Et Beni

Et beni cildin katmanlarında deformasyon sonucu bir yerin daha fazla gelişmesinden kaynaklanan bir durumdur.Polip,papillom ve nevüs gibi isimlerle anılır.Cilt renginde olabildiği gibi kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir.Büyüklükleri çok değişkendir ve tedavi edilmediği sürece büyümeye devam edebilir.1 mm ben olabilir ama 5-10 cm ye kadar da büyüyebilir.Genellikle zararsız,şikayet yapmayan,ezilmedikçe ağrımayan yapılardır.Hastalar daha çok  estetik kusurdan şikayetçi olurlar.Siğil (verruko vulgaris) ile karıştırılabilir,siğillerin üzeri karnabahar gibi pütürlüdür et benleri pütürlü değil dügün yüzeylidir.Bir diğer fark ise siğiller bulaşıcıdır ve yayılabilir benler bulaşıcı değildir.

Et benleri genellikle sürtünme alanları ve vücut kıvrımlarında oluşur ama vücudun her yerinden çıkabilir.Orta yaştan sonra daha sık ortaya çıkar.En sık görüldüğü yerler boyun göz kapakları ve koltuk altıdır ama vücudun her yerinde görülebilir.Sıklıkla ince bir sapla vücuda bağlanır.Sayısı bir tane olabileceği gibi onlarca da olabilir.

Et beni neden oluşur ?

-Boğazlı kazak dar kravat giyinmeye bağlı boyunda sürtünme

-Gebelik

-Genetik (bazı ailelerde daha sıktır)

-Şişmanlık (cilt kıvrımlarının sürtünmesi ile oluşur)

-Şeker hastalığı(sebebi bilinmeyen bir şekilde diabet hastalarında daha sık ortaya çıkar)

Et benleri nasıl tedavi edilir ?

“Bene dokunursan kanserleşir” veya “bene dokunma” düşüncesi et benleri için de söylenir ama bu düşünce bilimsellikten çok uzaktır.Bazen sapını sıkıca bağlayarak (anlamsız bir şekilde at kuyruğuyla bağlayanlarda vardır) çürüyüp dökülmesi beklenir.Pratik çözüm gibi görünse de sağlıklı bir yöntem değildir enfeksiyon riski taşır ve ağrılıdır.Benin kökü kaldığı için sıkça tekrar büyür.

* Beni ameliyatla alma ;Teknolojinin olmadığı kliniklerde ve daha pahalı olduğu için döner sermayeden pay alınan devlet hastanelerinde uygulanır.Benin çapının iki katı uzunlukta ameliyat izi kalır.Çizgi şeklinde iz olduğu için çirkin görünür.

* Buharlaştırma ( Koterizasyon) ;Her tür et beninin tedavisinde uygulanabilir % 95 tek seansta bir daha oluşmamak üzere kaybolur.Zorlukla fark edilebilecek kadar iz kalabilir ama önceki haline göre çok daha güzel görünür ve ameliyatla almaya kıyasla çok daha az bir iz kalır.

* Radyo frekansla ( RF ) et beni tedavisi ; Radyo dalgalarının ısıya dönüşmesi şeklinde bir enerjidir,buharlaştırma yönteminde olduğu gibidir.

* Krioterapi ( dondurarak ben tedavisi );dondurularak koparılır dondurulacak alanın sınırları net olmayacağı için gereğinden fazla dokuya zarar verilebilir ve bu sebeple derin çukurluk kalabilir.

* Lazerle ben tedavisi ;Et benlerinde uygulanmaz.

Et beni tedavisi iz bırakırmı ?

Uygulanan tekniğe bağlıdır,buharlaştırma ve radyo frekansta iz kalmaz ameliyat ve krioterapide iz kalır.

Tedavide hastayı rahatsız edecek düzeyde ağrı olmaz.

Et beni tedavisi tüm resmi kurum hastalarına uygulanmaktadır.

256 Yorum

 1. Merhabalar. 11 yaşındaki kızımın koltuk altında 1 hafta önce minik bir kabarcıl farkettim. Sivilce olduğunu düşündüm ancak giderek büyüdü ve ben halini aldı. Teniyle aynı renkte şekli düzgün. Ne önerirsiniz? Teşekkürler.

  • Doktorun Cevabı

   ben tedavisi her yaşta yapılabilir.koltuk altındaki benler genellikle rahatsız edici olur,RF tedavi ettirebilirsiniz.

 2. Merhaba hocam, koltuk altımda içinde kıl kökü bulunan bir et beni var, son 1 haftada azıcık büyüdü ve çevresinde kızarıklık mevcut. Kaşıntı yok. Çevresinde beyazlık yok. Şekil olarak dairesel. Malum mevsim yaz terleme vesaire sebebi ile tahriş etmiş olabilir miyim? Renginde herhangi bir değişim mevcut değil, 13 yaşımdan beri benimle olan bir ben, şuan 30 yaşındayım. Saygılarımla.

  • Doktorun Cevabı

   sıcaklık nedeniyle fazla terlemeye bağlı tahriş olabilir.tedavi ettirirmen iyi olur
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Merhaba 4.5 yaşında oğlumun kirpiklerinin arasında aynı kirpik boyutlarında et beni uzuyor.yeni fark ettik sebebi ne olabilir?tedavisi nasıl olur

 4. mrb doktor bey bugün gerdan bölgemdeki büyüklü küçüklü et benlerine dondurucu sprey uygulandı yanlış saat geçtikçe benler balon gibi şişti neden olabilir acaba geçicekmi bunlar tekrar doktora gidiyimmi?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Bu şekildeşişmesi normal ama dondurma yöneminin sonuçları iyi değildir, tekrarladığında radyo frekansla aldırın

 5. kevser.kar53@gmail.com

  Hocam bel kemiğimin orada koyu kahverengi bir et beni var çok da küçük değil normal toplu iğne basindan daha büyük tedavisi ne şekilde nasıl olur
  Op dr Adil Altınsoy
  muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 6. Hocam koltuk altında sallanan et beni var büyüdü resim atsam bakar mısınız
  Op Dr Nizam Kurtdere
  0532 463 96 82 bu numaraya whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz

 7. Merhaba, burnumun üzerinde 1-2 mm kadar et benleri var ve beni çok rahatsız ediyorlar. Bunları iz kalmadan hangi tedaviyle aldırabilirim?
  Op dr Nizam Kurtdere
  En az iz bırakan yöntem radyo frekanstır

 8. Merhaba iyigeceler benim yüzünde küçük açık çok açık renkte et beni gibi görünüyo fakat hafif bi kaşıntı var neyapmalıyım
  Op dr Demet Ağras
  Rahatsız oluyorsanız gelin tedavi edelim, sizin yapabileceğiniz bir şey yok

 9. hocam 22aylık bebeğinin karında önce sivilce gibiydi bir gün sonra et beni oldu et benleri. bu hızla aniden ni çıkar
  Op Dr Atilla Kaya
  05061424112 nolu telefona whatsapptan fotoğraf atarsanız değerlendirebilirim

 10. Hocam benim göğsümün altında küçücük bir ten rengi renginde bir et beni vardı hafif bir büyüme fark ettim ne yapmalıyım ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri