Ana Sayfa / Kıl Dönmesi / Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Randevu Al

Pilonidal sinüs ya da halk arasındaki tabiri ile kıl dönmesi hastalığın yapısı gereği ilaçla, kremle vs ile tedavisi mümkün değildir. Ameliyatsız yöntemler ise yeteri kadar bilimsel değildir. Yani kalıcı bir çözüm sağlamaz. Geriye tek seçenek olarak ameliyat kalıyor. Günümüze kadar onlarca kıl dönmesi ameliyatı geliştirilmiştir. Birçoğunun uygulaması halen devam etmesine karşın büyük bir bölümü tedavülden kalkmıştır. Kıl dönmesi probleminiz varsa öncelikle hangi yöntemin daha etkili, daha avantajlı olduğunu araştırmalısınız. Bizim önerimiz yenilikçi yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi yöntemini seçmeniz yönünde olacaktır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Mikro Sinüsektomi Nedir?
Kıl dönmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş uygulamalardan biri olup, eski yöntemlere göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Dilerseniz ilk olarak nasıl yapıldığına sonrada üstünlüklerine başlıklar halinde göz atalım.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?
Ameliyathane gerekmeksizin kliniklerde de yapılabilmektedir. Bu haliyle daha ekonomik bir tedavi olmaktadır. Nasıl yapıldığına bakacak olursak ilk aktarmak istediğim mümkün olan en küçük kesi ile yapılmaktadır. Bazen 1,5 cm’e kadar inebilmektedir. Klasik yöntemlerde kesi 30 cm’e kadar çıkabilmektedir.

Kıllar Kapsülü İle Birlikte Çıkarılmaktadır: Cilt altına giren kılları vücut zamanla çevre dokulara zarar vermemesi için kapsül dediğimiz zarla çevrelemektedir. Başarılı bir tedavi olması için kıllar mutlaka bu zar ile birlikte çıkarılması gerekir. Ameliyatsız yöntemlerde delik açarak cımbız gibi bir aletle kıllar çıkarılmaktadır. Tabii ki cilt altında yer alan kapsül ve giriş delikleri tam olarak yok edilmediği için çok değil 1-2 yıl içinde aynı noktada yeniden kıl dönmesi ortaya çıkacaktır. Mikro Sinüsektomi yönteminde ise giriş delikleri ve kılları saran kapsül çıkarılmaktadır.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Burada ne kadar anlatsak da hiçbir zaman görsel materyal kadar etkili olamayız. Bu nedenle yazıya kısa bir ara vererek aşağıda yer alan videodan mikro sinüsektomi yönteminin yapılışını görebilirsiniz.

5 Dakika Gibi Kısa Sürede Yapılır
Muayene sonrası tedaviye karar vermeniz halinde herhangi bir ek teşhis vs gerekmeksizin 5 dakika gibi kısa sürede tedaviniz yapılabilmektedir. Videoda da görüldüğü gibi bir ya da birden fazla noktada pilonidal sinüs olması halinde yine aynı operasyonda ikisi de alınmaktadır.

Narkoz ve Hastanede Yatma Yok
Mikro sinüsektomi uygulamasında hastaya genel ya da belden aşağı uyuşturma gibi uygulamalar yapılmaz. Daha çok bir kaç cm alana etki eden uyuşturma yapılır. Böylece hastanede yatma gereği yoktur. Tedavi sonrası hasta 10-15 dakika salonda dinlendikten sonra kimseye ihtiyaç duymadan evine, işine, okuluna dönebilir. Herhangi bir kısıtlama olmayacağı için hasta aracını kullanarak geri dönebilir.

Pansuman Yaptırmak Gerekmez
Ameliyat sonrası kesi estetik dediğimiz gizli dikişlerle kapatılır. Bu dikişler kendiliğinden emilen yapıda olup, dikiş aldırma vs gibi gereksinim olmaz. Aynı şekilde klasik yöntemlerde olduğu gibi hasta pansuman yaptırmaya gerek duymaz.

3 Gün Sonra Banyo Yapabilir, Denize Girebilirsiniz
Klasik yöntemlerle ameliyat olduğunuzda doktorunuz muhtemelen 15 gün banyo yapmamanızı isteyecektir. Çağdaş yöntem olan Mikro sinüsektomi’de ise bu oran sadece 3 gün ile sınırlı olup, hasta 3 gün sonunda banyo yapabilir, havuza ve denize girebilir.

İş Gücü Kaybı Yaşanmaz
En güzel yönlerinden biride hastanın çalışma ve eğitimine engel olmaz. Bugün tedavi olduğunuzda aynı gün işinize, okulunuza dönebilirsiniz. Diğer yöntemlerde olduğu gibi 30-40 gün iş göremezlik durumu oluşmaz.

Tekrarlama Riski Yok Denebilir
Klasik yöntemlerde ameliyat sonrası 2-3 yıl içinde hasta %5-%40 arasında yeniden kıl dönmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Mikro sinüsektomi ile yapıldığında ise tekrarlama riski yok denilebilir.

Mikro Sinüsektomi Fiyatı Çok Ekonomiktir
Bir diğer güzel yönü ise uygulamanın ücreti olup, ameliyathane gerektirmediği için çok cüzi bir rakamla tedaviniz yapılmaktadır. SGK’lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır. Burada sizlerle fiyat bilgisi paylaşmak isterdim ama maalesef Sağlık Bakanlığı yasağına uymak zorundayız. Fiyatlarımızı öğrenmek için size en yakın IDEA Kliniğe gelebilir, ya da aşağıdaki form aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Tedavi Ücretini Öğren
 • Ad Soyad*
  0
 • Email*Doktorun cevabı Email adresinize gelecektir.
  1
 • Telefon*Telefonla bilgi almak istiyorsanız bu alanı boş bırakmayınız.
  2
 • Yaşadığınız Şehir*İkamet ettiğiniz ili belirtiniz.
  3
 • Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?*
  Email ile cevaplayın
  Telefon ile arayın
  4
 • Resim Ekle*Sorununuzla ilgili resim ekleyebilirsiniz. (Zorunlu değil)Yükle
   5
  • Şikayetiniz*Mümkün oldukça detaylıca aktarınız
   6
  • Tedavi ücretini öğrenmek istediğiniz şikayet ve hastalıkla ilgili lütfen detaylı bilgi veriniz. Resim ekleme imkanınız varsa hastalığın resmini çekip gönderiniz. Doktorlarımız size geri dönüşü email ile yapacak olup, kullandığınız email adresi güncel olduğundan emin olunuz.
   7
  • 8

  Mikro Sinüsektomi Yapan Hastaneler Hangileri?

  Değerli arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi kıl dönmesi ameliyatı olarak geliştirilmiş birçok uygulama bulunmaktadır. Genel cerrahlar bu yöntemlerden arzu ettiğini kullanabilmektedir. Bu nedenle hastaneden çok doktor ve tecrübesi önemlidir. Örnek aynı hastanede 2 farklı genel cerrahi uzmanı olduğunu kabul edin emin olun ki bu iki hekim farklı kıl dönmesi yöntemleri uygulayabilir. Hastane hangi yöntemin uygulanacağına karışmaz bunu doktor belirlemektedir. Bu nedenle doktorunuza mutlaka hangi yöntemi uyguladığını, uygulayacağını sormalısınız. Yoksa sonunda pişmanlık kaçınılmaz olacaktır.

  strong>Proctoloji Uzmanlarını Tercih Etmelisiniz
  Kıl dönmesi ameliyatı da dahil olmak üzere tüm makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde mutlaka Proctoloji yani makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış doktorları tercih etmelisiniz. Çünkü genel cerrahi alanı oldukça genel bir branş olup, Proctoloji kendi içerisinde ayrılmış bir bölümdür. Şimdi dilerseniz İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da mikro sinüsektomi yöntemi uygulayan proktoloji uzmanlarını tanıyalım.

  Op. Dr. Atilla Kaya: Bu yöntemin geliştiricisi olup, İstanbul Bakırköy’de hasta kabulüne devam etmektedir. Kendisine 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Op. Dr. Seher Şirin: Kadın genel cerrahi uzmanı arayanların en çok tercih ettiği isimlerden biri olup, yine İstanbul Bakırköy’de hastalarına hizmet vermektedir. İletişim ve randevu almak için 0212 542 08 88 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

  Op. Dr. Nizam Kurtdere: İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Şişli’de bu yöntemi uygulayan hekimlerden birisidir. Aynı zamanda bir diğer kıl dönmesi tedavisi olan sinüsotomi yönteminin geliştiricisidir. Nizam beye ulaşmak içinde 0212 247 10 04

  Op. Dr. Ali Rıza Şahap Barlas: İstanbul Anadolu yakasında yaşayanlar içinde Kadıköy’de Ali Rıza beyi tercih edebilirsiniz. 0212 357 00 02 Numaralı telefondan kendisine ulaşmanız mümkündür.

  Op. Dr. Adil Altınsoy: Ankara’da Mikro sinüsektomi uygulayan doktor olarak genel cerrahi uzmanı Adil Altınsoy karşımıza çıkmaktadır. 0312 431 75 47 numaralı telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  Op. Dr. Ergun Aygören: Bursa’da mikro sinüsektomi yöntemini uygulayan genel cerrah olarak Ergun bey karşımıza çıkmaktadır. Nilüfer ilçesinde bulunan muayenehanesinde hasta kabulüne devam etmektedir. Kendisine ulaşmak ve sağlık hizmeti almak için 0224 247 10 06 numaralı telefonu kullanabilirsiniz.

  Online Randevu Oluştur
  Türkiye’nin çeşitli illerinde Mikro sinüsektomi yöntemi uygulayan bu hekimlere ulaşmak için yukarıda yer alan telefon numaraları yanı sıra aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak İnternet üzerinden online randevu oluşturabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/online-randevu

  Muayene Ücreti Yok
  Yukarıda ismi geçen doktorların bir diğer özelliği ise SGK’lı hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmalarıdır. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, TSK Personeli gibi SGK güvencesi altındaki hastaların muayenesi ücretsiz tedavileri ise %50 indirimli olarak yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini ise aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
  https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

  Sorularınızı Cevaplıyoruz
  Evet arkadaşlar mikro sinüsektomi ile ilgili aktaracaklarımızda bu kadar olup, sayfada merak ettiğiniz hususlara ışık tutamadıysak özür dileriz. Ama sorun değil, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan sorunuzu ileterek cevabını bulabilirsiniz.

  723 Yorum

  1. Hocam meraba 22 gün önce ameliyat oldum 8 dikiş attılar 10 gün sonra dikişleri aldılar Ama dikişlerin alındıgı günün akşamı yara geri acıldı doktora gittik pansuman yaptılar yolladılar Şu an agrıdan duramıyorum cok agrıyor 22 gündür oturamıyorum ne zaman eski halime gelirim ne yapmam gerekir
   Op Dr Adil Altınsoy
   Şimdiye kadar düzelmesi beklenirdi, aıldığı için olabilir. Keşke çağdaş yöntemlerle olsaydınız

  2. Hocam ben mikrosinusektomi yöntemiyle ameliyat oldum dikişlerim alındıktan sonra çok az açılma oldu akıntım yok denilcek kadar az 2 gün arayla baktığım kadarıyla açılma küçülmüş tekrar dikiş gerekirmi kapanması için ne yapmam gerekir dikişlerimin olduğu yerde hafif beyaz iltihap gibi görüntüde var
   Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
   Dikiş gerekmez, temiz ve kuru tutun kendiliğinden kapanır.

  3. 12 Kasım Cumartesi günü Seher hanım mikro sinusektomi metoduyla kıl
   dönmesi ameliyatımı yaptı . 5-6 yıldır bu hastalıgı cekiyordum, Defalarca apse
   olustu ve dayanılmaz agrılar cektim. Diger ameliyatlardan cok korktum zira
   agrı ve acıya toleransım cok düşük , elime igne batsa cığlık atan biriyim.
   Anestezi ignesi yapılırken canım yandı ama apse agrısı yanında devede kulak bile degil.
   Ameliyatın ertesi gunu hafif bir agrım oldu takip eden gunler agrı sızı vs olmadı.
   Bu kadar kücük bir operasyonla kurtuldugum icin mutluyum ..Benim gibi canı tatlı olanlara
   tavsiye ederim

  4. Cevaplayın lütfen

   Hocam merhaba benim kıl dönmesi şuan a kadar birşey yokdu şuan da birşey yok aslın da ağrı falan yok ama küçük sivilce oluşmuş bu ne anlama geliyor yani çok fazla ilerlemişmidir
   Op Dr Demet Ağras
   Idea Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
   muayene ile değerlendirmek gerekir.tedavi olmanızı öneriirm.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırın

  5. merhaba,

   kuyruk sokumumda şiddetli ağrı ve şişlikle doktora gittim. doktor kıl dönmesi, apse yapmış dedi. ama apse çok sert olduğu için şu an boşaltamayayız deyip ilaç verdi. Şu an ilaçlarımı alıp apsenin yumuşamasını bekliyorum. İnternetten araştırırken bir doktorun apse ile ilgili olarak kuyruk sokumunda delik yoksa kıl dönmesi ihtimali çok düşüktür diye bir yorumunu okudum. Ben de hiç delik yok. Bir anda bu apse ortaya çıktı. bu yorum doğru mu acaba? kıl dönemsi teşhisi için delik olması şart mı?
   Op Dr Demet Ağras
   Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
   durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir.gözle göreülemeyecek kadar küçük delik olabilir.gelirseniz durumunzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavnizi yapabiliriz

  6. Hocam iyi günler. Bir ay önce mikrosinusektomı tedavisi oldum emici dikiş kullanıldı.bu süreçte bi iki defa küçük çaplı kanama oldu.önemli bişey değildir dimi.bi kanama bir ay geçtikten sonra oldu.
   Op.Dr.Ergun Aygören
   Idea Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
   tedaviniz bizim klinklerimizde yapılmışsa kontrole gelebilirisiniz.yada doktorunuza kontrole gidin değerlendirilsin

  7. Merhaba. Oglum mikrosinüsektomi ile ameliyat oldu dikisleri alindiktan sonra yarasi açıldı normal bi durummudur
   Op Dr Alirıza Şahap Barlas
   Idea Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
   doktoruna kontrole gitmenizi öneririm

  8. İyi günler.bende bir süre öncesine kadar aynı durumdan muzdariptim.kıl dönmesi vardı.ve sıklıkla kan ve iltihap akıntısı oluyordu.bir süre yapmış olduğum araştırmalar sonucunda Idea’ı tercih ettim.çok iyi bi secim oldu.ve 24 agostusta microsinusektomi yöntemi uygulandı.gerçkten acı durumu pek olmuyor iğne olmak kadar kolay bisey.lokal anestezinin bitmesini beklerken meğer çoktan ameliyat ediliyormuşum.anlayacağınız lokal anesteziden dolayı bisey hissetmiyorsunuz.ameliyat bittiği gibi 5 dakika oturmam istendi.oturma durumu da çok sıkıntı olmuyor.oturabiliyorsunuz.(şuan 3 hafta geçti çok rahat oturabiliyorum.hatta şuan otobüste 23 saat sürecek bi yolculuga çıktım.yorumu otobüsten yazıyorum.)eriyen dikiş tercih ettiğim için bi daha kliniğe gitmeme gerek kalmadı.olduktan sonra size söylenecek temizlik şartlarını uygulamanız hastaligin tekrar nüks etmemesi için önemli.hiç düşünmeden hastalığınızdan kurtulun.seher hoca ve ekibine ilgileri vede çalışmalarından ötürü çok teşekkür ederim.hastalara Allah’tan şifa dilerim.iyi günler.

  9. Merhaba birden fazla delik olanlardada uygulanabilirmi acaba?
   op Dr Ergun Aygören
   uygulanabilir

  10. Merhaba kıl dönmesinde mikrosinüsektomi yöntemi herkese uygulanabilir mi (ileri derecede yada daha once ameliyat gecırenler gibi)
   Teşekkürler
   Op Dr Atilla Kaya
   uygulanabilir

  11. Mrb ben 1.5 yıl önce kıl dönmesinden ameliyat oldum. Tek cizgi halin de kesik yapıldı sanırım dikişli kapalı oldum 7 cm.felan . Ama enfeksiyon kapinca 3.gunde dikişleri geri açtılar ve açık halde kaldı 4 ay da kapandı çok sorunlar yaşadım. İyileşme süresi dır DİE zamana bıraktım ama ben halen tam o noktaya baskı gelirse çok ağrıyor hemn geri kalkıyorum oraya baskı uygulanmazsa ağrım yok. Elim.le tam ameliyat yerime baskı uygulandığımda çok ağrıyor sanki alt da taze yara var gibi . Dış görüntü de bi sorun yok ne delik ne de sivilce gibi bise yok. Bu ağrı neyden dır acaba çok korkuyorum ameliyat bida olmak dan o günleri birdaha yaşamayı düşününce deli oluyorum. Normal midir ameliyat yerinin halen ağrıması 1.5 yıl oldu hiç bir zmn geçmeden ağrıyor ama baskı gelirse o noktaya
   Op Dr Seher Şirin
   kıl dönmeniz tekrarlamış olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

  12. Hocam merhaba, yakın zamanda kıl dönmesinden ameliyat olmam gerekiyor. Sanıyorum ki micro sinüsektomi tedavisi yalnızca belirli hastanelerde yapılıyor, bu da beni düşündürdü. Madem bu kadar ekonomik ve kolay bir yöntem neden her hastanede yapılmıyor? Beni aydınlatırsanız sevinirim.Bu yöntem varken tedavi için derimin 15 cm kesilmesini 15 gün yüz üstü yatmayı istemiyorum.
   Op Dr Atilla Kaya
   mikrosinusektomi yöntemi ile ilgili bilgileri bu linkte bulabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/mikro-sinusektomi.html

  13. Merhaba hocam kuyruk sokumundan kalcalarima dogru avuc ici büyüklüğünde apse olusmustu. Apse boşaltıldı fakat aradan 15 gün geçtikten sonra apse tekrar oluştu su anda yine çok acıyor oturmayı bırakın ayakta zor duruyorum ne yapmam lazım
   Op Dr Ergun Aygören
   yeterince boşaltılmadığı için olabilir.tekrar boşaltırmalısınız

  14. Hocam iyi aksamlar rahatsızlık verdim kusura bakmayın bende bilmiyorum kıl donmesimi deilmi evelsi gun kuyruk sokumum ağrımaya basladi ve suanda acı cekiyorum sicakta deri koltukta oturdundan tahris olmustur diyorlar daha sivilceye benzeyen bir sey yok ama kac gun icerinde bellli eder kendini ?
   Op. Dr. Demet Ağras
   kıl dönmesinde pek ağrı görülmez ama kıl dönmesi apsesinde ağrı oluşur.şu an apse oluşuyor olabilir.apse varsa açtırmanız ve tedavi almanız gerekir.uzun süren ve geciken apseler fistüle neden olabilir.apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.mikrosinusektomi yöntemini araştırmadan tedavi olmayın derim

  15. Hocam merhaba bugün genel cerraha gittim.kil dönmesi olduğunu 1.2 delik gözüktüğünü müdahale için erken olduğunu söylerek fucidin verdi.2 hafta sonra tekrar bakalım dedi.bende bayram sonrası yurt dışına çıkacak.eylül ekim gibi ancak müsait olurum.bu surede sorun yaşamıyım.ayrıca benim yatarak sigortam var.bu operasyonu karşılar mı
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
   Kıl dönmesinin bahsettiğiniz görüşün aksine erken ameliyat edilmesi taraftarıyız. Hemen acil ameliyat olmanızı gerektirecek bir hastalık değil.Bazen 2-3 ayda hatta daha uzun sürede sessiz kalabileceği gibi 1-2 gün içinde de apse yapabilir. Yani ne zaman iltihap ve apse olacağı belli olmaz.Bu süre içinde apse olursa fazla beklemeden doktora gidin,apse büyümeden apseyi cerrahi olarak boşalttırın.
   Geçmiş olsun

  16. Hocam mikrosinusektomi ameliyatı devlet hastanelerinde yapiliyormu
   Op dr Ergun Aygören
   araştırmalısınız

  17. Hocam ben mikrosinusoktemi yöntemiyle ameliyat oldum ama normal dikiş atıldı 4 tane dikiş var doktor üstüne oturmamı önerdi ama oturunca canım çok yanıyor oturmasam bir sorun olur mu 10 gün sonra alınacak dikişler bugün 3. Gün
   Op. Dr. Demet Ağras
   canın yanıyorsa oturma

  18. Bende 2 delik gozukmuyor 1 delik var iltahap akiyor bazende az kan geliyor yaklasik 3 aydir boyle sislikte yok kil donmesi midir? Bir zarari varmidir?
   Op Dr Ergun Aygören
   kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

  19. Muayene olduktan kaç gün sonra ameiıyat sırası verirsiniz
   Op. Dr. Demet Ağras
   muayeneden hemen sonra,eğer teşhis doğruysa hemen tedavinizi yapabiliriz.

  20. Hocam bir tatil programim var ardindan sizde tedaviyi olmak istiyorum. Tedavi olmadan once denize girsek problem olurmu?
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
   Ameliyat öncesinde denize girmenizde bir sakınca yok. O bölge ıslak kalmasın.
   Geçmiş olsun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  []
  1 Step 1
  Sizi Aramamızı İster misiniz?
  keyboard_arrow_leftPrevious
  Nextkeyboard_arrow_right
  FormCraft - WordPress form builder