Ana Sayfa / Hemoroid / Basur Nedir, Neden Olur?

Basur Nedir, Neden Olur?

Randevu Al

Hemoroid, rektum ve anüs çevresinde bulunan toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan kanamalı bir hastalıktır. Halk arasında basur ve mayasıl olarak da bilinir. Mayasıl hatalı bir tabir olup, daha çok anal dermait dediğimiz (makatta kaşıntı) problemini ifade eder. Hemoroit hastalığı iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

Günümüzde her 4 kişiden 3’ünün basur olduğunu biliyor muydunuz? Evet, arkadaşlar Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel araştırma gösteriyor ki insanların %50 gibi büyük bir bölümünde hemoroid rahatsızlığı bulunuyor.  Hastalık iç ve dış olmak üzere 2 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

İç Basur Nedir?

Rektum dediğimiz yer (kalın bağırsağın son kısmında) bulunan toplardamarların genişlemesi halidir. Hastaların meme olarak tabir ettiği şişlik aslında genişlemiş toplardamardır. İçerisinde kalbe gitmesi gereken kirli kan bulunur. İlk başlarda bu şişlik fark edilmez. Sadece dışkılama esnasında ağrısız kanama görülür. Sorun ilerledikçe toplardamardaki genişleme artar, anüs dışına çıkacak kadar genişleyebilir. Bu genişlemeyi takip etmek için 1 ile 4 arasında numaralandırma (derecelendirme) yapılmaktadır. Hemoroid belirtileri yazımızda bu derecelendirmeyi ele alacağız.

Dış Basur Nedir?

Başlıkta da belirtildiği gibi hemoroid aynı zamanda anüs çevresinde de olabilmektedir. Dış hemoroid dediğimiz bu durum anüs çevresinde şişlik ve ağrıya neden olur. Aşağıda yer alan görselde hastalığın görüldüğü yer gösterilmektedir.

Hemoroid nedir

Basur Neden Olur?

Değerli arkadaşlar hastalığın yapısı ve görüldüğü yeri anlatmaya çalıştım. Şimdi ise hastalığa neden olabilecek etkenleri belirtmek istiyorum. Öncelikle kesin nedeni bilinmemekle birlikte sorunun kaynağı karın bölgesinde artan basınçtır. Basınç artışına neden olan etkenler arasında kabızlık, ıkınma, gebelik, fazla kilo bulunmaktadır.

Kabızlık, Ikınma

En önemli nedenlerden biri hiç şüphesiz konstipasyon dediğimiz kabızlık olmaktadır. Her yaştaki insanı etkileyen bu sorun maalesef çok fazla ciddiye alınmıyor. Oysaki hemoroid, anal fissür, anal hematom gibi hastalıkların doğrudan ya da dolaylı nedenidir. Asıl sorun kabızlıktan öte çözüm olarak görülen ıkınma alışkanlığıdır.

Hemoroid neden olur

Kabızlık problemi olan insanlar tuvalette 3 dakikadan fazla zaman geçirmektedir. Bunun nedeni dışkılama ihtiyacını ıkınarak gidermeye çalışmalarıdır. Bu durum maalesef damarlarda aşırı basınca neden olmaktadır. Uzun bir süre bu şekilde dışkılama ihtiyacını gideren insanlarda hastalık kaçınılmaz hale gelir. Önerim tuvalette 3 dakikadan fazla zaman geçirmemeniz yönünde olmaktadır. Kabızlık nasıl giderilir? Sayfasında ise yine çok faydalı bilgiler sizi bekliyor.

Anal Fissür ve Anal Hematom’da Kabızlıkla Alakalıdır
Konstipasyon sadece hemoroit problemine neden olmaz. Aynı şekilde makat hastalıkları arasında önemli bir yere sahip olan Anal Fissür (makat çatlağı) ve Anal Hematom (makatta pıhtı toplanmasına) neden olmaktadır. Yani kabızlık ciddi bir sorun ve önlem alınmadığında daha da sıkıntılı durumlara neden olmaktadır.

Gebelik

İncelediğim kaynaklar kadınlarda hemoroid hastalığının biraz daha fazla olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise gebelik ve doğum gösterilmektedir. Gebelik esnasında artan kan değeri, bebeğin büyümeye başlaması ile birlikte karında artan basınç, hareketsizlik ve normal doğum yapan anne adaylarında doğum esnasında ıkınma yine hemoroit nedenleri arasında yer almaktadır.

Fazla Kilo

Nedenlerden biri de insanların ideal kilosunun üzerinde olmasıdır. Fazla kilolu insanlarda damar basıncı normalden 2-3 kat daha fazla olmaktadır.

Ağır Kaldırma

İnsanlar farkından olmadan da damarlarda yüksek basınca neden olabilir. Yaptığı iş ya da sporu örnek gösterebilirim. Mesela vücut geliştirmek, kas yapmak isteyenlerin antremanları sürekli artan ağırlıklar kaldırmaktır. Ağırlık kaldırma esnasında damarlarda aşırı basınç oluşmaktadır. Uzun süre bu şekilde spor yapan insanlarda hemoroid kaçınılmaz hale gelir. Tabii ki ağırlık kaldırmayı gerektirmeyen spor türlerinde sorun yoktur.

Yaşlılık

Birçok kaynakta hastalığın 45-60 yaş arası insanlarda daha sık görüldüğünü belirtmektedir. Bunun nedeni yukarıda belirttiklerim yanı sıra dokuların zayıflaması ile alakalıdır. Toplardamarların etrafındaki koruyucu dokular, kaslar ilerleyen yaşlar birlikte zayıflayarak risk teşkil etmektedir.

Genetik

Yine birçok kaynakta nedenlerden biri de genetik olarak gösterilmektedir. Ailesinde böyle bir hastalık olanların daha dikkatli olması gerekir. Açıkçası genetik olduğuna dair çok fazla kanıt bulunmamaktadır.

İnflamatuvar Barsak Hastalıkları

Sorunun sebeplerini en önemliden aşağı doğru başlıklar halinde sıralamaya çalıştım. Az görülen nedenlerden biride inflamatuvar barsak hastalıkları olmaktadır. Kişide Crohn ya da ülseratif kolit olması yine riskli hale getirmektedir.

Ters İlişki (Kesin Değil)

Aktarmak istediğim son etken ise anal ya da ters ilişki olacaktır. Daha doğrusu bu benim değilde bazı kaynakların aktardığı bir bilgidir. Ters ilişkinin basur nedeni olabileceğini belirten kaynaklardan biride güvenilir sağlık merkezlerinden biri Mayoclinic olup hazırladığı yazıda çok fazla detay belirtmemiştir.

Evet, arkadaşlar basur nedir, neden olur? konusunda benim aktaracaklarım bu kadar olup, daha fazla bilgiye ulaşabilmeniz için aşağıda bazı bağlantılar (İngilizce dilinde) siteler yer almaktadır. Bu sitelerden de bilgi alabilir ya da aşağıda yer alan yorum formunu kullanarak sorunuzu genel cerrahi uzmanlarına iletebilirsiniz.

[su_accordion][su_spoiler title=”Diğer Kaynaklar +Göster” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]https://www.healthline.com/health/hemorrhoids#causes

https://www.emedicinehealth.com/hemorrhoids/article_em.htm#what_causes_hemorrhoids[/su_spoiler] [/su_accordion]

1 Kasım 2018 Tarihinde editörler tarafından güncellenmiş olup, Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kontrol edilmiştir.

1.262 Yorum

 1. Hocam mrb 3 sene i ce makatta catlak ameliyati oldum ama sonrası enfeksiyon oldu ve gaz kaçırma, tuvaletimi yaptıktan 1 kac saat sonra iç çamaşırımda dışkı,ve tuvaletimin geldiğini anlamama Fazla tutamama sorunu yaşıyorum.ameliyat oncesinyada sonrası cinsel ilişkim olmadı orda bulunan kasın fazla kesilme.ihtimali olabilir mi

 2. Hocam bendede makat bölgemde hiç öyle şişlik benzeri birşey yok ama çok kaşıntım oluyor ve büyük abdestimi yaparken zorlanıyorum ardından acık kırmızı renkde kanamam oluyor hiç doktora gitmedim ne yapmalıyım önemli birşeymi?

 3. Hocam kolay gelsin yaklaşık bir yıldır ağrı çekiyorum bazı kremleri (rectoderm)kullandım sürünce kısmen rahatlatıyor fakat günlük dışkılama sonrası ağrılar yine dönüyor iki yıl önce açık kalp ameliyatı oldum tekrar baska bir ameliyat olmaktan korkuyorum bir proctolog uzmanı ile görüştüm tek çare ameliyat diyor öneriniz benim için çok önemli

  • Doktorun Cevabı

   kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.tabiiki sadece tedavi olmak sorunu çözmüyor,daha kolay iyileşme,makat hastalıklarından korunma ve nüksü önlemek için birtakım önlemler almak gerekiyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalmamalısınız.bol sebze ve meyve yemeli,bol su içmeli,günlük kuru incir-kayısı tüketmelisiniz.spor yapmak yürümek barsak hareketlerini arttırır.en azından günlük düzenli yürüyüşler yapmalısınız.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz,bu rahat dışkılamayı sağlar ve dışkılamaya bağlı ağrıyı azaltır.dışkılamadan önce yine anestol pomat kullanabilirsiniz.

 4. Hocam iyi günler . Yaklaşık 1 yıldır basur var doktora gitmiştim ilaç verdi kullandım fakat geçmedi ama herhangi bir ağrı veya kanama hiç olmadı. Düzenli dışkılamaya da dikkat ediyorum . Sanırım bazen akıntı oluyor az da olsa sebepleri ne olabilir çözüm ne olabilir ?

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid yerleşim yerine ve büyüklüğüne bağlı anüsün tam kapanmasını önleyebilir.şikayetlerin daha fazla ilerlemeden tedavi olmalısın

 5. Hocam yaklaşık 2 senedir makat bölgemde meme vardi doktora gittim muaneye etti hemoroid var dedi içeri parmakla bakti muhtemelen çatlak olup olmadigini kontrol etti a ağri olup olmadığını sordu ve yok dedim progtolog fitil verdi fitil bitti fakat meme orda duruyor ben suan ne yapmalıyım yeniden baska doktora muaneye mi olayım yoksa fitilden yazdırıp yeniden kullanayimmi yada yanına bir kremmi alayım sastim kaldim hocam bu ne zaman geçer

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid kremle tedavi olmaz,sadece şikayetlerinizi azaltabilir.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor,gelirseniz durumunuzu değerllendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 6. Hocam iyi çalışmalar makat bölgesinde iki ya da üç tane farklı farklı siskinlinlikler var bazen aşırı derece de kaşınma oluyo ayireten makatin iç kısmında da nohut büyüklüğünde de şişlik var neyin belirtisi olabilir şimdiden teşekkürler

 7. Hocam benim anal disinda nohut buyuklugunde sisjinlik var ne yapsam gecer

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık sonrası oluştuysa anal hematom olabilir ama kabızlık yoksa anal apse olabilir,muayene olmalısınız

 8. İyi çalışmalar. Ağrı kaşıntı hiç yok bezelye büyüklüğünde meme yaptı ve son zamanlarda tuvalete gittiğimde sürekli kanama oluyor. Onun dışında günlük hayatımda kanama OLMUYOR.HEMEROİDSE hangi tedavi yöntemi ile giderilir. SAYGILAR.

 9. Iyi günler hocam ben 20 ay önce doğum yaptım ve doğumda hemeroid çıktı bi dönem kanamam oldu dr a gittim bi ilaç verdi çok önemli olmadığını küçük olduğunu söyledi ama ben psikolojik bazı nedenlerden dolayı ilaç kullanamıyorum (hap) benim için lazer veya lastikle boğma tedavisi uygulanabilirmi bir an once kurtulmak istiyorum kasinti da başladı ve çok rahatsız oluyorum ve çıktığından beri dışarda

 10. Makatımın dışında nohuttanda küçük bi şişlik var. Kanama falanda olmadı basur olabilirmi yada olmasını engelleyecek bişey yapabilirmiyim?

  • Doktorun Cevabı

   kabız kalıp ıkındıysanız basur olabilir.ama kabızlık şikayetiniz yoksa anal apse olabilir.gecikmeden tedavi olmanız gerekir.

 11. Hocam merhaba anüs cevresinde şişlik mevcut ama ağrı yok kanama 3ay önce iki kere çok az damla halinde oldu. Kanama ve agrı hiç yok kaşıntı nadiren oluyor. Sık sık da kabızlık sıkıntısı çekiyorum. Sizce 1nci derecedemidir sadece şişlik var başka şikayet yok

 12. Merhaba dışkı tahlilinde

  Renk kahverengi
  Mukussuz
  Parazit-
  Lökosit 2-3
  Eristrosit bol
  Ne demek acaba?

  • Doktorun Cevabı

   kanama var,muayene olmalısınız.öncelikle anoskopi muayenesi yaptırabilirsiniz.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz

 13. Merhabalar ben 5 gün evvel tuvaletimi yaptıgımda oldukça katı kıvamda olan dışkıda ara ara sarmal halde kan pırtısı fark ettim 2.kez tuvalete gittigimde ise kıvamı yumuşak fakat üzerinde kan vardı hemen doktora gittim elle muhane etti ve hemorit dedi ilaçlar verdi 15 kullan geçmezse tekrar gel kolonoskopi çekeriz dedi 5 gündür ilaçları kullanıyorum ama yinede azda olsa kan pırtıları var bazen hiç yok bazende nohut kadar pırtı var merak ettigim acaba hemoroidmi yoksa başka bir hastalıkmı olabilir ilaç tedavisiyle nekadar sürede geçer ve birde benim dışkıda kandan başka bir şikayetim yok evet elime meme geliyor bunu bende fark ettim zaten 15 yıl evvel dogumda çıkmıştı nir süre sıkıntı yaşadım sonra bir şikayetim olmadı sadece adet dönemlerinde makat çevremde kaşıntı oluyor onundışında beni rahatsız eden bir şikayet fark etmedim şuan fitil hap ve krem kullanıyorum beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Doktorun Cevabı

   makat kanamasında ilk yapılması gereken tetkik anoskopi muayenesidir,eğer anoskopi muayenesi ile tanı konulamazsa kolonoskopi yapılması gerekir,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz

 14. Sayın hocam öncelikle soruları cevapladıgınız için çok tşk ederim bende ara ara makat bölgenin sağ tarafında oldukça büyük meme dediğimiz et parçası var iki gündür inanılmaz ağrı çekip hatta otutamıyorum bile kanama felan denk gelmedim sadece çok acı cekıyorum hatta halsiz hissediyorum..bu meme basan sol taraftda çıkıyor..

  • Doktorun Cevabı

   daha önce kabızlık vb öykünüz varsa tromboze hemoroid olabilir.ama bu şişlik birden birden bire oluştuysa anal apse de olabilir.apse ise gecikmeden müdahale edilmeli,yoksa fistül oluşabilir

 15. Hocam büyük tuvaletimi zorlukla ıkınarak yapıyorum ve açık renk kan geliyor.Makat bölgesinde küçük bi şişlik var. Tuvalet yaptıktan sonra yanma oluyor sebebi nedir?

 16. Hocam mrb ben 4 sene önce meme ve fissür ameliyati oldum şuan ayni rahatsızlık tekrar nüksetti bütün denilenleri yaptım ama olmadı artik hat safadayim yardımcı olurmusunuz fiyat alicam

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmek gerekir.daha önce fissürden ameliyat olduysanız,şimdi ameliyat yapılamaz,gaz ve dışkı tutamama gibi bir riski var.gelirseniz muayene ile değerlendiririz fissürünüz varsa botulinum enjeksiyonu ile tedavinizi yapabiliriz.fissür ve hemoroid bir arada ise önce fissür tedavi edilmeli,fissür tedavi edilince hemoroid kendiliğinden gerileyebilir

 17. Merhaba bende basur tedavisi olmak istiyorum ama doktorum ilaç tedavisi yok bant ligasyon yapalım dedi ama çevremdeki kişiler bununda işe yaramadığını söylüyor ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor.ameliyatsız tedavilere yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebilriz

 18. 35 haftalık hamileyim 2 haftadır makatta elime gelen meme tarzı şey var 2-3 tane kadar 2 defa kanama oldu her zaman olmuyor özellikle zorlandığım zaman bu memeler tekrar dışarı çıkıyor ne yapabilirim normal doğumda daha kötü olur mu?

  • Doktorun Cevabı

   kabız kalmayın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bol sebze-meyve tüketin.bol su için,düzenli yürüyüş yapın.tuvalet ihtiyacını ertelemeyin,barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.normal doğumda ıkınacağınız için sıkıntı yaratabilir

 19. Makatta aşırı bir kaşıntı var.Hangi ilacı kullanmalıyım. Saygıar…

  • Doktorun Cevabı

   kaşıntının nedeni tespit edilmeli,makat hastalıkları olabileceği gibi,parazitlerde kaşıntıya neden olur

 20. Merhaba, basur memesi tedavisini yapıyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder