Basur Nedir, Neden Olur?

Randevu Al

Hemoroid, rektum ve anüs çevresinde bulunan toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan kanamalı bir hastalıktır. Halk arasında basur ve mayasıl olarak da bilinir. Mayasıl hatalı bir tabir olup, daha çok anal dermait dediğimiz (makatta kaşıntı) problemini ifade eder. Hemoroit hastalığı iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

Günümüzde her 4 kişiden 3’ünün basur olduğunu biliyor muydunuz? Evet, arkadaşlar Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel araştırma gösteriyor ki insanların %50 gibi büyük bir bölümünde hemoroid rahatsızlığı bulunuyor.  Hastalık iç ve dış olmak üzere 2 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

İç Basur Nedir?

Rektum dediğimiz yer (kalın bağırsağın son kısmında) bulunan toplardamarların genişlemesi halidir. Hastaların meme olarak tabir ettiği şişlik aslında genişlemiş toplardamardır. İçerisinde kalbe gitmesi gereken kirli kan bulunur. İlk başlarda bu şişlik fark edilmez. Sadece dışkılama esnasında ağrısız kanama görülür. Sorun ilerledikçe toplardamardaki genişleme artar, anüs dışına çıkacak kadar genişleyebilir. Bu genişlemeyi takip etmek için 1 ile 4 arasında numaralandırma (derecelendirme) yapılmaktadır. Hemoroid belirtileri yazımızda bu derecelendirmeyi ele alacağız.

Dış Basur Nedir?

Başlıkta da belirtildiği gibi hemoroid aynı zamanda anüs çevresinde de olabilmektedir. Dış hemoroid dediğimiz bu durum anüs çevresinde şişlik ve ağrıya neden olur. Aşağıda yer alan görselde hastalığın görüldüğü yer gösterilmektedir.

Hemoroid nedir

Basur Neden Olur?

Değerli arkadaşlar hastalığın yapısı ve görüldüğü yeri anlatmaya çalıştım. Şimdi ise hastalığa neden olabilecek etkenleri belirtmek istiyorum. Öncelikle kesin nedeni bilinmemekle birlikte sorunun kaynağı karın bölgesinde artan basınçtır. Basınç artışına neden olan etkenler arasında kabızlık, ıkınma, gebelik, fazla kilo bulunmaktadır.

Kabızlık, Ikınma

En önemli nedenlerden biri hiç şüphesiz konstipasyon dediğimiz kabızlık olmaktadır. Her yaştaki insanı etkileyen bu sorun maalesef çok fazla ciddiye alınmıyor. Oysaki hemoroid, anal fissür, anal hematom gibi hastalıkların doğrudan ya da dolaylı nedenidir. Asıl sorun kabızlıktan öte çözüm olarak görülen ıkınma alışkanlığıdır.

Hemoroid neden olur

Kabızlık problemi olan insanlar tuvalette 3 dakikadan fazla zaman geçirmektedir. Bunun nedeni dışkılama ihtiyacını ıkınarak gidermeye çalışmalarıdır. Bu durum maalesef damarlarda aşırı basınca neden olmaktadır. Uzun bir süre bu şekilde dışkılama ihtiyacını gideren insanlarda hastalık kaçınılmaz hale gelir. Önerim tuvalette 3 dakikadan fazla zaman geçirmemeniz yönünde olmaktadır. Kabızlık nasıl giderilir? Sayfasında ise yine çok faydalı bilgiler sizi bekliyor.

Anal Fissür ve Anal Hematom’da Kabızlıkla Alakalıdır
Konstipasyon sadece hemoroit problemine neden olmaz. Aynı şekilde makat hastalıkları arasında önemli bir yere sahip olan Anal Fissür (makat çatlağı) ve Anal Hematom (makatta pıhtı toplanmasına) neden olmaktadır. Yani kabızlık ciddi bir sorun ve önlem alınmadığında daha da sıkıntılı durumlara neden olmaktadır.

Gebelik

İncelediğim kaynaklar kadınlarda hemoroid hastalığının biraz daha fazla olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise gebelik ve doğum gösterilmektedir. Gebelik esnasında artan kan değeri, bebeğin büyümeye başlaması ile birlikte karında artan basınç, hareketsizlik ve normal doğum yapan anne adaylarında doğum esnasında ıkınma yine hemoroit nedenleri arasında yer almaktadır.

Fazla Kilo

Nedenlerden biri de insanların ideal kilosunun üzerinde olmasıdır. Fazla kilolu insanlarda damar basıncı normalden 2-3 kat daha fazla olmaktadır.

Ağır Kaldırma

İnsanlar farkından olmadan da damarlarda yüksek basınca neden olabilir. Yaptığı iş ya da sporu örnek gösterebilirim. Mesela vücut geliştirmek, kas yapmak isteyenlerin antremanları sürekli artan ağırlıklar kaldırmaktır. Ağırlık kaldırma esnasında damarlarda aşırı basınç oluşmaktadır. Uzun süre bu şekilde spor yapan insanlarda hemoroid kaçınılmaz hale gelir. Tabii ki ağırlık kaldırmayı gerektirmeyen spor türlerinde sorun yoktur.

Yaşlılık

Birçok kaynakta hastalığın 45-60 yaş arası insanlarda daha sık görüldüğünü belirtmektedir. Bunun nedeni yukarıda belirttiklerim yanı sıra dokuların zayıflaması ile alakalıdır. Toplardamarların etrafındaki koruyucu dokular, kaslar ilerleyen yaşlar birlikte zayıflayarak risk teşkil etmektedir.

Genetik

Yine birçok kaynakta nedenlerden biri de genetik olarak gösterilmektedir. Ailesinde böyle bir hastalık olanların daha dikkatli olması gerekir. Açıkçası genetik olduğuna dair çok fazla kanıt bulunmamaktadır.

İnflamatuvar Barsak Hastalıkları

Sorunun sebeplerini en önemliden aşağı doğru başlıklar halinde sıralamaya çalıştım. Az görülen nedenlerden biride inflamatuvar barsak hastalıkları olmaktadır. Kişide Crohn ya da ülseratif kolit olması yine riskli hale getirmektedir.

Ters İlişki (Kesin Değil)

Aktarmak istediğim son etken ise anal ya da ters ilişki olacaktır. Daha doğrusu bu benim değilde bazı kaynakların aktardığı bir bilgidir. Ters ilişkinin basur nedeni olabileceğini belirten kaynaklardan biride güvenilir sağlık merkezlerinden biri Mayoclinic olup hazırladığı yazıda çok fazla detay belirtmemiştir.

Evet, arkadaşlar basur nedir, neden olur? konusunda benim aktaracaklarım bu kadar olup, daha fazla bilgiye ulaşabilmeniz için aşağıda bazı bağlantılar (İngilizce dilinde) siteler yer almaktadır. Bu sitelerden de bilgi alabilir ya da aşağıda yer alan yorum formunu kullanarak sorunuzu genel cerrahi uzmanlarına iletebilirsiniz.

[su_accordion][su_spoiler title=”Diğer Kaynaklar +Göster” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]https://www.healthline.com/health/hemorrhoids#causes

https://www.emedicinehealth.com/hemorrhoids/article_em.htm#what_causes_hemorrhoids[/su_spoiler] [/su_accordion]

1 Kasım 2018 Tarihinde editörler tarafından güncellenmiş olup, Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kontrol edilmiştir.

1.262 Yorum

 1. Hocam her diskilamada kan geliyor tuvalet kıpkırmızı oluyor daha önce gelmiştim muayene olmuştum lastik band ameliyatı olunması lazım denildi burada muaynenizde lastik band ameliyatı olmak istiyorum ameliyattan sonra yürüyerek eve gidilirmi bir sıkıntı yaşanırmı. ..

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmek gerekir,ilerlemiş olabilir,uygunsa RBL ile tedavinizi yapabiliriz,tedaviden sonr yürüyeek gidebilirsiniz

 2. Hocam 1.5 yıl önce makatimda bir şişlik oluştu ama çok nadir tuvalet ihtiyacı sırasında çıkıyordu kanama da yoktu şimdi bir kaç gündür hafif bir kanama ve şişlik rahatsız etmeye başladı basurmu ? Basursa kaçın evrede ?

  • Doktorun Cevabı

   kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 3. Hocam merhaba
  Icine cok kapanik bir cocukluk gecirdim
  Makatima cisim ve parmak yardimi ile anal masturbasyon yaptim ama sonra cok pisman oldum suanda bende cok psikolik bir etki birakti makatimin kaslarinin gevsekligi cok ileri seviyede sunada oyle hissediyorum en son 5 6 ay once parmak yardimi ile 5 6 defa ard arda bosaldim anal masturbasyon yaparak ama geri donemiyorum kegel egzersizi yapmaya calisiyorum ama kaslar bir araya toplanmis gibi acilmiyor hic bunun icin zaman mi lazim yada baska oneriniz var midir ve hal ve hareketlerim nirmal insanlar disaridan boyle bir kaniya varabilir mi hocam intihara kadar gidiyorum galiba kafam hep oraya makatima takili

 4. Slm hocam makatin disinda nohut buyuklugunde bir sislik var ilk depa oldu ve birgunde cikti simdilik ne agri nede kasinti var hicbirsekilde rahatsiz etmiyor ve ucgundur sislik devam ediyor acaba basurmu yoksa baska birsey mi tatil icin gittigim sehirde oldu simdiden tesekkurler.

  • Doktorun Cevabı

   anal apsede olabilir.apse ise gecikmeden boşaltılması gerekir yoksa fistül oluşabilir,fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır
   Op.Dr.Ergun Aygören

 5. Hocam makatta 3 tane nohut büyüklüğünde meme oluştu tuvalete çıkmakta zorlanıyorum ve son 2 gündür çok agrım var oturamıyorum uyutmuyorda ne yapmam lazım

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 6. Hocam bundan 5 yıl önce bir sabah uyandım makatta çok keskin bir ağrı vardı sandalyeye falan oturamadim o günden beri cekiyorum bu hastalığı ama anlamadığım şey insan gece sağlam yatıp nasıl hemoroid olarak uyanır? Öğrenci evinde kaliyordum aklıma tecavüze uğramış olma ihtimali bile geldi ama doktora gittiğimde kesin bir şey söylemedi hemoroidin ilk aşamaları dedi sıcak suya otur krem sur dedi ama neden olabileceğine dair bir şey söylemedi.

  • Doktorun Cevabı

   olayın başlangıç tarihi eski olduğu için oluşumu ile ilgili yorum yapmak zor ama gelirseniz muayene ile değerlendirir sorunu tespit edebiliriz.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuz uygunsa ameliyatsız yöntemlerle de tedavi edebiliriz

 7. erdoganbuket00@gmail.com

  Merhaba hocam dışkılamamı zor yapıyorum bu yüzden bir damla kan geliyor daha sonra kalınıyor ve acıyor hapla yada kremle geçer mi yoksa tedavisi uzun mu olur? Korkuyorum hocam geçer değil mi? 🙁

 8. Hocam. İyi günler hemorid kan tahlili yapıldığında sonuçta belli olur mu

 9. Hocam anüsün dış kısmında yaklaşık 2cmlik meme oluştu çok ağrım var ama kanama yok hamilelikte olmuştu şimdi tekrar oldu ne yapmam lazım bebeğim emiyor ilaç kullanamıyorum

  • Doktorun Cevabı

   size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendrip tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 10. HOCAM 1 YIL ÖNCE KADAR KOLONOSKOPİ OLDUM. Doktor sende iç basur var demişti. Neyse şimdi anüs dışnda az da olsa küçük memeler olduğunu farkettim . Dışkılamada agrı yapıyor biraz. Buna ne gibi çözümler yapılabilir ???

  • Doktorun Cevabı

   dış hemoroidler cerrahi olarak tedavi edilir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri