Ana Sayfa / Hemoroid / Basur Nedir, Neden Olur?

Basur Nedir, Neden Olur?

Randevu Al

Hemoroid, rektum ve anüs çevresinde bulunan toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan kanamalı bir hastalıktır. Halk arasında basur ve mayasıl olarak da bilinir. Mayasıl hatalı bir tabir olup, daha çok anal dermait dediğimiz (makatta kaşıntı) problemini ifade eder. Hemoroit hastalığı iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

Günümüzde her 4 kişiden 3’ünün basur olduğunu biliyor muydunuz? Evet, arkadaşlar Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel araştırma gösteriyor ki insanların %50 gibi büyük bir bölümünde hemoroid rahatsızlığı bulunuyor.  Hastalık iç ve dış olmak üzere 2 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

İç Basur Nedir?

Rektum dediğimiz yer (kalın bağırsağın son kısmında) bulunan toplardamarların genişlemesi halidir. Hastaların meme olarak tabir ettiği şişlik aslında genişlemiş toplardamardır. İçerisinde kalbe gitmesi gereken kirli kan bulunur. İlk başlarda bu şişlik fark edilmez. Sadece dışkılama esnasında ağrısız kanama görülür. Sorun ilerledikçe toplardamardaki genişleme artar, anüs dışına çıkacak kadar genişleyebilir. Bu genişlemeyi takip etmek için 1 ile 4 arasında numaralandırma (derecelendirme) yapılmaktadır. Hemoroid belirtileri yazımızda bu derecelendirmeyi ele alacağız.

Dış Basur Nedir?

Başlıkta da belirtildiği gibi hemoroid aynı zamanda anüs çevresinde de olabilmektedir. Dış hemoroid dediğimiz bu durum anüs çevresinde şişlik ve ağrıya neden olur. Aşağıda yer alan görselde hastalığın görüldüğü yer gösterilmektedir.

Hemoroid nedir

Basur Neden Olur?

Değerli arkadaşlar hastalığın yapısı ve görüldüğü yeri anlatmaya çalıştım. Şimdi ise hastalığa neden olabilecek etkenleri belirtmek istiyorum. Öncelikle kesin nedeni bilinmemekle birlikte sorunun kaynağı karın bölgesinde artan basınçtır. Basınç artışına neden olan etkenler arasında kabızlık, ıkınma, gebelik, fazla kilo bulunmaktadır.

Kabızlık, Ikınma

En önemli nedenlerden biri hiç şüphesiz konstipasyon dediğimiz kabızlık olmaktadır. Her yaştaki insanı etkileyen bu sorun maalesef çok fazla ciddiye alınmıyor. Oysaki hemoroid, anal fissür, anal hematom gibi hastalıkların doğrudan ya da dolaylı nedenidir. Asıl sorun kabızlıktan öte çözüm olarak görülen ıkınma alışkanlığıdır.

Hemoroid neden olur

Kabızlık problemi olan insanlar tuvalette 3 dakikadan fazla zaman geçirmektedir. Bunun nedeni dışkılama ihtiyacını ıkınarak gidermeye çalışmalarıdır. Bu durum maalesef damarlarda aşırı basınca neden olmaktadır. Uzun bir süre bu şekilde dışkılama ihtiyacını gideren insanlarda hastalık kaçınılmaz hale gelir. Önerim tuvalette 3 dakikadan fazla zaman geçirmemeniz yönünde olmaktadır. Kabızlık nasıl giderilir? Sayfasında ise yine çok faydalı bilgiler sizi bekliyor.

Anal Fissür ve Anal Hematom’da Kabızlıkla Alakalıdır
Konstipasyon sadece hemoroit problemine neden olmaz. Aynı şekilde makat hastalıkları arasında önemli bir yere sahip olan Anal Fissür (makat çatlağı) ve Anal Hematom (makatta pıhtı toplanmasına) neden olmaktadır. Yani kabızlık ciddi bir sorun ve önlem alınmadığında daha da sıkıntılı durumlara neden olmaktadır.

Gebelik

İncelediğim kaynaklar kadınlarda hemoroid hastalığının biraz daha fazla olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise gebelik ve doğum gösterilmektedir. Gebelik esnasında artan kan değeri, bebeğin büyümeye başlaması ile birlikte karında artan basınç, hareketsizlik ve normal doğum yapan anne adaylarında doğum esnasında ıkınma yine hemoroit nedenleri arasında yer almaktadır.

Fazla Kilo

Nedenlerden biri de insanların ideal kilosunun üzerinde olmasıdır. Fazla kilolu insanlarda damar basıncı normalden 2-3 kat daha fazla olmaktadır.

Ağır Kaldırma

İnsanlar farkından olmadan da damarlarda yüksek basınca neden olabilir. Yaptığı iş ya da sporu örnek gösterebilirim. Mesela vücut geliştirmek, kas yapmak isteyenlerin antremanları sürekli artan ağırlıklar kaldırmaktır. Ağırlık kaldırma esnasında damarlarda aşırı basınç oluşmaktadır. Uzun süre bu şekilde spor yapan insanlarda hemoroid kaçınılmaz hale gelir. Tabii ki ağırlık kaldırmayı gerektirmeyen spor türlerinde sorun yoktur.

Yaşlılık

Birçok kaynakta hastalığın 45-60 yaş arası insanlarda daha sık görüldüğünü belirtmektedir. Bunun nedeni yukarıda belirttiklerim yanı sıra dokuların zayıflaması ile alakalıdır. Toplardamarların etrafındaki koruyucu dokular, kaslar ilerleyen yaşlar birlikte zayıflayarak risk teşkil etmektedir.

Genetik

Yine birçok kaynakta nedenlerden biri de genetik olarak gösterilmektedir. Ailesinde böyle bir hastalık olanların daha dikkatli olması gerekir. Açıkçası genetik olduğuna dair çok fazla kanıt bulunmamaktadır.

İnflamatuvar Barsak Hastalıkları

Sorunun sebeplerini en önemliden aşağı doğru başlıklar halinde sıralamaya çalıştım. Az görülen nedenlerden biride inflamatuvar barsak hastalıkları olmaktadır. Kişide Crohn ya da ülseratif kolit olması yine riskli hale getirmektedir.

Ters İlişki (Kesin Değil)

Aktarmak istediğim son etken ise anal ya da ters ilişki olacaktır. Daha doğrusu bu benim değilde bazı kaynakların aktardığı bir bilgidir. Ters ilişkinin basur nedeni olabileceğini belirten kaynaklardan biride güvenilir sağlık merkezlerinden biri Mayoclinic olup hazırladığı yazıda çok fazla detay belirtmemiştir.

Evet, arkadaşlar basur nedir, neden olur? konusunda benim aktaracaklarım bu kadar olup, daha fazla bilgiye ulaşabilmeniz için aşağıda bazı bağlantılar (İngilizce dilinde) siteler yer almaktadır. Bu sitelerden de bilgi alabilir ya da aşağıda yer alan yorum formunu kullanarak sorunuzu genel cerrahi uzmanlarına iletebilirsiniz.

1 Kasım 2018 Tarihinde editörler tarafından güncellenmiş olup, Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kontrol edilmiştir.

1.262 Yorum

 1. Hocam anüsümden dışarıya doğru çıkn orta büyuklukte sisme var dogal yollarla nasil geçer

  • Doktorun Cevabı

   kabız kalmazsanız ,ıkınmazsanız geriler.sıcak oturma banyosu yaparsanız rahatlarsınız.ama muayene olmalısınız

 2. Hocam merhaba. Öncelikle bendeki durum basur olması gerek ama sürekli olan bir durum değil 2-3 ay boyunca dışkılamada hiçbir sıkıntım yok fakat zaman zaman ağrım oluyor makatta ve dışkılamada kan oluyor bu bazen çok fazla bazen ise 3-5 damla oluyor ne yapmam gerek acaba

 3. Hocam merhaba benim de makatimin için de dışarıya doğru çıkan bir şey var..kanama sadece 1veya 2 kere oldu ondan sonra olmadı.agrim yok ara ara kaşıntı olabiliyor..Ne yapmalıyım
  Teşekkürler simdiden

 4. Merhabalar. 19 yaşındayım ve cok uzun zamandan beri makatimin içinde küçük dile benzer bir parça var. Ancak ıkınma durumunda farkedebiliyorum. Herhangi bir ağrı, kanama ya da dışarı sarkma hubi bir durum olmadigi için normal olduğunu düşünüyordum. Ancak basur rahatsizligi ni ogrenince şüphelerim oldu. Sizce bu normal mi?

 5. mustafabaltaci019@g.mail.com

  Hocam iyi günler ben 2009 ve 2010 yıllarında yani 1 yıl arayla özel bir hastanede basur ameliyatı oldum ara ara yani azdıgı zaman ağrı yapıyordu bazende hiç ağrı yapmıyordu son 1 aydır çok ağrı yapıyor kullanmadıgim ilaç fitil kalmadı özellikle dışkılamadan sonra çok aşırı ağrı yapıyor acaba yinemi tekrarladı ne önerirsiniz çok teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   tekrarlamış görünüyor.ayrıca fissürde eklenmeiş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.

 6. Hocam merhaba,
  Yillardir anusumden disari dogru uzanan bir kitle var. hicbir zaman agri ya da kanama yapmadi. Sekil bozuklugu olabilir mi? Oyleyse bunun da tefavisini yapiyor musunuz?
  Simdiden tesekkurler

 7. Hocam karnim hep bi agrı var makatta da bi şişlik var kabizlikta var ama kasinti yok en cok sikayetim yemek yiyemiyorum hemen bir şişkinlik olusuyor karnım ve agri yapiyor bu hemoroid olabilir mi

  • Doktorun Cevabı

   ağrı hemoroidden çok anal fissürde olur.spazma bağlı oluşana ağrı nedeniyle rahat gaz çıkaramaz ve dışkılayamazsınız.buda kabızlık şikayetinin artmasına neden olur.

 8. hocam merhaba
  makat kısmında kasınma ve yanma war. buyuk abdestımı rahatlıkla yapıyorum gunde en az ıkı kez buyuk abdeste cıkıyorum . acı birseyler yediğimde kasıntı we yanma fazlalasıyor

  • Doktorun Cevabı

   anal fissürünüz olabilir.acı-baharatlı yiyeceklerden uzak durun.muayene olmanızı öneririm

 9. Selam hocam benim de 2 gündür ağrım var böyle makatın iç dış arası bi yerde şişlik var yıllardırda öyle duruo ama hep orda duruo o ne içeri girio ne kayboluyor birde sadece ağrım var kaşınma falan yok wc de de öyle çok ıkınma falan olmuyor ? Sizce durum ne ?

  • Doktorun Cevabı

   şişliğin ıkınma esnasında değişiminden bahsetmemişsiniz.kitleyi muayene ile değerlendirmek gerekir.

 10. Hocam ben büyük tuvaletimi yapamıyorum cok fazla ıkındım ama makatımdan çıkmıyor. Bu yuzden cok rahatsızım. Basurum ıkı defa kanadı ve makatım kuculdu . Karın ağrım yok sadece buyuk tuvaletimi yapamıyorum. İlaçla geçermi.

  • Doktorun Cevabı

   Dışkılama zorluğunun sebebi makattaki bir hastalıktan dolayı ya da beslenme alışkanlığının bozuk olmasıdır. Her makat kanaması basur değildir.Öncelikle makattaki kanamanın nedenini açıklamak için makat muayenesi,özellikle anoskop muayenesi ile makatın içinin görülmesi gerekir. Dışkılama zorluğunu ilaçlarla düzeltmek yerine bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su tüketerek,hareketinizi artırarak yenebilirsiniz. Makatta bir hastalık tespit edilirse geçici olarak kabızlık ilacı verilebilir.

 11. Hocam merhaba ben 24 yaşındayım 2 yıldır da sürekli oturarak çalıştığım işim var sürekli katı yemekler yemem çorba içmeye özen gösteririm fakat bende de büyük abdesten sonra makatımın kuyruk sokumuna doğru nohut tanesi kadar bir şişlik var ama ne kanama oldu bundan öncesinde ne de acı ama şuan otururken acıyor ve kaşıntı oluyor sormak istediğim kendi kendine düzelir mi kesinlikle doktoramı gitmeliyim çünkü bundan önce bu kadarda olmasa şişlik olduğunda geçiyordu kendi kendine yada bu basur mudur hocam bide yediklerime dikkat etsem ve bol su içsem etkisi olur mu hocam saygılar.

  • Doktorun Cevabı

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bol posalı,bol sebze-meyve tüketmelisiniz.tuvalette uzun kalmamalısınız.çok ıkınmamalısınız.sorunlar büyümeden proctologa muayene olmalısınız

 12. Merhaba hocam 2-3 ayda bir makat deligimde iki nohut büyüklüğünde şişme ve ağrı oluyor napmaliyim

  • Doktorun Cevabı

   şişme kabızlık,tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı oluşuyorsa anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.ama tüm bu şikayetler oluşmadan şişlik oluşuyorsa anal apsedir.apse oluştuğunda gecikmeden tedavi edilmesi gerekir.fistül oluşur

 13. Ugurmarasli1988@gmail.com

  Hocam 3 gün evvel ishal oldum. 5-10 dk da bir tuvalete çıktım. İlk gün yanma ve acı vardı. İshalin makatımı tahriş ettiğini bu yüzden yandığını düşündüm. Fakat bugün makatımda altlı üstlü iki tane şişlik gördüm. Ayrıca ince ama birden hoplatan acı ve sancı var. Sizce nedir? Değerli cevabınıza şimdiden teşekkürler.

  • Doktorun Cevabı

   şiddetli ishale bağlı da fissür oluşur.tuvalette uzun kalıp ıkınmayın,sıcak oturma banyosu yapın.

 14. Merhaba ben tuvalete gittiğimde büyük abdestimi yapmadan kanamam oluyo ve ciddi bir ağrım oluyo ailmeden babam ve halam da hemoroit ameliyatı oldu sizce bende de mi hemoroit var??

  • Doktorun Cevabı

   hemorodde pek ağrı olmaz ,kanama varsa anoskopi muayenesi ile mutlaka değerlendirilmelidir.geciktrilmmemilidir.

 15. Merhabalar hocam hemoroid var bende dışkılamanın orda biri dışında diğer tuvalette cıkıyo dısarı dok gittim krem ve sıcak suya otur dedi dmarlar catlamış gecmezse gel ameliyat dediler ama düğün olcak die gidemedim karnımda agrım çok oluyo otururken fazla oturamıyorum agrın cok oluyo acaba ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   tedavi olmalısın.yeni bir yaşam tarzına geçeceksin,bu şikayetlerinin artmasına neden olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemen gerekir.

 16. Hocam 2 gündür Anüs çevresinde hissettiğim bir beze var yürürken ve otururken hissedebiliyorum.Ama daha önce hiç belirti hissetmemiştim.Dışkımı yaparken kanama olmadı,kabızlık filan yaşamadım.Bunun hemoroid olma ihtimali var mıdır?Ayrıca anal kanaldan cıkan hemoroidin kırmızı olması beklenir ama benim ki normal tenimin rengiyle aynı.Sizce hemoroid olabilir mi yoksa sadece bir bezeden ibaret midir?

  • Doktorun Cevabı

   apse olabilir.gecikmeden muayene olup apseyi açtırmalısınız.gecikirse fistül oluşur.fistüde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalık

 17. Makat da degilde kuyruk sokumu bitiminde bele dogru en ust yerde kasintim oluyor bunun bagsurla bir ilgisi var midir ??? Birde hamileligimde 12 ay once makat bolgesinde memeler den var di ama gecti hamileliktendir diye dusunerek dr. a gozukmedim..

  • Doktorun Cevabı

   gebelikte dolaşım engellendiği için hemoroid görülebilir.doğumla birlikte bu baskı ortadan kalkacağı için hemoroidlerinizde geriler

 18. Merhabalar
  Ben tuvaletimi yaptıktan sonra makatimi yıkarken yanlışlıkla cook sıcak bir su ile yıkadım ve sonra bir sislik geldi elime acaba bu basurdan mi yoksa cook sıcak suyun etkisindenmidir.
  Not:bu şişliği görünceye kadar hiç bir belirtiye rastlamamistim..sanki sıcak su değer değmez şişti gibime geldi

 19. Ilk kez bu kadar bir agri sizinti hissediyorum.evde nasil bir mudahale edebilirim.saygilar

  • Doktorun Cevabı

   evde sıcak oturma banyosu dışında yapabileceğiniz birşey yok.kabız kalmayın,,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin

 20. Hocam..
  Iki yil kadar once bir kac kez sislik ve hafif sizi meydana geldi ve ayni gun sizida sislikte gecti.Fakat son 1 yila yakindir nohut buyuklugunden daha kucuk bir cikinti var ust tarafta.agrim yok kasinti yok kanama yok.sadece temizledigim zaman sizi oluyor.o cikinti gecmiyor ne yapabilirim gecmesi icin hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder