Ana Sayfa / Kıl Dönmesi / Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Randevu Al

Sağlık alanında en önemli husus bir hastalığın başımıza gelmeden önce nedenlerini, belirtilerini ve nasıl anlaşılacağına dair ipuçlarını öğrenmek gerekir. Tüm hastalıklarda tahmin etmenizi sağlayacak belli başlı belirtiler bulunmaktadır. Onlardan bir yada bir kaçı bir araya geldiğinde durumun normal olmadığını anlarsınız. Örnek vermek gerekirse erkeklerde en sık görülen makat problemlerinden biri Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır? burada ilk dikkat etmeniz gereken hastalığın yapısı ve ortaya çıkış yeridir.

Kuyruk Sokumunda Görülen Şikayetlere Dikkat
Pilonidal Sinüs insan vücudunda daha çok hatta %95 oranında diyebileceğimiz şekilde kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Yani anüs bölgesinin bir kaç cm yukarısında yer almaktadır. Konuyu daha anlaşılır hale getirmek için aşağıda yer alan resime dikkat ediniz. Sorunun en önemli kısmı kuyruk sokumu bölgesi olup, %5 gibi nadir oranda ise göbek deliğinde görülmektedir. Geri kalan yüz, koltuk altı ve ağda, epilasyon gibi uygulamaların yapıldığı bacaklarda ise Pilonidal Sinüs görülmez. Daha çok kıl batması olup, kıl dönmesi ile karıştırılmaktadır.

Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi

Hastalığın Yapısına Dikkat Edin
Evet arkadaşlar sorunun vücudumuzun neresinde görüldüğünü anladıktan sonra şimdi de nasıl olduğuna, nasıl geliştiğine bakmak gerekir. İlk bilmeniz gereken vücudumuzun çeşitli yerlerinden dökülen kılların cilt altına girmesi şeklinde olduğunu bilmelisiniz. Daha çok saç kılları ön plana çıkmakta olup, her gün saçların yenilenmesi için dökülen 60-70 kıl kişinin hatalı oturması nedeniyle önce sırtı sonrasında kuyruk sokumu bölgesine kaymaktadır. İnsanın hareketi ile cildi delen kıl cilt altına girmekte aynı zamanda diğer kıllar içinde bir yol oluşturmaktadır. Yani kıllar cilt altına giriyor. Sayıları artması ile birlikte vücut savunma mekanizmasını devreye sokarak onları koruyucu bir zar ile etrafını çevreliyor. Daha ileri evrelerde ise o kılları imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Tabii ki bu sıvı makatta akıntı, apse ve kötü kokuya neden olmaktadır. Neyse yazının ilerleyen kısmında bu aşamaya geleceğiz.

İlk Belirti Kuyruk Sokumunda Delik Olur!
Pilonidal Sinüs ilk başlarda ciddi bir şikayeti olmayan bir hastalıktır. Bu şekilde cilt altında biriken kılların sayısı yüzlerle ifade edilebilir. Şikayetler daha çok ilerleyen süreçte görülmekte olup, erken teşhis için dikkat edilmesi gereken en önemli husus kuyruk sokumu bölgesinde delik olmasıdır. Delik deyince kocaman bir delik olarak algılamayan 1-2 kıl girecek genişliktedir. Fakat çıplak gözle bile bakıldığında kolayca anlaşılmaktadır. Bunu kendiniz görme imkanınız olmayacağı için anneniz yada evliyseniz eşiniz çıplak gözle baktığında bile görebilir.

Makatta Akıntı
İlerleyen süreçte karşılaşacağınız ilk belirti makatta akıntı olup, aynı zamanda iç çamaşırında nemli denecek şekilde bir ıslaklık ve kötü kokuya neden olmaktadır. Bunun nedeni ise cilt altında biriken kılların çevre dokuya zarar vermesini önlemek için onları imha etmeye çalışmasıdır. Vücudumuz salgıladığı bir sıvı ile kılları yok etmeyi amaçlar. Maalesef kıllar çok güçlü keratin olduğu için o sıvı ile imha olması imkansızdır. Başarısız olan bu sıvı cilt dışına çıkması gerekir. Bunun için genelde kılların giriş deliklerini kullanarak günlük 1-2 damla şeklinde çıkmaktadır. İç çamaşırda ıslaklık ve akıntıya neden olur. Tabii ki kötü bir kokusu olacaktır.

Kuyruk Sokumunda Şişlik
Yukarıda bahsi geçen akıntı her zaman sağlıklı bir şekilde cilt dışına çıkması mümkün olmayabilir. Kullandığı yolun sonu tıkalı ise cilt dışına çıkamayarak orada büyüklüğü sivilce yada portakal büyüklüğünde olabilen şişliğe neden olmaktadır. Makat apsesi dediğimiz bu durum kesinlikle önemsenmeli ve bir doktor tarafından boşaltılmalıdır.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Makat apsesi aynı zamanda ağrıya sebep olan bir sorundur. Şiddeti sürekli artar ve kişiyi dayanılmaz hale getirir. Tabii ki makat ağrılarının tek sebebi kıl dönmesi olmayıp, Anal Hematom ve Hemoroid gibi hastalıklarda ağrı yapabilir. O nedenle yaşadığınız sorunu mutlaka bir genel cerrahi uzmanına teşhis ettirmeniz gerekir.

Makat Kaşıntısı
Kıl dönmesi akıntı ve apse ile birlikte anüs bölgesinde kaşıntıya neden olur. Tabii ki kaşıntı problemi hastalığın teşhisi için tek başına yeterli bir belirti değildir. Çünkü makat kaşıntısı yapan en önemli hastalık Anal Dermatit olup, yukarıda da belirtildiği gibi bir doktora muayene olarak yaşadığınız sorun teşhis edilmelidir.

Kıl Dönmesi Hastaları Ne Yapmalı

1 Haftadan uzun süren makatta akıntı, şişlik, ağrı ve kaşıntı problemleri için mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü makat apsesi oluşması halinde 1 hafta içinde kendi kendine boşalır. Kendi kendine boşalması kesinlikle zararlı olup, Anal Fistül dediğimiz probleme neden olmaktadır.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Evet arkadaşlar tüm makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde gitmeniz gereken bölüm Genel Cerrahi olup, fakat dikkat etmeniz gereken küçük bir ayrıntı bulunmaktadır. Genel Cerrahi bir çok ameliyatın yapıldığı geniş bir alan olduğu için doktor seçiminde Proktoloji uzmanı tercih etmelisiniz. Çünkü proktoloji uzmanları makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde daha tecrübelidir.

Idea Kliniklerinde Ücretsiz Kıl Dönmesi Muayenesi
İstanbul’ Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan biriyseniz çok şanslısınız. Çünkü makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde tecrübeli bir sağlık merkezi olan Idea Türkiye’nin en büyük 4 şehrinde yer alan kliniklerinde ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. Alanında tecrübeli proktoloji uzmanlarının görev yaptığı kliniklerde aynı zamanda kadın genel cerrahi uzmanı görev yapmaktadır. Özellikle kadınlar bu tür teşhis ve tedavilerde biraz daha fazla utanma problemi yaşıyor.

Kıl Dönmesinin Çözümü Cerrahi Müdahale İle Mümkündür
Pilonidal Sinüs teşhisi konmuş olan hastalar geç kalınmadan tedavi edilmesi gerekir. Kıl dönmesi tedavisinde ilaç, krem vs hiç bir etkisi olmayıp, mutlaka cerrahi müdahale gerekir. İlk olarak apse varsa boşaltılarak hasta 1-2 ay sonra tedaviye çağrılır. Tedaviye geldiğinde ise en başarılı çözüm ameliyat olmaktadır.

Mikro Sinüsektomi Yöntemi 10 Dakikada Yapılır
Kıl dönmesi ameliyatlarında en gelişmiş yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi Idea Bakırköy kliniği hekimlerinden Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiş olup, sadece 10 dakika içinde yapılmaktadır. Narkoz ve hastanede yatma, iş gücü kaybı gibi sorunların yaşanmadığı bu yöntemler ameliyat sonrası pansuman vs gerekmez. Tedaviniz yapılıp, 10 dakika gibi kısa bir süre sonra evinize, işinize, okulunuza dönersiniz. Nasıl yapıldığı ve üstünlüklerini aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/mikro-sinusektomi-ameliyati.html

30 Yorum

 1. Merhaba ben 14 yaşındayım kuyruk sokumumda bi delik var biraz daha altında bi delik daha var çok değil ama o biraz daha büyük diğerine göre önceden kaşıntı oluyordu şimdi nerdeyse hiç kaşınmıyor 2.delikten bazen kan geliyor.Deliğin olduğu yerlere bastırdığımda acı oluyor ama sanırım hiç şişlik yok ve önceleri otururken sıkıntı çekiyordum ama şimdi sıkıntı çekmiyorum bir arkadaşım kuyruk sokumunun olduğu yere pamuk koy demişti belki o yüzdendir sizce kıl dönmesimi yoksa alerji gibi bir şey mi
  Op Dr Seher Şirin
  kıl dönmesidir.allerji gibi bişide kızarıklık olur,kaşıntı olur.delik olmaz,delikten kan gelmez,bunlar tipik kıl dönmesi bulgusu.iki delik olduğu için geciktirmeden tedavi olmalısın

 2. Merhaba ben 13 yaşındayım kuyruk sokumumun arasında geçmeyen bir yara var ara sıra kanıyor baska bir şikayetim yok nadiren az derecede ağrı oluyor kıl dönmesi olabilir mı ?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 3. hzl929292@gmail.com

  Hocam merhaba bende 1 sene once kil donmesi ameliyat oldum 2ci ameliyatimdi doktor 3 de olabilir dedi gecen gun kan geldi epey bi ve bugunde sivi akıntı geldi bunlar normal mi yoksa tekrarladi mi 🙁 ara ara kan geliy
  Op dr Demet Ağras
  tekrarlamış görünüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi mikrosinusktomi yöntemi ile yapabiliriz

 4. Merhaba hocam , 3-4 gün once kuyruk sokumu ustune dusmem sonucu son iki gün icinde dayanilmaz agri ve sislik var nohut tanesi kadar fakat kan ve akinti yok. Doktora gidip rontgen cektirdigimde koksiks kemigimde bir sorunun olmadığını kaslarin sıkışıp odem yapmış olabileceğini soylediler kil dönmesinden supheleniyorum tekrar bir plastik cerraha gorunmeli miyim
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  kıl dönmesi için plastik değil genel cerraha görünmeniz gerekir.ama düşme varsa büyük olasılıkla travmaya bağlıdır.hematom oluşmuş olabilir.

 5. Selamlar hocam;Ergenlik dönemindeyim kuyruk sokumu bölgesinde kaşınma oluyor(çok sık değil) ve üstüne fazla yüklenince ağrı oluşuyor sizce kıl dönmesi olmuş olabilir miyim ?
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirebiliriz.eğer varsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

 6. Merhaba kuyruk sokumumda ağrı var ama ortalıkta kızarıklık yok ve çokta ağrı yok sadece kuyruk sokumuna sürekli oturduğumda biraz ağrı oluyor kıl dönmesi olmuş olabilirmiyim
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  olabilir.gelirseniz muayene ile kesin tanıya gidebiliriz.kliniğimizde muayene ücretsizdir

 7. Merhaba hocam bi sorum olacak
  Ben ergenlik dönemindeyim fakat makat bölgesinde bir bölgede şişlik oluştu ağrı yapmıyor fakat oturunca bi süre az bi şekilde acıyor bu kıl dönmesimi?
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  makat bölgesinde daha çok hemoroid fissür gibi hastalıklar olur.kıl dönmesi kuyruk sokumunda oluşur.

 8. Merhaba ben dün Ideata mikrosinusektomi ameliyatı oldum ama baya apsem vardı ağrılı normalde apse boşaltildiktan 1 ay sonra ameliyat yapılıyormuş neden böyle yapılmış olunabilir çok aklıma takıldı 10 gün sonrada dikişlerim alincak zaten küçük bir şey çıktı birde Dr ustune otur yat içindeki pislik aksın dedi içinde iltihap duruyor mu yani hala ? Ayrıca ustune yatinca acıyor:( birde sitenizde 3 gün sonra banyo denmis Dr bana yarın sabunlu suyla yıka dedi bende yikadim bir sorun olur mu ? Ortada küçük boşluk bıraktım aksın diye dedi ama Ordan mikrop kapmam mi veya tüy kıl bir şey hemen girmez mi ? Birde önerebilceginiz en iyi ağrı kesici. Ne olur bu durumda ? Çok şey sordum ama aklıma çok takıldı 🙁
  Op Dr Atilla Kaya
  size apse tedavisi yapılmış.apse varken mikrosinusektomi uygulanmaz.apse açıldıktan sonra içerde reaksiyon hemen bitmiyor.iltihaplı sıvı oluşumu devam ediyor ve iyileşmeyei hızlandırmak için üstüne yatarak boşaltmanız ,apseli alanı bol bol yıkayıp kuru tutmanız gerekiyor.ameliyat apse tedavisinden 1-2 ay sonra doku toparlayınca yapılır çünkü yara daha çabuk iyileşir.genel hijyene dikkat etmelisiniz.

 9. Merhaba benimde kıl dönmesi şikayetim var genelde erkeklerde oluyormuş diye biliyordum 2 ay önce öğrendim çok agrim var oturamiyorum zor yürüyorum Bursa daki klinikten randevu aldım fakat agrim hiç geçmiyor randevu gününe kadar ağrılarını geçirmek için krem ilaç gibi bisey önerebilir misiniz?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Bu kadar ağrı olduğuna göre apse yapmış olabilir. Apse ise acil boşaltılması gerekir.Bu nedenle yakınınızda bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.Apse geçtikten sonra ameliyat olabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 10. Bilal Çalışkan

  Merhabalar, 2015’in 31 Temmuz’unda kıl dönmesi ameliyatı oldum, sancılı bir iyileşme dönemim oldu. Yarı Kapama yöntemi ile oldum. Birkaç kez yaram kapanıp açıldı, hatırlarsanız size de muayene olmaya gelmiştim. Bir iki ay önce yaram kapandı ve açılmadı şükür. Artık rahatlıkla futbol vb. sporlar yapabilir, koşabilir miyim?
  Op Dr Atilla Kaya
  yapabilirsiniz.yinede ilk başlarda dokuları zorlayacak sporlardan kaçının

 11. Op. Dr. Seher ŞİRİN tarafından cevaplanmasını talep etmekteyim.
  merhaba ;
  yaklaşık bir yıldır kıl dönmesi şikayetim var.bazen iltihap akıyor antibiyotik kullanıyorum geçiyor .fakat artık aldırmam gerektiğini düşünüyorum.ve nedendir bilmem Siz veya Atilla KAYA DAN BAŞKA KİMSEYE GÜVENMİYORUM.çok acıyor mu ameliyat.benim canım çok tatlı ufacık bir kesik için bile bir hatfa ağlayan biriyim ben.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Merhaba,
  Öncelikle bize güvendiğiniz için teşekkür ederiz.Kıl dönmesi hastalığınız mikrosinüsektomiye uygunsa lokal anestezi ile ameliyatı yapıyoruz. Bu işlem insülin iğnesiyle yalnız ameliyat yapılacak yeri uyuşturuyoruz.İnsülin iğnesiyle şeker hastası çocuklar günde 4 kez kendilerine insülin yapıyorlar,ne kadar acıdığını kıyaslayın.İlaç biraz acıtıyor. Sonrasında hiç ağrı duymuyorsunuz,ağrı duydukça tekrar uyuşturuyoruz.Sonrasında birkaç gün ağrı kesicilerle rahatlatılabilecek bir ağrı oluyor.Korku nedeniyle ameliyatınızı ertelerseniz apse yaparsa kıyaslanamayacak kadar ağrı yapacaktır.Her apse de hastalığınızı ilerletecek ve ameliyatın boyutunu büyütecektir.Öncelikle muayene ile kıldönmesini görelim. Karşılıklı da konuşabiliriz.kafanızdaki soruları daha ayrıntılı sorabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 12. Hocam bende 2 yildır makatta kaşınti var memecon krem kulandığım zaman geciyor ama arada bazen soğuk alginlığıda terleme sonucunda tekrarlıyor hafta sonları çalışiyormusunuz
  Op. Dr. Demet Ağras
  sadece cumartesileri açığız,pazar çalışmıyoruz

 13. HOCAM BNİM 2 GUNDUR Kuyruk sokumunun asarsinda kizariklik ve agri var yatip oturamiyorum kıl donmesi olabilirmi ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi iltihaplanması olabilir. Apse varlığı açısından vakit kaybetmeden muayene olmalısınız ve apse varsa küçük bir cerrahi müdahaleyle boşaltılmalı.
  Geçmiş olsun

 14. Hocam merbaha bende iki gün önce kuyruk sokumunda bir sivilce çıktı ve ertesi gün patladı şuan da sivilce de geçmek üzere geçen hafta şiddetli bağırsak enfeksiyonu geçirdim ve bi hafta antibiyotik kullandım acaba bu sivilce enfeksiyondan mıdır yoksa kıl dönmesimidir şuan da hiçbir kızarıklık ve şişme yok sadece oturduğumda geçme te olan sivilce batıo
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  Merhaba
  Kuyruk sokumundaki sivilceler genellikle basit bir sivilce değildir.Genellikle kıl dönmesidir. Bazen kıl dibi iltihabı(folikülit) olabilir.Kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsiz.Size yakın bir şubemize gelirseniz daha kesin bir cevap verebiliriz.
  Geçmiş olsun

 15. Hocam, benim iki üç gündür çok şiddetli şekilde şemada belirtilen bölgem ağrıyor.Sertleşme ve şişlik de var otururken çok ağrıyor fakat kan iltihap vs gelmedi hiç ne olabilir kıl dönmesi mi? Kıl dönmesi ise hangi bölüme görünmeliyim?
  Op.Dr Adil Altınsoy
  İlk günlerde ağrı sonraki günlerde akıntı olur.Proctoloji uzmanına o bölgede yoksa genel cerrahi uzamanıan görünmelisiniz.

 16. Hocam benim makatta sağ tarafta hafif şişlik var ve içten kaşıntı yapıyor fakat uç yok kıl dönmesi olabilir mi ?
  Op. Dr. Demet Ağras
  kuyruk sokumuna orta hatta yakınsa kıl dönmesi,ama makata yakınsa anal apse olabilir.bu nedenle muayene olmanızı öneririm.anal apse ise fistül gelişebilir

 17. Hocam merhaba benim 2 gündür kalcamin sol tarafında şişlik var kuyruk acısı da var parlak renkte kan da geliyor günde 3 4 kez yürürken yavaş yürüyorum ancak otururken yastık koymadan oturamıyorum basur mu sizce
  Op. Dr. Demet Ağras
  kalçanızda apse olabilir.basur anüste olur.bu nedenle muayene olmalısınız

 18. Kuyruk sokumunda olmayıp daha iç kısımda olabilir mi? Yada hemoroidle karıştırılır mı?
  Op.Dr.AliRıza Şahap BARLAS
  hemoroidle karışmaz.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 19. Hocam benim affedersin arka tarafında ( arka deliğin hemen yanında ) sivilce oluşuyor daha önce kaşınıyordu ve üzerine bile oturamiyordum ne yaptıysam sivilce patlama di en sonunda dayanamadım cimcikleyip patlattım halen de oluyor patlatıyorum bir daha oluşuyor doktora gitmekten utaniyorum acaba kil donmesi mi
  Op. Dr. Demet Ağras
  muayene ile değerlendirmek gerekir.anal apse ise fistül oluşabilir

 20. hocam iki yil once kil donmesin den ameliyat olmustum.simdide popo mun orta kismanda batma var sanki bisey batiyomus gibi sivi falan gelmiyo hic bisey yok sadece batma var buda kil donmesi olabilirmi?

  1234
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  olabilir.kıl dönmesi apseside olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder