Ana Sayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağı Kremi Çeşitleri, Kullanım Bilgileri

Makat Çatlağı Kremi Çeşitleri, Kullanım Bilgileri

Randevu Al

Akut makat çatlağı tedavilerinde kremler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Doktorlar muayene ettiği hastalarda da önermektedir. Tedavide başarı oranları %50-%70 olmasına karşın mutlaka denemek gerekir. Tabii ki başlıkta da belirttiğim gibi yalnızca akut (yeni dönem) vakıalarda etkidir. Kronik vakıalarda kremler çok fazla işe yaramaz.

Akut ya da Kronik Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hastalığın oluştuğu andan itibaren geçen süreye bakılarak, hastanın şikâyetleri dinlenerek akut ya da kronik olduğuna karar verilir. Hastalığın belirtilerinde de farklılık olabilir. Örnek vermek gerekirse akut vakıalarda ağrı 3-4 dakika içerisinde geçerken, kronikleşen hastalarda dışkı sonrası 2-3 saat boyunca devam edebilir.

Muayene Olmadan, Krem Kullanmayın
Tabii ki hastalığın akut ya da kronik olduğuna karar vermek için mutlaka doktorlardan (genel cerrahi uzmanlarına) muayene olmalısınız. Birçoğunuzun utandığını biliyorum. Sağlıkta utanma olmaz. Aşağıda yer alan butona tıkladığınızda size en yakın genel cerrahi, proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman doktorları görerek, muayene için randevu alabilirsiniz.

Proktoloji uzmanı bul

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan Kremler Nelerdir?

Öncelikle çok fazla seçenek olmadığını üzülerek belirtmeliyim. Hem ürünler, hem de etken maddeler çok yaygın değildir. Bu kapsamda kremleri kimyasal (nitrogliserin içerenler) ve bitkisel olarak ikiye ayıracağız. Dilerseniz ilk olarak kimyasal türlerle başlayalım.

Etken Maddesi Nitrogliserin Olanlar

Kimyasal kremler arasında en çok dikkat çeken etken madde nitrogliserin olmaktadır. Aynı zamanda Gliserin trinitrat olarak da bilinir. Gliserolun nitre edilmesi ile oluşur. Zehirli ve patlayıcı bir madde olduğunu belirtmeliyim. Örnek vermek gerekirse dinamit yapımında da kullanılır. Bu bilgileri aktarma amacım ciddi anlamda yan etkileri olduğunu bilmeniz ve dikkatli bir şekilde kullanmanız içindir. Yan etkilerini yazının devamında göreceğiz. Şimdi dilerseniz krem markalarını tanıyarak devam edelim.

Rectogesic

Rectogesic

Anal Fissür kremleri arasında en eski markalardan biri diyebilirim. Üreticisi Hollanda menşeli Farmasel firmasıdır. Türkiye’de Farmasel İlaç San. Ticaret Ltd. Şti. olarak Ankara’da görülmektedir. Bir dönem Türkiye’de satışı yapılamıyordu. Şuan ne durumda bunu eczanelerden öğrenebilirsiniz. Rectogesic %0,4 Nitrogliserin içermektedir. Etkisi damarları genişletme ve çatlağın iyileşmesini zorlaştıran iç sfinkter kası gevşetme şeklinde etki etmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi yan etkilere dikkat etmelisiniz. Önce ürün çeşitlerini sonrada yan etkilerini belirteceğim.
Rectogesic Fiyatı: 101.33₺ (Güncel fiyat bilgisi için eczacınıza danışınız)

Rectoderm

Rectoderm

Yukarıda belirtmiş olduğum ürün (Rectogesic) Türkiye’de satışı son bulması ile birlikte oluşan boşluk Rectoderm tarafından doldurulmuştur. Pharmist Grup tarafından sahiplenilmektedir. Yine aynı şekilde %0,4 oranında nitrogliserin içermektedir. Etkisi yine aynı şekilde damarları genişletme (kan akışını hızlandırma) şeklinde olmaktadır.

Rectoderm Fiyatı: 93.74₺ (Güncel fiyat bilgisi için eczacınıza danışınız)

Anrecta

Benzer özelliklere sahip bir diğer marka ise Anrecta olup, yine %0,4 oranında nitrogliserin içermektedir. Etkileri Rectogesic ve Rectoderm ile aynıdır. Tekrardan belirtmeye gerek yoktur. Üretici firma Consentis İlaç San ve Ticaret Ltd. Şti olarak görülmektedir.

Acrecta Fiyatı: 101.33₺ (Güncel fiyat bilgisi için eczacınıza danışınız)

Nasıl Kullanılır?

Yukarıda yer alan kremler hemen hemen aynı özellikte olduğu için kullanım bilgileri ve yan etkileri %99 aynıdır. O nedenle burada belirtilen bilgiler her 3 ürün içinde geçerlidir. Kullanım sıklığı 12 saat aralıklarla olması önerilir. Dışkılama öncesi ve sonrasında anüs içine nohut büyüklüğünde uygulamanız gerekir. Kremin etki etmesi 8 haftaya kadar sürebilmektedir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Öncelikle 18 yaş altındaki çocuklar ve gençlerin kullanması önerilmez. Aynı şekilde hamile ve emziren annelerde kullanmaması gerekir. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar ise doktor kontrolünde, dikkatli kullanması gerekir. Yan etkilerine bakacak olursak yaygın olarak baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı sıkça karşılaşılmaktadır. Seyrek olarak ise hipotansiyon, anüs bölgesinde yanma ve kaşıntı görülmektedir. Aşağıda yer alan bağlantıda Rectoderm tarafından hazırlanan kullanım talimatı yer almaktadır. Mutlaka göz atmanızı öneririm. 

https://www.ideaklinik.com/wp-content/uploads/2018/11/Rectoderm-Krem-Kullanma-Talimati.pdf

Bitkisel Makat Çatlağı Kremi

Şimdi dilerseniz birde bitkisel ürünleri ele alalım. Bu kapsamda sizlere önereceğim ürün Anuflex Pomad olacaktır. Nitrogliserinli kremlerin neden olduğu yan etkilerden esinlenerek geliştirildiği belirtiliyor.

Anuflex

Anuflex

Evet, arkadaşlar tamamen bitkisel özlerden oluşan Anuflex Pomad 3 yaş üzeri tüm hastalar tarafından kullanımı uygundur. Üreticinin hazırladığı kullanım talimatında herhangi bir yan etki bilgisine yer verilmemiştir. Büyük ihtimalle herhangi bir yan etkisi olmadığı içindir. Şimdi dilerseniz içerisinde yer alan bitkisel maddelere bakalım.

Aynısafa Yağı Calendula Officinalis Flower Oil olarak geçen aynısafa yağı kaslarda gevşeme etkisi oluşturmaktadır. Hastalığın iyileşmesini zorlaştıran iç sfinkter kasları bu şekilde rahatlatılmaktadır.

Karanfil Yağı: Eugenia Caryophyllus Bud Oil olarak geçen karanfil yağı ise bitkisel uyuşturucu etkisi görmektedir. Ağrıların azaltılması için kullanılmaktadır. Uygulandığı andan itibaren 1-3 dakika içerisinde anal fissür ağrısını gidermektedir.

Meyan Kökü Ektraktı: Anal fissür hastalarında ağrı, kanama kadar kaşıntı problemi de sıkça görülmektedir. Kaşıntı kremlerinde çözüm olarak kortizon kullanılır. Anuflex yan etkileri yönünden bezdirici kimyasal kortizon yerine onun bitkisel formu olan meyan kökü ektraktı kullanmaktadır. Kimyasal kortizon gibi etkili olmasına karşın herhangi yan etkisi yoktur.

At Kestanesi Özü: Bu bitki pek yabancı gelmemiştir. Varis ve hemoroid hastaları içinde önerilir. Anal Fissür’de kullanım amacı damarları daraltarak kanamayı ortadan kaldırmayı hedefler. Aynı şekilde şişlik ve ödemi azaltma konusunda etkilidir.

Sarı Kantaron Yağı: Size mükemmel bir yara iyileştirici bitkiden bahsetmek istiyorum. Sarı kantaron çatlak sonucu ortaya çıkan yarayı iyileştirir. Bunu yaparken hücre yenileyici etkisine hayran kalırsınız.

Diğer içerikler ise allantoin sürüldüğü bölgeyi ferahlatırken, lanolin ise anüs içerisinde yumuşaklık ve kayganlık sağlar. Böylece dışkı anüsten daha kolay geçmesi sağlanır. ZincOxide mikrop öldürücü etkisi ile çatlağı zararlı bakterilerden korumaktadır.

Anuflex Krem Fiyatı: 49 ₺ Diğer ürünleri yarı fiyatına değil mi? Satın almak isterseniz aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. http://satis.hairpharma.com.tr/home/44-anuflex-pomad-satin-al.html

Evet, arkadaşlar makat çatlağı kremi ile ilgili aktaracağım hususlarda burada son bulmuştur. Tekrar belirtmek gerekirse krem kullanmadan önce mutlaka bu alanda uzman bir doktora muayene olmayı unutmamalıyız.

14 Kasım 2018 Tarihinde Op. Dr. Seher Şirin tarafından güncellenmiştir.

60 Yorum

 1. merhaba hocam,

  yaklaşık 5-6 aydır bu sıkıntıyı yaşıyorum ancak son günlerce tuvalet esnasında çok zorlanmaya başladım hatta bazen tamamını bile yapamıyorum dışkıyla beraber bir iki damlayı geçmeksizin kan geliyor ve doğal yollardan, tedaviye doktor/uzman hekim vb. katmaksızın nasıl iyileşebilirim ya da böyle bir iyileşme şekli mümkün müdür? düzenli yeme alışkanlığı, düzenli wc alışkanlığı gibi şeyler sizce tedaviye yardımcı olur mu hocam? teşekkürler.
  Op.Dr.Demet Ağras
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kanama olduğu için anoskopi muayenesi ile kanamnın nedeni tespit edilmeli.kötü huylu bir oluşumda kanamaya neden olabilir.mutlaka bir proctoloji uzmanına görünmelisiniz

 2. Merhaba. 2 ay önce makat çatlağı ameliyatı oldum. Dış kısımda meme vardı onu aldılar. 2 ay geçmesine rağmen hala cam batığı gibi hissedip, makatta acı var. Ne yapmam gerek ameliyat yararlı olmamış mı? Botoks tedavisi pahalı gelmekte o yüzden onu düşünmüyorum. Çatlaklar nasıl iyileşebilir
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  hemoroid ameliyatı olmuşsunuz.aslında sizin anal fissürünüz var temelde o tedavi edilemliydi.hemoroid ameliyatı olduğunuz için fissürünüzüde ameliyatla tedavi ettirirseniz gaz ve dışkı kaçırabilirsiniz.bu nedenle botoxla tedavi olmanızı beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm

 3. Merhaba hocam benimbir buçuk ay dir şiddetli ağrılarım var ilk haftadan beri hemoroid ilaçları kullanıyorum sıcak suya oturuyorum ama hiç rahatlayamadim artık şiddetli kanamalar da oluyo birkaç dr gittim catlak birinci evreyi geçmiş ameliyat diyo yalnız ben bir buçuk yıl önce lombo ameliyatı oldum eğer çatlak ameliyatını olursam dışkı kaçağı olur diyorlar ben ne yapmalıyım çok ağrım var artık dayanamıyorum
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  Idea Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  botoxla tedavi edebiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 4. merhaba yaklaşık 1 haftadır dışkımı yaparken inanılmaz derecede acı çekiyorum. basur gibi dışarı çıkmış herhangi bir meme yok. sıvı tüketimim çok olmasına rağmen sürekli kabızlık şikayetimde var. normal dışkımı yaptığım zamanda kalçamın üzerine oturmakta zorlanıyorum canım çok yanıyo ne yapmam gerekir bu hastalık ne olabilir sadece kabızlıktan dolayımıdır ? kolay gelsin.
  Dr Atilla Kaya
  Yazdıklarınız kabızlıkla olan makat çatlağına benziyor.
  Anoskop muayenesiyle kesinleştirilir.

 5. Merhaba polip ve çatlak ameliyatı oldum. Aslında çatlağı yapma krem rectoderm benzeri ve su banyosuyla tedavi ediyordu polip olunca 2 ameliyatı yaptı doktorum. Pazartesi ameliyat oldum. Carsamba tuvalete cikabildim Bu sabah da ağlayarak tuvalete çıktım. Anestol rebuctin ağrı kesici hap daflon verdi. Su banyosu yapiyorum. Tuvalete çıkarken çok ağrım oluyor resmen korkuyorum ve hepsini yapamıyorum. Ne zaman ağrılarım bitecek. Korkuyorum çok.
  Op Dr Seher Şirin
  Idea Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  tamamen düzelme 21 günü bulabilir.beslenem ve tuvalet alışkanlıkalrınızı düzenlemelisiniz

 6. Gürkan Türabi

  Hayırlı günler hocam. Allah sizlerden razı olsun. Yaklaşık bir-bir buçuk aydır makat çatlağım var. Vücudumun ön tarafına doğru 3 mm kadar bir çatlak. Etrafında da mor mor kan toplanmaları vardı. Önceleri Proctolog ve Kortos kullandım etkili olmadı. Daflon hapla beraber bunları kullandım Daflon o bölgedeki kan toplanmasını biraz azaltır gibi oldu. Dışkılamada ağrı-acı yahut kanama yok ama gün içinde hafif batmalar ve orta şiddette ağrı yaşıyorum şikayetlerim gece hafifliyor yok gibi oluyor. Bir haftadır günde üç-dört kez Bephanten Plus+Terramycin kremleri karıştırıp bölgeye uyguluyorum. Durumum nedir, iyi mi yapıyorum bilgi verebilir misiniz?
  Op.Dr.Demet AĞRAS
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  kronik anal fissürünüz var.cerrahi tedavide gaz ve dışkı kaçırma gibi riskler var bu nedenle botoxla tedavi olmanızı,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm

 7. Burak.38755@gmail.com

  S.a hocam bna doktor çatlak var dedi iki krem verdi sabah akşam sur dedi biri sandoz dieri procto- glyvenol krem yan etkilerinden korkuyorum 🙂 kullnsam faydalı olurmu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Doktor muayenede çatlak gördüyse verdiği ilaçları kullanmalısınız.Bu ilaçların ciddi yan etkileri yok.10 gün kullanabilirsiniz
  Geçmiş olsun

 8. enginkuslar@mynet.com

  Hocam 25 temmuz 2016’da izmir bozyaka sgk’da tüp mide ameliyati oldum.15 ağustostan beri de kabizlik çekiyorum.bugün itibariyle 9 gündür dışkılama yapamıyorum.ameliyat doktorum bu sabah elle muayene etti ve makat çatlağı olduğunu soyledi.bu ilacı(rectoderm) zaten dışarı çıkamadığım için hem makat çeperine hem de biraz makat içine olacak sekildemi kullanmalıyım? şayet dışkılamadan sonra kullanılmalıysa zaten ben 9 gündür dışarı çıkamıyorum.saygılar sunarım hocam.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Rektodermi günde 2 kez kullanabilirsiniz. Önce akşam küçük dozda kullanın.Tansiyon düşüklüğü ve başağrısı yapabilir.Öncelikle beslenme ile kabızlığını düzeltmelisiniz. Yiyebildiğiniz ,midenizin alabildiği miktarı lifli gıdalar yönünde tercih edin. gerekirse bir süre kabızlık ilaçları alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 9. merhabalar. bende daha önce basur şikayetiyle gittim doktora baktığında ise makat çatlağı dedi anestol pomad ile rectoderm verdi sabah anestol pomadı akşam ise rectoderm i kullanıyorum acaba yanlış kullanımmı benimkisi ne yapmamı önerirsiniz. birde rectoderm i açıktan 8 hafta sonraya kadar bitirilmesi lazım diye yazıyor prospektüsünde . sizden haber beklemekteyim.
  op Dr Ergun Aygören
  rectodermi her dışkılamadan sonra uygulamanız gerekir.8 hafta kullanmanıza gerek yok.12-15 günde rectoderme cevap alamadıysanız zaten fissürünüz kronikleşmiş demektir.botoxla yada ameliyatla tedavi olmanız gerekir.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 10. hocam ben kocaeliden yazıyorum. devlet hastanesinde 23.06.2016 tarihinde genel cerrahi doktoruna gittim.makatta çatlak olduğunu söyledi krem verdi ve oturma banyosu yapmamı söyledi. bunları uyguladım geçer gibi oldu, fakat belli zaman sonra makatın üstünde şişlik ve aşırı derecede ağrım oldu sonra özel bir hastanede doktora çıktım anal apse dedi ve apseyi patlatarak boşalttı ağrım geçti rahatladım. son bir iki haftadır öksürünce iğne bağması ve acı hissediyorum apseyide boşalttılar bu neden yapabilir hocam. öksürmeye başlayınca iğne batıyo gibi oluyor ve çok sızlıyo. dışkılamada vs hiçbir sorunum yok dışkılamada kan felanda gelmiyor ama dediğim gibi geçmişti tekrar bu şikayetlerim oluştu yardımlarınızı bekliyorum hocam lütfen…teşekkürler….saygılarımla
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  anal fissür şikayetiniz kronikleşmiş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip ,ameliyatın risklerini yaşamadan botoxla tedavi edebiliriz

 11. Rectogesic pahali oldugu icin piyasadan kaldirildigi yazilmis ilk dogumumda fissur olusmustu bu merhrm sayesinde kurtulmustum 6 yil once 100tlydi.3ay once 2.dogumumu yaptim ama kabizliktan tekrar fissur olustu doktorum rectoderm onerdi suan oda 94 tl ve merhemi actim icinden birden sivi bosaldi nerdeyse tup bitti koyulu misirtanesi kadar ancak cikti. Rectogesic boyle degildi.eldivenden akip gitti mskat icine surecek ilac kalmadi gerekli yerlere basvurdum normal mi diye dun sonuc geldi nirmal dendi 2 daga ancak kullanirim cok sacma ici bosaldi parmaga ilac gelmiyo rectogesic geri gelmeli muthis etkili

 12. Hocam rectoderm kremi bir hasta ne kadar süre kullanması gerekir
  Op Dr Atilla Kaya
  10-12 günde cevap alamadıysanız botoxla tedavi olmanızı öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 13. Merhabalar..bende hemoroid cikti ve 2 yada 3 hafta kadar surdu..ultraproct kullandim ve son buldu..derken 2 gunluk hava degisimi neticesinde cok siddetli kabiz oldum,2 gun tuvaletimi yapamadim.nihayetinde yaptigimda inanilmaz bir agri cektim ve sonrasinda anal fissur olustu..2 gun sonra doktora gittigimde doktor bana anestol ile birlikte bephantol verdi..beslenmemi de duzelttim ancak agrilar cok cok aza inse bile tamamen gecmedi..cok hafifledi..ancak suan sitenizden ve baska sitelerden okudugumda anestol veya benzer bolgesel agri gidericilere sık sık rastlasam da hic bir yerde bephantol gormedim..ayni zamanda rectoderm dende soz etmedi..simdi 4 hafta gecmis durumda..agri hala hafif olarak mevcut..acaba doktorum bana yanlis ilacmi onerdi..simdi gidip dogrusunu yani rectoderm alsam da 4 hafta dolmasina ragmen ise yararmi yoksa mutlak suretle kroniklesmismidir..
  Op Dr Ergun Aygören
  rectoderm şikayetler genellikle yeni başladığında etkili oluyor.isterseniz deneyebilirsiniz.10 günlük bir kullanımda cevap alamazsanız botoxla tedavi olmanızı öneririm böylece ameliyatın neden olduğu gaz ve dışkı tutamama gibi riskleride yaşamamış olursunuz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 14. Sayın hocam bende 4 5 aydır kabızlık yaşadım diskidan sonra açık kırmızı kan geliyor… dışında bişey yok sanki içerde diski sırasında bir yere değiyor gibi kanıyor fitil sürüp ilaç verdi… hocam amaliyatsiz iç hemoroid tedavi olma imkanımız varmi
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  öncelikle geciktirmeden anoskopi muayenesi yapıp sorunu tespit etmeliyiz.kötü huylu bir oluşum olabilir bu ayırt edilmeli.muayene esnesında sorunu tespit edebiliriz.makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik hertür teknolojiye sahibiz gelirseniz değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 15. Hocam bugun tam 14.gun ama gecmedi tuvalette cam kesigi gibi sizladi iki damla kan geldi kucuk meme olustu agrida oluyor ramazn oldugu icin dokt gidemedim acaba nedir bayramdan sonra gitsem olurmu
  Op. Dr. Demet Ağras
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.kanama olduğu için anoskopi muayenesi yapılmalı.tedavi için bayram sonrasına beklemenize gerek yok.botoxla tedavi olabilirsiniz.bayram döneminde böylece rahat geçirirsiniz.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 16. Slm sayın hocam bende 9ve10 seneye aşkın hemoridim var ama kötü derecede mi değil iki seneye aşkın ilaç tedavisi gördüm bi arA geçti gibi oldu ama bu günlerde tekrar çıktı aile hk mimden ilaç tedavisi istedim verdi iki gündür kullanıyorum ilaçı kullandığımdan beridir daha cok şişlik oluştu genelde kabızlığım olmuyor ama bir normal doğum yaptım artı olduğu dönemlerde sıcak su uygulamasıda yaptığım oluyor yani gözlemlediğim kadarıyla ameliyatlık bir durum olduğununda bilincindeyim yaşım gereği ameliyatta olmak istemiyorum hani tekrak cocuk sahibi olmak isteğimde aynı sorun olabilirmi diyede düşünmüyorda değilim eğer ameliyat olursam diye bilgilendirirseniz sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Genç hastalar,doğum yapmayı planlayan hastalar hemoroid tedavisi olamaz diye bir kural yok. Her gebede hemoroid olmadığı gibi her hemoroid ameliyatlısı da gebe kalınca nüks eder diye bir kural da yok.Her hasta için geçerli olan tekrarlamaması için dikkat edilmesi gereken durumlar var.Boşu boşuna eziyet çekiyorsunuz. Tedaviniz belki de klasik ameliyat yerine ameliyatsız; hemoroid ise laser,lastik bantla boğma,çatlak ise botoks gibi yöntemlerle yapılır. Önce muayene olmalısınız,ona göre tedavi yöntemlerinden biri seçilir.
  Geçmiş olsun

 17. recbutin merhemini nasıl kullanabilirim makat içimi dışına mı sürülecek
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  iç kısmına

 18. Makat catlagı için muane olsun krem ve fitil verdi 15 sıcak suda otur dedi günlük sıralamayı nasıl yapacağım yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Ağrı kesici pomat tuvaletten önce,sonra ne zaman ağrınız olursa sürebilirsiniz.Meselea tuvaletten önce sıcak suda oturup anestol pomad sürüp 5 dakika sonra tuvalete gidebilirsiniz.Aynı işlemi tuvalet sonrası ağrı olursa yine yapabilirsiniz. Diğer krem ve fitilleri günde 2 kez uygulayın
  Geçmiş olsun

 19. İki ay önce damar çatlakligindan amaliyat oldu makad bölümünden çatlak vardı. Düzelemedi 2. Ameliyatı oldu kanaması var koyu kırmızı kan geliyor .bunun kötü yanı varmi nasıl düzelebilor
  Op. Dr. Demet Ağras
  muayene ile değerlendirmeden bişi söylemek zor.doktorunuza kontrole gitmeninizi öneririm

 20. DR.Bey anal fıssur var kremi kullanıyorum.birde kabızlığın gitmesi için ilaç kullanıyorum.Yalnız kabızlığı atlatamadım. Dışkılama yapamıyorum bunu atlatmam için öneriniz nedir.yedillerimede dikkat etsem olmuyor.ilacın bile etkisi olmuyor gibi oldu. bana yardımcı olun.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb. Proktoloji Uzmanı
  Bol sebze,salata,posalı meyve,kepekli ekmek yemelisiniz. Bol su içmelisiniz.Bol hareket etmelisiniz(özellikle tempolu yürüyüş yapmalısınız)

  https://www.ideaklinik.com/kabizlik-nasil-giderilir.html

  linklerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder