Ana Sayfa / Kıl Dönmesi / Bascom Ameliyatı

Bascom Ameliyatı

Randevu Al

Pilonidal Sinüs yani Kıl Dönmesi tedavisinde uygulanan tedaviler (Ameliyatlar) yenilikçi ve klasik olarak ayrılmaktadır. Yenilikçi grupta yer alan uygulamalardan biride BASCOM olup, ilk uygulayan Amerikalı genel cerrahi uzmanı Dr. John BASCOM’un ismi verilmiştir. Başarılı olması ve en çok uygulanan teknikler arasına girmesindeki en önemli yönü her şeyin minimum düzeyde yaşanması diyebiliriz.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

En Küçük Kesi ile Yapılır
Kıl dönmesi ameliyatlarında en önemli husus yapılacak kesinin en düşük seviyede olması gerekmektedir. Çünkü Flap yöntemlerinde 25-30 cm’e kadar çıkabilmektedir. Bu kesinlikle çok ilkel bir durum olup, Bascom uygulamasında en fazla 3-6 cm alanda kesi yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda geliştirilen ve geliştirmesi esnasında BASCOM uygulaması örnek alınan Mikro Sinüsektomi ise 1.5-2 cm kesi ile yapılmaktadır.

Kıllar ve Kapsül Birlikte Çıkarılır
Pilonidal Sinüs tedavisinde ameliyatın uygulanma amacı daha çok kıllar ve onu saran kapsül ile birlikte çıkarılması gerektiğidir. Ameliyatsız yöntemlerde giriş deliğinden cımbız benzeri bir alet ile girilerek kıllar bir kaç hamle ile çıkarılır. Fakat kılları saran kapsül çıkarılamaz. Onu tahrip etmek için gümüş nitrat gibi sıvı enjekte edilmektedir. Fakat bu tam anlamıyla bilimsel bir durum değildir. Mutlaka giriş deliği + kıllar + kapsül alınmalıdır.

Daha Az Ağrı Yaşanır
Ameliyat olacak insanların en çok sorduğu sorulardan biri ameliyat sonrası ağrı olur mu? şeklinde olmaktadır. Ameliyat demek en az 1 cm kesi ile yapılan bir tedavi demek olup, tüm ameliyatlarda ağrı görülür. Ağrısız, acısız ameliyat hayal edemiyorum. Bizim burada ağrısız operasyon aramak yerine daha makul ağrı olan yöntemleri araştırmak gerekir. Bunun içinde kesi en alt seviyede olmalıdır. Çünkü kesi ne kadar küçük olursa ağrıda o kadar az olur. Günlük hayattan bir örnek vermek gerekirse bıçakla iş yaparken elinizi kestiniz yaşayacağınız can acısı kesiğin büyüklüğüne göre değişecektir.

Narkoz Gerekmez
Yenilikçi yöntemlerde ortaya çıkan bir diğer avantaj ise tedavinin ayaktan yapılıyor olmasıdır. Yani ameliyathane ortamına gerek kalmadan yapılabilir. Narkoz kullanılmadığı için ameliyathane ortamına gerek kalmaz. Bascom ve sinüsotomi gibi uygulamalarda lokal anestezi kullanılmaktadır, 2 cm lik yerin uyuşturulması yeterli olmaktadır. Bölgesel uyuşturma anlamına gelen lokal anestezide hasta uygulama esnasında herhangi bir acı hissetmez.

Aynı Gün Taburcu Olursunuz
Ayaktan yapılan tedavilerde hastanede yatma zorunluluğu olmaz. Bascom ile ameliyat edilen hasta yine Mikro Sinüsektomi uygulamasında olduğu gibi aynı gün hasta taburcu edilmektedir. Yani tedavi ile taburcu edilişi arasında geçen süreç sadece 30 dakika sürmektedir. 5-10 Dakika süre tedavi sonrası 10-15 dakika dinlenmesi ve son bir kontrol yapılarak evine, işine okuluna dönebilmektedir. Hasta kendi arabasını kullanarak gidebileceği gibi toplu taşıma araçlarıyla da gidebilir yani refakatçiye ihtiyaç duymaz.

Bascom Ameliyatı Yapılan Hastaneler

Idea Klinik Ankara, İzmir, Bursa ve İstanbul’daki 5 şubesinde de yapılmaktadır. her şubesinde proctoloji uzmanı barındıran Idea klinik kıl dönmesi tedavi merkezi gibi hizmet vermektedir. Her klinikte her hasta için uygun olan yöntemlerden Bascom yanı sıra mikro sinüsektomi, sinüsotomi ve mikro sinüsektomi de yapılmaktadır. hangi yönteminuygulanacağı muayene sırasında netleştirilir.

20 Yorum

 1. Hocam 6 yil önce kil dönmesi operasyonu oldum fakat su an akinti ve ağrı var modern yöntemlerle tedavi olmam mümkün mü ?

 2. hocam merhaba, yaklaşık 19 yıldır kıl dönmesi şikayetim var,çatalda büyükçe bir yara ve anüse doğru tek taraflı 5,6 adet delik var ayrıca tam popomun orta kısmına denk gelen deliklerden biride sol yanak üzerinde ikinci bi hat oluşturmuş durumda ne yapıcam hocam ben yardımcı olursanız çok sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çoook gecikmişsiniz.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi mikrosinusektmi yöntemi ile yapabiliriz

 3. Hocam merhabalar. Ben yaklasık 3 sene önce belimdeki ağrılar nedeniyle hastaneye gittiğimde koksiks kırığı ile birlikte kıl dönmesi başlangıcı olduğunu öğrendim. Kıl dönmesi için şu an ameliyat olamayacağımı daha yeni başladığını biraz zaman sonra ameliyatla tedavi olmamı önermişlerdi. Okulu bahane ederek ameliyat olmadım aksattım. Şimdi ameliyat olmak istiyorum. Yaşım 23 ve okuldan mezun oldum ve bir işte çalışmadığımdan sigortalı değilim. Babam emekli olduğundan bu sağlık hizmetini alabilir miyim 840 tl ye ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  türkiyede 2000 tl ye yaptırabileceğiniz herhangi bir kurum yok fiyatlarımız son derece makul

 4. Merhabalar hocam ben Yozgat tan yazıyorum. Biz iki arkadaş görevimiz gereği burada bulunuyoruz ve yaklaşık bana 1 yıl önce arkadaşıma ise 2 yıl kadar önce kıl dönmesi teşhisi kondu. Zaman zaman ufak ağrılar ve iltihaplanma oldu. Öncelikle biz micro sinüsektomi yöntemi ile tedavi olabilir miyiz? Ayın 15 inden sonra gelmeyi düşünüyoruz. Randevu nasıl alabiliriz? Çalışan olduğumuz için bizim için rapor çok önemli heyet raporu verebilir misiniz? Acil cevap bekliyorum hocam kolay gelsin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet olabilirsiniz
  10+10 gün rapor verebiliyoruz

 5. Hocam, yeni kıl dönmesi ameliyatı oldum ama anüs yakınına kadar ilerlemiş. 2500₺ ücrette ödedim 🙁 10. Gün dikiş alınacakmış, şu an anüs yakını kısmında kanama var, dikiş atmışmodır diye korkuyorum. Popomdaki kalın bandaja bile geçmiş.
  Ayrıca kulak ön tarafında faul denen kısmın hemen bittiği yerde sebase kist var, yüz kasları olduğu için çok riskli diyorlar. KBB Uzmanı alabilirmiş. Siz alabilirmisin ve ne kadar öderim hocam. Ankaradayım
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  sinirler ve damarlar çok derinden geçer sebase kist ise çok yüzysel olur, kim yaparsa yapsın riski olmaz, biz de yapıyoruz

 6. hocam benim eşimde var biz il dışından gelecez geldiğimiz gibi kıl dönmesini yaptırabilirmiyiz ücret ve kac saat sürer tşk
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  evet yapabiliriz sgk varsa 840 yoksa 1600 TL 25-30 dakika sürer

 7. benım yaklasık 1 yıldan beri kıldonmesı belirtileri vardı 2 hafta once doktora gittim ve muaneden sonra kıldonmesı oldugunu soylendı cok kucuk ve suanlık amilyat gerek olmadıgı soyledı ve fazla bılgı vermedı ben daha baslangıc surecindeyken amilyat olup kurtulmak ıstıyorum amilyat ceşitlerini arastırdım ve en mantıklısının bu olduguna karar verdım amılyat olmak ıstıyrum ama fıyat yazılmamıs fıyatı nekdar ve yesıl kartlılarda sgk ındırmınden yaralanıyolarmı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  840 tl ödersiniz.

 8. Merhaba Hocam,
  Benim sorum dikiş ile ilgili. Kendinden emilen iplik diye okudum, material nedir hayvansal mıdır eğer öyle ise hangi hayvandan elde ediliyor.
  Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  PGA diye sentetik bir ürün kullanıyoruz, kendinden emilir

 9. Hocam bendede kil donmesi basladi sanirim kuyruk sokumunda bi agri basladi ve sivlce gbi sisti ben ameliyattan cok korkuyorum bu ameliyatta bi agri hissediyomuyuz yani kesilirken bilgi verirseniz sevinirim en kisa surede gelmek istiyorum dedigim gibi cekiniyorum acikcasi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  uyuşturduğumuz için ağrı duymuyorsunuz

 10. merhaba hocam pazar gunlerı mikro sinüsektomi ameliyatını olabılırmıyız haftasonları müsait oluyorumda. ayrıca refakatcı gerekıyormu yanlız gelsem olurmu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pazar çalışmıyoruz
  refakatçi gerekmez

  • hocam cumartesi calışıyormusunuz peki calışıyorsanız saat kaca kadar orda oluyorsunuz…
   Op.Dr.Atilla KAYA
   her cumartesi 18 e kadar çalışıyoruz

 11. hocam bu kısa süreli kıl dönmesi ameliyatının fiyatı ve sosyal sigortalıyım nasıl faydalanabilirim acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekürler
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  840 TL

 12. iyi günler hocam ben bugün d.bakırda doktora gittim iki ayrı delik olduğundan micro yöntemiyle amlyat olamayacağımı söyledi nüksetme riski yüksek olur dedi normal kapalı amelyat olmam gerektiğini söyledi.Ayrıca microyu ilaçla tedavi olarak isimlendirdi doktor tam olarak anlayamadım nasıl bir yöntem olduğunu. sizin düşünceniz nedir microsinüsektomi yöntemiyle tedavi olabilir miyim ? teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  7 delik bile olsa yapıyoruz

 13. Hocam sanırım bende de kıl dönmesi var .Yaklaşık 9 ay gibi .İlk başlarında ağrı yaptı sonrasında ise akıntı olmaya basladı. ama şuan akıntı yok sabit şekilde duruyor . Sizin yönteminizle olunan tedavinin tekrarlama şansı var mı yoksa kökten çözüm mu? Ssk işçi çalışanı her şey dahil ne kadar ücretlendirme yapıyorsunuz ? şehir dışından gelip aynı gün geri dönebilir mıyım? Aydınlatırsanız memnun olurum .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her yöntem kesin tedavidir ama her yöntemin tekrar ihtimali de var,% 3 ile % 47 arasında değişir.
  mikro sinüsektomi yönteminde yaralanma çok küçük olduğu için tekrarı da az
  ücret 840 tl
  1 saat sonra geldiğiniz şekilde gidebilirsiniz.

 14. Hocam ben kıl dönmesinden ameliyat olmuştum. Bu gün bir özel hastaneye muayneye gittim. Nüksetmiş dedi ve nükseden vakalarda microsinüs ektomi ameliyatı olmaz dedi. Ama bir soruda olabilir demişsiniz bu konuya bir açıklık getirebilir misiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  % 90 ına uygulayabiliyoruz
  info @ Idea.com.tr ye resim gönderin değerlendireyim

 15. Merhaba lar ben iki gun once oldum bu ameliyati pekte korkullacak bisry yok

 16. bascom ve microsinusektomi farklı mıdır ?
  ben foto gönderdim ve micro sinusektomi yazdım’da.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  küçük farklar var,birde bascom un birden fazla ameliyat tarifi var

 17. İyi sabahlar ben hiç ameliyat olmadım ve yaklaşık 7-8 yıldır bu kıl dönmesini çekiyorum. Benim için en uygun yöntem hangisi ve emekli sandığın dan ne kadar fark alıyorsunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yöntem hakkında net fikir verebilmem için info @ Idea.com.tr ye resim gönderebilrisiniz
  herşey dahil 580 tl

 18. hocam 3 kez ameliyat oldum kurtulamadım şu anda devam etmekte sizin yönteminizle iyileşme şanssımız nedir yeni yöntem benim gibi hastalara da uygulanıyor nmu şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  3 defa ameliyat olduğunuz içim anatomi çok karışmıştır yapılamayabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder