Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları / Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Randevu Al

Birçok insanın elinde, ayağında sıkça gördüğümüz verruko vulgaris ya da halk arasındaki tabiri ile siğil problemi toplumda yeteri kadar ciddiye alındığını söyleyemeyiz. Vücudumuzda görüldüğü yere göre farklı isimlerle anılmaktadır. Bulaşıcı bir tür HPV virüsü olması nedeniyle kesinlikle sakınılması gereken sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Çünkü başta aileniz olmak üzere toplumda birlikte yaşadığınız insanlarla bulaşma riski bulunmaktadır. Sorunun geçmişi çok eskiye dayanmakta olup, 3000 yıllık mumyada bile siğil problemine rastlanmıştır. Büyük ölçüde zararsız olmasına karşın kadınlarda serviks kanseri dediğimiz (rahim ağzı) kanserine yol açmaktadır. Aynı şekilde erkeklerde önlem alınmadığında penis ve anüs kanserlerine neden olabilmektedir. Siğiller 5 farklı çeşidi ile karşımıza çıkmakta olup, bu sayfada kadın ve erkeklerde en sık görüleni anal siğilleri ele alacağız.

Anal Kondilom Tedavisi

Makat Siğili (Kondilom) Nedir?
Evet arkadaşlar sorunun tıp dilindeki adı Anal Kondilom (Condyloma Acuminatum) olup, daha çok yetişkin insanlarda görülmektedir. Bunun en önemli nedeni cinsel ilişkiye girme yaşı diyebiliriz. Erkeklerde anüs ve penis, kadınlarda ise yine anüs içi ve çevresi ile genital bölgede görülmektedir. ABD’de yaşayanlarda yapılan araştırmalarda her yıl 1 milyon yeni makat siğili teşhisi konmaktadır. Yani sorun hayli yaygın olduğu görülmektedir. HPV virüsü yaklaşık 100 farklı türü olmasına karşın anal ve genital bölgede görülen tip 6 ve tip 11 neden olmaktadır.

Neden Olur?
Sorun kendiliğinden ortaya çıkmak yerine daha çok bu virüsü taşıyan insanlardan bulaştığı bilinmektedir. Bulaşma nedenleri arasında başta cinsel temas olmak üzere ortak kullanım alanları ön plana çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse siğil problemi olan bir insanla aynı havluyu kullanmak bile risk içermektedir. Özellikle 30 yaş altı insanlar daha fazla risk taşımaktadır. Belirli bir yaş aralığı vermek gerekirse 15-35 yaş arasında yer alanlar daha fazla risk taşımaktadır. Şimdi dilerseniz makat siğiline neden olan faktörleri başlıklar halinde görelim.

Cinsel İlişki: Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi en önemli etken cinsel ilişki olup, cinsel yönden aktif olan kadın ya da erkeklerin %50 gibi büyük bir bölümü anal kondilom riski taşımaktadır. Kadın ve erkek arasında yaşanan cinsel temas yanı sıra homoseksüel ilişi yaşayan erkeklerde de sıkça görülmektedir. Yani oral ve anal cinsel temas ile kolayca bulaşabilmektedir. Bulaşma şekli mukoza (derinin) aşınması şeklinde bulaşmaktadır. Bunun için yakından tanımadığınız insanlarla cinsel temaslardan uzak durmak gerekir. Eşinizde böyle bir sorun olması halinde ise cinsel birleşim esnasında prezervatif gibi koruyucu ürünler kullanabilirsiniz. Tabii ki %100 koruyucu etkisi olmayan bu ürünlere de tam olarak güvenmemelisiniz.

Ortak Kullanım Alanları: En önemli neden cinsel ilişki olmasın karşın bu sorunu taşıyan insanlarla ortak alanları kullanmak yine riski artırmaktadır. Örnek vermek gerekirse alafranga dediğimiz oturmalı tuvaletler risk taşımaktadır. Klozet üzerine koruyucu herhangi bir ürün koymadığınızda risk artmaktadır. Sizden önce makat siğili olan biri kullanması halinde ciddi risk taşımaktadır.

Siğil Olan İnsanlarla Temas Düşük ama muhtemel nedenlerden biride el ile temas olup, özellikle anal kondilom olan biri havuz, banyo gibi alanlardan çıktığında tokalaşmanız ya da vücut teması kurmanız halinde yine risk almanız muhtemeldir.

Genetik: Doğum yapacak anne adayları bu konuda kesinlikle dikkatli olması gerekiyor. Çünkü doğum esnasında siğilleri olması halinde bebeğe bu virüsler bulaşabilmektedir. 0-3 Yaşında bebeklerde nadirde olsa bu sorun görülmektedir. Böylesi bir durum olması halinde cinsel taciz durumu göz ardı edilmemesi gerekir.

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olanlar: Vücudumuzun en önemli noktalarından biri hiç şüphesiz bağışıklık sistemi olup, insanı hastalıklar ve virüslerden korumaktadır. Fakat bazen bağışıklık sistemi yeterli güçlü olmayabilir. Böyle bir durumda olmanız halinde maalesef HPV virüsü de size kolaylıkla bulaşabilmektedir. Özellikle kanser tedavisi gören hastalar çok dikkatli olması gerekir. Çünkü kemoterapi bağışıklık sistemin zayıflattığı için birçok hastalığa açık hale gelmektedir.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?
Evet arkadaşlar sorunun yapısını ve nedenlerini aktarmaya çalıştım. Şimdi ise sorunu nasıl anlayabileceğimize bakmak istiyorum. Siğil denince hepimizin yakından tanıdığı pütürlü şişlikler olup, fakat bilmediğimiz bir husus ise bazen görünmeyecek kadar küçük boyutlu olabilmektedir. Bunun dışında bir ya da birden fazla olabilmektedir. Çünkü mevcut virüs diğer insanlara bulaştığı gibi bizde de yayılmaya neden olabilir. Şimdi dilerseniz erkekler ve kadınlarda anal siğilin nasıl anlaşılacağına dair detayları görelim.

Anal Kondilom Resimleri
Resim yayınlamak istiyorum ama maalesef müstehcenlik içerdiği için özenle seçerek yayınlamamız gerekiyor. Aşağıda bir kaç görsel yer almaktadır.

Genital Siğil

Makat Siğili

Kadınlarda Makatta Siğil: Öncelikle gerek anüs içi ve çevresi gerekse vajina içi ve çevresinde sıkça görülebilir. Hanımlar bu bölgelerde ortaya çıkan şişliklere karşı dikkatli olması gerekir.

Erkeklerde Makatta Siğil: Kadınlar gibi yine en sık görüldüğü nokta anüs çevresi ve rektum iç kısmı olup, bunun dışında penis ucu ve çevresinde sıkça görülmektedir. Erkekler bu bölgelere özellikle dikkat etmesi gerekebilir.

Makat Siğili Belirtileri Nelerdir?

Evet arkadaşlar tip 6 ve tip 11 HPV virüslerinin görülme yerlerini yukarıda öğrendik, şimdi ise hangi bulgu ve belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini görelim. Siğili bilmeyen, tanımayan yoktur.  O nedenle bu hususu geçerek daha çok neden olduğu şikayetleri ele almak istiyorum. İlk olarak vücudumuzda sorunun ne kadar zamanda ortaya çıktığına bakalım.

Sorunun Ortaya Çıkması Aylar Sürebilir: Örnek HPV virüsü (makat siğili) olan biriyle cinsel ilişkiye girdiğinizde kişide mevcut virüsün sizde ortaya çıkması minimum 3 ay sürmektedir. Bazen 6 ay ve daha fazla zamanda ortaya çıktığı görülmektedir. Yani aman efendim yaptık, ettik bir şey olmuyor mantığı ile hareket etmeyin.

Kaşıntıya Neden Olur: En önemli belirtilerinden biri kaşıntı olup, makatta ve genital bölgede rahatsız edecek düzeyde kaşıntıya neden olur. Yani ortaya çıkan kaşıntı problemleri her zaman masum değildir. Büyük ölçüde altında yatan önemli bir neden bulunmaktadır. Kaşıntı nedenlerinden biri de makat siğili olup, tabii ki tek başına yeterli bir neden değildir. Makatta kaşıntıya neden olan Anal Dermatit, Hemoroid, Anal Fissur,  Anal Apse, Kıl Kurdu ve Anal Fistül gibi durumlar neden olabilmektedir. 1 Haftadan uzun süren kaşıntı probleminiz varsa mutlaka bir doktora müracaat etmelisiniz.

Kanama Yapabilir: Siğiller herhangi bir ağrı ve acıya neden olmazken bazen zorlanmaya bağlı olarak kanamaya neden olabilir.  Özellikle kadınlarda genital bölgede görülen siğiller cinsel ilişki ve normal doğum esnasında kanamaya neden olduğu bilinmektedir.

Makat Siğili İçin Hangi Doktora Gidilir?
Evet arkadaşlar hastalığın neden olduğu belirtileri de gördükten sonra bu tür problemi olan insanların çözüm için ne yapması gerektiğini ele alalım. Öncelikle utanma duygusundan sıyrılarak mutlaka doktora muayene olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Pe ki anal ve genital bölgede görülen siğillerin tedavisi için hangi doktora ya da bölüme muayene olmalıyız. İşte burada biraz dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü birçok bölüm bu konuda size yardımcı olmasına karşın en etkili bölüm genel cerrahi olacağını düşünüyoruz.

Kadın Doğum Uzmanı (Müdahale Etmez Yönlendirir)
Özellikle kadın hastalar genital bölgede bu sorunla karşılaştıklarında çözümü kadın doğum uzmanında aramaktadır. Teşhisi konusunda doğru bir seçim olmasına karşın tedavi seçenekleri hususunda size yardımcı olmayarak mutlaka cildiye ya da genel cerrahi uzmanına yönlendirecektir.

Dermatoloji (Kısıtlı Müdahale İmkanı Bulunur) Diğer adı cildiye olan dermatoloji uzmanları cilt yani deri üzerinden görülen hastalıkların teşhis ve tedavisini yapmaktadır. Siğil içinde tercih edebileceğiniz bu bölüm tedavi olarak Krioterapi dediğimiz siğilleri sıvı azot ile dondurmaktadır. Bu uygulama tam anlamı ile yeterli olmayabilir.

Genel Cerrahi (Proktoloji Uzmanı) Önerilir: Evet arkadaşlar makat siğili tedavisinde en alakalı bölüm olarak genel cerrahi önerilmektedir.  Fakat burada dikkat etmeniz bu bölümün çok geniş bir alan olduğu ve kendi içerisinde branşlaşma yönüne gittiğidir. Anal bölge hastalıklarına bakan bölümü Proktoloji olup, daha deneyimli oldukları söylenebilir. Hangi doktora ya da bölüme gideceğimizi gördüysek şimdide teşhis ve tedavinin nasıl yapılması gerektiğini görelim.

Makat Siğili Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazı içerisinde sürekli belirttim ama tekrar değinmek istiyorum.  HPV virüsü bulaşıcı olması nedeniyle fark ettiğiniz anda mutlaka tedavi olmalısınız. Bir şey olmaz, kendi kendine geçer diye düşünürseniz sizde daha fazla yayılması yanı sıra aileniz ve çevrenizdeki insanlara bulaştırırsınız. Tedavisine baktığımızda oldukça kolay olmasına karşın tam olarak kurtulmak için biraz sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. Şimdi başlıklar halinde tedavinin nasıl yapıldığına bakalım.

Elektrokoter (Önerilir) İsmini belki de ilk defa duyduğunuz bir cihaz olmasına karşın sağlık alanında çok önemli yeri bulunmaktadır. Son yıllarda ameliyatlarda kesme işlemini makasla ve neşterle yapmak yerine Elektrokoter ile yapmaktadır. Etkisini özetlemek gerekirse bir metali ısıtıp plastik bir şeye dokunduğunuzda nasıl eritip buharlaştırırsa Elektrokoter’de aynı şekilde vücudumuzda dokunduğu yeri buharlaştırmaktadır. Yapılışı siğilin temiz cilde kadar buharlaştırılması şeklinde yapılır. Aynı şekilde siğil benzeri bir sorun olan benlerde de Elektrokoter sıklıkla kullanılmaktadır.

Radyo Frekans (RF): Benzer bir diğer yöntem Radyo Frekans olup, aynı şekilde elektrokoterde olduğu gibi buharlaştırarak yok etme mantığını izlemektedir.

Lazer (Çok Etkili Değildir) : Siğil tedavisinde ön plana çıkan uygulamalardan biride lazer olmasına karşın sanıldığı kadar etkili değildir. Çünkü siğiller genelde ciltten kabarık ve cilt renginde olduğu için lazer yeterli olmaz. Sadece yüzeysel siğiller varsa kullanılabilir.

Krioterapi: Evet arkadaşlar genel cerrahi uzmanlarına muayene olduğunuzda Elektrokoter ve Radyo Frekans gibi yöntemlerle sorundan kurtulursunuz. Fakat cildiye uzmanlarına gittiğinizde bu cihazları bulma imkanınız olmayacaktır. Daha çok krioterapi dediğimiz sıvı azot ile dondurma yöntemi uygulamaktadır. Kontrolsüz yanıkara neden olması sonucu çok fazla önerilmektedir. Yapılışına bakacak olursak sıvı azot ile siğil dondurularak çürümesi beklenmektedir. Çürüyen siğil koparak yerinden ayrılmaktadır. Uygulama biraz can yakıcı olabilmektedir.

Makat Siğili Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Bulaşıcı olduğu kadar insan vücudunda hızla yaygınlaşan bir hastalıktır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde olacağı gibi aynı zamanda anüs iç kısmında kalın bağırsağa kadar ilerleyebilmektedir. Yani belirtmek istediğim sorun her hastada farklı büyüklükte olabilir. A hastasında 1 tane olurken B hastasında 15-20 cm büyüklüğe ulaşabilir. Bu nedenle tek bir ücret belirtme imkanı yoktur. Tedavi ücreti muayene yanı sıra aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak göndereceğiniz resim ile öğrenebilirsiniz.

Makat Siğili Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
İşte burası çok önemli olup, bu konuda kesinlikle bilinçli olmalısınız. Tedavi edilen siğiller tekrarlama özelliği olduğu için tedaviniz bu olasılığı göz önünde bulundurarak yapılmalıdır. IDEA Kliniklerde tedavi edilen hasta 1 ay sonra kontrole çağrılmaktadır. Kontrole geldiğinde yeni oluşan siğiller var mı buna bakılır. Varsa yeniden yok edilir ve yine 1 ay sonra tekrar kontrole çağrılır. Yeni oluşum siğil yoksa herhangi bir müdahale yapılmadan hasta 2 ay sonra kontrole çağrılır. Yine yoksa bu sefer 3 ay sonra çağırılır.  Bu şekilde hastalarımız 6 ay kontrolümüz altında olup, kontrole geldiğinizde sizden herhangi bir muayene ya da tedavi ücreti alınmaz. 6 Ay boyunca yeni siğiller olmaması sorundan kurtulduğunuz anlamına gelir.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor!
Anal siğil hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz sorularınızı sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formundan doktorlarımıza sorabilirsiniz. Yazının devamından en sık sorulan sorular ve cevaplarını bulacaksınız.

Makat Siğili Kanama Yapar mı?
Evet arkadaşlar özellikle vajina ve anüs iç kısmında yer alan siğiller cinsel ilişki esnasında kanamaya neden olabilmektedir. Çok sık görülen bir durum olmasa da kanama görülür.

Kansere Neden Olur mu?
Üzücü ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki başta kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinmektedir. Nadir ihtimaller ise anüs ve penis kanserine neden olduğu düşünülmektedir.

Elma Sirkesi ile Tedavi Edilir mi?
Makat siğili tedavisi kısmında bitkisel yöntemler ve sirkeye yer vermedim. Çünkü kesinlikle mantıklı bir işlem olmayacaktır. İçeriğindeki asit ile ciltte kontrolsüz yanığa neden olan sirken siğilleri yok etmek için yeterli değildir.

Siğili Olan Evlenebilir mi?
Farklı bir soru ile devam edelim.  Evet arkadaşlar sorunun bulaşıcı bir virüs olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Evleneceğiniz kişiye bulaşma riski hayli yüksektir. Öncelikle yaşadığınız bu sorunu mutlaka paylaşmalı ve tedavinize eksiksiz devam etmelisiniz. Buna ek olarak makat siğili aşısı dediğimiz ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar bu virüsten korunmayı amaçlamaktadır. Örnek eşinizde böyle bir sorun var ve size bulaşmasını önlemek için bu iğnelerden olabilirsiniz.

183 Yorum

 1. Hocam merabalar 2 ay once makatta sigille tanistm.2hafta araliklarla sigil yaktryorum ama cogalyor git gide .Asi olmayi dusunyrm gecer dye ama napcagmi blmyrm psikolojk olarak cok etkiliyor beni yardimci olrsaniz cok sevinirm teskrler…

  • Doktorun Cevabı

   gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz.bitinceye kadar tedaviye devam edilmeli.arkasından 1 yıl takip edilmesi gerekir.

 2. Bursa isimsiz

  Merhaba
  Yaklaşık 7 ay önce
  Makat çevresinde oluşan şişlik ve kaşıntı nedeniyle genel cerrahi de muayene oldum. Doktor kolonoskopi sonrasında makatta çok az yırtık olduğunu ve tekrarı halinde ameliyat önerdi.
  Muayeneden 1 ay sonra şişlikler kayboldu ama kaşıntı devam ediyordu
  Bu sürede rahatsız olmadım.
  Son 1 aydır makat çevresinde ve içerisinde pirinç tanesi büyüklüğünde 15 adetten fazla ufak şişlikler oluştu. Testis ile makat arasında da aynı büyüklükte 1 adet var. Ağrım yok ama büyük abdest sonrası teharet alırken su ile temas ettiğinde yanma yapıyor.
  Dokununca çok az acıyor ve yanma yapıyor.
  Kilolu sigara kullanan 35 yaşında erkeğim. Gündüz makat bölgesinde ıslaklık, gece ise dehşet kaşıntı yapıyor
  Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?
  Kabus bitsin istiyorum lütfen

  • Doktorun Cevabı

   gecikmeden gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinize başlayabiliriz.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 3. Merhaba hocam benim makat bölgemde siğil gibi duruyor ama siğil değil geni tal bölge de ve makat bölgesinde şişlikler meydana geldi top gibi ve sürekli yanıyor ne yapabilirim bunun için?

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmek gerekir.siğil şüphesi varsa gecikmeyin.bulaşıcıdır ve yayılır
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. Benim. Sigilim vardı yakıldı ve tekrar etti hocam son gittigimde nesterle aldı bu yanlış bence bana yardımcı olun lütfen

  • Doktorun Cevabı

   tekrar şikayetiniz olursa gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi RF ile yapıp 1 yıl boyunca takibinizi yaparız

 5. Slm hocam ben 5 aydır sigil tadavisi goruyorum ilk birtaneydi sonra gitim yakacaz dediler yaktilar 2 ay içinde vajina böylesini sardı tekrar yakıldı sonra daha fazla oldu makata da at ve aşı bir sekimde çoğaldı gidiyom ya yapıyorlar yada bir küçük sisede ilaç var onu surduler ve tekrara cogeldi hala da cogaliyor hocam kurban olayim hocam yardım edin ben iyice piskolujim bozuldu gördükçe bana yardım edin lütfen allah rizasi için hocam üç cocugum var bu durumdan dolayi ilgiledemiyorum cocuklarinla vede esimle sürekli bir tartışma üzerineyiz bende caresiz im ne olursunuz yardım edin bana beni bu durumdan kurtarın madi imkanim da fazla olmadigindan dolayi özel bir yere gidemedim çok caresiz im ne olursunuz allah razasi için yardım edin bu gittikçe cogeliyor

 6. Hocam birde ben 17 gün arayla 2 kez lazer teknigiyle makat sigili ameliyati oldum. 2. Ameliyatimi dün gecirdim. 8 saat sonra sargi ve tamponu söktükten sonra makatın kenarinda bir siğil gördüm. Haliyle moralim bozuldu. Sizce bunda bir art niyet aramalimiyim. Doktorun onu görememe ihtimali varmi sonucta daha 8 saat önce ameliyat olmustum.

 7. Hocam idea klinik bursada var mı? Makat siğili tedavisini yaptirabilir miyim?

 8. Hocam merhabalar benim makat bölgemde siğiller vardı yatırdım bir hafta oldu ve şuan evdeyim biraz rahatsızım gezerken filan ağrı yapıyor yumuşatıcı krem önerirmisiniz

 9. Hocam öncelikle iyi akşamlar diliyorum .Yine bir kaç kez soru sormuştuk çok tesekkür ediyorum cevapladiniz .Hocam son gunlerde artan endişem var makat sigili yuzunden .makatin bir kac santim icinde siğiller oldugunu farkettim daha once gorunen iki tanesini yaktirmistim yarin sonuclari alacağim .Bu iç kisindakiler ameliyat olmadan tedavi edilebilir mi izledigim videolarda makat etrafi kesiliyordu bu beni cok endisekendirdi yarasini iyilestirememekten korkuyorum iyi gunler cok tesekkur ederim .

  • Doktorun Cevabı

   kondilomda en iyi tedavi şekli RF ile ameliyatsız tedavidir.gelirseniz tedavinizi RF ile yapabiliriz.tedaviden sonra 1 yıl takip edilmesi gerekir

 10. Hocam makatta siğil vardı görunen iki tanesini yaktırdim patolojiden sonuç bekliyorum siğil olan bolgeye incir sütü ve sarımsak uyguladım biraz fayda gördüm devam etmeliyim teşekkürler

 11. Merhabalar hocam. Yaklasık 4 aydır hpv sorunum var fakat hiç doktora gitmedim çok korkuyorum. Kıbrısa tatile gittiğimde oradaki tuvaletlerden kaptiğimi düşünüyorum. Yakılma işlemini izledim cok korkunc vajina bölgesinden de arttı makat bölgesinde çıktı yaklaşık 50 yi geçik var şuanda hergün arttiğini hissedebiliyorum ve kararma yaptiğini.Çok çaresizim çok korkuyorum yaktirmaktan

  • Doktorun Cevabı

   ne yazıkki korkunuz ve tedaviyi ertelemeniz hastalığınızın daha çok ilerlemesine ve başkalarına bulaştırmanıza neden olur.biz hastalarımızın tedavisini yaptıktan sonra 1 yıl takibini yapıyoruz,RF ile tedavi ettiğimiz için normal doku hasarı ,iz vb şikayetler minimal düzeyde oluyor.

 12. Hocam bende hem makat siğili hemde hemoroid vardı. Makat sigilini iki adet gördüğünü söyledi doktor lazerle ameliyat oldum. Ameliyat olali 5 gün oldu ama yeniden elime sert ve minik 2 tane kaparcik ve hemoroid tarzi yumusak bir kaparcik geliyor. Yenilemis olabilir mi? Doktor 15. Güne kontrol icin gel dedi

  • Doktorun Cevabı

   olabilir.kondilomun en az tedaviden sonra 1 yıl takip edilmesi yenileri çıkarsa tedavi edilmesi gerekir

 13. Hocam benim makatta bir kac et parcasi var çok buyuk degil sanki birazda iç kısimda var tamamen kurtulabilir miyim

  • Doktorun Cevabı

   Kondilom teşhisi muayeneyle konulabilmektedir ancak bağırsağa ilerlemiş olma ihtimali sebebiyle her hastamıza tedavi öncesi anoskop muayenesi yapıyor ve hastalığın seviyesini belirliyoruz. Tedaviyi bölgesel uyuşturmayla radyo frekans ile yapıyoruz. Tedavi sonrası takibimiz 6 defa ücretsiz kontrol ve müdahaleyi kapsayıp gerekirse 1 yıl sürüyor. Bu 1 yıl içerisinde siğilin tekrar oluşması durumunda yeniden müdahale ediyoruz, yani bir kez ücret ödüyorsunuz ve 6 seansa kadar yapılan uygulamalara ek ücret ödemiyorsunuz. Kondilom tedavisinde asıl önemli olan tedavi sonrası takip sürecidir çünkü tekrar eğilimi yüksek bir hastalıktır.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 14. Merhabalar,

  Makat bölgesinde çok küçük 2 tane kabartı var. Bu acaba siğil midir? Bu kabartilar büyüme veya sabit boyutunda kalma durumunda ne yapmam gerekir?
  Ve tedavi ücretleriyle ilgili bilgi almak istiyordum da.

  • Doktorun Cevabı

   şüpheli ise,ne olduğu anlaşılamıyor ise mutlaka muayene ile değerlendirilmeli,bazen uzun yıllar aynı boyda kalabiliyor,fakat makat ve içindede olabiliyor.gecikmeden muayene olmalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 15. Hocam benim penis dip kenarında siğiller var tedavisi nedir

 16. hocam pki bnm masta kocaman bi et parcasi var arkadn iliskiye girsem bi sorun olurmu

 17. Makatta yapışkanımsı ıslaklık, kaşıntı ve baZen kuruluk oluyor. Deri üstünde kalınlaşma var gibi. Mayasıl mıdır? Egzama mıdır? Teşekkürler

 18. Hocam benimde makat ağzında et parçası gibi yan yana ve karşısında var bende en az on yıldır var rahatsızda etmiyor tavsiyeniz nedir?

  • Doktorun Cevabı

   rahatsız etmiyorsa sorun değil.bahsettiğiniz parçacıklar geçirilmiş anal fissüre bağlı ragad olabilir.makat temizliğini zorlaştırıp kaşıntıya neden olabilir.sıkıntı olursa aldırabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 19. olestoliss@icloud.com

  Makatta sigil var fiyat olarak ne kadara yakma işlemi yapılıyor

  • Doktorun Cevabı

   fiat bilgisini sitemizden online görüşme butonundan ,maille yada 05426210888 nolu telefondan alabilirsiniz

 20. İyiyim günler ben anal kondiloma makat siğili ameliyatı oldum üzerinden 5 yıl geçti tekrar yeniler mi 2 yıllık evliyim çocuğumuz oldu eşime bulaşma ihtimali varmı

  • Doktorun Cevabı

   tam olarak tedavi olduysanız,tekrar yenilemez.ama şüpheli ilişkileriniz olursa yine size bulaşabilir.
   Op.Dr.Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder