Ana Sayfa / Kıl Dönmesi / Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Randevu Al

Pilonidal sinüs ya da halk arasındaki tabiri ile kıl dönmesi hastalığın yapısı gereği ilaçla, kremle vs ile tedavisi mümkün değildir. Ameliyatsız yöntemler ise yeteri kadar bilimsel değildir. Yani kalıcı bir çözüm sağlamaz. Geriye tek seçenek olarak ameliyat kalıyor. Günümüze kadar onlarca kıl dönmesi ameliyatı geliştirilmiştir. Birçoğunun uygulaması halen devam etmesine karşın büyük bir bölümü tedavülden kalkmıştır. Kıl dönmesi probleminiz varsa öncelikle hangi yöntemin daha etkili, daha avantajlı olduğunu araştırmalısınız. Bizim önerimiz yenilikçi yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi yöntemini seçmeniz yönünde olacaktır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Mikro Sinüsektomi Nedir?
Kıl dönmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş uygulamalardan biri olup, eski yöntemlere göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Dilerseniz ilk olarak nasıl yapıldığına sonrada üstünlüklerine başlıklar halinde göz atalım.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?
Ameliyathane gerekmeksizin kliniklerde de yapılabilmektedir. Bu haliyle daha ekonomik bir tedavi olmaktadır. Nasıl yapıldığına bakacak olursak ilk aktarmak istediğim mümkün olan en küçük kesi ile yapılmaktadır. Bazen 1,5 cm’e kadar inebilmektedir. Klasik yöntemlerde kesi 30 cm’e kadar çıkabilmektedir.

Kıllar Kapsülü İle Birlikte Çıkarılmaktadır: Cilt altına giren kılları vücut zamanla çevre dokulara zarar vermemesi için kapsül dediğimiz zarla çevrelemektedir. Başarılı bir tedavi olması için kıllar mutlaka bu zar ile birlikte çıkarılması gerekir. Ameliyatsız yöntemlerde delik açarak cımbız gibi bir aletle kıllar çıkarılmaktadır. Tabii ki cilt altında yer alan kapsül ve giriş delikleri tam olarak yok edilmediği için çok değil 1-2 yıl içinde aynı noktada yeniden kıl dönmesi ortaya çıkacaktır. Mikro Sinüsektomi yönteminde ise giriş delikleri ve kılları saran kapsül çıkarılmaktadır.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Burada ne kadar anlatsak da hiçbir zaman görsel materyal kadar etkili olamayız. Bu nedenle yazıya kısa bir ara vererek aşağıda yer alan videodan mikro sinüsektomi yönteminin yapılışını görebilirsiniz.

5 Dakika Gibi Kısa Sürede Yapılır
Muayene sonrası tedaviye karar vermeniz halinde herhangi bir ek teşhis vs gerekmeksizin 5 dakika gibi kısa sürede tedaviniz yapılabilmektedir. Videoda da görüldüğü gibi bir ya da birden fazla noktada pilonidal sinüs olması halinde yine aynı operasyonda ikisi de alınmaktadır.

Narkoz ve Hastanede Yatma Yok
Mikro sinüsektomi uygulamasında hastaya genel ya da belden aşağı uyuşturma gibi uygulamalar yapılmaz. Daha çok bir kaç cm alana etki eden uyuşturma yapılır. Böylece hastanede yatma gereği yoktur. Tedavi sonrası hasta 10-15 dakika salonda dinlendikten sonra kimseye ihtiyaç duymadan evine, işine, okuluna dönebilir. Herhangi bir kısıtlama olmayacağı için hasta aracını kullanarak geri dönebilir.

Pansuman Yaptırmak Gerekmez
Ameliyat sonrası kesi estetik dediğimiz gizli dikişlerle kapatılır. Bu dikişler kendiliğinden emilen yapıda olup, dikiş aldırma vs gibi gereksinim olmaz. Aynı şekilde klasik yöntemlerde olduğu gibi hasta pansuman yaptırmaya gerek duymaz.

3 Gün Sonra Banyo Yapabilir, Denize Girebilirsiniz
Klasik yöntemlerle ameliyat olduğunuzda doktorunuz muhtemelen 15 gün banyo yapmamanızı isteyecektir. Çağdaş yöntem olan Mikro sinüsektomi’de ise bu oran sadece 3 gün ile sınırlı olup, hasta 3 gün sonunda banyo yapabilir, havuza ve denize girebilir.

İş Gücü Kaybı Yaşanmaz
En güzel yönlerinden biride hastanın çalışma ve eğitimine engel olmaz. Bugün tedavi olduğunuzda aynı gün işinize, okulunuza dönebilirsiniz. Diğer yöntemlerde olduğu gibi 30-40 gün iş göremezlik durumu oluşmaz.

Tekrarlama Riski Yok Denebilir
Klasik yöntemlerde ameliyat sonrası 2-3 yıl içinde hasta %5-%40 arasında yeniden kıl dönmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Mikro sinüsektomi ile yapıldığında ise tekrarlama riski yok denilebilir.

Mikro Sinüsektomi Fiyatı Çok Ekonomiktir
Bir diğer güzel yönü ise uygulamanın ücreti olup, ameliyathane gerektirmediği için çok cüzi bir rakamla tedaviniz yapılmaktadır. SGK’lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır. Burada sizlerle fiyat bilgisi paylaşmak isterdim ama maalesef Sağlık Bakanlığı yasağına uymak zorundayız. Fiyatlarımızı öğrenmek için size en yakın IDEA Kliniğe gelebilir, ya da aşağıdaki form aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Tedavi Ücretini Öğren
 • Ad Soyad*
  0
 • Email*Doktorun cevabı Email adresinize gelecektir.
  1
 • Telefon*Telefonla bilgi almak istiyorsanız bu alanı boş bırakmayınız.
  2
 • Yaşadığınız Şehir*İkamet ettiğiniz ili belirtiniz.
  3
 • Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?*
  Email ile cevaplayın
  Telefon ile arayın
  4
 • Resim Ekle*Sorununuzla ilgili resim ekleyebilirsiniz. (Zorunlu değil)Yükle
   5
  • Şikayetiniz*Mümkün oldukça detaylıca aktarınız
   6
  • Tedavi ücretini öğrenmek istediğiniz şikayet ve hastalıkla ilgili lütfen detaylı bilgi veriniz. Resim ekleme imkanınız varsa hastalığın resmini çekip gönderiniz. Doktorlarımız size geri dönüşü email ile yapacak olup, kullandığınız email adresi güncel olduğundan emin olunuz.
   7
  • 8

  Mikro Sinüsektomi Yapan Hastaneler Hangileri?

  Değerli arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi kıl dönmesi ameliyatı olarak geliştirilmiş birçok uygulama bulunmaktadır. Genel cerrahlar bu yöntemlerden arzu ettiğini kullanabilmektedir. Bu nedenle hastaneden çok doktor ve tecrübesi önemlidir. Örnek aynı hastanede 2 farklı genel cerrahi uzmanı olduğunu kabul edin emin olun ki bu iki hekim farklı kıl dönmesi yöntemleri uygulayabilir. Hastane hangi yöntemin uygulanacağına karışmaz bunu doktor belirlemektedir. Bu nedenle doktorunuza mutlaka hangi yöntemi uyguladığını, uygulayacağını sormalısınız. Yoksa sonunda pişmanlık kaçınılmaz olacaktır.

  strong>Proctoloji Uzmanlarını Tercih Etmelisiniz
  Kıl dönmesi ameliyatı da dahil olmak üzere tüm makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde mutlaka Proctoloji yani makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış doktorları tercih etmelisiniz. Çünkü genel cerrahi alanı oldukça genel bir branş olup, Proctoloji kendi içerisinde ayrılmış bir bölümdür. Şimdi dilerseniz İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da mikro sinüsektomi yöntemi uygulayan proktoloji uzmanlarını tanıyalım.

  Op. Dr. Atilla Kaya: Bu yöntemin geliştiricisi olup, İstanbul Bakırköy’de hasta kabulüne devam etmektedir. Kendisine 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Op. Dr. Seher Şirin: Kadın genel cerrahi uzmanı arayanların en çok tercih ettiği isimlerden biri olup, yine İstanbul Bakırköy’de hastalarına hizmet vermektedir. İletişim ve randevu almak için 0212 542 08 88 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

  Op. Dr. Nizam Kurtdere: İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Şişli’de bu yöntemi uygulayan hekimlerden birisidir. Aynı zamanda bir diğer kıl dönmesi tedavisi olan sinüsotomi yönteminin geliştiricisidir. Nizam beye ulaşmak içinde 0212 247 10 04

  Op. Dr. Ali Rıza Şahap Barlas: İstanbul Anadolu yakasında yaşayanlar içinde Kadıköy’de Ali Rıza beyi tercih edebilirsiniz. 0212 357 00 02 Numaralı telefondan kendisine ulaşmanız mümkündür.

  Op. Dr. Adil Altınsoy: Ankara’da Mikro sinüsektomi uygulayan doktor olarak genel cerrahi uzmanı Adil Altınsoy karşımıza çıkmaktadır. 0312 431 75 47 numaralı telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  Op. Dr. Ergun Aygören: Bursa’da mikro sinüsektomi yöntemini uygulayan genel cerrah olarak Ergun bey karşımıza çıkmaktadır. Nilüfer ilçesinde bulunan muayenehanesinde hasta kabulüne devam etmektedir. Kendisine ulaşmak ve sağlık hizmeti almak için 0224 247 10 06 numaralı telefonu kullanabilirsiniz.

  Online Randevu Oluştur
  Türkiye’nin çeşitli illerinde Mikro sinüsektomi yöntemi uygulayan bu hekimlere ulaşmak için yukarıda yer alan telefon numaraları yanı sıra aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak İnternet üzerinden online randevu oluşturabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/online-randevu

  Muayene Ücreti Yok
  Yukarıda ismi geçen doktorların bir diğer özelliği ise SGK’lı hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmalarıdır. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, TSK Personeli gibi SGK güvencesi altındaki hastaların muayenesi ücretsiz tedavileri ise %50 indirimli olarak yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini ise aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
  https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

  Sorularınızı Cevaplıyoruz
  Evet arkadaşlar mikro sinüsektomi ile ilgili aktaracaklarımızda bu kadar olup, sayfada merak ettiğiniz hususlara ışık tutamadıysak özür dileriz. Ama sorun değil, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan sorunuzu ileterek cevabını bulabilirsiniz.

  723 Yorum

  1. Normalde bir kişinin bu ameliyatı olma olasılığı yüzde kaçtır. Güvenirliği nasıldır. İstanbul Kadıköy kliniğinizde ameliyat olmak istiyorum. Sakarya’dan geleceğim. Teşekkürler..
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
   Kıl dönmesi hastalığı olan kişi % 100 ameliyat olmalıç.Yani ameliyatsız geçmez. Mikrosinüsektomi daha çok erkren vakalara uygun.Bazen ilerlemiş vakalara da ikili ,üçlü kesilerle yapabiliyoruz. Ama yine de muayene edip görmeden bir şey söylemek doğru değil.
   Geçmiş olsun

  2. Merhaba. Ankara kliniğinizde Micro Sinüsektomi ameliyatı yapılıyor mu İstanbul’a gelmemiz mi gerekli?
   Op Dr Adil Altınsoy
   tüm şubelerimizde mikrosinusektomi yöntemi uygulanmaktadır.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

  3. Hocam operasyon sirasinda aci hissediliyormu yani herhangi bir aci soz konusu olabiliyormu? Birde uyusturucu igneyi nereye yapiyorsunuz belden asgisimi uyusuyor yoksa 2 cm lik yer mi ?
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
   Ameliyatı yapacağımız yere yaklaşık 2 cm.lik alana çok küçük insülin iğneleriyle uyuşturuyoruz. Sonrasında o bölgede acı hissetmiyorsunuz. Belden iğne ile uyuşturma (spinal anestezi) en az 1 gün ayağa kalkmamayı ve hastanede yatmayı gerektireceğinden kliniğimizde yapmıyoruz.
   Geçmiş olsun
   .

  4. Merhaba 14 martta kil donmesi ameliyati oldum atilla bey e hala oturup kalkarken agrilarim var ve oturmakta problem yasiyorum yara komple kapali ve akinti yok tekrarlamis olabilirmi bu cok korkutuyor beni geri donerseniz sevinirim
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
   Akıntı,yarada açıklık yoksa yara iyileşmiş demektir ve nüks olamaz.Ağrı azalmışken yeniden mi arttı bunu bilmek gerekir.Bazı kişilerde yara yeri ağrısı uzun sürebilir veya ağrı eşiği düşük olabilir.Gelme ihtimaliniz varsa görürsek kafanızdaki sorulara daha kesin cevap verebiliriz.
   Geçmiş olsun

  5. Bende 7-8 sendir var ve sislik ve yara buyuk mikro sinusektomi yontemiyle alinabilirmi ?? Acil cevap verirseniz bir an once aldirmak istiyorum cunku
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
   Bazen büyük kıl dönmesi hastalığında mikrosinüsektomi uygulayamıyoruz. Böyle hastalarda aynı prensiple az doku ve az cilt çıkartarak,yalnız mevcut kıl yumağını çıkartarak yapılan karidakis ameliyatı uyguluyoruz. Bu ameliyatta da günlerce yüzükoyun yatma,hareketsiz kalma durumu olmuyor.
   Geçmiş olsun

  6. Merhabalr hocam ben 2 yil icerisinde 2 kere kil donmesi ameliyati oldumm.ama adet donemlerimde zamn zamn amelyt yerim agriyor otrp kalkmakta zorlaniyorum tekrarlamasindan cok korkuyrm.2 ameliyatmida farkli hastanelerde oldum pskojmi cok bozdu bu rahatsizlik benim suan amelyat yerimde şişlik var sizde tekrarlamismidir?simdiden tesekkur edrim.
   Op Dr Atilla Kaya
   Adetle ilişkisi olamaz, şişlik tekrarladığını düşündürür

  7. Hocam ben 13 gun once ameliyat oldum Ağrılarim geçmedi ve oturamiorum hala bu denli uzun sürmesi normal mi
   Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
   kontrole gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz

  8. 2 kez cerrahi ameliyat oldum. Şimdi mikrosunus sektomi yöntemiyle ameliyat olabilirmiyim
   Op.Dr.Atilla Kaya
   gelirseniz muayene ile değerlendirip uygunsa miksrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.

  9. İyi gunler hocam ben 3.seneye girmek uzreyim ve ameliyat olduğum kıl dönmesi yerim zaman zaman şişiyor ve ağrı yapıyo. Daha sonrada geçiyor bu neden olur yoksa tekrarlıyormu
   Op.Dr.Seher Şirin
   Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
   Tekrarlamış olma ihtimali yüksek.Kurumumuzda SGK lılara muayene ücretsiz.Gelirseniz değerlendirip daha kesin bir şey söyleyebiliriz.
   Geçmiş olsun

  10. İyi gunler hocam ben 3.seneye girmek uzreyim ve ameliyat olduğum kıl dönmesi yerim zaman zaman şişiyor ve ağrı yapıyo. Daha sonrada geçiyor bu neden olur yoksa tekrarlıyorum
   Op.Dr.Seher Şirin
   Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
   Tekrarlamış olma ihtimali yüksek.Kurumumuzda SGK lılara muayene ücretsiz.Gelirseniz değerlendirip daha kesin bir şey söyleyebiliriz.
   Geçmiş olsun

  11. Hocam tekrar Merhaba bugün genel cerrahi gittim kıl dönmesi falan bir şey demedi sadece bir antibiyotik verdi ve iki gün sonra gel şişerşe kesip alırız dedi sizce bunu yapması doğru mu sonradan kıl dönmesi olabilir miyim
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz değerlendirip apse varsa apse tedavisi uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

  12. Hocam Merhaba 5 gündür kuyruk sokumum çok ağrıyor sadece yüz üstü yatabiliyorum ve dün gece hafif bir kızarıklık oldu ve acile gittim ağrı kesici yaptılar biraz araştırdım ve herkes ameliyat diyor ameliyat olmak istemiyorum şu an ameliyat derecesinde olabilir mi ilaç tedavisi yok mu şimdiden teşekkür ederim
   Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
   büyük olasılıkla kıl dönmesi apsesi oluşuyordur.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip apse varsa apse tedavisi uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz.

  13. Hocam bende şuan ağrı yok ama kaşıntı ve hafif şişlik var kıl dönmesi diyorlar ameliyat olursam hangi yöntem kullanılır saolun
   Op.Dr.Seher Şirin
   Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
   Mikrosinüsektomi uygulanabilir gibi görülüyor. Mikrosinüsektomiyi pek bilinmeyen bir yöntem. Idea da SGK lılara muayene ücretsiz.Gelirseniz kesin teşhisinizi koyup yöntem hakkında bilgilendirme yapabiliriz.
   Geçmiş olsun

  14. 3 adet olan delıge tek tek ayrı ayrımı gırılcek yoksa hepsıne 1 delıktenmı gırılcek
   Op.Dr.Seher Şirin
   Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
   Giriş delikleri birbirine yakınsa tek kesi ile alınır. Birbirinden uzak girişler varsa boydan boya uzun bir kesi yerine ayrı ayrı kesilerle alıyoruz.Tedavide kisti bütün olarak çıkarmak esastır.Kesiler arasında cilt altından tünel açarak kisti bütün olarak çıkarıyoruz. Fiyat değişmiyor.
   Geçmiş olsun

  15. iyi gunler hocam bende dun genel cerrraha gttımde 3 tane alt alta kıl donmesı oldugunu soledıler ve flap yapıcagınıb soledı flap arstırdıgımda zor bır amelıyatmıs mikrosinusektomi gördum ınternette arastırırken ben oto tamırcısıyım ve hıc akma agrı kanama hıc bır sıkayetım yok bn mikrosinusektomi olabılırmıyım ve 1 tane ıle 3tane aynı fıyatmı yoksa her delık ıcın ayrı fıyatmı ve 3 unda aynı anda mikrosinusektomi olsam aynı gun kalkıp evıme donebılırmıyım bırde lokal anestesımı oluyor yoksa keslıcek yeeremı ıgne vuruluyor
   Op.Dr.Seher Şirin
   Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
   Mikrosinünisektomide bir yada birkaç tane olmasında fiyat değişmiyor.Muayene sonrası mikrosinüsektomiye uygunsa aynı gün yapıp evinize gönderiyoruz.Lokal anestezide yalnızca ameliyat yapılacak yer iğne ile uyuşturuluyor.Ameliyat sırasında iğne ağrısı dışında ağrı duymuyorsunuz.
   Geçmiş olsun

  16. Hocam özür diliyorum.. ücretlerinizi biliyorum fakat Genel Saglik Sigortasindan yararlanan bir kisi özel hastahanede Sgk li olarak mi geciyor bunu bilmiyorum.. yani GSS li olarak saglik guvencesi olmayan kategorisinden mi ücretlendirilecegim yoksa 840mi odeyecegim?.. tesekkurler…
   Op.Dr.Seher Şirin
   Bakırköy IdeaGenel Cerrahi Uzmanı
   GSS li hastaları SGK lı gibi değerlendiriyoruz.Yani 840 tl ödeyeceksiniz.
   Geçmiş olsun

  17. MERHABA ONCELIKLE GERI DONUSLERINIZ ICIN TESEKKURLER PAZAETESI KILDONMESI AMELIYATI OLDUM NORMAL DURUSLARDAKI AGRILARIM AZALDI AMA AMELIYAT YERINE BIR BASKI OLDUGU ANDA ASIRI AGRI YAPIYOR BU NORMAL BIR DURUMMU TAHMINI BU AGRILAR DAHA NE KADAR SURUCEKTIR
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi uzmanı
   Bastırınca biraz ağrı olması doğal.Giderek o da azalacaktır.
   Geçmiş olsun

  18. tam 2 yıldır bu sorunu yaşıyorduk art medikal izmirde operasyonumuzu olduk ve aynıgün günlük yaşantısına döndü oğlum kesinlikle tavsiye ediyorum ve art medikala sonsuz teşekkürler…..

  19. 15 yıldır kıl dönmesi sorunum var ameliyat olmak istiyorum.emekliyim ücretsiz olabilir miyim
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi uzmanı
   15 yıldan beri varsa ilerlemiş olma ihtimali var. SGK lılardan(emekliler dahil) muayenede ücret almıyoruz fakat ameliyattan fark ücreti alıyoruz.
   Geçmiş olsun

  20. Mrb bende de kil donmesi vardi doktora gittim ilac yazdi bir sureligine gecti ama simdi tekrar agri ve kasintilar basladi dogu guney dogu bolgelerinde bu tedaviyi uygulayacak hastaneleriniz mevcutmu saglik guvencem yok masraflar agir olurmu
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
   Kıl dönmesi ilaçla geçen bir hastalık değildir,biraz akıntıyı azaltabilir.Teşhis kesinse mutlaka ameliyat olmalısınız.Ertelemeniz ve arasıra iltihaplanması hastalığı daha ileri aşamaya taşır. Bu da olacağınız ameliyatın boyutunu büyütür. İl dışından günübirlik gelen hastalarımız var. Uygunsa mikrosinüsektomi ameliyatı yaptıktan sonra aynı gün dönebilirsiniz.SGK sızlara muayene 150 tl.Ameliyat 1600 tl.Ameliyat olursanız muayene ücreti almıyoruz.
   Geçmiş olsun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  []
  1 Step 1
  Sizi Aramamızı İster misiniz?
  keyboard_arrow_leftPrevious
  Nextkeyboard_arrow_right
  FormCraft - WordPress form builder