almasına karşın diğer yöntemlere büyük üstünlüğü bulunmaktadır. (6).

Pilonidal sinüs içeren kısım elips şeklindeki cilt kesiği tam ortadan yapmak yerine ortanın bir tarafından daha fazla olacak şekilde gerçekleştirilir. Az kesilen tarafın cildi orta tarafa çekilerek dikilir. Ameliyathane ortamında yapılır ve genelde hastanın bir gün hastanede kalması gerekir.

Açık Bırakma, Primer Kapatma, Flap

Yukarıda anlattığımız çağdaş yöntemler dışında halen uygulanması devam eden klasik yöntemler bulunmaktadır. Onlardan biride açık bırakma yöntemi olup, maalesef sinüs ile birlikte sağlam dokuyu da kesmektedir. Böylece 10 ile 30 cm arasında oval bir kesi oluşmaktadır. (7).

Ortaya çıkan bu yara iyileşmesi için açık bırakılabilir, yada çektirilerek dikilmektedir. Ortaya çıkan bu büyük yaranın tam olarak iyileşmesi 6 ayı bulabilmektedir.

Hasta çoğu zaman kalçası üzerine oturamadığı için yan yada yüz üstü yatması gerekir. Aynı şekilde yaranın iyileşmesi için günlük pansuman yapması gerekir. Oldukça ilkel yöntemlerden biri haline gelen bu yöntemleri Idea olarak uygulamıyor ve önermiyoruz.

REFERANSLAR

1. Stauffer, V. K., Luedi, M. M., Kauf, P., Schmid, M., Diekmann, M., Wieferich, K., … & Doll, D. (2018). Common surgical procedures in pilonidal sinus disease: a meta-analysis, merged data analysis, and comprehensive study on recurrence. Scientific reports, 8(1), 1-28.

2. Tezel, E., Bostancı, H., Azılı, C., Kurukahvecioğlu, O., & Anadol, Z. (2009). PİLONİDAL SİNÜS HASTALIĞI VE TEDAVİSİNE YENİ BİR BAKIŞ. Marmara Medical Journal, 22(1), 85-89.

3. Urgancı, A. U., Oymacı, E., Engin, Ö., & Akıncılar, E. Comparing Limberg Flap Technique and Phenol Treatment Methods in Treatment of Pilonidal Disease Pilonidal Hastalık Tedavisinde Lımberg Flep Tekniği ve Fenol Tedavisi Yöntemlerinin Karşılaştırılması.

4. Senapati, A., Cripps, N. P. J., & Thompson, M. R. (2000). Bascom’s operation in the day-surgical management of symptomatic pilonidal sinus. British journal of surgery, 87(8), 1067-1070.

5. Kitchen, P. R. B. (1996). Pilonidal sinus: experience with the Karydakis flap. British journal of surgery, 83(10), 1452-1455.

6. Kitchen, P. R. B. (1996). Pilonidal sinus: experience with the Karydakis flap. British journal of surgery, 83(10), 1452-1455.

7. Bozkurt, M. K., & Tezel, E. (1998). Management of pilonidal sinus with the Limberg flap. Diseases of the colon & rectum, 41(6), 775-777.

722 Yorum

 1. Hocam iyi akşamlar makatta fındık büyüklüğünde şişilik var uzun zamandır askere gideceğim 15 gün sonra .şehir dışından geleceğim mikro sinüs ameliyatı olma imkanım var mı ?

  • Doktorun Cevabı

   şişlik makattamı yoksa kuyruk sokumundamı,bu önemli.ikisi farklı hastalık nedeniyle oluşur.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf göndeririseniz daha net değerlendirebilirim.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam merhabalar yasim 14 kızım .bu yontem banada yapilabilirmi? Suan ki durumum ilk basta apse oldu falan filan suan orda bisey yok fakat elime kemik geloyo onuda anlamis degilom ve orasi otururken agriyabiliyor.:(())

 3. Merhaba,

  2 gün önce kuyruk sokumu hafif sol kısmında ufak bi şişlik ve ağrı vardı şuan şişlik biraz daha büyüdü ancak akıntı filan yok sadece sert şişlik ve ağrı var 20 gün sonra düğünüm var bu konu hakkında bilgi ve yardımınızı rica ederim

 4. Merhaba ben kuyruksokumumda küçük bir delik fark ettim şu an çok yoğunum doktora gidemiyorum 15 gün sonra muayene olsam hastalık ilerler mi

  • Doktorun Cevabı

   15 gün uzun bir süre değil ama apse oluşabilir,apse tedavinin gecikmesine buda hastalığın ilerlemesine neden olabilir.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Bu ameliyatla ilgili bilimsel makale ya da yaptiginiz teknige dair referans gosterebilir misiniz?

  • Doktorun Cevabı

   mikrosinusektomi bascom yönteminden yola çıkılarak geliştirlmiş bir tekniktir.bu konuda internet sitelerini araştırısanız bol miktarda görsel ve video bulabilirsinz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. hocam kalçada oluşan her apse ve apsenin dışarı çıkması için oluşan tahribat, delik illaki kıl dönmesi midir, sadece apse olma ihtimali yok mudur acaba, cevap verirseniz sevinirim
  Saygılar…

  • Doktorun Cevabı

   olabilir,en sık nedenide yeterince derine yapılmamış enjeksiyonlarda yağ nekrozu üzerine gelişen apsedir,kilolu olan kişilerde görülür
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 7. Merhaba, kalçamda iç tarafta ufak şişlikle başlayan ve ağrı yapan durumun daha sonra şişlik ve ağlarının çoğalmasına yol açtı, iltihap ve kan gelmeye başladı, iltihap akan bölgede 1 cm lik bir ufak delik oluştu ve iltihap 3 cm aralıkla 2 bölgeden akıyor ve de kanla beraber.
  ayakta duramıyorum ve yaklaşık 2 haftadır bu durumdayım, acaba kıl dönmesi olmayabilir mi veya öyleyse operasyon ücreti nedir acaba, sgk da var teşekkür ederim
  Izmirdeyim

  • Doktorun Cevabı

   kıl dönmesi apsesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip apse ise apse tedavisi uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden kıl dönmenizi tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Demet Ağras

 8. tugay_enes@hotmail.com

  İyi günler ben 3-4 gün önce kuyruk sokumumda akıntı farkettim ağrı sızı beya kanlı akıntı yok herhangi bir şişlik te yok ama ama ben 1-2 haftaya askere gidicem benim şuan hızlı bir tedaviye ihtiyacım var ne yapmam gerekir

  • Doktorun Cevabı

   gelirseniz muayene ile değerlendirip nedeni tespit edebiliriz.eğer neden kıl dönmesi ise mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz.ama askere gideceksiniz genel hijyene çok dikkat etmeniz gerekir.
   Op.dr.atilla Kaya

 9. Dün mikro sinusektomi yontemiyle Atilla kaya bey’e kil donmesi ameliyati oldum agrilarim cogaldi gecede agridan uyuyamadim bu normalmi tahmini nezamana kadar surer bu siddetli agrilar

  • Doktorun Cevabı

   zaten ameliyatta da canınız çok tatlıydı sizin 🙂 ,ağrı hissetmeniz normal.ağrı kesici alabilirsiniz,normal yaşamınıza dönebilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 10. Merhaba…ben doğumdan bi süre sonra kabızlık çektim 20 gün falan sürdü arada dışkı sert olduğu için makat bolgesini yırtiyordu .. sonrasında sislik oluşuyordu 2 gün sonra kendiliğinden geçiyordu bu sislik doktora gittim kolonoskopi yapıldı anal fissur dendi…kabız olmadığım sürece bi sorun yok ama kabızlık olunca hemen ardından sislik olup 1 gün veya 2 gün sonra geçiyo. ..size sorum ameliyat olmak istemiyorum bu durum hep bu şekilde kalırmi yoksa daha ciddi sorunlar olurmu
  Op Dr Demet Ağras
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat ederseniz sorun oluşturmayabilir.ama her kabız kalışınız sıkıntılı sürecin uzamasına neden olabilir.botoxla tedavi olmanızı öneriirm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri