Ana Sayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağı Kremi Çeşitleri, Kullanım Bilgileri

Makat Çatlağı Kremi Çeşitleri, Kullanım Bilgileri

Randevu Al

Akut makat çatlağı tedavilerinde kremler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Doktorlar muayene ettiği hastalarda da önermektedir. Tedavide başarı oranları %50-%70 olmasına karşın mutlaka denemek gerekir. Tabii ki başlıkta da belirttiğim gibi yalnızca akut (yeni dönem) vakıalarda etkidir. Kronik vakıalarda kremler çok fazla işe yaramaz.

Akut ya da Kronik Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hastalığın oluştuğu andan itibaren geçen süreye bakılarak, hastanın şikâyetleri dinlenerek akut ya da kronik olduğuna karar verilir. Hastalığın belirtilerinde de farklılık olabilir. Örnek vermek gerekirse akut vakıalarda ağrı 3-4 dakika içerisinde geçerken, kronikleşen hastalarda dışkı sonrası 2-3 saat boyunca devam edebilir.

Muayene Olmadan, Krem Kullanmayın
Tabii ki hastalığın akut ya da kronik olduğuna karar vermek için mutlaka doktorlardan (genel cerrahi uzmanlarına) muayene olmalısınız. Birçoğunuzun utandığını biliyorum. Sağlıkta utanma olmaz. Aşağıda yer alan butona tıkladığınızda size en yakın genel cerrahi, proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman doktorları görerek, muayene için randevu alabilirsiniz.

Proktoloji uzmanı bul

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan Kremler Nelerdir?

Öncelikle çok fazla seçenek olmadığını üzülerek belirtmeliyim. Hem ürünler, hem de etken maddeler çok yaygın değildir. Bu kapsamda kremleri kimyasal (nitrogliserin içerenler) ve bitkisel olarak ikiye ayıracağız. Dilerseniz ilk olarak kimyasal türlerle başlayalım.

Etken Maddesi Nitrogliserin Olanlar

Kimyasal kremler arasında en çok dikkat çeken etken madde nitrogliserin olmaktadır. Aynı zamanda Gliserin trinitrat olarak da bilinir. Gliserolun nitre edilmesi ile oluşur. Zehirli ve patlayıcı bir madde olduğunu belirtmeliyim. Örnek vermek gerekirse dinamit yapımında da kullanılır. Bu bilgileri aktarma amacım ciddi anlamda yan etkileri olduğunu bilmeniz ve dikkatli bir şekilde kullanmanız içindir. Yan etkilerini yazının devamında göreceğiz. Şimdi dilerseniz krem markalarını tanıyarak devam edelim.

Rectogesic

Rectogesic

Anal Fissür kremleri arasında en eski markalardan biri diyebilirim. Üreticisi Hollanda menşeli Farmasel firmasıdır. Türkiye’de Farmasel İlaç San. Ticaret Ltd. Şti. olarak Ankara’da görülmektedir. Bir dönem Türkiye’de satışı yapılamıyordu. Şuan ne durumda bunu eczanelerden öğrenebilirsiniz. Rectogesic %0,4 Nitrogliserin içermektedir. Etkisi damarları genişletme ve çatlağın iyileşmesini zorlaştıran iç sfinkter kası gevşetme şeklinde etki etmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi yan etkilere dikkat etmelisiniz. Önce ürün çeşitlerini sonrada yan etkilerini belirteceğim.
Rectogesic Fiyatı: 101.33₺ (Güncel fiyat bilgisi için eczacınıza danışınız)

Rectoderm

Rectoderm

Yukarıda belirtmiş olduğum ürün (Rectogesic) Türkiye’de satışı son bulması ile birlikte oluşan boşluk Rectoderm tarafından doldurulmuştur. Pharmist Grup tarafından sahiplenilmektedir. Yine aynı şekilde %0,4 oranında nitrogliserin içermektedir. Etkisi yine aynı şekilde damarları genişletme (kan akışını hızlandırma) şeklinde olmaktadır.

Rectoderm Fiyatı: 93.74₺ (Güncel fiyat bilgisi için eczacınıza danışınız)

Anrecta

Benzer özelliklere sahip bir diğer marka ise Anrecta olup, yine %0,4 oranında nitrogliserin içermektedir. Etkileri Rectogesic ve Rectoderm ile aynıdır. Tekrardan belirtmeye gerek yoktur. Üretici firma Consentis İlaç San ve Ticaret Ltd. Şti olarak görülmektedir.

Acrecta Fiyatı: 101.33₺ (Güncel fiyat bilgisi için eczacınıza danışınız)

Nasıl Kullanılır?

Yukarıda yer alan kremler hemen hemen aynı özellikte olduğu için kullanım bilgileri ve yan etkileri %99 aynıdır. O nedenle burada belirtilen bilgiler her 3 ürün içinde geçerlidir. Kullanım sıklığı 12 saat aralıklarla olması önerilir. Dışkılama öncesi ve sonrasında anüs içine nohut büyüklüğünde uygulamanız gerekir. Kremin etki etmesi 8 haftaya kadar sürebilmektedir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Öncelikle 18 yaş altındaki çocuklar ve gençlerin kullanması önerilmez. Aynı şekilde hamile ve emziren annelerde kullanmaması gerekir. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar ise doktor kontrolünde, dikkatli kullanması gerekir. Yan etkilerine bakacak olursak yaygın olarak baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı sıkça karşılaşılmaktadır. Seyrek olarak ise hipotansiyon, anüs bölgesinde yanma ve kaşıntı görülmektedir. Aşağıda yer alan bağlantıda Rectoderm tarafından hazırlanan kullanım talimatı yer almaktadır. Mutlaka göz atmanızı öneririm. 

https://www.ideaklinik.com/wp-content/uploads/2018/11/Rectoderm-Krem-Kullanma-Talimati.pdf

Bitkisel Makat Çatlağı Kremi

Şimdi dilerseniz birde bitkisel ürünleri ele alalım. Bu kapsamda sizlere önereceğim ürün Anuflex Pomad olacaktır. Nitrogliserinli kremlerin neden olduğu yan etkilerden esinlenerek geliştirildiği belirtiliyor.

Anuflex

Anuflex

Evet, arkadaşlar tamamen bitkisel özlerden oluşan Anuflex Pomad 3 yaş üzeri tüm hastalar tarafından kullanımı uygundur. Üreticinin hazırladığı kullanım talimatında herhangi bir yan etki bilgisine yer verilmemiştir. Büyük ihtimalle herhangi bir yan etkisi olmadığı içindir. Şimdi dilerseniz içerisinde yer alan bitkisel maddelere bakalım.

Aynısafa Yağı Calendula Officinalis Flower Oil olarak geçen aynısafa yağı kaslarda gevşeme etkisi oluşturmaktadır. Hastalığın iyileşmesini zorlaştıran iç sfinkter kasları bu şekilde rahatlatılmaktadır.

Karanfil Yağı: Eugenia Caryophyllus Bud Oil olarak geçen karanfil yağı ise bitkisel uyuşturucu etkisi görmektedir. Ağrıların azaltılması için kullanılmaktadır. Uygulandığı andan itibaren 1-3 dakika içerisinde anal fissür ağrısını gidermektedir.

Meyan Kökü Ektraktı: Anal fissür hastalarında ağrı, kanama kadar kaşıntı problemi de sıkça görülmektedir. Kaşıntı kremlerinde çözüm olarak kortizon kullanılır. Anuflex yan etkileri yönünden bezdirici kimyasal kortizon yerine onun bitkisel formu olan meyan kökü ektraktı kullanmaktadır. Kimyasal kortizon gibi etkili olmasına karşın herhangi yan etkisi yoktur.

At Kestanesi Özü: Bu bitki pek yabancı gelmemiştir. Varis ve hemoroid hastaları içinde önerilir. Anal Fissür’de kullanım amacı damarları daraltarak kanamayı ortadan kaldırmayı hedefler. Aynı şekilde şişlik ve ödemi azaltma konusunda etkilidir.

Sarı Kantaron Yağı: Size mükemmel bir yara iyileştirici bitkiden bahsetmek istiyorum. Sarı kantaron çatlak sonucu ortaya çıkan yarayı iyileştirir. Bunu yaparken hücre yenileyici etkisine hayran kalırsınız.

Diğer içerikler ise allantoin sürüldüğü bölgeyi ferahlatırken, lanolin ise anüs içerisinde yumuşaklık ve kayganlık sağlar. Böylece dışkı anüsten daha kolay geçmesi sağlanır. ZincOxide mikrop öldürücü etkisi ile çatlağı zararlı bakterilerden korumaktadır.

Anuflex Krem Fiyatı: 49 ₺ Diğer ürünleri yarı fiyatına değil mi? Satın almak isterseniz aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. http://satis.hairpharma.com.tr/home/44-anuflex-pomad-satin-al.html

Evet, arkadaşlar makat çatlağı kremi ile ilgili aktaracağım hususlarda burada son bulmuştur. Tekrar belirtmek gerekirse krem kullanmadan önce mutlaka bu alanda uzman bir doktora muayene olmayı unutmamalıyız.

[su_accordion][su_spoiler title=”Referanslar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1463-1318.2006.01185.x [/su_spoiler] [/su_accordion]

14 Kasım 2018 Tarihinde Op. Dr. Seher Şirin tarafından güncellenmiştir.

60 Yorum

 1. Merhaba hocam 3 gündür dışkı yaparken ve yaptıktan sonra cam kesiği gibi bir acı oluşuyor ve tuvaletten sonra saatlerce ağrı oluyor ve peçeteye az bir kan geldi 2 gündür oturma banyosu yapmaya ve recbutin rectoderm kremlerini kullanmaya başladım doktora gitmedim anal fissür olduğunu düşünüyorum doktora gitmeli miyim?

  • Doktorun Cevabı

   ilk başta anal fissür düşündürüyor özellikle cam kesiği hissi anal fissüre özgüdür.ama kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmelir

 2. İyi günler hocam ben 20 yaşındayım bendeki sorun makat bölgesinde eğilip kalkarken veya otururken bı ağrı olması 3 4 günde bir tuvalete gidiyorum ve zorlanıyorum. Bı kaç gündür oturup kalkarken ağrıyla beraber sanki makatda bir seyler hareket ediyor gibi hissettiriyor kanama yok fakat batma kaşınma gibi sorunlar vardı. Bana onerebileceginiz krem veya bir yöntem varmıdır.

  • Doktorun Cevabı

   şikayetleriniz başlayalı 3 haftadan fazla olmuşsa ilaç tedavisine cevap vermez.ya botulinum enjeksiyonu yada ameliyatla tedavi olmanız gerekir.yalnız hastalığın nüksünü önlemek için ,daha kolay iyileşme,makat hastalıklarından korunma için birtakım önlemler almak gerekiyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalmamalısınız.bol sebze ve meyve yemeli,bol su içmeli,günlük kuru incir-kayısı tüketmelisiniz.spor yapmak yürümek barsak hareketlerini arttırır.en azından günlük düzenli yürüyüşler yapmalısınız.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz,bu rahat dışkılamayı sağlar ve dışkılamaya bağlı ağrıyı azaltır.dışkılamadan önce yine anestol pomat kullanabilirsiniz.

 3. Iyi günler hocam ben senelerdir bu hastalığı çektim sonunda ağrılara yenik düştüm ve doktora gittim herhangi bir temas olmadan muayene oldum ameliyat de ertesi günü ameliyat oldum 8 şubat bugün şubatın 27 ve hala ağrılarım devam ediyor bu normal mi yoksa bir sorunmu var bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler

 4. Sadece ılık suyla iyiletmek mumkynmu

 5. Hocam merhabalar iki ay once sezeryan dogum sonrasi basladi bende anal fissur cam kiriklari hissi ilk hafta olup gecmesine ragmen kanamalar ara ara devam ediyordu son birkac gundur siddetli agrilar yine devam ediyor rectoderm krem ve fito krem verdi doktor.Fito kremin bir faydasi olur mu ayrica bu kremleri emziren anneler kullanabilir mi? Ameliyatsiz tedavide bolgesel bir anestezi mi kullaniliyor?bilgilendirirseniz sevinirim.

 6. Merhaba Anal fissurr kaç günde iglesir acaba ?

 7. Anal fissurun bisiklete binmek ile iliskisi var mi

 8. Genel cerahiden Bana kartos ilaci yazildi nasil kullancam tam hastalim nwdir diye soramadim neden yazdi bu ilaci nasil kullancam

  • Doktorun Cevabı

   sanırım hemoroid düşünmüşler.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.kullanım şekline prospektusdan bakabilirsiniz

 9. hocam recdorim krem aldım makatın içinemi dışınamı sürülecek

  • Doktorun Cevabı

   makatın içine uygulayacaksınız.doza dikkat etmelisiniz,başağsrısı yapar.mutlaka beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalır ,tuvalette uzun kalıp ıkınırsanız hastalığınızın iyileşmesi gecikir,nüks edebilir.

 10. hocam botox yaptırdın kaç günde tedavi edet sizce

 11. Merhabalar ben Turgut bendede iki senedir hemoroid var teşhis konuldu son bır aydır çok zorlanıyorum makarna bölgesinde çatlak var dedi doktor ilaç tedavisi sonuç vermedi bende rectodere kullanuyimmi

  • Genel Cerrahi Uzm Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS

   Turgut; Merhaba
   Şikayetinizin hangi evrede olduğunuzu gördükten sonra size tedavi veya ilaç önerebiliriz. Rektoderm in yan etkileri olduğundan dolayı doktor önermeden kullanmayınız. Karar verirseniz 216 357 00 02 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

 12. ilhamelk@hotmail.com

  makat bölgesi yakının da şişlik oldu doktora gittim apse oldugunu söyledi ilaç verdi kulandık hiç fayda olmadı daha sonra patlama ile apse boşaldı tekrar doktora gittim anal fistul oldugunu söyledi halen akıntı geliyor ne yapmam gerekiyor hocam cevaplarsanız sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   anal apse zamanında açılıp boşaltılmazsa fistül oluşur.antibiotik tedavisi verilir ama asıl tedavi apsenin açılmasıdır.sizin apseniz zamanında açılmadığı için fistül oluşmuş.genel cerrahi uzmanına görünün hastalaığınız ilerlemeden tedavi olun
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 13. Merhaba

  Yaklasik 2-3 haftadir tam bilmiyorum. Önce ağrısız bir sekilde dışkıya bulaşmış kan gelip temizleyince geçiyordu. Son 1.5 haftadir iyice zorlanmaya başladım. Haftada 2 defa çıkıyorum tuvalete. Doktoruma durumu anlatınca parmakla kontrol ettikten sonra makatta çatlak var, neden oluyor bu dedi. Bende tuvalet sorununu ve hareketsizlikten bahsettim. Masabaşı işte de çalışıyorum. Otururken ağrı yapıyor artik. 2 hafta kullandıktan sonra sorunum çözülmez ise ne yapmamı önerirsiniz.

  • Doktorun Cevabı

   Ertan bey
   şikayetleriniz başlayalı 2-3 haftayı geçtiyse anal fissürünüz kronikleşmiş demektir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelsiniz.kesinlikle kabız kalammalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız.ameliyat yada botoxla tedavi olabilirsiniz.ameliyatın riskleri olduğu için önermem,birde ameliyat sonrası da dikkatli olmazsanız nüks edebiliyor.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 14. Anal fissur 1 yil once rectoderm anestol kullanarak 3 hafta sabah aksam kullandim ve gecti.
  10 ay sonra kabizlik sonrasi yeniden anal fissur oldu. 2 hafta kullandim gecti. 1 hafta sonra tekrar basladi. 3.haftadir rectoderm ve anestol pomad ve magnezi calsi kullaniyorum agri sikayetim cok cok azaldi ama gecti diyemem. Hikayemi doc dr. Universite hastanesi nde anlattim ameliat sart gibi duruyor dedi.
  Catlak ve 1 adet meme 1 senedir mevcut arka kisim da bel tarafinda.
  Ameliyat tan acikcasi korkum var gaz kacirma diski kacirma bu sorunlar kesin oluyormu. Yasim daha 30 bu yasta bu sorunlar psikolojimi bozar dusuncesi bile kotu bi durum.
  Kullandigim rectoderm son kullanma tarihi gecmis oldugunu fark ettim acaba bu yuzdenmi tam etkisini göstermedi ancak her kullanmamda bas agrisi yine yapiyor bu bozulmamis oldugunu gosterirmi.

  • Doktorun Cevabı

   3 haftadan uzun süren anal fissür kronikleşmiş demektir.botoxla tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Nizam KUrtdere

 15. Hocam anal fissur de ameliyat veya botox u biz mi seciyoruz yoksa doktor mu seçiyor

 16. Merhaba hocam anal fissur ameliyatı olmak istiyorum ama çalışıyorum ne kadar surede işe geri dönebilir

 17. Merhaba hocam dışarıya meme yapmış ağrı sancı yok n yapmak gerekir ???

 18. Birbuçuk yaşinda çucum var botoks yapma douru olabilirmi?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Çocuklar konusunda birikimimiz yetersiz, yapılabilir ama çocuk cerrahıyla görüşmelisiniz.

 19. Hayırlı günler ..3-4 aydır kanama ve ağrım var..dahiliyeye ve genel cerrahiye gittim.ilacli tomografide karacigerde yaglanma cıktı.Genel cerrah rektoderm verdi.Dahiliye cortos sup.procto-glyvenol krem ,ürsactive ,magnesie calsine verdi..her tuvalet sonrası 4 -5 saat ağrı oluyor.kanama azaldı ama ağrı dayanalacak gibi degil..rectodermin uzun süre kullanımı sakıncalımıdır.
  Acaba yanlısmı kullanıyorum bilgilendirirmisiniz tesekkurler..
  Op Dr Seher Şirin
  Rectodermle 1-2 haftada tamamen düzelmediyse işe yaramayacak demektir, bu durumda botox tedavisi ya da ameliyat yapıyoruz. Her ikisi de kolaydır

 20. Anal fissür ameliyatının hemoroid ameliyatından farkı nedir ki? Ben muayene olurken memeleri alıp, çatlakları kazıyacağız demişti doktorum. Beslenme alışkanlığıma çok dikkat ediyorum. Botokstan başka çaresi yok mudur?
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  Idea Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  anal fissür ve hemoroid birlikte ise öncelikle anal fissür tedavi edilmelidir.böylece hemoroidler geriler.botox en risksiz tedavi şeklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder