Basur Nedir, Neden Olur?

Randevu Al

Hemoroid, rektum ve anüs çevresinde bulunan toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan kanamalı bir hastalıktır. Halk arasında basur ve mayasıl olarak da bilinir. Mayasıl hatalı bir tabir olup, daha çok anal dermait dediğimiz (makatta kaşıntı) problemini ifade eder. Hemoroit hastalığı iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

Günümüzde her 4 kişiden 3’ünün basur olduğunu biliyor muydunuz? Evet, arkadaşlar Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel araştırma gösteriyor ki insanların %50 gibi büyük bir bölümünde hemoroid rahatsızlığı bulunuyor.  Hastalık iç ve dış olmak üzere 2 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

İç Basur Nedir?

Rektum dediğimiz yer (kalın bağırsağın son kısmında) bulunan toplardamarların genişlemesi halidir. Hastaların meme olarak tabir ettiği şişlik aslında genişlemiş toplardamardır. İçerisinde kalbe gitmesi gereken kirli kan bulunur. İlk başlarda bu şişlik fark edilmez. Sadece dışkılama esnasında ağrısız kanama görülür. Sorun ilerledikçe toplardamardaki genişleme artar, anüs dışına çıkacak kadar genişleyebilir. Bu genişlemeyi takip etmek için 1 ile 4 arasında numaralandırma (derecelendirme) yapılmaktadır. Hemoroid belirtileri yazımızda bu derecelendirmeyi ele alacağız.

Dış Basur Nedir?

Başlıkta da belirtildiği gibi hemoroid aynı zamanda anüs çevresinde de olabilmektedir. Dış hemoroid dediğimiz bu durum anüs çevresinde şişlik ve ağrıya neden olur. Aşağıda yer alan görselde hastalığın görüldüğü yer gösterilmektedir.

Hemoroid nedir

Basur Neden Olur?

Değerli arkadaşlar hastalığın yapısı ve görüldüğü yeri anlatmaya çalıştım. Şimdi ise hastalığa neden olabilecek etkenleri belirtmek istiyorum. Öncelikle kesin nedeni bilinmemekle birlikte sorunun kaynağı karın bölgesinde artan basınçtır. Basınç artışına neden olan etkenler arasında kabızlık, ıkınma, gebelik, fazla kilo bulunmaktadır.

Kabızlık, Ikınma

En önemli nedenlerden biri hiç şüphesiz konstipasyon dediğimiz kabızlık olmaktadır. Her yaştaki insanı etkileyen bu sorun maalesef çok fazla ciddiye alınmıyor. Oysaki hemoroid, anal fissür, anal hematom gibi hastalıkların doğrudan ya da dolaylı nedenidir. Asıl sorun kabızlıktan öte çözüm olarak görülen ıkınma alışkanlığıdır.

Hemoroid neden olur

Kabızlık problemi olan insanlar tuvalette 3 dakikadan fazla zaman geçirmektedir. Bunun nedeni dışkılama ihtiyacını ıkınarak gidermeye çalışmalarıdır. Bu durum maalesef damarlarda aşırı basınca neden olmaktadır. Uzun bir süre bu şekilde dışkılama ihtiyacını gideren insanlarda hastalık kaçınılmaz hale gelir. Önerim tuvalette 3 dakikadan fazla zaman geçirmemeniz yönünde olmaktadır. Kabızlık nasıl giderilir? Sayfasında ise yine çok faydalı bilgiler sizi bekliyor.

Anal Fissür ve Anal Hematom’da Kabızlıkla Alakalıdır
Konstipasyon sadece hemoroit problemine neden olmaz. Aynı şekilde makat hastalıkları arasında önemli bir yere sahip olan Anal Fissür (makat çatlağı) ve Anal Hematom (makatta pıhtı toplanmasına) neden olmaktadır. Yani kabızlık ciddi bir sorun ve önlem alınmadığında daha da sıkıntılı durumlara neden olmaktadır.

Gebelik

İncelediğim kaynaklar kadınlarda hemoroid hastalığının biraz daha fazla olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise gebelik ve doğum gösterilmektedir. Gebelik esnasında artan kan değeri, bebeğin büyümeye başlaması ile birlikte karında artan basınç, hareketsizlik ve normal doğum yapan anne adaylarında doğum esnasında ıkınma yine hemoroit nedenleri arasında yer almaktadır.

Fazla Kilo

Nedenlerden biri de insanların ideal kilosunun üzerinde olmasıdır. Fazla kilolu insanlarda damar basıncı normalden 2-3 kat daha fazla olmaktadır.

Ağır Kaldırma

İnsanlar farkından olmadan da damarlarda yüksek basınca neden olabilir. Yaptığı iş ya da sporu örnek gösterebilirim. Mesela vücut geliştirmek, kas yapmak isteyenlerin antremanları sürekli artan ağırlıklar kaldırmaktır. Ağırlık kaldırma esnasında damarlarda aşırı basınç oluşmaktadır. Uzun süre bu şekilde spor yapan insanlarda hemoroid kaçınılmaz hale gelir. Tabii ki ağırlık kaldırmayı gerektirmeyen spor türlerinde sorun yoktur.

Yaşlılık

Birçok kaynakta hastalığın 45-60 yaş arası insanlarda daha sık görüldüğünü belirtmektedir. Bunun nedeni yukarıda belirttiklerim yanı sıra dokuların zayıflaması ile alakalıdır. Toplardamarların etrafındaki koruyucu dokular, kaslar ilerleyen yaşlar birlikte zayıflayarak risk teşkil etmektedir.

Genetik

Yine birçok kaynakta nedenlerden biri de genetik olarak gösterilmektedir. Ailesinde böyle bir hastalık olanların daha dikkatli olması gerekir. Açıkçası genetik olduğuna dair çok fazla kanıt bulunmamaktadır.

İnflamatuvar Barsak Hastalıkları

Sorunun sebeplerini en önemliden aşağı doğru başlıklar halinde sıralamaya çalıştım. Az görülen nedenlerden biride inflamatuvar barsak hastalıkları olmaktadır. Kişide Crohn ya da ülseratif kolit olması yine riskli hale getirmektedir.

Ters İlişki (Kesin Değil)

Aktarmak istediğim son etken ise anal ya da ters ilişki olacaktır. Daha doğrusu bu benim değilde bazı kaynakların aktardığı bir bilgidir. Ters ilişkinin basur nedeni olabileceğini belirten kaynaklardan biride güvenilir sağlık merkezlerinden biri Mayoclinic olup hazırladığı yazıda çok fazla detay belirtmemiştir.

Evet, arkadaşlar basur nedir, neden olur? konusunda benim aktaracaklarım bu kadar olup, daha fazla bilgiye ulaşabilmeniz için aşağıda bazı bağlantılar (İngilizce dilinde) siteler yer almaktadır. Bu sitelerden de bilgi alabilir ya da aşağıda yer alan yorum formunu kullanarak sorunuzu genel cerrahi uzmanlarına iletebilirsiniz.

[su_accordion][su_spoiler title=”Diğer Kaynaklar +Göster” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]https://www.healthline.com/health/hemorrhoids#causes

https://www.emedicinehealth.com/hemorrhoids/article_em.htm#what_causes_hemorrhoids[/su_spoiler] [/su_accordion]

1 Kasım 2018 Tarihinde editörler tarafından güncellenmiş olup, Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kontrol edilmiştir.

1.262 Yorum

 1. mrb 1 hafta önce aynı anda fissür ve lazer hemoroid ameliyatı oldum halen ağrılarım var hani lazerle ağrı olmazdı tuvalette cok acı çekiyorum bu durum ne zaman gecer ne zaman iyileşirim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  bu konuda en doğru cevabı ameliyatınızı yapan doktordan alabilirsiniz.

 2. İyi günler ben bi kaç gunluk kabızlıktan sonra fındık buyukluğunde bi parça oldu anusumde ve biraz ağrı yapıyo sabahları yarısı içeri kaçıyo gun ortasında tekrar çıkıyo ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mayene olun gerekirse alabiliyoruz

 3. Hocam benim arka yani makat kismimda et parcasi var ve sol tarafim agriyor kasiniyor tuvaleti acicekerek yapiorum snrasinda aci cekiyorum ve yaniyor ne yapmaliyim nedir bu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olabilşr

 4. Öncelikle merhaba benim yani yaklaşık 1 haftadır karnım şiş yani bende kabızımdır diye hep ıkınıyodum tuvaletim gelince zorlanmadan da tuvaletimi yapıyodum ama karnım şiş diye hep ıkınıyodum dün basur hastalığını araştırdım bende kanama, acı falan hiçbiri yok ama anüsün içinde pembe bir şey gördüm 🙁 sıvı falan değil ya nasıl anlatılır bilmiyorum ki et parçası felan gibi diyim anlayın siz daha 16 yaşındayım basurum galiba ben bundan nasıl kurtulucam? Basurun ne olduğunu öğrendikten sonra da ıkınmamaya özen gösteriyorum. Bir şey daha sorucam bu basur ilerler mi? Nasıl durdurucam? 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  16 yaşında basur olmaz

 5. sorum olacak 2 ay önce longo yöntemi ile operasyon oldum, sarkmış hemoroidal doku yukarı çekilerek sabitlenerek yapılıyor ya bunda basarısızlık oranı var mıdır ? ameliyat oldugum dr sordum yok dedi ama sanki içten böyle makat agzına dogru baskı yapan bir his var içerde (kanama acı sancı yok) böyle bir sey makata agırlık yapıyor gibi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her yöntemin başarısızlık oranı vardır, de longo en yüksek olan yöntemlerdendir.

 6. Hocam benimde misir buyuklugunde bi tane meme var 4.derece belirtileri ogrencciyim babamin uzerinden sigortam var bana fiyatla ilgili bilgi verebilirmisiniz tesekkurler .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  840 tl

 7. Hocam bagsur hastasiyim poponun yan tarafinda bi sislik var ama anuse uzak bi mesafede sanirim bazen yerinden oynuyo ve bugun biraz bastim ustune ‘deri altinda ‘ makatta bi sizinti yapti suya benzer bisey ve sislik pek inmiyo yaklasik 2 aydan beri boyle ama bastiktan sonra sizintiyi yeni farkettim ne yapmam lazim saygilar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fronkülit olabilir

 8. Hocam merhaba,
  7 aylik hamileyim, hergun tempolu yuruyus yapiyorum ve hamileligim boyunca hic kabizlik sikayetim olmadi. Ancak 4 gun once popomda mercimek kadar bir sislik farkettim, kanamam hic olmadi agri da yoktu. Fakat ertesi gun sislik findik kadar olmustu ve agriliydi ancak yine hic kanamam olmadi. Anestol ve proctolog kullanabilecegimi soyledi doktorum, ancak cerraha gorunmedim. Ilaclari 1 gundur kullaniyorum agrim baya gecti ama henuz sislik inmedi. Hamile oldugum icin ameliyat olmak istemiyorum. Acaba sislik bu ilaclari kullanarak iner mi yoksa ben yine cerraha gorunmeli miyim?
  Tesekkur ederim, saygilar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makatta pıhtı toplanmasına benziyor kendiliğinden geçer

 9. merhaba hocam. benim yaklaşık 2-2.5 aydir bir hemiroid sorunum var . doktora gidip ilac kullandim 1ay kadar . ama etki etmedi . rektoskopi de yaptirdim . doktor hemoroidin var ama herhangi bir mudahele gerektirmiyo dedi . 2.derece ic ve az miktarda kucuk dis hemoroid var dedi . eger kabizligi yenersen azalir ve geriler iyilesir biraz dedi. benim sorum su : hocam bahsettigim hemoroid kabizligi yenersem ve kendime dikkat edersem gecer mi ? yani tekrar iyilesirmiyim . gecmez ise ( ameliyatlik durumun yok dedi doktor) , bant ligasyonu ise yararmi sizce ve eger siz tedavi lazim aldurman gerekur diye susunuyorsaniz tum bu tedavilere 1,5 ay sonra baslayabilirmiyim ( sinavim var hazirlaniyorum) .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid diş çürümesi gibidir ilaçla yada kendiliğinden geçmez ama fazla ıkınmazsanız sizi rahatsız etmez,2.derece hemoroidde ameliyat son derece gereksiz lastik boğma yöntemi ve lazerle tedavi edilebilir

 10. Merhabalar Atilla bey. Benim basur sorunum var 7 yıldan bu yana. Hamilelik döneminde oldugumu düsünüyorum. Kücük kücük 4-5 adet sanırım ilk 1 taneyle baslamıstı. Bir rahatsızlık vermiyor ama kurtulmak istiyorum. Bursadan gelicem tedavi ne kadar sürer ögrenebilirmiyim. Uzun bir tedavi sürecine gelemem varis sorunumda var iki tedaviyi aynı gün yaptırabilirmiyim acaba. Tesekkürler hoscakalın
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aynı gün yapılabilir hemoroid bir seansta olur ama varis 1-3 seans olabilir gelince uzmanı karar verir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri