Anoskop Muayenesi

Randevu Al

İlk bakışta insanlar hastalık gibi algıladıkları Anoskopi muayene için gerekli tıbbi bir parçadır. Özellikle makat hastalıklarında olmazsa olmaz öneme sahip olup, detayları aşağıda Op. Dr. Atilla KAYA tarafından hazırlanmış olan makale ile aktarıyoruz.

Anoskop Nedir?
Anoskop makat hastalıkları teşhis ve tedavisi için mutlak gerekli bir görüntüleme şeklidir,anoskopi ile bakılmadan yapılan makat muayenesi yeterli ve güvenilir değildir. Adından da anlaşılacağı gibi anüs hastalıklarının teşhisi için gözle görmeyi sağlayan bir alettir. 2 cm çapında 10 cm uzunluğunda bir alet olup makat ve kalın bağırsağın son 10 cm lik kısmında oluşan hastalıkların % 100 yakın doğrulukta teşhis edilmesini sağlar.

Anoskop Muayenesi

Anoskop Muayenesi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?
Özellikle hemoroid şüphesiyle gelen her hastaya hatta makat şikayetinden söz eden her hastaya rutin uygulanmalıdır. Gözle bakarak yada parmakla muayene ederek hemoroid teşhisi konamayacağı bütün bilimsel yayınlarda belirtilmektedir ama ne yazık ki bir çok doktor anoskopla uğraşmak yerine dışarıdan bakarak veya parmakla muayene ederek teşhis koyduğunu sanmaktadır oysa bu yeterli değildir.

Makattan kanama kırmızı taze kan şeklindeyse son 10 cm lik kısımdadır ve anoskop yardımıyla sebep teşhis edilebilir,kanama vişne çürüğü şeklindeyse kanama daha yukarı bağırsak kısmındadır bu durumda kolonoskop yapılması şarttır yani makattan kanaması olan her hastaya mutlaka endokopi denilen bu aletlerle bakmak gerekir.Endoskopi yapılmadan kanamanız hemoroidden diyerek ilaç yazmak yada eczacı önerisiyle ilaç kullanmak son derece tehlikeli bir yaklaşımdır çünkü hemoroid denilen kanama sebebi kanser yada polip de olabilir. Özetle makatta ağrı, kanama, kaşıntı, akıntı ve yanma gibi şikayetleri olan her hasta mutlaka anoskop yardımıyla muayene edilmelidir.

Anoskop Muayenesi Nasıl Olur

Genellikle hasta diz dirsek pozisyonda yani secdeye varır gibi durdurulur. Bu pozisyondayken anüse vazelin sürülür ve anoskop anüse girilerek herşey gözle görecek şekilde görüntülenir. Uygulama 1-2 dakika sürer ve ağrı sızı olmadan kolayca uygulanır. Öncesi kolonoskopta olduğu gibi lavman gibi uygulamalara ihtiyaç duyulmaz.

Anoskop Fiyatları

Doğru yaklaşım normal muayene gibi değerlendirilmesidir çünkü biraz zahmetli olsa da teşhis koymaya yardımcı olan ve maliyeti düşük olan bir uygulamadır.Makat şikayetiyle kliniğimize baş vuran her hasta sadece parmak muayenesiyle değil anoskopi ile de değerlendirilmektedir bu şekilde olabilecek bir kanserin tedavisini geciktirme ihtimali de ortadan kaldırılmaktadır. Bunun için hastadan ayrıca ücret talep edilmemektedir. SGK lı ise ücret talep edilmez, SGK olmayanlar özel hastalar ise muayene ücreti olan 150 TL dışında anoskopi ücreti ödemezler. Aynı cihaz çeşitli girişimsel (lazer, basuru lastikle boğma, kondilomun radyo frekansla tedavisi, kanamaya müdahale, polip alınması gibi) müdahaleler için anüsü görüntülemek için kullanıldığında da ayrıca ücret alınmaz, asıl tedavi ücreti ne ise o kadar ücret alınır.

İdea Klinik şubelerine makat hastalığı şikayetiyle gelen her hastaya anoskopi muaayenesi yapılır.

59 Yorum

 1. Hocam merhaba dün iç çamaşırımda anüsten gelen bir kan lekesi olduğunu gördüm belki bişey bulaşmıştır kıyafetimin rengi bulaşmıştır vs diye çok önemsemedim 18 yaşındayım bugün sabah tuvalete girip dışkımı yaptığımda kan geldiğini gördüm kan ve kan pıhtısı bu durum beni çok ürküttü günde bir kaç kez tuvalete çıktığım oluyor bazen sürekli tuvaletim varmış hissi oluyor dışkım bazen normal bazen keçi dışkısı gibi oluyor iki gündür Nurofen cold flu ilacından alıyorum kanın sebebi o olabilir mi yan etki yapmış olabilir mi lütfen fikirlerinizi paylaşın teşekkürler

 2. Hocam merhaba ben 20 yaşındayım. kabizim ve büyük tuvaletimi yaparken makatimda aşırı ağrı, kasılma oluyor. Tuvaletimi yaptikdan sonra aşırı bir sekilde kan bosaliyor(koyu renkli),ağrısı gün boyu devam ediyor. Ama kabiz olmadığım zamanlarda hiç kanama olmuyor özelikle regl dönemimde hiç kanama olmuyor.

  • Doktorun Cevabı

   şikayetiniz anal fissüre benziyor.kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kanamanın nednei tespit edilmeli.

 3. Merhaba doktor bey benim basurum var meme dışa çıkmış görünüyor bir tane hiç gitmedim doktora ameliyat der diye korkuyorum ameliyat gerekir mi acaba

 4. Merhaba, 1-2 aydır dışkılama esnasında kan geliyor.ilk hafta sadece dışkıda kan vardı daha sonra pıhtılaşmış kan gelmeye başladı. Ağrı sızı hiç bişey yok sadece aniden tuvalet ihtiyacım oluyor ve tutamıyorum. Ne yapmam gerekiyor,açıkcası muayene olmaktan korkuyorum.

  • Doktorun Cevabı

   anoskopi muayenesi yapılmadan kanamanın iyi yada kötü huylu bir oluşum dan kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinemez.bu nedenle muayene olmalsınız.daha fazla gecikmeyin
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. Benim makatımda yoğun kasıntı var hem etrafında hem içinde tubalte cıkamıyorum keremler işe yaramiyo

  • Doktorun Cevabı

   Hulya: Anal Dermatit yanı sıra hemoroid olabilir. Bu nedenle size en yakın kliniğimize gelerek ücretsiz muayene olabilirsiniz. Sorunun ne olduğu, ne yapılması gerektiğini tespit ederiz.

   Op. Dr. Demet Ağras

 6. Merhaba iyi günler geçen pazartesi günü kadıköydeki kliniğe geldim.Alirıza Şahap Barlas hocaya muayne oldum. Makatta siğil vardı. Fakat herhangi bir endoskopi yani cihazla falan muayne etmedi.
  Op Dr Atilla Kaya
  muayene esnasında retraksiyonla anal kanalda herhangi bir oluşum görülmediyse cihazla bakılmayabilir

 7. Hemoroid ve dışkı yaptıktan sonra tam rahatlayamama rahatsızlıklarında anoskop muayenesi yeterli midir?
  Op Dr Ergun Aygören
  öncelikle anoskopi muayenesi yapılıp sorun tespit edilir.arkasından tedavinin yapılması gerekir

 8. iyl gunler hocam ben 32 yaşındayım 40 gün önce normal dogum yaptim ve iki gün arayla makattan taze kan yani kirmizi kan geldi akabinde karin agrisi ,yanma ,agri ve kasinti oldu hemoroit olabilirmiyim muayneye henuz gitmedim emziriyorum ilac kullanabilirmiyim bide vajina muaynesi ola ola piskolojim bozuldu makat muayenesine henuz hazir degilim ne yapmaliyim cok kararsızim.
  Op Dr Seher Şirin
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı,kötü huylu bir nedenide olabilir,ilaç doktor önermeden kullanmayın

 9. Hocam iki gundur makat yanma ve sislik var acidan dolayi yuruyemiyorum ve oturamiyorum genel cerraha elle muayene oldum hemoroid ve catlak olmadigini muhtemelen apse oldugunu soyledi. Mr da 2 cm boyunda apse cikti . antibotik ve iltihap kurutucu yazdi. Gecmezse anaskop ile cerrahi mudahale edecegini soyledi. Tavsiyeniz nedir. Saygilar.
  Op Dr Adil Altınsoy
  İdeaklinik Ankara Genel Cerrahi Uzmanı
  apse uygun zamanda tedavi edilmeli,açılmalı.geciktirilirse fistül oluşabilir

 10. Iyi akşamlar hocam dün aksam büyük abdestimi yaparken mabat deliginin yaninda meme ucu gibi nohut büğüklügünde bir sislik farkettim daha once boyle birsey yoktu ağrım yok sadece rahatsız oluyorum otururken yürürken hafif hafif yanıyor sonra geciyor tuvaletimi yaparken kimi zaman acıyor kimi zaman acımiyor ne olabilir hocam ne kadar surede iyilesir muayene olmama gerek varmıdir yoksa kendiliginden gecermi tesekkurler
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  Idea Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat deliğinin yanındaki şişkinliği muayene ile değerlendirmek gerekir.anal hematom,tromboze hemoroid veya anal apse olabilir.muayene ile sorun tespit edilmeli.tedavi soruna göre planlanır

 11. Hocam dün aksam buyuk abdestimi yaparken bir anda acı ve yanma hissettim ve buyuk abdestimin ciktigi yerin yakinlarinda mabat deliginin orada sislik vardi bir anda oldu ondan once hic bir sorun yoktu o gun buyuk abdestimi yapmistim ozaman bir.sorun yoktu fakat ikinci kez aksam buyuk abdestimi yaparken farkettim bir anda o sislik oluverdi meme ucuna benziyor gibi nohut buyuklugune yakin ve tuvaletimi yaparken acidi agrim yok dokundugumda aciyor tuvaletimi yaparken aciyor fakat bugun buyuk abdestimi yaparken cok az bir aci hissettim oturken veya yururken aci vermiyor sadece rahatsizlik hissi veriyor sizce ne olabilir endiseleniyorum acikcasi ne zamana gecer ne yapmaliyim tedavisi icin nelere dikkat etmeliyim doktora gorunmem gerekirmi kendi kendine gecermi simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  Şişli Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok büyük olasılıkla anal hematom oldunuz. Zorlanma,farkına varmadan ıkınma sonrasında anüs etrafındaki cilt altına kanama olur ve bu kanama pıhtılaşır.Çok ağrı yapıyorsa ve büyükse küçük bir müdahaleyle boşaltılır. Boşaltılmazsa 10 güne kadar giderek küçülür ve kaybolur.Küçülmezse muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 12. safakkara@outlook.com

  Merhaba benim 8 ay önce makat bölgede sigiller oluştu. Farkettiğimde doktora gittim ve dondurma yöntemi ile tedavi etti ve aldara krem kullanmak söyledi. 3 kutu aldara kullandım ve sadece iki kere dondurma işlemi yaptık. 7 aydır hiç sigilim yok ama ya içerde varsa diye dusunuyorum hep. Ne yapmalıyım ilerlemiş mıdır yoksa bitmiş mıdır?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Muayene etmeden bir şey söylemek doğru değil.Makatı ve özellikle makatın iç kısmını anoskop denilen cihazla ışıkla bakmak gerekir. Tedavinizi yapan doktorunuza endişelerinizi belirtirseniz gerekeni yapacaktır ve doğru cevabı verecektir.
  Geçmiş olsun

 13. Benim makat içinde sigilim var krem kullandım hic geçmedi büyük tuvaletime kesinlikle cikamiyorum ancak ilaç alınca cikabiliyorum ne yapmam gerekir nolur yardim edin bu sigilden nasıl kurtulabilirim daha oncede vajinada vardı yaktırdım ama simdi yine var
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tekrar tedavi olmalısınız.kontrollerinizi zamanında yaptırmalısınız.

 14. İyi günler .Benim kabızlık sorunum var ayrıca şişkinlik var orada ıslaklık ve kötü koku var çok kaşınıyor .Bir kerede kanadı ama daha sonra tekrarlanmadı kaşıntı çok fazla gece bile uyanmama neden oluyor.
  Dr.Nizam KURTDERE
  öncelikle muayene olmalısınız ve sorununuz belirlenmeli ve ona göre tedaviniz planlanır

 15. İyi günler ben bu sene sıklıkla kabiz oluyorum. Tuvaletini yaptiktan sonra kanama oluyo sonrasinda ağrı, uyuşma , yanma ve acı oluyo bazen acidan dolayo ağlayarak geri kalkıyorum tuvaletten. Bazen de tuvaletimi yapmaya oturuyorum yapmadan kan geliyo acı olunca geri kalkıyorum.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor ama kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı ve kanamanın tam olarak nedeni tespit edilmelidir.eğer anal fissür ise botoxla ameliyatın risklerini yaşamadan tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 16. Hocam ben 15 yaşımdayım ve 1 yıldır kabızlık yaşıyorum. Son zamanlarda makatta kaşinti olmaya basladi ve bugün muayene oldum ama sadece parmakla muayene ettiler ve bir şey yok diyip gönderdiler. Ama bu yaşta bu kadar uzun süren bi kabızlık normal değil dedi doktor. Şuanda anaskop muayenesi olmam gerekli mi ? muayene ne kadar sürüyor ve acı oluyor mu Teşekkürler.
  Op.Dr.Demet Ağras
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediğiniz sürece kabızlık olur.kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.

 17. Bende kanama oluyo 20 gündür
  Op.Dr.Atilla KAYA
  daha fazla bekletmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız

 18. Bir sorum daha olacaktı. Sigortalı değilim anal fissür botox tedavisi olan 1200 TL dışında vermem gereken bir ücret var mı? Muayeneler sigortalılara ücretsiz yazmaktadır.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissürde botox tedavisi toplam 1200 tl dir.extra başka ücret yoktur

 19. İyi günler. Bende kronikleşmiş anal fissür var. Dışkılama sırasında peçetede kanda gelebiliyor. Botox yaptırmayı düşünüyorum. Okuduğum kadarı ile kanama olduğu için anoskop yapıyormuşsunuz. Birkaç sorum olacaktı. Anoskop için herhangi bir ön hazırlık yapmak gerekiyor mu? Anoskop’tan önce içeriyi boşaltmak için birşey mi veriyorsunuz? Ayrıca anoskop, botox ücreti olan 1200 TL’ye dahil mi?teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Anoskop makatın üzerindeki 10 cm. yi gözle görebilmek için bir aletle bakmaktır.Makat muayenesinin önemli bir kısmıdır,ve makat şikayetiyle gelen herkese yapıyoruz.Tabiiki ücrete dahil.Ancak kanamayı 10 cm. de ve makatta izah edecek hastalık bulamazsak kolonoskopi öneriyoruz,kolonoskopide barsak hazırlığı yapılmalı.
  Geçmiş olsun

 20. Hocam makat bolgemde beyaz apse gibi birsey vardi dun gece baktim yuvarlakti bugun sabah baktigimda cikinti gibiydi parmagimla incelerken elimde kaldi kesinlikle sıkmaya filan calismadim alimle inceledim ama sivi sekilde degildi bide makatimda sisme vardi yuksek oranda sislik indi kasintilarda azaldi sicak suya oturmam gerekirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Faydası olur ama azaldıys agerek te yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder