Ana Sayfa / Kıl Dönmesi / Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Randevu Al

Pilonidal sinüs ya da halk arasındaki tabiri ile kıl dönmesi hastalığın yapısı gereği ilaçla, kremle vs ile tedavisi mümkün değildir. Ameliyatsız yöntemler ise yeteri kadar bilimsel değildir. Yani kalıcı bir çözüm sağlamaz. Geriye tek seçenek olarak ameliyat kalıyor. Günümüze kadar onlarca kıl dönmesi ameliyatı geliştirilmiştir. Birçoğunun uygulaması halen devam etmesine karşın büyük bir bölümü tedavülden kalkmıştır. Kıl dönmesi probleminiz varsa öncelikle hangi yöntemin daha etkili, daha avantajlı olduğunu araştırmalısınız. Bizim önerimiz yenilikçi yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi yöntemini seçmeniz yönünde olacaktır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Mikro Sinüsektomi Nedir?
Kıl dönmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş uygulamalardan biri olup, eski yöntemlere göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Dilerseniz ilk olarak nasıl yapıldığına sonrada üstünlüklerine başlıklar halinde göz atalım.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?
Ameliyathane gerekmeksizin kliniklerde de yapılabilmektedir. Bu haliyle daha ekonomik bir tedavi olmaktadır. Nasıl yapıldığına bakacak olursak ilk aktarmak istediğim mümkün olan en küçük kesi ile yapılmaktadır. Bazen 1,5 cm’e kadar inebilmektedir. Klasik yöntemlerde kesi 30 cm’e kadar çıkabilmektedir.

Kıllar Kapsülü İle Birlikte Çıkarılmaktadır: Cilt altına giren kılları vücut zamanla çevre dokulara zarar vermemesi için kapsül dediğimiz zarla çevrelemektedir. Başarılı bir tedavi olması için kıllar mutlaka bu zar ile birlikte çıkarılması gerekir. Ameliyatsız yöntemlerde delik açarak cımbız gibi bir aletle kıllar çıkarılmaktadır. Tabii ki cilt altında yer alan kapsül ve giriş delikleri tam olarak yok edilmediği için çok değil 1-2 yıl içinde aynı noktada yeniden kıl dönmesi ortaya çıkacaktır. Mikro Sinüsektomi yönteminde ise giriş delikleri ve kılları saran kapsül çıkarılmaktadır.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Burada ne kadar anlatsak da hiçbir zaman görsel materyal kadar etkili olamayız. Bu nedenle yazıya kısa bir ara vererek aşağıda yer alan videodan mikro sinüsektomi yönteminin yapılışını görebilirsiniz.

5 Dakika Gibi Kısa Sürede Yapılır
Muayene sonrası tedaviye karar vermeniz halinde herhangi bir ek teşhis vs gerekmeksizin 5 dakika gibi kısa sürede tedaviniz yapılabilmektedir. Videoda da görüldüğü gibi bir ya da birden fazla noktada pilonidal sinüs olması halinde yine aynı operasyonda ikisi de alınmaktadır.

Narkoz ve Hastanede Yatma Yok
Mikro sinüsektomi uygulamasında hastaya genel ya da belden aşağı uyuşturma gibi uygulamalar yapılmaz. Daha çok bir kaç cm alana etki eden uyuşturma yapılır. Böylece hastanede yatma gereği yoktur. Tedavi sonrası hasta 10-15 dakika salonda dinlendikten sonra kimseye ihtiyaç duymadan evine, işine, okuluna dönebilir. Herhangi bir kısıtlama olmayacağı için hasta aracını kullanarak geri dönebilir.

Pansuman Yaptırmak Gerekmez
Ameliyat sonrası kesi estetik dediğimiz gizli dikişlerle kapatılır. Bu dikişler kendiliğinden emilen yapıda olup, dikiş aldırma vs gibi gereksinim olmaz. Aynı şekilde klasik yöntemlerde olduğu gibi hasta pansuman yaptırmaya gerek duymaz.

3 Gün Sonra Banyo Yapabilir, Denize Girebilirsiniz
Klasik yöntemlerle ameliyat olduğunuzda doktorunuz muhtemelen 15 gün banyo yapmamanızı isteyecektir. Çağdaş yöntem olan Mikro sinüsektomi’de ise bu oran sadece 3 gün ile sınırlı olup, hasta 3 gün sonunda banyo yapabilir, havuza ve denize girebilir.

İş Gücü Kaybı Yaşanmaz
En güzel yönlerinden biride hastanın çalışma ve eğitimine engel olmaz. Bugün tedavi olduğunuzda aynı gün işinize, okulunuza dönebilirsiniz. Diğer yöntemlerde olduğu gibi 30-40 gün iş göremezlik durumu oluşmaz.

Tekrarlama Riski Yok Denebilir
Klasik yöntemlerde ameliyat sonrası 2-3 yıl içinde hasta %5-%40 arasında yeniden kıl dönmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Mikro sinüsektomi ile yapıldığında ise tekrarlama riski yok denilebilir.

Mikro Sinüsektomi Fiyatı Çok Ekonomiktir
Bir diğer güzel yönü ise uygulamanın ücreti olup, ameliyathane gerektirmediği için çok cüzi bir rakamla tedaviniz yapılmaktadır. SGK’lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır. Burada sizlerle fiyat bilgisi paylaşmak isterdim ama maalesef Sağlık Bakanlığı yasağına uymak zorundayız. Fiyatlarımızı öğrenmek için size en yakın IDEA Kliniğe gelebilir, ya da aşağıdaki form aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Tedavi Ücretini Öğren
 • Ad Soyad*
  0
 • Email*Doktorun cevabı Email adresinize gelecektir.
  1
 • Telefon*Telefonla bilgi almak istiyorsanız bu alanı boş bırakmayınız.
  2
 • Yaşadığınız Şehir*İkamet ettiğiniz ili belirtiniz.
  3
 • Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?*
  Email ile cevaplayın
  Telefon ile arayın
  4
 • Resim Ekle*Sorununuzla ilgili resim ekleyebilirsiniz. (Zorunlu değil)Yükle
   5
  • Şikayetiniz*Mümkün oldukça detaylıca aktarınız
   6
  • Tedavi ücretini öğrenmek istediğiniz şikayet ve hastalıkla ilgili lütfen detaylı bilgi veriniz. Resim ekleme imkanınız varsa hastalığın resmini çekip gönderiniz. Doktorlarımız size geri dönüşü email ile yapacak olup, kullandığınız email adresi güncel olduğundan emin olunuz.
   7
  • 8

  Mikro Sinüsektomi Yapan Hastaneler Hangileri?

  Değerli arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi kıl dönmesi ameliyatı olarak geliştirilmiş birçok uygulama bulunmaktadır. Genel cerrahlar bu yöntemlerden arzu ettiğini kullanabilmektedir. Bu nedenle hastaneden çok doktor ve tecrübesi önemlidir. Örnek aynı hastanede 2 farklı genel cerrahi uzmanı olduğunu kabul edin emin olun ki bu iki hekim farklı kıl dönmesi yöntemleri uygulayabilir. Hastane hangi yöntemin uygulanacağına karışmaz bunu doktor belirlemektedir. Bu nedenle doktorunuza mutlaka hangi yöntemi uyguladığını, uygulayacağını sormalısınız. Yoksa sonunda pişmanlık kaçınılmaz olacaktır.

  strong>Proctoloji Uzmanlarını Tercih Etmelisiniz
  Kıl dönmesi ameliyatı da dahil olmak üzere tüm makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde mutlaka Proctoloji yani makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış doktorları tercih etmelisiniz. Çünkü genel cerrahi alanı oldukça genel bir branş olup, Proctoloji kendi içerisinde ayrılmış bir bölümdür. Şimdi dilerseniz İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da mikro sinüsektomi yöntemi uygulayan proktoloji uzmanlarını tanıyalım.

  Op. Dr. Atilla Kaya: Bu yöntemin geliştiricisi olup, İstanbul Bakırköy’de hasta kabulüne devam etmektedir. Kendisine 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Op. Dr. Seher Şirin: Kadın genel cerrahi uzmanı arayanların en çok tercih ettiği isimlerden biri olup, yine İstanbul Bakırköy’de hastalarına hizmet vermektedir. İletişim ve randevu almak için 0212 542 08 88 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

  Op. Dr. Nizam Kurtdere: İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Şişli’de bu yöntemi uygulayan hekimlerden birisidir. Aynı zamanda bir diğer kıl dönmesi tedavisi olan sinüsotomi yönteminin geliştiricisidir. Nizam beye ulaşmak içinde 0212 247 10 04

  Op. Dr. Ali Rıza Şahap Barlas: İstanbul Anadolu yakasında yaşayanlar içinde Kadıköy’de Ali Rıza beyi tercih edebilirsiniz. 0212 357 00 02 Numaralı telefondan kendisine ulaşmanız mümkündür.

  Op. Dr. Adil Altınsoy: Ankara’da Mikro sinüsektomi uygulayan doktor olarak genel cerrahi uzmanı Adil Altınsoy karşımıza çıkmaktadır. 0312 431 75 47 numaralı telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  Op. Dr. Ergun Aygören: Bursa’da mikro sinüsektomi yöntemini uygulayan genel cerrah olarak Ergun bey karşımıza çıkmaktadır. Nilüfer ilçesinde bulunan muayenehanesinde hasta kabulüne devam etmektedir. Kendisine ulaşmak ve sağlık hizmeti almak için 0224 247 10 06 numaralı telefonu kullanabilirsiniz.

  Online Randevu Oluştur
  Türkiye’nin çeşitli illerinde Mikro sinüsektomi yöntemi uygulayan bu hekimlere ulaşmak için yukarıda yer alan telefon numaraları yanı sıra aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak İnternet üzerinden online randevu oluşturabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/online-randevu

  Muayene Ücreti Yok
  Yukarıda ismi geçen doktorların bir diğer özelliği ise SGK’lı hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmalarıdır. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, TSK Personeli gibi SGK güvencesi altındaki hastaların muayenesi ücretsiz tedavileri ise %50 indirimli olarak yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini ise aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
  https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

  Sorularınızı Cevaplıyoruz
  Evet arkadaşlar mikro sinüsektomi ile ilgili aktaracaklarımızda bu kadar olup, sayfada merak ettiğiniz hususlara ışık tutamadıysak özür dileriz. Ama sorun değil, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan sorunuzu ileterek cevabını bulabilirsiniz.

  723 Yorum

  1. HOCAM BEN SAMSUNDAYIM VE ÇOK YOĞUN BİR İŞ TEMPOM VAR YAKLAŞIK 5-6 YILDIR KIL DÖNMESİ SORUNUM VAR AMA İŞLERİMİN AKSAMASI KORKUSU İLE NORMAL AMELİYAT OLMADIM. MİCRO SİNÜSEKTOMİ AMELİYATI İÇİN GEÇ KALINMIŞ SAYILIRMIYIM? AMELİYATTAN SONRA NE KADAR ZAMAN İÇİN DE İŞE GERİ DÖNE BİLİRİM. AYRICA ŞEHİR DIŞINDAN GELECEĞİMİZ İÇİN AYNI GÜN İÇİN DE RANDEVU ALMA İMKANIMIZ VAR MI YADA FOTOĞRAFLAR ÜZERİNDEN YORUM YAPABİLİRMİSİNİZ….

   • Doktorun Cevabı

    05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz durumunuzu değerlendirebilirim. Hemen hemen tüm vakaları mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliyoruz. Aynı gün işinize geri diyebilirsiniz.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

  2. 1 ay once …. tarafindan micro sinusektomi yontemiyle ameliyatim yapildi. 5.gununde kontrole gittigimde ameliyat yerimi sildi ve hicbir sorun olmadigini soyledi. Eve geldigimde bir miktar kanamam oldugunu gordum. Ve o gunden itibaren her gun cok az da olsa (sadece sildigimde peceteye iz seklinde gelecek kadar) kanamam oldu. Ara ara hafif sarimsi iltihap gibi bir akinti da geliyordu peceteye ama bu da yine cok az miktarda.(ornegin peceteyle bir kez silince iz seklinde geliyor, hemen arkasindan ikinci silişimde gelmiyor.) Son 1 hafta 10 gundur kan gormuyorm ama bu sarimsi akinti ara ara oluyor. Benim asil ogrenmek istedigimse şu. Ameliyat yerimde dikis cizgisi boyunca 5-6 tane kucuklu buyuklu delik gibi acikliklar var. Bunlar epeydir var, sanirim dikisler acildigi icin bu goruntu. Ic kismi siyah siyah gorunuyor. Kullanilan ipler olabilir deniyor. Ve dokundugum zaman aci hissediyorm hala. Bakimima en basindan beri takintili duzeyde dikkat ediyorm. Gunluk dus alip, sık sık kuruluyorum. Peki bunlar normal mi. Ozellikle hala acimasi. O delik gorunumleri kapanicak mi zamanla. Sehir disindan geldigim icin kontrole gitme sansim yok ne yazikki.

  3. merhaba ben bundan 6 yıl önce kuyruk sokumumdaki apseyi boşalttırdım fakat ameliyat olmadım suana kadar da hiçbir apse ve agrı olmadı fakat ilerde olmasından korktugum için ameliyat olmak istiyorum sorum şu başlangıcından bu yana 6 yıl gecti suan biri az daha büyük 3 delik var bu yöntem için gec kalmıs olabilirmiyim

   • Doktorun Cevabı

    deliklerin birbirinden uzaklığı önemli.kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

  4. Hocam ben ameliyatı olmaya karar verdim, ameliyatı olmaya gelmeden önce bölgeyi traşlayıp mı gelmeliyim ve ameliyat olmadan önceki gün özel olarak yemeyip içmemem gerek bir şeyler var mı?

  5. Hocam iki yerden kıl dönmesi sorunum bar sadece bir delik Var ve arada kan geliyor mikro sinusektomi için geç kalmış mıyımdır

   • Doktorun Cevabı

    tüm kıl dönmelerinde mikrosinusektomi yöntemi uyguluyoruz,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

  6. esra.eny@gmail.com

   Yaklaşık 1 yıl önce bu yöntem ile Atilla Bey’e geldim. Çok araştırıp şehir dışından geldim ve çok korkuyordum. Apse boşaltma işlemim bile anestezi ile yapıldı. Yöntem sırasında hiç birşey hissetmedim sadece çok fazla video izled5iğin için artık ne yaptıkların bildiğim için korktum. Çok sıktım kendimi ve elektrikler yoktu jenarator devreye girmediği icin kalkıp merdiven ile indim ve sadece 1 2 gün çok çok az ağrı çektim. Şimdi Çok memnunum. Ne zamandır paylasmak istiyordum. Gerçekten çok teşekkür ederim

  7. Dr. Erdem Özer

   Kuyruk sokumu bölgesinden yaklaşık 3 aydır devam eden akıntı nedeniyle Op.Dr. Seher Şirin hocamıza muayene oldum. 2 adet kıl dönmesinden dolayı sayın hocamızın lokal anestezi altında yapmış olduğu mikrocerrahi (mikrosinusektomi; bu operasyon heryerde yapılabilen bir ameliyat değildir) sonucunda tedavim gerçekleşmiş oldu. Kendim de hekim olduğu için tedavi ile ilgili görüşlerimi paylaşmak istiyorum;
   1-Bu operasyonu sonucunda doku kaybı en az seviyede olmuştur (modern tıpta en az doku kaybıyla en etkili tedavinin gerçekleşmesi en büyük hedeftir).
   2-İş gücü kaybı yaşamadım, aynı gün oturabildim, sırt üstü yatabildim, araba kullanabildim, ertesi gün işime aynen devam edebildim (normal cerrahide bu süre 1 aya kadar çıkabilmektedir). Sadece 1-2 gün süren hafif düzeyde ağrılar oldu.
   3-Ameliyatın yapılmış olduğu klinik sterilite açısından son derece uygun bir yerdi. Ekip uyumu ve etkinliği çok güzeldi.
   4-Normal hastalar için öngörülen maliyet hesabı minimal işgücü kaybı ve etkili tedavi açısından bakılınca çok uygun ve ucuzdu diyebilirim.

   Bütün bunların neticesinde sayın hocamıza ve ekibine minimal invazif (girişimsel) yöntemlerle böyle bir tedavi gerçekleştirdikleri için çok teşekkür ediyorum ve ellerine sağlık.

  8. Hocam merhaba. 18 yaşındayım ben. Kuyruk sokumunda küçük bi delik var ara sıra sarı bir sıvı ve biraz da kan geliyor. Galiba kıl dönmesi. Şimdi üniversiteye hazırlanıyorum.6 ay sonra gelsem çok sıkıntı olur mu sağlık açısından? Teşekkür ederim.

   • Doktorun Cevabı

    apse olursa ders çalışmana ara vermek ve zaman kaybetmek zorunda kalabilirsin.iki saatini ayırıp mikrosinusektomi yönemi ile tedavi olmanı ve bu riske girmemeni öneririm

  9. Benim 3 senedir kil donmem. Var ve ameliyata girmek istemiyorum cok korkuyorum suan yine apsr topladi ama zatwn sis ve bas parmagimin yarisi kadarda top gibi oldu etimde simsiyah oldu bu uygulamayi yapamaz miyiz bana ?

   • Doktorun Cevabı

    apseliyken tedavi yapılmaz.önce apse tedavisi sonrası ,doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

  10. Hocam iyi akşamlar makatta fındık büyüklüğünde şişilik var uzun zamandır askere gideceğim 15 gün sonra .şehir dışından geleceğim mikro sinüs ameliyatı olma imkanım var mı ?

   • Doktorun Cevabı

    şişlik makattamı yoksa kuyruk sokumundamı,bu önemli.ikisi farklı hastalık nedeniyle oluşur.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf göndeririseniz daha net değerlendirebilirim.
    Op.Dr.Atilla Kaya

  11. Hocam merhabalar yasim 14 kızım .bu yontem banada yapilabilirmi? Suan ki durumum ilk basta apse oldu falan filan suan orda bisey yok fakat elime kemik geloyo onuda anlamis degilom ve orasi otururken agriyabiliyor.:(())

  12. Merhaba,

   2 gün önce kuyruk sokumu hafif sol kısmında ufak bi şişlik ve ağrı vardı şuan şişlik biraz daha büyüdü ancak akıntı filan yok sadece sert şişlik ve ağrı var 20 gün sonra düğünüm var bu konu hakkında bilgi ve yardımınızı rica ederim

  13. Merhaba ben kuyruksokumumda küçük bir delik fark ettim şu an çok yoğunum doktora gidemiyorum 15 gün sonra muayene olsam hastalık ilerler mi

   • Doktorun Cevabı

    15 gün uzun bir süre değil ama apse oluşabilir,apse tedavinin gecikmesine buda hastalığın ilerlemesine neden olabilir.
    Op.Dr.Adil Altınsoy

  14. Bu ameliyatla ilgili bilimsel makale ya da yaptiginiz teknige dair referans gosterebilir misiniz?

   • Doktorun Cevabı

    mikrosinusektomi bascom yönteminden yola çıkılarak geliştirlmiş bir tekniktir.bu konuda internet sitelerini araştırısanız bol miktarda görsel ve video bulabilirsinz
    Op.Dr.Atilla Kaya

  15. hocam kalçada oluşan her apse ve apsenin dışarı çıkması için oluşan tahribat, delik illaki kıl dönmesi midir, sadece apse olma ihtimali yok mudur acaba, cevap verirseniz sevinirim
   Saygılar…

   • Doktorun Cevabı

    olabilir,en sık nedenide yeterince derine yapılmamış enjeksiyonlarda yağ nekrozu üzerine gelişen apsedir,kilolu olan kişilerde görülür
    Op.Dr.Adil Altınsoy

  16. Merhaba, kalçamda iç tarafta ufak şişlikle başlayan ve ağrı yapan durumun daha sonra şişlik ve ağlarının çoğalmasına yol açtı, iltihap ve kan gelmeye başladı, iltihap akan bölgede 1 cm lik bir ufak delik oluştu ve iltihap 3 cm aralıkla 2 bölgeden akıyor ve de kanla beraber.
   ayakta duramıyorum ve yaklaşık 2 haftadır bu durumdayım, acaba kıl dönmesi olmayabilir mi veya öyleyse operasyon ücreti nedir acaba, sgk da var teşekkür ederim
   Izmirdeyim

   • Doktorun Cevabı

    kıl dönmesi apsesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip apse ise apse tedavisi uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden kıl dönmenizi tedavi edebiliriz
    Op.Dr.Demet Ağras

  17. tugay_enes@hotmail.com

   İyi günler ben 3-4 gün önce kuyruk sokumumda akıntı farkettim ağrı sızı beya kanlı akıntı yok herhangi bir şişlik te yok ama ama ben 1-2 haftaya askere gidicem benim şuan hızlı bir tedaviye ihtiyacım var ne yapmam gerekir

   • Doktorun Cevabı

    gelirseniz muayene ile değerlendirip nedeni tespit edebiliriz.eğer neden kıl dönmesi ise mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz.ama askere gideceksiniz genel hijyene çok dikkat etmeniz gerekir.
    Op.dr.atilla Kaya

  18. Dün mikro sinusektomi yontemiyle Atilla kaya bey’e kil donmesi ameliyati oldum agrilarim cogaldi gecede agridan uyuyamadim bu normalmi tahmini nezamana kadar surer bu siddetli agrilar

   • Doktorun Cevabı

    zaten ameliyatta da canınız çok tatlıydı sizin 🙂 ,ağrı hissetmeniz normal.ağrı kesici alabilirsiniz,normal yaşamınıza dönebilirsiniz
    Op.Dr.Atilla Kaya

  19. Merhaba…ben doğumdan bi süre sonra kabızlık çektim 20 gün falan sürdü arada dışkı sert olduğu için makat bolgesini yırtiyordu .. sonrasında sislik oluşuyordu 2 gün sonra kendiliğinden geçiyordu bu sislik doktora gittim kolonoskopi yapıldı anal fissur dendi…kabız olmadığım sürece bi sorun yok ama kabızlık olunca hemen ardından sislik olup 1 gün veya 2 gün sonra geçiyo. ..size sorum ameliyat olmak istemiyorum bu durum hep bu şekilde kalırmi yoksa daha ciddi sorunlar olurmu
   Op Dr Demet Ağras
   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat ederseniz sorun oluşturmayabilir.ama her kabız kalışınız sıkıntılı sürecin uzamasına neden olabilir.botoxla tedavi olmanızı öneriirm

  20. Merhba
   Mikrosinusektomi tedavisi olurken narkoz verseler olmaz mi çünkü çok korkuorum hemde aşırı çünkü 18 yaş altiyim videolari izleyince icim gidiyor yardımcı olurmusunuz acı seviyesi ne kadar
   Op Dr Seher Şirin
   Son derece gereksiz ama narkozla yapabiliriz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  []
  1 Step 1
  Sizi Aramamızı İster misiniz?
  keyboard_arrow_leftPrevious
  Nextkeyboard_arrow_right
  FormCraft - WordPress form builder