Ana Sayfa / Varis / Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi

Randevu Al

Ameliyatsız varis tedavi uygulamalarında kalp damar cerrahisi uzmanlarının en çok tercih ettiği yöntemlerden biri köpük diyebiliriz. Varis tedavisi için özel geliştirilen ilaç kullanılarak yapılmaktadır. Bir diğer ismi ise skleroterapi ya da mikroskleroterapi olarak da bilinir. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere kılcal damar dâhil tüm tüm venlerde uygulanabilir. (Hamile ve emziren kadınlarda) uygulanmaması önerilir

köpükle varis tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi tedavi Aethoxyseklerol ilaçla iki şekilde yapılmaktadır. Uygulama şekli ilacın köpürtülerek çoğaltılması ya da saf ilaç halinde kullanılması ile yapılır. Nasıl kullanılacağını doktorunuz sizdeki hastalığın durumuna göre belirlemektedir. Sıklıkla köpük haline getirilerek kullanılır. Böylece ilaç çoğaltıldığı daha ekonomik hale gelmektedir.

İlacın Köpük Haline Getirilmesi

İhtiyacımız olan 1 adet Aethoxysklerol madde içeren ilaç yanı sıra 2 adet enjektör ve karışımı yapacağımız 3’lü musluk olacaktır. Enjektörün biri ile ilacı çekiyoruz. Diğeri ile 3-4 cc hava çekiyoruz. Sonrasında bu 2 enjektörü de 3’lü musluğa takarak ilaç + havanın karışımı ile köpük haline getiriyoruz.

varis ilacı

Köpüğün Hastaya Uygulanması

Görselde gördüğünüz köpük içeren enjektöre kıl kadar ince bir uç takarak hastaya uygulanmaya başlayabilir. Uygulama damara zerk edilmesi şeklinde yapılır. Ya da serum benzeri bir yol açılarak da gerçekleştirilir. Damar içine zerk edilen ilaç ven duvarını bozarak daralmasına ve kapanmasına neden olur. Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Orhan Coşkun uygulamayı anlatmaktadır

Bandaj Sarılması, Varis Çorabının Giydirilmesi

İlacın uygulanması sonrasında doktorunuz bandaj ve varis çorabı giydirecektir. Bandaj 2-3 gün sonra çıkarılırken, varis çorabı 10-15 gün kullanılması gerekir. Uygulama sonrası doktorunuz sizden 15-20 dakika yürümenizi isteyebilir.

Köpük Yöntemi Tüm Varislerde Uygulanabilir mi?

Evet, arkadaşlar yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi tüm hastalarda uygulanabilir. Hatta genişliği 0,5 ile 2 mm arasında değişen kılcal damarlarda bile geçerlidir. Tabii ki kılcal damar içerisine iğne girecek düzeyde olması gerekir. İğne girecek kadar geniş olmayanlarda ise cilt üzerinden lazer ya da radyofrekans yöntemi uygulanabilir.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Uygulama öncesi ameliyat gibi herhangi hazırlık yapmak gerekmez. Kliniğe geldiğinizde 2 dakika içerisinde köpük hazırlanarak operasyona başlanabilir. Bu nedenle oldukça pratik uygulama olduğu söylenebilir. Uygulama 10-30 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereke en önemli husus ilacın günlük kullanım dozudur. Günlük doza ulaşıldığında bırakılması gerekir. Hastalığınız ileri derece ve yaygınsa farklı günlerde tekrardan uygulama gerekir. Bu nedenle 1-6 seans sürebileceğini belirtmeliyim. Seans sayısının artması ödeyeceğiniz ücreti artırmaz.

Ağrı, Acı, Morluk Oluşur mu?

Yukarıda da belirtildiği gibi tedavi öncesi herhangi hazırlık ya da hastayı rahatlatıcı uyuşturma gerekmez. Tek can yanması iğnenin damara girişi esnasında sinek ısırığı gibi bir his yaşanır. Bunun dışında ilacın damara zerk edilmesi esnasında hafif yanma hissedilebilir. Tüm bu şikayetler oldukça basit düzeyde ve anında geçicidir. Tedavi sonrası enjektörün uygulandığı yerlerde geçici morluk oluşabilir.

Yan Etkisi ve Riskleri Var mı?

Yaklaşık 15 yıldır düzenli olarak uygulamadığımız tedavilerden biridir. Şuana kadar olumsuz yönü görülmemiştir. Tabii ki ilk paragrafta da belirtildiği gibi hamile ve emziren kadınlarda uygulamıyoruz. Çünkü uygulanan ilaç direkt olarak kana karıştığı için bu hastaların bir süre daha beklemesi gerekir. Şikayetlerinin artması halinde varis çorabının rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirler.

Köpükle Varis Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Her açıdan avantajlı olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Gerek hasta gerekse hasta açısından birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Bu üstünlükleri özet geçmek yerine aşağıda başlıklar halinde detaylı olarak ele almak istiyorum.

Ameliyathane ve Narkoz Korkusu Yaşamazsınız

Ameliyatsız uygulamalar arasında en avantajlısı diyebilirim. Çünkü lazer ve radyofrekans EVLA, EVRF ameliyathane ortamında ve büyük ölçüde anestezi ile yapılmaktadır. Köpük yönteminde ise ameliyathane ve anestezi gerekmez. İğne olmaktan farkı yok denebilir.

Tüm Varislerde Uygulanabilir

En güzel yönlerinden biri de bütün damar genişlemelerinde uygulanabiliyor oluşudur. Lazer ve RF’de uygulama cilt üzeri ve damar içinden 2 farklı yöntemle yapılırken köpükte tüm genişlemiş damarlar ek bir uygulamaya gerek kalmadan yapılır.

Aynı Gün Evinize, İşinize, Okulunuza Dönebilirsiniz

Ameliyat ile yapılan tedavilerde hasta 1-3 gün hastanede kalırken aynı zamanda 15-30 gün evde istirahat etmesi gerekir. Bu durum gerek çalışan, gerekse eğitim görenler için ciddi sıkıntıdır. Köpük yönteminde hasta 10-30 dakikalık işlem sonrasında hayatına kaldığı yerden devam eder. İster işine, ister evine, isterse tatiline kaldığı yerden devam edebilir.

Ödeyeceğiniz Ücret Çok Ekonomik Olur

Hastaları ilgilendiren bir diğer husus ise maliyetinin ne kadar olacağıdır. Ameliyat başta olmak üzere diğer ameliyatsız yöntemlere göre bile daha ekonomik olduğunu belirtmek istiyorum.

Köpükle Varis Tedavi Ücretleri Ne Kadar

Sitemizde bulunan tedavi ücretleri sayfasında damar genişlemesi dışında kalan bütün hastalıkların ücret bilgilerine yer verilmektedir. Damar genişlemesinde ise ücretlendirme hastalığı görerek yapılmaktadır. Çünkü her hastada durum farklıdır. A hastasında kılcal damar problemi olurken, B hastasında ileri düzeyde toplardamar genişlemesi olabilir. A hastası 10 dakikalık tek seans işlemle tedavi edilirken, B hastası 1-6 seans uygulama gerekebilir. Bu nedenle herkese aynı fiyatı söylemek mantıklı olmaz. Bunun için hastanın muayene olması ya da hastalığa dair resim göndermesini rica ediyoruz.

Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz

IDEA Klinik olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerimiz tüm hastalar için ücretsiz muayene imkânı sağlamaktadır. Yapmanız gereken tek şey size en yakın kliniğe randevu oluşturarak hafta içi ve cumartesi günü gelmektedir. SGK güvencesi olan, olmayan tüm hastaların muayenesinden ücret alınmaz.

Doppler Çekimi İçin Ücret Alınmaz

Bu hastalıkta muayeneler genelde gözle yapılır. Fakat kesin teşhis ve tedaviye engel durum olup, olmadığını anlamak için doppler gerekebilir. Kliniğimizde görev yapan doktorlarımızın basit düzeyde doppler cihazları bulunmaktadır. Tam olarak emin olamadıkları, radyoloji alanında da uzmanların fikrine ihtiyaç duydukları durumlarda daha gelişmiş doppler çekimine ihtiyaç duyarlar.

Sorularınız mı Var? Doktorlarımıza İletin
Evet, arkadaşlar varis köpük tedavisi uygulamasına dair aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin merak ettiği tüm hususlara yanıt veremediysek özür dileriz. Dilerseniz aşağıda yer alan yorum formundan

105 Yorum

 1. Hocam merhaba benim sağ bacagimda varis var 3ay önce devlet hastanesine gittim bana sadece varis çorabı verdiler eve yolladılar sonra çorap fayda etmedi ve daha da ilerledi damarlar iyice şişkinliği ortaya çıktı yeşil yeşil tedavi ücreti ne olur 3ay önce 2ml büyüklüğünde ydi şimdi 3 veya 4ml olmuştur ücreti ne olur
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Kliniklerimizde varis tedavi ücretleri 400-8000tl aralığında olup SGK lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır.Muayene ücretsizdir.

 2. İki ayaktada şişme var ayak altında yanma var akşam ayakta fazla durdummu ayak diplerim ağriyo
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Kliniklerimizde muayene ücretsiz olup geldiğinizde bakar gerekli tavsiyede bulunuruz.Tedavi edilecek bir şey varsa tedavinizi sizinde isteğinizle yaparız.

 3. Hocam ben bu tadaviyi devlet hastanesinde uygulattim fakat burda izlediyim gibi bi sonuc olmadi iyne izlerim bir yil olmasina ragmen gecmedi ve bacaklarim eskisine gore daha hantal ve guc kaybi hissediyorum ne onerirsiniz
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Size en yakın Idea kliniğine gidiniz sorununuz çözülecektir.

 4. Merhaba ben 18 yasimdayim ve bacaklarimin her ikisindede varis var ve oldukca belirgin bileklerim sis ve diz kapagimda bile cok fazla var yardimci olurmusunuz.
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Neden yardımcı olmayalım.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.Buyrun gelin hastalığınızı değerlendirelim.Size en uygun tedavi yöntemini önerir arzu ederseniz tedavinizi yaparız.

 5. b.karakaya@windowslove.com

  Hocam Merhaba 24 yasindayim ve 15 yasimdan beri varislerim var. Önceden kilcal damardı ve ağrı yoktu. Şimdi diz kapagimin altnda ve arka bilekte yeşil damar dışa çıkmış ve inanılmaz ağrı kaşıntı yanma yapıyor. Neyapmam gerek . Tedavi sadece gorselmi yoksa agrilarimda geçermi
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Kliniklerimizde yapılan tedavi radikal bir tedavidir.Ameliyattan ne sonuç bekliyorsanız bizim yaptığımız tedavinini sonuçları daha ileridir.Biz görünen görünmeyen kılcal yada çok kalın varisler hepsini tamamen yok ediyoruz.

 6. Bazı kalp damar cerrahisi uzmanı doktorlar, ENDOVENÖZ ABLASYON TEDAVİLERİNİN (LAZER VE RADYOFREKANS) “AMELİYATA” OLAN ÜSTÜNLÜKLERİ hususlarında daha geniş ve detaylı bilgi ve operasyon sonrası garanti veriyorlar hastalarına; sizde ne tür garanti ve detay veriliyor operasyon hakkında;
  Doç. Dr. Onur GÜRER
  Bizim kliniğimizde bacaklarınızdaki varisler %100 garantili bir şekilde ( ister bilek kalınlığında olsun ister virgül kadar olsun) tedavi edilmektedir.

 7. Asozer65@gmail.com

  Eşim hamile tedavi uygulanabilir mi
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Hamile hanımlara doğuma kadar tedavi uygulamıyoruz.

 8. Sizin tarafınızdan belirtilen ücret (varis) tek bacak için mi geçerli. Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Kliniğimizdeki tedavi ücretleri iki bacak ve varis bitene kadardır.Ayrıca bir yıl garantiyide kapsamaktadır.(Yurt dışından gelen hastalar için garanti iki yıldır)

 9. Bir seans fiyatı ogrenebilirmiyım?
  Prof. Dr. Hasan Berat CİHAN
  Kliniğimizde varis tedavisinde seans ücreti yoktur.Tedavi ücreti vardır.

 10. iyi günler bacakta reflü olduğunda da bu işlem uygulanabiliyor mu acaba?
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Elbette uygulanabilir.Zaten reflü olmasa varisinizde olmayacaktı.

 11. Merhaba ben kopuk amelyati oldum ama 3seans dediler ilk seansda benim basim dondu kalbim gotu carpti ya ikinji olurmu ajaba
  Prof. Dr. Hasan Berat CİHAN
  Merhaba,köpük tedavisi sonrası bazı hastalarda baş dönmesi,çarpıntı olabilir,doktorunuz ilaç dozunu size göre ayarlamalı ve tedavi sonrası tansiyon,nabız takibi yaparak sizi düzelene kadar gözlemlemelidir.Geçmiş olsun

 12. 10 yıl önce ameliyat oldum varıldı yine oldu bu yıl tekrar doktora gittim tekrar ameliyat olmam gerektiğini söylediler köpük tedavisi daha önce ameliyat olanlarda uygulanırmı
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Köpük tedavisi ameliyat olsun olmasın tüm varislerde uygulanabilir.

 13. Cumartesi günü acıkmısınız?
  Doç. Dr. Onur GÜRER
  Pazar hariç her gün tam gün çalışıyoruz.

 14. venöz ülserlı yaralarda iyıleşme var mı safenofemoral yetmezlik mevcut cıktı dopplerde
  Doç. Dr. Onur GÜRER
  Venöz ülser tedavisi kliniğimizde uzun zamandan beri yapılmaktadır.Hem yaraya sebebiyet veren varisler yok edilmekte hemde yara iyileşmesini hızlandıran PRP (kendi kanınız ayrıştırılarak büyüme hormonundan zengin kısım) yaraya uygulanarak yaranın iyileşmesi hızlandırılmaktadır.

 15. Hocam ameliyat oldum fakat memnun kalmadım. Sizin klinikte tedavi olabilir miyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Tabiiki gelebilirsiniz.Eski ameliyat raporlarınız varsa onları da getirirseniz önceden ne yapıldığını bilmek açısından iyi olur.
  Geçmiş olsun

 16. MizGin Ekici batman

  Merhaba hocam ben 18 yaşındayım. 5 yıldır sol ayağımda varis hastalığı var. bilekten aşağı siskinlik var damarlar gozukuyor . Ilaç ve varis çorabı kullandım hiç bir etki etmedi yardımcı olur musunuz?

  Doç. Dr. Onur Gürer
  Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.Buyrun gelin size yardımcı olalım.

 17. mukdim yalçın çanakkale

  arkadaşlar 2013 nisan ayında sayın hocam mustafa borlat tarafından köpükle tedavi edildim. herhangi bir şikayetim kalmadı. tanıdığım kişilerede tavsiye ediyorum. boşuna doksiyum ve varis çorabı kullanmayın. teşekürler.

 18. hocam iyi gunler
  yaklasik 15 yil
  once sol testisten varis ameliyati oldum suan tekrar olustu
  bununla ilgili olarak ne yapilabilir?
  Doç. Dr. Onur GÜRER
  ürologla görüşmelisiniz

 19. Kılcal varislerim fazlasıyla var tedaviye başlasam bacaklarımın iyileşmesi morlukların izlerin geçmesi ne kadar sure alır tahmini şimd başlasam kaç ay olur tedaviyle izlerin ortadan yok olması tşkler.
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Tedavi iki üç günde biter.İzlerin kaybolması 1.5-2 ay kadar sürebilir.

 20. bende vajına gırsınde varıs var kadın doğuma gıttım takma dedı tedavısı varmı 🙁
  Doç. Dr. Onur GÜRER
  Kliniğimizde tedavi edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder