Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Yeniden Oluşur mu?

Randevu Al

Evet, arkadaşlar kıl dönmesi (pilonidal sinus) dünya genelinde en sık tekrarlayan cerrahi hastalıklar arasında yer alır. Tedavi olmak, artık sizde kıl dönmesi olmayacağı anlamına gelmez. Yaşadığınız sürece risk her zaman var olacaktır. Çünkü kişinin hata ve ihmalleri yanı sıra, uygulanan ameliyat yöntemleri riski artırmaktadır. Peki, yeniden kıl dönmesi olmamak için ne yapmalı?

Op. Dr. Atilla Kaya bilgilendiriyor
Op. Dr. Atilla Kaya merak edilen soruları yanıtlıyor

Kıl dönmesi, özellikle gençlerde (15-35 yaş arası) görüldüğü, nedenleri arasında vücut yapısı yanı sıra kişinin hata ve ihmalleri olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle kıl dönmesinin neden olduğunu iyi anlamak gerekir.

Biz bu yazıda kıl dönmesi ameliyatı olan kişilerin nüks etmemesi (tekrarlamaması) için nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktaracağız.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Neden Tekrarlar?

Her insanda ilk defa olacağı gibi tedavi sonrası da yeniden olma ihtimali olduğunu belirtmiştim. Peki, tedavi edilen hastalarda neden tekrarlıyor?

Tedavi sonrası tekrarlamanın (nüksün) 2 farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki: kişinin vücut yapısı (kalça derinliğinin fazla, vücudunun kıllı olması) ile alakalıdır. Aynı şekilde insanların dikkat etmesi gereken bazı yaşam tarzı şekillerine dikkat etmemesidir.

İkinci husus: kıl dönmesi tedavisinde uygulanan ameliyat yöntemidir. Kıl dönmesi tedavisi cerrahi yöntemlerle (ameliyat) ile yapılmaktadır. Bu kapsamda 10-15 tanesi halen uygulanmakta olan, 50’den fazla teknik geliştirilmiştir. Her tekniğin kendine özgü yapılış tarzı ve tekrarlama risk oranları bulunmaktadır. (1).

Primer Kapatma Tekrarlama Riski En Yüksek Tekniktir

Yukarıda da belirtildiği gibi onlarca ameliyat tekniği tanımlanmıştır. Her uzman tecrübeli olduğu, aklına yattığı yöntemi uygulamaktadır. Tekrarlama riski açısından en dikkat çekici yöntem limberg flep ve primer kapatma olarak bilimsel çalışmalarda da görüyoruz. (2). Peki, hastalar bu durumda ne yapmalı?

Doktorunuzun Uygulayacağı Ameliyat Tekniğini Öğrenin

Ameliyat olmaya karar vermeden önce mutlaka detaylı bir araştırma yapmalı ve tedaviyi gerçekleştirecek olan doktordan uygulayacağı yöntemin ne olduğu, avantajları, dezavantajları ve ameliyat sonrası süreç ile ilgili bilgi almalısınız.

Çağdaş Teknikleri Tercih Edin, Biz Mikro Sinüsektomiyi Öneriyoruz

Kıl dönmesinde uygulanan tekniklerin fazla olmasının nedeni tam olarak istenen aşamaya gelinmemiş olması ile alakalıdır. Her geliştirilen yöntem öncekilere üstünlük sağlamak amaçlıdır. Bu kapsamda teknikler klasik ve çağdaş olarak iki gruba ayrılmaktadır. Çağdaş ameliyatlar arasında mikro sinüsektomi yöntemi de bulunmaktadır.

Mikro Sinüsektomi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Bu yöntem 2008 yılında genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya tarafından Bascom’un modifiye hali olarak tarif edilmiştir. Günümüzde birçok doktor ve hastanede uygulandığı ve önerildiğini görürsünüz.

Klasik tekniklere göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse: yapılan kesi sadece 1,5-2 gibi alanda olmaktadır. Klasik yöntemlerde kesi bazen 30 cm’ye kadar çıkabilir. Tabii ki bu durum hastanın iyileşme ve işe dönüş sürecini geciktirmektedir.

Pansuman yapmaya gerek olmayan tek yöntem diyebiliriz. Klasik yöntemlerde hasta ameliyat sonrası düzenli pansuman yaptırması gerekir. Mikro sinüsektomi’de ise buna gerek bulunmuyor.

Hastanede yatma ya da iş gücü kaybı yaşamıyorsunuz. Klasik tekniklerde 15 gün ile bazen 6 aya kadar evde istirahat etmeniz gerekirken, mikro sinüsektomi uygulamasında hastanede yatma ya da evde istirahat etmek gerekir.

İsterseniz daha anlaşılır olması için farklı bir örnek daha verelim. Kişi ameliyattan 15 dakika sonra taburcu edilir. İsterse kendi aracını kullanarak evine, işine, okuluna dönebilir. Ameliyathane gerektirmez, klinikte ve hatta doktor muayenehanesinde bile lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yapılır.

Ameliyathane yanı sıra hastanede kalmaya gerek olmadığı için tedavi ücreti oldukça ekonomiktir. Fiyatları sitemizin tedavi ücretleri kısmında görebilirsiniz.

Tekrarlayan Kıl Dönmesinde Mikro Sinüsektomi Uygulanabilir mi?

Evet, arkadaşlar daha önce farklı yöntemlerle ameliyat olmuş; fakat tekrar oluşan hastalarda da mikro sinüsektomi uygulanabilir. Bunu yine yöntemi geliştiren kişi (Op. Dr. Atilla Kaya) aşağıda yer alan video ile göstermiştir.

Mikro sinüsektomi videosunu izlemek için aşağıda yer alan youtube linkine tıklayınız. https://www.youtube.com/watch?v=_MNrKGr8lQY

Tekniği yeni yeni öğrenen cerrahlar, delik sayısının fazla olduğu ya da daha önce ameliyat olanlara micro sinüsektomi uygulamamaktadır. Burada teknikle ilgili tecrübe önem arz etmektedir.

İki farklı alandan uygulanan mikro sinüsektomi yönteminin ayrıntılı anlatıldığı videoda da gördüğünüz gibi daha önce flap tekniği uygulanan hastaya başarılı bir şekilde mikro sinüsektomi uygulandığını gördünüz.

Alttan ve üstten çalışarak minimal travmayla işlem gerçekleştirilmiş ve hasta aynı gün işine dönebilmiştir. Yine çok sayıda giriş ve çıkış delikleri olan hastalarda da başarılı şekilde uygulanabilmektedir.

Kıl Dönmesi Tekrarlaması İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Yazının geri kalan kısmı hem kıl dönmesi hastaları hem de henüz böyle bir sorunu olmayanları da yakından ilgilendirmektedir. Zira sorunun kaynağı insanın yaşayış ve çalışma şekli ile alakalı olabilmektedir. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken bazı hususlara yer vereceğiz.

Tedavi sonrası ameliyat edilen bölgeyi düzenli banyo ve duş ile temiz tutmalısınız. Banyo yapmak için ameliyattan sonra 3 günlük bir süre beklemeniz gerektiğini unutmayın. Banyo esnasında o bölgeye basınçlı su uygulamanız önerilir.

Tuvalet ihtiyacı sonrası mutlaka su ve tuvalet kağıdı, ıslak mendil gibi temizleyicilerden yararlanarak o bölgeyi temizlemeyi unutmamalısınız.

Ameliyatı yapan doktor, hastaya mutlaka bu tür önerilerde bulunması gerekir. Kişi eski alışkanlıklarına devam etmesi halinde, maalesef tekrarlamaması imkansız gibi bir şeydir.

1. Khanna, A., & Rombeau, J. L. (2011). Pilonidal disease. Clinics in colon and rectal surgery, 24(01), 046-053.

2. Onder, A., Girgin, S., Kapan, M., Toker, M., Arikanoglu, Z., Palanci, Y., & Bac, B. (2012). Pilonidal sinus disease: risk factors for postoperative complications and recurrence. International surgery, 97(3), 224-229. PubMed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri