Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları / Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Randevu Al

Makat siğili ya da diğer adları ile genital siğil, kondilom, kondiloma akuminata, kanser ve kansere bağlı ölümlere yol açtığını biliyor muydunuz? Böylesine ciddi bir sağlık sorunu olmasına karşın maalesef insanlar yeteri kadar ciddiye almıyor. Ciddiye alanlar ise utanma duygusu ile hareket ederek tedaviyi geciktiriyor. Tedavisi geciken siğiller ise ilerleme ve diğer insanlara bulaşma riski oluşturuyor.

Makat Siğili Tedavisi Ameliyatsız Yöntemlerle Yapılıyor

Yaşadığınız bu sorundan kurtulmak oldukça kolaydır. Fark ettiğiniz anda genel cerrahi, dermatoloji, üroloji ya da kadın doğum uzmanına müracaat etmelisiniz. Tedavisi ameliyatsız yöntemlerle kolayca yapılmaktadır. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan genel cerrahi uzmanları ile sizlere ameliyatsız HPV tedavisi yapmaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgi için iletişim sayfasına göz atabilir ya da beni ara isteği oluşturarak size ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Yazının devamında HPV tedavisi ile ilgili daha fazla bilgiye yer vereceğiz. Şimdi dilerseniz HPV nedir, neden olur, nasıl anlaşılır gibi sorulara yanıt verelim.

HPV Nedir?

Kısa adı HPV olan (Human Papillomavirus) Türkçe karşılığı olarak insan papilloma virüsü olarak da anılmaktadır. Papillomaviridae ailesinde yer alan HPV’nin 12 cinsi bulunmaktadır. Bunların 5 tanesi (gamma, alfa, beta, mu ve nu) insanları etkilerken geri kalan 7 tanesi ise hayvanları etkilemektedir. İnsanlardan temas ve ortak kullanım alanları ile bulaşmaktadır. İlk başlarda herhangi bir belirtisi yoktur. İlerleyen süreçte siğil gibi kaşıntılı lezyonlara neden olacağı gibi herhangi bir belirti olmadan yok olabilir. Ortaya çıkan lezyonlar (siğilleri) ciddiye almamanız halinde ise servisk, vajina, vulva, penis, anüs, ağız ve boğaz kanserlerine yol açabilir.

HPV’nin 200’den Fazla Tipi Vardır: HPV virüsü ayrıca kendi içerinde sınıflandırılmaktadır. Bazı kaynaklarda 100 bazı kaynaklarda 200’den fazla HPV tipi olduğunu görebilirsiniz. Burada asıl önemli olan hangi tip ya da tiplerin kanser için riskli olduğudur. Bu nedenle IDEA Kliniklerde HPV tip tayini yapılmaktadır. HPV tipine göre tedavi ve kontrol işlemi uygulanıyor. Şimdi dilerseniz kanser açısından riskli olan HPV tiplerini görelim

 • Kanser açısından düşük riskli HPV’ler: 6,11,40,42,43,44,54,55 ve 62 olarak sınıflandırılmıştır.
 • Kanser açısından olası yüksek riskli HPV’ler: 26,53 ve 66 gösterilmektedir.
 • Kanser Açısından En Riskli HPV’ler: Burada ilk ele alacağımız 16 olacaktır. En riskli tip olarak karşımıza çıkmaktadır. 16 Dışında ise 18,31,33,35,39,45,51,56,58,59,68,73 ve 82 gösterilmektedir.
Anal Kondilom Tedavisi

Makat Siğili, Genital Siğil (Kondilom) Nedir?

Yazıda bahsi geçen HPV, makat, siğili, kondilom ve genital siğil kelimesi kafanızı karıştırabilir. Daha anlaşılır hale getirmek için kondilom nedir? Sorusuna yanıt vermek istiyorum. Kondilom HPV’nin genital bölgeyi etkileyen tipidir. Yani kadınlarda vulva, vajina, serviks, anüs, erkeklerde ise penis, penil ve anüs çevresi ve anüs iç kısmında görülen HPV kaynaklı siğillere kondilom diyoruz. Condyloma Acuminatum (Kondiloma Akuminata) şeklinde de tabir edilmektedir. HPV’nin en yüksek riskli tipi olan 16 bu bölgeyi enfekte ettiği için kanser riski oluşturmaktadır. Hem kadınlar hem de erkekler için kanser riski içerir.

Diğer Siğil Çeşitleri Olarak: Koondilom dışında ayrıca vücudumuzun diğer bölgelerinde siğiller görülür. Bunlarda farklı isimlerle anılmaktadır. El ve ayak parmaklarında sık görülen türüne ortak siğiller diyoruz. Ayak tabanlarında olanlar ise plantar, yüz ve kollarda ortaya çıkana ise düz siğiller diyoruz. Siğiller sadece deride olmaz. Aynı zamanda mukozayı (iç organların dış katmanını da) etkilemektedir. Ağız, burun ve çene kısmında görülenler ise filiform olarak anılmaktadır. Aynı şekilde tırnak yeme alışkanlığı olanlarda periungual şeklinde sınıflandırma yapılmaktadır. Bu sayfanın amacı daha çok genital siğilleri ele almaktır.

Genital Siğiller Nasıl Oluşur, Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü bulaşıcı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.  Nasıl bulaştığına dair ise birçok cevap verebiliriz. Çünkü her siğilin bulaşma şekli farklı olabilir. Örnek vermek gerekirse yaklaşık 40 farklı HPV tipi cinsel temas ile bulaşmaktadır. Genital bölgede görülen siğillerin büyük bir bölümü cinsel ilişki ya da temas ile bulaşmaktadır. El ve ayaklarda görülenler ise daha çok ortak kullanım alanları, eşyalar vs ile bulaşabilir. Yine buna da bir örnek vermek gerekirse havuz, duş kabinlerine terliksiz girmeniz virüsü almanızı sağlar. Şimdi dilerseniz HPV’nin bulaşmasına sebebiyet veren muhtemel nedenlere bakalım.

Korunmasız İlişki HPV Virüsü Almanıza Neden Olabilir

Genital siğiller cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Yani bu durum bize cinsel ilişki için partnerinizi seçerken dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. İlişkiye gireceğiniz kişide HPV virüsü varsa size bulaşması oldukça muhtemeldir. Bulaşması için ciltlerin bir birine temas etmesi bile yeterlidir. Aynı şekilde vajinal, anal ya da oral cinsel ilişki yine HPV’nin bulaşmasında önemli rol oynar.

Sağlıklı Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

HPV virüsüne karşı korunmak için öncelikle tanımadığınız, sağlık sorunlarını bilmediğiniz insanlarla ilişkiye girmemelisiniz. Birden fazla kişi ile ilişki yaşayan insanlarda HPV virüsü olma riski yüksektir. Siz ilişki öncesi ya da esnasında kişide HPV virüsü ile ilgili herhangi bir belirti göremeyebilirsiniz. Bazı siğiller gözle görülmeyecek kadar küçük olabilir. Bazıları ise kişide lezyonlara neden olmadan size bulaşabilir.

O nedenle sağlıklı olduğundan emin olmadığınız insanlarla ilişkiye girmeyin. İlişki esnasında prezervatif kullanmalısınız. Tabii ki prezervatifler sizi %100 koruyacağı anlamına gelmez. Fakat HPV aşısı daha koruyucu olabilir. Özellikle ilk cinsel deneyimi yaşamadan önce HPV aşısı olmanızı öneririz. Yazının ilerleyen kısımlarında HPV aşısı ile ilgili detaylara geçeceğiz.

Ortak Kullanım Alanları HPV Virüsü Bulaştırır

HPV’nin nedeni sadece cinsel ilişki değildir. Aynı zamanda hiçbir şekilde ilişkiye girmemiş insanlarda ve hatta çocuklarda bile HPV görülebilir. Bunun nedeni virüsün ortak kullanım alanlarından da kolayca bulaşmasıdır. Nedir bu ortak kullanım alanları derseniz? Örnek bir havuz ya da hamam, tuvalet, sauna, duş kabini gibi birçok örnek verebiliriz. Islak ve nemli olan bu ortamlarda virüsün bulaşması oldukça kolaydır. Havuz, banyo, duş kabini gibi ortamlarda çıplak ayakla basmamalı mutlaka terlik kullanmalısınız. Aynı şekilde ortak kullanılan alafranga tuvaletlere korunmasız oturmak yerine kağıt, peçete ya da alafranga tuvaletler için hijyen sağlayan tottolet gibi sistemler olmalıdır. Bu imkanlar yoksa alafranga tuvaletler kullanmaktan kaçınmalısınız. Sizden önce alafranga tuvaleti kullanan biri ya da birilerinde HPV varsa size de bulaşma riski olur.

Hamilelik Esnasında Bebeğe HPV Bulaşabilir

Hamile kadınlar özellikle dikkatli olmalılar. Çünkü gebelik sürecinde HPV virüsü taşımaları bu virüsü insanlara bulaştırmaları yanı sıra maalesef hayata merhaba diyecek olan çocuklarına da bulaştırmaları mümkün olacaktır. Çok sık görülmese bile muhtemel sebepler arasında yer almaktadır. Bu nedenle HPV virüsü taşıyan anne adayları doğum sonrası dikkatli olmaları gerekir. Çocukların genelde boğaz kısmında siğil ile doğmaları muhtemeldir.

Bağışıklık Sisteminiz Güçlü Olursa HPV’den Korunursunuz

Bilmeyerek HPV virüsü taşıyan biri ile ilişkiye girdiniz. Bu sizin kesinlikle siğil lezyonları ya da kanser riski taşıyacağınız anlamına gelmez. Sağlıklı bir güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanız halinde virüs size herhangi bir zarar veremeden kaybolabilir. Bu nedenle hayati öneme sahip olan bağışıklık sistemini güçlendirmeliyiz. Birçok hastalık gibi HPV virüsüne de karşı koyacaktır. Siğil gibi lezyonların ortaya çıktığı insanlar genelde bağışıklık sisteminin zayıf olduğu ve sigara kullananlar olmaktadır.

Genital Siğil Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

HPV virüsü gözle görülür siğiller yapabildiği gibi gözle görülmeyecek kadar küçük lezyonlara da neden olur. Bu nedenle illa ki dikkat çekici siğiller olmasını beklemeyin. Kaşıntı ve kanama gibi belirtilere de odaklanmalısınız. Örnek vermek gerekirse anüs iç kısmında olan siğili sizin görmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle mutlaka bir proktoloji uzmanından yardım almanız gerekebilir. Şimdi dilerseniz genital siğil resimlerine bakarak nasıl olduklarını anlamaya çalışalım.

Genital Siğil Resimleri (Mide Bulandırıcı Olabilir)

Sorunu daha net anlayabilmeniz için yazıyı resimler ile zenginleştirmek istiyorum. Tabii ki sorun genital bölgede olması nedeniyle maalesef çok fazla görsele yer veremiyoruz. Aynı şekilde başlıkta da belirtildiği gibi aşağıda yer alan görseller biraz mide bulandırıcı olabilir.

Genital Siğil İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Yazının başından beri genital siğili olan insanların mutlaka doktordan yardım almalarını belirtiyoruz. Peki, HPV virüsü alanlar hangi doktora ya da bölüme gitmesi gerekir? Bu soruya yine birçok cevap verilebilir. Çünkü sorun genital bölge ve deriyi etkilediği için birçok uzmanlık alanını kapsamaktadır.

Kadın Doğum Uzmanı
Özellikle kadın hastalar genital bölgede bu sorunla karşılaştıklarında çözümü kadın doğum uzmanında arayabilirler. Fakat tedavi seçeneklerinin fazlalığı açısından genel cerrahi uzmanları da tercih edebilirsiniz.

Dermatoloji (Kısıtlı Müdahale İmkanı Bulunur) Diğer adı cildiye olan dermatoloji uzmanları cilt yani deri üzerinden görülen hastalıkların teşhis ve tedavisini yapmaktadır. Siğil içinde tercih edebileceğiniz bu bölüm tedavi olarak Krioterapi dediğimiz siğilleri sıvı azot ile dondurarak tedavi uygulamaktadır. Özellikle küçük siğillerde sağlam dokunun da zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle yine genel cerrahi alanı ön plana çıkmaktadır.

Genel Cerrahi Uzmanları Öneriyoruz

Tüm siğil tedavilerinde genel cerrahi uzmanından hizmet alınmasını öneriyoruz. Yaşadığınız sorun genital bölgede ise bu durumda proktoloji (makat hastalıkları) alanında deneyimli genel cerrahi uzmanı öneriyoruz. Proktoloji uzmanları tüm makat hastalıklarında olduğu gibi siğil tedavisinde de oldukça tecrübeli ve geniş kapsamlı ameliyatsız tedavi yöntemleri ve kontrol uygulamaktadır.

Makat Siğili Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV tedavisinde kesin ve net bir yöntem yoktur. O nedenle başvuru yaptığınız uzmanlık alanı farklı tedavi yöntemleri uygulayacaktır. Bunlar içerisinde kremler, sıvı azotla dondurma dediğimiz (krioterapi) yanı sıra genel cerrahi uzmanlarının radyofrekans ve elektrokoter cihazı ile uyguladıkları buharlaştırma yöntemi bulunmaktadır. Bizim önerimiz genel cerrahi uzmanlarının ugyuladığı RF olmaktadır. Çünkü tamamen kontrollü ve çevredeki sağlıklı dokuya zarar vermeden yapılan ağrısız acısız bir yöntemdir.

Radyofrekans İle Siğil Tedavisi Yapılışı

Sağlık alanında kullanımı hızla yaygınlaşan RF ben alımı ve hatta kılcal varis tedavilerinde de %100 başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Elektrik enerjisini radyo dalgalarına dönüştüren cihaz iğne ucu kadar ince başlığı ile siğile dokunduğunda orayı buharlaştırıyor. Sağlıklı ve temiz dokuya ulaşana kadar uygulanmaktadır. İğne kadar ince bir ucu olduğu için uygulanacak alan dışına çıkılmaz ve sağlıklı dokuya zarar verilmez.

Krioterapi: Siğil tedavisi için dermatoloji uzmanı tercih edenlere krioterapi dediğimiz sıvı azotla dondurma yöntemi uygulanır. Sprey olarak siğil üstüne sıkılan sıvı azot küçük siğillerde siğil dışına da taşmaktadır. Bu durumda sağlıklı doku da etkilenmiş olur.

HPV Aşısı Siğilleri Tedavi Eder mi?

2006 Yılından sonra geliştirilen HPV aşıları siğilleri tedavi etmek yerine HPV virüsü ve HPV’nin neden olduğu kanser türlerinden korunmak amaçlıdır. Bu nedenle HPV aşısı siğiller ortaya çıkmadan yaptırılması önerilir. Bu nedenle 11-12 yaş sonrası özellikle kızların mutlaka HPV aşısı olmaları önerilmektedir. Siğillerin ilk cinsel deneyim sonrası ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu nedenle henüz cinsel deneyim yaşamayan kız ve erkek çocukları aşılanması onları HPV’nin belirli türleri ve kansere karşı korur. Bu kapsamda Gardasil ve Gardasil 9 şeklinde HPV ilaçları bulunmaktadır. Gardasil 9 HPV’nin 9 farklı tipine karşı etki etmektedir. Bir diğer HPV aşırı Cervarix ise kadınlarda görülen rahim ağzı kanserine karşı koruyucu olarak yaptırılmaktadır. HPV aşısı ile ilgili daha fazla bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

HPV Kremi Aldara İşe Yarar mı?

Tek başına işe yaradığını söyleyemem. Fakat tedavinize ek olarak kullanmanız halinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek tedaviye destek olacağını söylenebilir. Tabii ki bunu kendini kullanmak yerine doktor önerisi ile kullanmanız daha isabetli olacaktır.

Genital Siğili Tedavi Ücretleri Ne Kadar?

Siğiller sadece başkalarına bulaşmakla kalmaz. İnsanın kendi vücudunda da bulaşma ve yaygınlaşma eğilimindedir. Bu nedenle A hastasında 1 noktada birkaç mm olabilirken B hastasında birden fazla noktada ve büyük bir kütle halini almış olabilir. Bu nedenle tüm hastalara aynı ücreti belirtmek ahlaki olmaz. IDEA Klinik olarak genital siğil tedavi ücretleri muayene ve hastalığa dair resim göndermeniz ile tespit edilmektedir.

Genital Siğiller Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?

Evet, arkadaşlar tedavi sonrası tekrarlama olasılığı yüksektir. Tüm tedavi yöntemlerinde bu böyledir. Çünkü yapılan işlem sadece HPV’nin lezyonu olan siğilleri yok etmektir. Vücudunuzda barının HPV’yi yok etmez. Bu nedenle tedavi sonrası yeni lezyonlar (siğiller) oluşabilir. Bu noktadan sonra hem doktorunuz hem de size büyük iş düşmektedir.

IDEA Klinik olarak sadece tedavi değil, aynı zamanda kontrol imkanı da sağlıyoruz. Tedavisini yaptığımız hastalar 6 ay boyunca kontrolümüz altında olmaktadır. Vücudunda yeniden siğil olması halinde müracaat ederek onlarında yok edilmesini ve sonraki aşamada kontrolünü sağlıyoruz.

Kişi de tedavi sonrası cinsel partnerine ve ortak kullanım alanlarında hijyene dikkat etmesi gerekir. Aksi halde HPV virüsü tekrardan bulaşabilir. Bu nedenle hastalarımızı her konuda bilgilendiriyoruz.

Genital Siğiller Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen siğiller başta servisk (rahim ağzı kanseri) dediğimiz kansere yol açmaktadır. 10-15 Yıllık süreçte gerçekleşen bu durum maalesef dünya genelinde çok yaygındır. Dünya genelinde her yıl yarım milyondan fazla yeni rahim ağzı kanseri teşhisi konmaktadır. Yine her yıl rahim ağzı kanserinden yaklaşık 300 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Tek riski kadınlarda görülen rahim ağzı kanseri değildir. Erkeklerde penis, anüs ve ağız ve boğaz kanserine de neden olmaktadır. Bu sebeple sorunu basite almak ya da utanmak yerine mutlaka bir doktordan yardım almalısınız.

IDEA Klinik genel cerrahi uzmanları İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da HPV tedavileri gerçekleştirmektedir. Sizlere hizmet vermekten ve sağlığınıza kavuşturmaktan mutluluk duyacağız.

185 Yorum

 1. Hocam merabalar 2 ay once makatta sigille tanistm.2hafta araliklarla sigil yaktryorum ama cogalyor git gide .Asi olmayi dusunyrm gecer dye ama napcagmi blmyrm psikolojk olarak cok etkiliyor beni yardimci olrsaniz cok sevinirm teskrler…

  • Doktorun Cevabı

   gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz.bitinceye kadar tedaviye devam edilmeli.arkasından 1 yıl takip edilmesi gerekir.

 2. Bursa isimsiz

  Merhaba
  Yaklaşık 7 ay önce
  Makat çevresinde oluşan şişlik ve kaşıntı nedeniyle genel cerrahi de muayene oldum. Doktor kolonoskopi sonrasında makatta çok az yırtık olduğunu ve tekrarı halinde ameliyat önerdi.
  Muayeneden 1 ay sonra şişlikler kayboldu ama kaşıntı devam ediyordu
  Bu sürede rahatsız olmadım.
  Son 1 aydır makat çevresinde ve içerisinde pirinç tanesi büyüklüğünde 15 adetten fazla ufak şişlikler oluştu. Testis ile makat arasında da aynı büyüklükte 1 adet var. Ağrım yok ama büyük abdest sonrası teharet alırken su ile temas ettiğinde yanma yapıyor.
  Dokununca çok az acıyor ve yanma yapıyor.
  Kilolu sigara kullanan 35 yaşında erkeğim. Gündüz makat bölgesinde ıslaklık, gece ise dehşet kaşıntı yapıyor
  Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?
  Kabus bitsin istiyorum lütfen

  • Doktorun Cevabı

   gecikmeden gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinize başlayabiliriz.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 3. Merhaba hocam benim makat bölgemde siğil gibi duruyor ama siğil değil geni tal bölge de ve makat bölgesinde şişlikler meydana geldi top gibi ve sürekli yanıyor ne yapabilirim bunun için?

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmek gerekir.siğil şüphesi varsa gecikmeyin.bulaşıcıdır ve yayılır
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. Benim. Sigilim vardı yakıldı ve tekrar etti hocam son gittigimde nesterle aldı bu yanlış bence bana yardımcı olun lütfen

  • Doktorun Cevabı

   tekrar şikayetiniz olursa gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi RF ile yapıp 1 yıl boyunca takibinizi yaparız

 5. Slm hocam ben 5 aydır sigil tadavisi goruyorum ilk birtaneydi sonra gitim yakacaz dediler yaktilar 2 ay içinde vajina böylesini sardı tekrar yakıldı sonra daha fazla oldu makata da at ve aşı bir sekimde çoğaldı gidiyom ya yapıyorlar yada bir küçük sisede ilaç var onu surduler ve tekrara cogeldi hala da cogaliyor hocam kurban olayim hocam yardım edin ben iyice piskolujim bozuldu gördükçe bana yardım edin lütfen allah rizasi için hocam üç cocugum var bu durumdan dolayi ilgiledemiyorum cocuklarinla vede esimle sürekli bir tartışma üzerineyiz bende caresiz im ne olursunuz yardım edin bana beni bu durumdan kurtarın madi imkanim da fazla olmadigindan dolayi özel bir yere gidemedim çok caresiz im ne olursunuz allah razasi için yardım edin bu gittikçe cogeliyor

 6. Hocam birde ben 17 gün arayla 2 kez lazer teknigiyle makat sigili ameliyati oldum. 2. Ameliyatimi dün gecirdim. 8 saat sonra sargi ve tamponu söktükten sonra makatın kenarinda bir siğil gördüm. Haliyle moralim bozuldu. Sizce bunda bir art niyet aramalimiyim. Doktorun onu görememe ihtimali varmi sonucta daha 8 saat önce ameliyat olmustum.

 7. Hocam idea klinik bursada var mı? Makat siğili tedavisini yaptirabilir miyim?

 8. Hocam merhabalar benim makat bölgemde siğiller vardı yatırdım bir hafta oldu ve şuan evdeyim biraz rahatsızım gezerken filan ağrı yapıyor yumuşatıcı krem önerirmisiniz

 9. Hocam öncelikle iyi akşamlar diliyorum .Yine bir kaç kez soru sormuştuk çok tesekkür ediyorum cevapladiniz .Hocam son gunlerde artan endişem var makat sigili yuzunden .makatin bir kac santim icinde siğiller oldugunu farkettim daha once gorunen iki tanesini yaktirmistim yarin sonuclari alacağim .Bu iç kisindakiler ameliyat olmadan tedavi edilebilir mi izledigim videolarda makat etrafi kesiliyordu bu beni cok endisekendirdi yarasini iyilestirememekten korkuyorum iyi gunler cok tesekkur ederim .

  • Doktorun Cevabı

   kondilomda en iyi tedavi şekli RF ile ameliyatsız tedavidir.gelirseniz tedavinizi RF ile yapabiliriz.tedaviden sonra 1 yıl takip edilmesi gerekir

 10. Hocam makatta siğil vardı görunen iki tanesini yaktırdim patolojiden sonuç bekliyorum siğil olan bolgeye incir sütü ve sarımsak uyguladım biraz fayda gördüm devam etmeliyim teşekkürler

 11. Merhabalar hocam. Yaklasık 4 aydır hpv sorunum var fakat hiç doktora gitmedim çok korkuyorum. Kıbrısa tatile gittiğimde oradaki tuvaletlerden kaptiğimi düşünüyorum. Yakılma işlemini izledim cok korkunc vajina bölgesinden de arttı makat bölgesinde çıktı yaklaşık 50 yi geçik var şuanda hergün arttiğini hissedebiliyorum ve kararma yaptiğini.Çok çaresizim çok korkuyorum yaktirmaktan

  • Doktorun Cevabı

   ne yazıkki korkunuz ve tedaviyi ertelemeniz hastalığınızın daha çok ilerlemesine ve başkalarına bulaştırmanıza neden olur.biz hastalarımızın tedavisini yaptıktan sonra 1 yıl takibini yapıyoruz,RF ile tedavi ettiğimiz için normal doku hasarı ,iz vb şikayetler minimal düzeyde oluyor.

 12. Hocam bende hem makat siğili hemde hemoroid vardı. Makat sigilini iki adet gördüğünü söyledi doktor lazerle ameliyat oldum. Ameliyat olali 5 gün oldu ama yeniden elime sert ve minik 2 tane kaparcik ve hemoroid tarzi yumusak bir kaparcik geliyor. Yenilemis olabilir mi? Doktor 15. Güne kontrol icin gel dedi

  • Doktorun Cevabı

   olabilir.kondilomun en az tedaviden sonra 1 yıl takip edilmesi yenileri çıkarsa tedavi edilmesi gerekir

 13. Hocam benim makatta bir kac et parcasi var çok buyuk degil sanki birazda iç kısimda var tamamen kurtulabilir miyim

  • Doktorun Cevabı

   Kondilom teşhisi muayeneyle konulabilmektedir ancak bağırsağa ilerlemiş olma ihtimali sebebiyle her hastamıza tedavi öncesi anoskop muayenesi yapıyor ve hastalığın seviyesini belirliyoruz. Tedaviyi bölgesel uyuşturmayla radyo frekans ile yapıyoruz. Tedavi sonrası takibimiz 6 defa ücretsiz kontrol ve müdahaleyi kapsayıp gerekirse 1 yıl sürüyor. Bu 1 yıl içerisinde siğilin tekrar oluşması durumunda yeniden müdahale ediyoruz, yani bir kez ücret ödüyorsunuz ve 6 seansa kadar yapılan uygulamalara ek ücret ödemiyorsunuz. Kondilom tedavisinde asıl önemli olan tedavi sonrası takip sürecidir çünkü tekrar eğilimi yüksek bir hastalıktır.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 14. Merhabalar,

  Makat bölgesinde çok küçük 2 tane kabartı var. Bu acaba siğil midir? Bu kabartilar büyüme veya sabit boyutunda kalma durumunda ne yapmam gerekir?
  Ve tedavi ücretleriyle ilgili bilgi almak istiyordum da.

  • Doktorun Cevabı

   şüpheli ise,ne olduğu anlaşılamıyor ise mutlaka muayene ile değerlendirilmeli,bazen uzun yıllar aynı boyda kalabiliyor,fakat makat ve içindede olabiliyor.gecikmeden muayene olmalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 15. Hocam benim penis dip kenarında siğiller var tedavisi nedir

 16. hocam pki bnm masta kocaman bi et parcasi var arkadn iliskiye girsem bi sorun olurmu

 17. Makatta yapışkanımsı ıslaklık, kaşıntı ve baZen kuruluk oluyor. Deri üstünde kalınlaşma var gibi. Mayasıl mıdır? Egzama mıdır? Teşekkürler

 18. Hocam benimde makat ağzında et parçası gibi yan yana ve karşısında var bende en az on yıldır var rahatsızda etmiyor tavsiyeniz nedir?

  • Doktorun Cevabı

   rahatsız etmiyorsa sorun değil.bahsettiğiniz parçacıklar geçirilmiş anal fissüre bağlı ragad olabilir.makat temizliğini zorlaştırıp kaşıntıya neden olabilir.sıkıntı olursa aldırabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 19. olestoliss@icloud.com

  Makatta sigil var fiyat olarak ne kadara yakma işlemi yapılıyor

  • Doktorun Cevabı

   fiat bilgisini sitemizden online görüşme butonundan ,maille yada 05426210888 nolu telefondan alabilirsiniz

 20. İyiyim günler ben anal kondiloma makat siğili ameliyatı oldum üzerinden 5 yıl geçti tekrar yeniler mi 2 yıllık evliyim çocuğumuz oldu eşime bulaşma ihtimali varmı

  • Doktorun Cevabı

   tam olarak tedavi olduysanız,tekrar yenilemez.ama şüpheli ilişkileriniz olursa yine size bulaşabilir.
   Op.Dr.Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder