Makat Fistülü

Randevu Al

Makat Fistülü makat iç yüzü ile makatın dışındaki cilt arasında kanal şeklinde anormal bir bağlantıdır.Tek bir kanal şeklinde olabileceği gibi ağaç dalı şeklinde birkaç kanaldan oluşabilir. Köstebeğin toprak altında yaptığı yolları da andırır.Ancak burada bu yolların geçtiği yerler çok önemlidir,çünkü bu bölgede fonksiyonları açısından insan yaşamında çok önemli adeleler vardır.

Perianal fistül yüzlerce yıldan beri tanınıp bilinmesine rağmen halen tedavisi zor bir hastalıktır.1600 lü yıllarda bile ameliyata bağlı riskler bugünkü gibi tanımlanmıştır. Makat fistülü erkeklerde kadınlara göre iki kat daha fazla görülür.Çocuklarda çok çok nadir görülür. Erişkinlerde ensık 30-50 arasında rastlanır.

Makat fistülü neden olur?

Makat fistülü ve apsesinin en önemli sebebi anüsteki cilt altında ve adeleler arasındaki bezlerin iltihaplanmasıdır.Ani oluştuğu zaman anal apse şeklinde ,kronikleştiği zaman perianal fistül şeklinde görülür.Apsenin bir ucu cilde, diğer ucu  makata yada barsağın son kısmına  açılır.Apse başladığı zaman erken dönemde cerrahi  müdahaleyle boşaltılırsa fistül oluşumu daha azdır. Kendiliğinden patlarsa daha sık makat fistülü gelişir.

Makat fistülü nedenleri şöyle sıralanabilir:Akut ishal atağı,yabancı cisim yada katı gaytanın yaptığı travmalar bezlerin kanallarının tıkanmasına yol açarak iltihaplandırır.İltihaplı anal fissürler,iltihaplanan anal hematomlar,barsak  parazitleri,makattaki kıl kurtları  apse ve fistül oluşumuna neden olur.

Bazı özelliği olan hastalıklar da fistül oluşmasına neden olur:Crohn hastalığı,ülseratif kolit,tüberküloz,barsak mantarları,kanserler,lenfoma,karın içi alt bölge iltihatları,ciddi genital enfeksiyonlar,lösemi,makat travmaları,makat bölgesinin ışınlanması gibi.Tekrarlayan ,tedavisi zor ve inatçı fistüllerde bu hastalıkları mutlaka düşünmek gerekir.Makat fistülünde bu hastalıklara ait hastalık belirtileri de varsa ileri tetkikler yapılmalıdır.

Anal Fistül Belirtileri

Genellikle ilk başlangıcı makat bölgesinde apse olduğundan  makatta ağrı ve şişme vardır.Ateş eklenebilir.hasta oturmakta güçlük çeker.Ağrı şiddetlidir. Acilen tedavi gereklidir,apse boşaltılmalıdır.Apsesiz makat fistülünde iltihaplı,zaman zaman kanla karışık akıntı vardır.Akıntı döneminde fazla ağrı yoktur fakat muayenede ağrı olabilir.Akıntının yaptığı tahrişe bağlı makatta kaşıntı ve yanma vardır.Bazen fistülün dış deliği kapanırsa akıntı kesilebilir,fakat bu durumda apse tekrarlar.

Fistül Tedavisi

Günümüzde makat fistülü tedavisi halen cerrahlar için  can sıkıcı ve pek sevilmeyen bir konu olmaya devam etmektedir. Çünkü başarı şansı  düşük,nüks oranı yüksek,tedavi süreci uzundur. Bu sebeplerden dolayı tabii ki hasta için de çok can sıkıcıdır ve sabır gereklidir.

Apse şeklinde hasta başvurmuşsa; makattaki apsenin  tedavisi küçük bir müdahaleyle cerahatın boşaltılmasıdır.Apseden sonra yaklaşık  % 40 fistüle döner. Cerrahi müdahaleyle değil de kendiliğinden patlaması beklenirse fistüle dönme oranı artar.

Fistüller kendiliğinden kapanmaz,mutlaka ameliyatla tedavi edilmelidir.

Hastanın şikayetlerinden altta yatan başka bir hastalık olup olmayacağı düşünülmeli ve bu hastalığa yönelik tedavi de yapılmalıdır.

Ameliyattan önce fistülün gittiği yollar iyi tesbit edilmelidir. Çünkü fistül makatın etrafındaki adelelerin arasından çok değişik yollardan ilerleyebilir.Bu nedenle fistülün çok çeşitleri vardır ve tedavi de bu kriterlere göre değişir.

Makat fistülü ameliyatının yan etkileri (komplikasyonları) fazladır.Fistülün hangi adelelerin arasından geçtiği iyi tesbit edilmezse, ameliyat sırasında bu adeleler zarar görebilir.Bunun sonuçları da oldukça ciddidir.Hasta gaz ve dışkı tutamayıp kaçırır.

Fistül yolu önemli bir adeleden geçmiyorsa bu yol açılıp açık bırakılır.Genellikle dikiş atılmaz,kendiliğinden kapanması beklenir.Bu süre 4-6 haftayı bulabilir.Dikiş atılıp kapatılırsa nüks oranı artabilir.Önemli adelelerin arkasından geçiyorsa bu kaslara zarar vermemek için seton denilen yöntem uygulanır. Bu yöntemde fistül yolundan bir ip deçirilir. Bu ip 1-2 haftada bir sıkılır.Bu yöntemde de tedavi uzayabilir.

Makat fistülü tedavi edilmezse fistül yolu sık sık apse yapabilir ve sıkça cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Her apse sonrasında  ve zaman geçtikçe fistül dallanıp budaklanır,önemli adelelerin arkasına doğru ilerler.Bu durum zaten zor ve riskli olan fistül ameliyatını daha da zorlaştırır ve riskleri daha da artırır.Bu nedenle tesbit edildikten sonra bir an önce ameliyat olunmalıdır.

Makat fistülü nüks edebilen bir hastalıktır. Makat fistülü ameliyatı sonrası akıntı tekrar görülürse nüks düşünülmelidir.

70 Yorum

 1. Selamlar
  Ben Malatya dan yazıyorum.
  Şubat ayında fistül ameliyatı oldum 1.5 ay sonra tekrarladı.aynı dr.a 2.kez ameliyat oldum.Maalesef daha büyük ve yaygın olarak tekrarladı.Haziran ayında başka bir dr. Gittiğimde atnalı fistül tanısı kondu ve apse boşaltılarak setin tedavisi yapıldı.normal hayatıma tam dönmüştüm ki takılan ipliğin çıkartılıp lazer ile yakılacağı ve tedavimin sonlanacağı söylendi.Tabiki kalarak gittim ve operasyonu oldum 25.08.2017.fakat 2 gün geçmeden büyük wc Deniz sonra dayanılmaz Ağrı’larım olmaya başladı.Sıcak oturma banyosu ve Ağrı kesici iğne lerlerle 3-4 saat sonra geçen ağrılar yaşıyorum.Bayram tatili olduğu için dr. Uma ulaşamadım ve başka bir uzman muayene ederek lazerin başarısız olduğunu belirterek yeniden fistül yoluna seton uyguladı.ama Ağrı’larım hiç azalmadı ve setonun açık ucundanda gaita gelmeye başladı.inanılmaz Ağrı’lar içindeyim.Durumumla ilgili yorum ve tavsiyeleri nizi rica eder iyi geceler dilerim

  • Doktorun Cevabı

   anal fissür oluşmuş olabilir.makat hastalıkları konusunda deneyimi bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz

 2. Hocam 1 ay once makat bolgésinde intihap olusmustu amaliyat oldum 4 5 kre doktor kontturolune gittim sadece ip saldim dedi bana 8 hafta sonra ipu aacam dedi yani acik amaliyat gibi birsey yeniden bu olusurmu hocam

 3. Hocam merhaba yaklasik 2 ay once lazerle anal fistul ameliyati oldum ama akintilarin devam ediyor ne yapmam gerekiyor bir fistil daha cikyi ve bir yerde hic sonmeyen apsem var

 4. acıların çocuğu

  Iyi günler..
  Benim makat bölgemde gün içersinde kaşıntı ve terleme oluşuyor ..
  ve tuvalete çıktığımda aşırı derece de zorlanirmis gibi büyük abdesti mi yapma ve cam kesigi gibi bir acı ve tuvalet kağıdın da terleme

  • Doktorun Cevabı

   şikayetleriniz anal fissüre benziyor.botox yada ameliyatla tedavi yapılabilir.tedavinin etkinliği ve nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Merhabalar
  2 gün önce lazerle fıstül ameliyatı oldum elime taharetlenme sırasında fındık kadar bir çıkınti geliyo ayrıca hafif kanama oluyor. Ilık suya oturma banyosu yapmalımiyim ? O bölge de sancı olmasi normal mi ? Lütfen yardımcı olun kafam çok karışık.

  • Doktorun Cevabı

   fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.ılık oturma banyosu yapabilirsiniz.ağrı olması normal.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 6. hocam canım cok yanıyor bu makat catlagı ıcın klozete oturmak sartmı yoksa alaturka tuvalete de gıdebılır mıyım

  • Doktorun Cevabı

   şart değil ama çok ıkınmamalısınız.fazla ıkınmak hastalığın ilerlemesine neden olur
   Op.Dr.Demet Ağras

 7. Merhaba bir yıl önce perianal fistül tanısı konuldu ancak akıntı olmadığı bağlantı dısarda oluşmadığı için iki farklı doktor ameliyat etmeyi uygun bulmadı bir doktır doktor ameliyst etmek istedi bir yıldır ara şişlik oluşup sönüyor haliyle içime kurt düştü uzman görüşlerinizi merak ediyorum teşekkürler

 8. Anal fistül lazerle ameliyat yapılıyor mu bilgi verirseniz sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   Evet efendim Anal Fistül tedavisinde lazer yöntemi uygulayan ilk sağlık merkezlerinden biriyiz. Size en yakın kliniğimize gelerek tedavi olabilirsiniz.
   Op. Dr. Demet Ağras

 9. Her iki tarafta iliak ve femoral zincirlerde büyüğü 1cm boyutunda birkaç adet lenf modu izlenmektedir.İnceleme supin pozisyonda yaplmıştır.Anal kanal distali 7 hizasında anal kanal lümeni ile ilişkili intersfinkterik lokazisyonlu milimetrik kalınlıkta minimal inferiora uzanım gösteren ancak cilde fitülizasyonu izlenmeyen trakt görünümü izlenmektedir.Ayrıca intersfinkterik lokazizasyonlu saat 7 hizasında 6 mm boyutlu intensite değişikliği,saat 6 hizasında sol paramedian lokalizasyonlu perinal bölge cilt altı lokalizasyonlu 6 mm boyutunda T1hipointens,T2 ve yağ baskılı sekanslarda hiperintens karakterde sinyal değişikliği dikkat çekmektedir.(enflamasyone sekonder)İVMK sonrası her iki alanda minimal kontraslanma mevcuttur.Bu mr raporuna göre fistül teşhisi konuldu.Ameliyatı basit midir?Yanıtlarsanız sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   Fistül ameliyatı çok basit denilen ameliyatlardan değildir.Çok sayıda fistülünüz olduğundan dolayı karmaşık sayılabilir. Kesin bir şey söylemek için muayene de etmek gerekir.
   Op.dr.Seher Şirin

 10. Hocam makatta baskılı bi şekilde şiddetli bıçak gibi ağrılar giriyo kasiklarima

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmek gerekiyor.bıçak kesercesine ağrı sıklıkla anal fissürde olur.
   Op.Dr.adil Altınsoy

 11. İyi günler hocam benim 10 yaşında makat ic yanakta kaşıntı ve şişme olarak başlayan sonradan kan ve irin akintisi olan şişkinlik çıkmıştı. Şişme 3 ila 5 gün sonrada akıntı olarak akıyordu. Cocukken bir kere gittim doktora icini bosaltarak ilac tedavisi uygulamistim.Belli aralıklarla tekrar ediyor. 30 yaşına geldim. Herkes gibi utandigimdan bir daha doktora gidemedim. Bu hala devam ediyor. Kalıtsal bir hastalık olabileceğini hiç düşünmedim. Çünkü etrafımdaki hatta ailemde kimseyle paylaşamadim. Bunun kesin bir çözümü varmıdır. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Şubelerimizin hepsinde proctoloji uzmanı görev yapmaktadır, size yakın olana gelirseniz sorununuz çözülür

 12. APSE MAĞDURU

  MERHABA HOCAM, BENDE ANAL APSE OLUŞTU ÇOK AĞRI ÇEKTİM VE BİR SÜRE SONRA ZORLAMA SONUCUNDA PATLADI.KESKİN BİR KOKU İLE APSE BOŞALDI VE ŞİMDİ SÜREKLİ DÜZENLİ PANSUMANLA TEMİZLİYORUM.1 GÜN OLDU HALA BİRAZ AKINTI VAR AYNI ZAMANDA HAFİF ŞİŞLİKTE MEVCUT BU DURUM DEVAM EDER Mİ? YADA ANAL FİSTÜL OLASILIĞI NEDİR KURTULDUM DİYE SEVİNDİM AMA ŞİMDİ ANAL FİSTÜL KORKUSU SARDI İÇİMİ DETAYLI BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER.
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  anal apse tam olarak boşaldımı değerlendirmek gerekir.antibiotik tedavisi gerekebilir. bu nedenle muayene olmanızı öneririm

 13. Merhaba hocam .makatta yazın olusan bi sislik vardı baslarda kızarıktı ve ozmanlar sizliyordu.simdi o sislik kalmadı o şişlik patlayınca orda bi delik olustu ve ara sıra akıntı yapıyo ve orası bazen kanıyor.herhangi bi kasıntı yada dıskıda zorlanma agrıda yok.bazen baya kızarıyor.herzamn sürmüyo arada kendini gösteriyor.makatta delik gibi iz kaldı.bu anal fistül mü fissürmü bu durum canıma sıkıyo baya yanlıs ama doktora gitmeyede cekiniyorum bi acıklama yaparsanız cok memnun olurum.cok tesekkürler kolay gelsin …

  • Doktorun Cevabı

   Şikayetiniz anal fistüle benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op. Dr. Demet Ağras

 14. Doktorun Cevabı

  fistül kremle iyileşmez.cerrahi tedavi gerektirir
  Op. Dr. Demet Ağras

 15. Meraba benim makat bölgesinin iç kısmının kenarında çoK küçük et parçası gbi bişey var. Uzun zamandır var hiç bi rahatsızlığı yoktu ama kaç gündür makat bölgesinde çok kaşıntı var ne olabilir ve napmaliyim
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  ragad olabilir.kaşıntıya neden olur.gelirseniz muayene ile sorunu tespit eder tedavinizi yapabiliriz

 16. Merhaba hocam benim makatta apse oluştu önümüz bayram olduğu için 6 gün felan hastanelerin açılmasını bekledim tahmini üstünden 6 gün geçti hocam ama doktor hemen içini boşalttı sıcak su oturma ve yürüme tedavisi verdi tabi ilaçta. Benim korkum bu anal fisküs olma olasılığım varmıdır. Bu apse patlatıldiktan kaç gün sonra belirtisi ortaya çıkıyor. Olsam bunu nasıl anlayacağım. Çok teşekkürler sayın hocam
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat apseleri % 60 oranında makat fistülüne dönebilir. Fistül gelişip gelişmediği 3 ay sonra belli olur.Fistül gelişirse ameliyat olmanız gerekecektir.
  Geçmiş olsun

 17. Hocam kimi doktorlar laserle basari sansi dusuk nüks orani yüksek diyorlar bende kime inanıcağımı bilmiyorun sizin düşünceniz nedir başarı ve nüks oranı nedir bide laserle ameliyati ücreti ne kadar fiat verebiliyomusunuz cevaplarınız için şomdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Laser uygulamasını komplike fistül dediğimiz önemli adaleleri içine alan,arkasından geçen fistüllerde tercih ediyoruz. Böyle fistüllerde ameliyatla iyileşme aylar sürebilir ve adaleler zarar görebilir yani gaz ve dışkı kaçırma ihtimali fazladır.Laserde bu ihtimal yok denecek kadar azdır ve başarı oranı hiç de az değildir.Fistülde hangi tekniği uygularsanız tekrarlama ihtimali vardır.Fiyat fistülün durumuna göre değişir,kesin fiyatı muayene sonrası veriyoruz. Laserle ameliyat 5000 tl. den başlıyor.
  Geçmiş olsun

 18. Hocam yuzeysel basit fistul lazerle tedavi oluyormu yoksa karmasik fistüllermi oluyor teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Yüzeyel fistüller de laserle olabilir.
  Geçmiş olsun

 19. Hocam ben yuzeysel ele gelen anal fistulden ameliyat olucam doktor bana ustunu kesip acik birakma teknigini uyguluycakmis ama biraz dikip toparliycam dedi hepsi acik kalmiycakmis kas belki biraz kesilebilir belkide kesilmez dedi gaz ve gaita kacagi olmaz dedi ama kas kesilmesinden degilde toplumsal kulturden dolayi olmaz dedi ama bana sacma geldi sizce boyle yuzeysel fistullerde bu yontemle kacirma olurmu ve kas kesilmesi miktari fazla olurmu bide makatin agzi kesilcekmi diye sordugumda bana kesilcek zaten normalde bi parmak giricek sekilde acik olmali dedi makatin agzi oyle acik olmasi kacaga neden olurmu cvp verirseniz sevinirim tsk
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Yüzeysel basit fistüllerde fistül yolu kasın önünden geçiyorsa kas kesilmez ve gaz dışkı kaçırma riski yoktur. Bazı basit fistüllerde küçük bir kasın arkasından geçer,bu kas kesilir,genellikle kaçırma riski olmaz ama olma ihtimali de vardır.Komplike fistüllerde Fistül yolu önemli kasların arkasından geçtiğ için bu kasların kesilmesi ciddi problemler yaratır. Kesmemek için bazı teknikler uygularız. Bunlar arasında en güvenlisi laser dir.Makatın biraz açık kalması gerekliliği fikrine katılmıyorum.,fistülde mecbur kalmadıkça ben de dikiş kullanmıyorum.
  Geçmiş olsun

 20. Hocam benim sorum şöyle. 3 gün önce lazerle fistül ameliyatı oldum. Sarı kanlı bir akıntı halen akmaya devam ediyor
  Ağrım var. Bugün gaz çıkması gibi bir şey hissettim. Bu belirtiler normal mi? Ne zamana kadar devam eder yoksa başarılı olmamış mı ameliyat? Teşekkürler
  Op. Dr. Demet Ağras
  fistül hangi yöntemle yapılırsa yapılsın tabiiki süreçte komplike olup olmaması vb durumlar önemli,iyileşmesi zor ve uzun süren bir hstalıktır.normal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder