Ana Sayfa / Hemoroid / Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Randevu Al

Dışkılama esnasında kanama en sık görülen iç basur belirtileri arasında yer almaktadır. Hastalığın ilerlemesine bağlı olarak hemoroid memesi dediğimiz (toplardamarın genişleyerek) anüs dışına çıkması muhtemeldir. Bu süreçten sonra ağrı ve kaşıntı şikayeti ile karşı karşıya kalınır.

Bir önceki yazımızda (hemoroid nedir) sayfasında hastalığın iç ve dış olarak ikiye ayrıldığını belirtmiştim. Bu ayrıştırmanın nedeni belirtiler ve tedavide ortaya çıkan farklılıklardır. Bu yazıda ise basur belirtileri hakkında detaylara yer vereceğiz. İlk olarak iç hemoroid belirtileri ile başlamak istiyorum.

Dışkıdan Kan Gelmesi

Tuvalet ihtiyacını giderdiniz, tam kalkacakken tuvalet kâğıdı ya da klozette kan fark ettiniz. Birçok insan gibi sizin de korku ve endişeye kapılmanız normaldir. Korkmak yerine ilk olarak neden olabileceğini öğrenmek gerekir. 1 Hafta içerisinde kendi kendine geçmemesi halinde mutlaka bir genel cerrahi mümkünse proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman doktora muayene olmalısınız.

Basur belirtileri

Dışkının Toplardamarı Tahriş Etmesi Kanamaya Neden Oluyor
İç basur kanaması sadece dışkılama esnasında görülür. Yani olur, olmaz sizi rahatsız edici kanama olmaz. Sadece dışkılama esnasında fark edersiniz. Bunun nedeni ise başlıkta da belirtildiği gibi dışkının rektumdan anüse doğru ilerlerken toplardamara baskı yaparak tahriş etmesi sonucu oluşur. Hastalığın ilk belirtisi bu olmaktadır. İlk zamanlar kanama dışında herhangi bir ağrı vs olmaz. Kanama ile birlikte can yanması şikayeti oluyorsa burada farklı bir sorun olabilir.

Her Makatta Kanama Hemoroid Değildir!
Evet, arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi dışkıda kan olması sadece hemoroit belirtisi değildir. Kanama ve ağrı varsa burada daha çok anal fissür dediğimiz makat çatlağı problemi olabilir. Anal fissür dışında kalın bağırsak hastalıklarından olan Crohn ya da ülseratif kolit olabilir. Bunlardan daha tehlikelisi maalesef rektum kanseri de yine kanamaya neden olmaktadır. Anlayacağınız makat kanaması kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. Genel cerrahi uzmanı rektumda herhangi bir bulguya rastlamazsa sizi kolonoskopiye yönlendirebilir. Böylece sorun kalın bağırsaklarda aranır.

Hemoroid Memesi

Bir diğer belirti ise hemoroid memesi dediğimiz şişlik olmaktadır. Aslında o meme değil, toplardamarın genişlemiş halidir. Yani içi kirli kan dolu bir damardır. Bu hususun üzerine basa basa açıklama nedenim hastaların yanlış girişimlerde bulunması ile alakalıdır. Google arama motoruna hemoroid memesi yazdığınızda en altta bu kelime ile ilgili en çok aranan benzer kelimeler gösterilmektedir. O kelimelerden biri üzülerek söylemeliyim ki “basur memesini iğne ile patlatmak” şeklindedir. Aman arkadaşlar sakın böyle bir hataya düşmeyin. Damarı patlatmanız size ciddi kan kaybı yaşatacaktır.

Basur Memesi Büyümeye Devam Eder
Daha öncede belirttiğim gibi iç hemoroid kendi içerisinde 4 evreye ayrılmaktadır. Bu ayrıştırma memenin varlığı ve büyüklüğüne bakılarak anlaşılır. Başlıkta da belirtildiği gibi tedavi edilmeyen iç basur kanama şikayetine ek olarak rektum içerisinde sürekli büyüyen meme oluşturur. Bu büyüme anüs dışına çıkacak kadar olabilir. Dilerseniz ilk olarak büyümenin nasıl gerçekleştiğine aşağıda yer alan videodan bakalım.

Hemoroid Evreleri Arttıkça Yeni Belirtiler Oluşur
İlk başlarda sadece kanama şikayeti olan iç basur hastalığı önlem alınmaması ya da tedavi edilmemesi halinde yukarıda da belirtildiği gibi ilerlemeye devam edecektir. İlerledikçe evresi (derecesi) değişecektir. Evreler 1 ile 4 arasında numaralandırılır. Hastalık ilk ortaya çıkışı 1. derece anlamına gelir.

2. Derece olması halinde meme oluşur ve belirgin hale gelir. Öyle ki dışkılama esnasında dışkı ile birlikte anüs dışına çıkmaktadır. Yukarıda yer alan videoda bu durum tam olarak gösterilmektedir. Kişi dışkılama ihtiyacını bitirip kalktığında ise meme kendiliğinden rektuma geri girmektedir.

3. Derece olduğunda hastalar biraz daha dikkatli olması gerekir. Çünkü iyice büyümüş olan meme dışkılama esnasında yine dışarı çıkacak, fakat bu sefer kendi kendine girmeyebilir. Girmemesi halinde makat kasları arasında boğulmaya neden olabilir. Bunu önlemek için hasta parmağı ile rektuma ittirmesi gerekir. Aksi halde çok fazla ağrılı süreç yaşamak zorunda kaldır.

4. Derece olması artık hastalığın çok fazla ilerlediği ortaya konmaktadır. Basur memesi 4. evre hastalarda hep anüs dışarısında bulunur. Doktor muayene esnasında gözle görebilir. Bunu kişide kolaylıkla fark edebilir. Anüs çevresinde pembemsi şişlik görünümü oluşur.

Anüste Ağrı

Önemli semptomlardan biri de hiç şüphesiz ağrı olmaktadır. İç basur hastalarında ilk başlarda neredeyse hiç ağrı olmaz. Genelde 3. ve 4. evre olmaları halinde görülür. Dış basur hastalarında ise ağrı daha sık görülür. Ağrının birçok nedeni bulunmaktadır. En önemli nedenlerden biri memenin makat kasları arasında sıkışarak boğulması (tromboze) dediğimiz durumdan olabilir. Buna ek olarak genişlemiş damarlar içerisinde yer alan kanın pıhtılaşması yine ağrıya neden olmaktadır. Ağrı anüs ve çevresinde oluşur. Kişinin oturmasını bile imkansız hale getirebilir. Ağrı kuyruk sokumu bölgesinde ise sorun kıl dönmesi olabilir.

Anüste Kaşıntı

Yine önemli bulgulardan biri de anüs ve çevresinde şiddetli kaşıntı olmasıdır. Bunun nedeni memenin tahriş olması ile alakalıdır. Kaşıntı anüs değilde makat bölgesinde ise burada daha çok anal dermatit dediğimiz (mayasıl) cilt problemi ile alakalı olabilir. Kaşıntı Pruzon krem gibi ürünlerle geçirilebilir. Fakat hastalığa müdahale edilmedikçe sürekli yenileyecektir.

Dışkı Kaçırma (Islaklık)

Son evreye ulaşan hastalarda çok sık olmasa bile iç çamaşırda ıslaklık durumu olabilir. Memeler makat kaslarının tam olarak kapanmasına engel olurlar. Bu durumda azda olsa dışkı kaçırma oluşabilir.

Hastalar Ne Yapmalı?

Yukarıda belirtmiş olduğum belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayan insanlar mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olması gerekir. Utanma duygusuna yenik düştüğünüzde sorun sürekli ilerleyerek hastalık ve şikayetlerin ilerlemesine neden olursunuz. Erken teşhis halinde tedaviler daha pratik ve başarı oranı yüksektir. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

63 Yorum

 1. Makat dışında iki tane belirgin pembe renginde et parcasi cikti kirmizi mercimek büyüklüğünde ucuncusude makatin ustunde yeni cok küçük cikti ve bunlarin hepsi disarda digerleri tuvalette tam rahatlama saglamadiginda rahatsız ediyor onun disinda agri sizi kanama yok şükür yalnız son cikan sizi ve tepede oldugu için yan poponun sürtünme sinden dolayi acı yapiyo. Çok doktora gittim hepsi farklı sey söyleyip farkli ilac verdi yada amelyat dedi sadece bir doktor makat dışından makati koruyan katmanlardan birkaci şişmiş oda ikinma ve zorlamadan dolayi ben ameliyat etmem çünkü ameliyatlik durum yok sadece yemene icmene dikkat et kabiz olmamaya çalış zorlamam dedi fakat bende aşırı gaz var ne yesem bagirsakalrim midem şiş karnımsa hep herzaman şiş kilo vermemede engel oluyor bu düzensizlik stres oluyorum seher hanim sizce ne olabilir elbette görmeden bisi diyemezsiniz fakat ne yapmam gerek :'(

 2. Hocam ozelikle yaz aylarinda makat bolgem yurudukce ve bi yere oturdugum zaman pantoluni islatacak sekilde terliyo koltuk altlarimda hemen terliyo ama en onemli sorunum popo tarafimin terlemesi acik renk pantolon giyemiyom sebebi nedir simdiden tesekkur ederim

 3. Merhaba hocalarım, son 3 tuvaletimde önce sadece peçeteye bulaşacak kadar 2. ve 3. de elime gelecek ve belki bir damladan az suya damlayacak kadar kanama oldu. Tuvalet alışkanlığım normal ve kabızlık sıkıntım yok, ağrım yok. Şişkinlik ağrı, acı yok ama sanki tuvalete daha sık çıkmak istiyorum, sanırım psikolojik. Ne zaman muayene olmaya gitmeliyim basit bir kılcal damar kanaması olabilir mi ? Teşekkürler

 4. Basur Olmak İstemiyorum

  Hocam anüs içi ve çevresinde kaşıntı söz konusu bazen artıyor bazen azalıyor lakin hep var. Temizliğe çok dikkat etmeme rağmen. Lavaboda ise ıkınma isteği duyuyorum o zamanda kaşıntı acıya dönüşüyor. Basurdan şüphelendim ama herhangi bir şişlik veya kanama yok.

 5. Hocam kendimi bildim bileli lavabodan gec cikiyorum nedeni hemen rahatlayamiyorum bi zaman sonra makatimin icinden kucuk bir siskinlik ciktigini farkettim ve daha sonra kayboldu yaklasik bir yil gecti ve suan agrili bir sekilde daha buyuk olarak icerden geri geldi itince gidiyor ama agri yapiyor bu nedir ne yapmaliyim

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid düşündürüyor.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 6. hocam bazen makatta kaşıntı bazen de yanma oluyor fakat cinsel gücüm yanma başlayalı düştü.ereksiyon zayıflığı ve erken boşalma olaylarını yaşadım.ürolojiye muayene oldum,tüm tetkikler temiz çıktı.
  dışkılamada kanama yok.2-3 günde 1 çıkıyorum tuvalete

  • Doktorun Cevabı

   anal fissürde bu sıkıntı yaşanır.hem anüs hemde cinsel perforformansı etkileyen sistemler aynı sinir tarafından uyarılır.tedavi olmalısınız

 7. Hocam ben uyandığımda için kendimi biraz tutuyorum lavabo ya gidemiyorum 2 3 günde bir yapiyom . Ve ikidir çok fazla kanama oluyor . Sizce bu ilerler mi ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarından kaynaklanıyorsa veya başka bir nedeni varsa tedavi edilmezse ,siz alışkanlıklarınızıda düzenlemezseniz hastalığınız ilerler.kanama olduğu için gecikmeden anoskopi muayenesi yaptırın,sorun tespit edilsin.

 8. Merhabalar hocam . Üzün süredir kabızlık sorunu çekiyorum ve gitmediğim doktor kalmadı tam anlamıyla bi tedavi görmedim. Makatta meme anüste hem içinde hem dışında kaşıntı ve kanamam var daha önceden gittiğim doktorum bağırsak tembelliği var demişti ve memenin ameliyatlik olmadığını söylemişti ama kabızlık ve bu saydığım rahatsızlıklar artmaya başladı ne yapmalıyım???

  • Doktorun Cevabı

   kliniğimiz makat spesifik çalışıyor.makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her türlü teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 9. Hocam bn 25 yasindayim daha once boyle bisey yasamadim ama iki gundur makatin ic kisminda aralikli yogun kasinti basladi ne yapmam lazim

 10. Hocam ben 25 yaşındayım bende dış basur var sanırım biraz ilerlemiş yani meme olmuş durumda şişkinlik var dün genel cerraha göründüm Procto-Glyvenol ile anestol pomad krem verdi ve bi leğene koyup sıcak suya oturmamı söyledi ve kremle çıkan memeleri içeri iteceğimi söyledi akşam oturdum sıcak suya kremimi sürüp ileri ittirmeyi denedim kanamam oldu ve içeri gitmedi daha çok ağrımaya başladı. Ne yapmam gerekir hocam ?

  • Doktorun Cevabı

   makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.dış hemoroidin tek tedavisi cerrahi olarak alınmasıdır.eğer dış basur varsa zaten içeri itemezsiniz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 11. Hocam dışkılama sırasında kanama başlıyor. Ve dışkılama bittiğinde kanama devam ediyor hemde böyle bir şişe nin kapağını derlersiniz de su fışkırır ya aynı o şekilde kan bildiğiniz şırınga ile sıkıyor gibi geliyor kanın rengi koyu kırmızı birde makat in arasından çıkan bisey var fotoğtaf çekip bakarak farkettim sonra kendiliğinden içeri giriyor. Hemeroit mi yoksa başka bişey mi bu durum

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid olabilir.ama kanama olduğu için mutlaka öncelikle anoskopi muayenesi yapılmalı.muayene ile sorun tam olarak tespit edilir ve tedaviniz planlanır

 12. Hocam benim 1-2 ay önce dışkıyla birlikte kanama da oluyordu sonra dışkıdan hemen sonra kanama bitiyordu arada 1-2 ay geçti kanama bitti ama ön bölgede ( üreme bölgesinde) kaşıntı var şuan dışkıyla birlikte kanama bi kaç gündür yeniden başladı ne yapmalıyım?

  • Doktorun Cevabı

   ilk kanamayı yaşadığınız da anoskopi muayenesi yaptırmalıydınız.eğer anoskopi muayenesi ile sorun tespit edilemediyse kolonoskopi yaptırmanız gerekirdi.gecikmeden anoskopi muayenesini mutlaka yaptırmalısınız.kanamanın kötü huylu bir nedenide olabilir.

 13. Merhaba hocam ben 1-2 sıvıyı çok azalttım ve kabız yapan şeyler yedim diğer gün tuvalete çıktığımda çok zorlandım ve kanama oldu sonraki gün de biraz şişti ağrı var şimdi çok sıvı tüketiyorum şişi neyim azaldı sanki ilk defa böyle bir şey oldu normalde çok sıvı tüketirim ve kabız dahi olmazdım doktora gitmeme gerek var mı

  • Doktorun Cevabı

   kanama olduğu için yinede önlem olarak en azından anoskopi muayenesi yaptırın.kötü huylu bir şey olmasın

 14. kaderkutlu_33@hotmail.com

  Kabızlık yaşamadım ama son 1 haftadır makatımın hemen dış kısmında fındıktan büyük kitleler oluştu çok ağrı ve yanma yapıyor,hafif pembe renkli kanama da oluyor.aylardır dışkılarken sanki makatım kıvırcık marul gibi dışarı çıkıyordu geri içeri sokuyordum.Bu hemoroid mi? Yoksa fiskül müdür?. Teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.tuvalette uzun kalıp ıkınıyorsanız makat hastalıklarına zemin hazırlayabilir

 15. Hocam makat kısmında bezler mevcut ne yapmalıyım ve ağrı sizi yok ama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.