Ana Sayfa / Anal Fissür / Anal Fissür

Anal Fissür

Randevu Al

Merhaba arkadaşlar daha da öncede söylediğim gibi çok fazla ciddiye almadığımız kabızlık problemi maalesef ciddi sorunlara neden olmaktadır. Büyük ölçüde kabızlığın neden olduğu makat hastalıklarından biri de Anal Fissür olup, daha anlaşılır bir tabirle belirtmek gerekirse halk arasında makat çatlağı olarak da bilinir.

Makat Çatlağı Nedir?

Bebekler dahil tüm insanlarda meydana gelmesi muhtemel makat bölgesi hastalıklarından biri olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Sorunun yapısına bakacak olursak dışkılama esnasında anüs iç kısmında (dışa yakın) noktada küçük bir kesik, yırtık oluşmasıdır. Aşağıda yer alan resimde ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız. Çatlağın ortaya çıkış sürecine bağlı olarak yeni ve kronik olarak 2 gruba ayrılır. Bunun detaylarını anal fissür belirtileri kısmında ele alacağız. Şimdi dilerseniz neden olduğuna dair detaylara bakalım.

Anal Fissür

Anal Fissür Neden Olur?

Çok güzel bir soru diyebilirim. Çünkü makatta çatlağın neden olduğunu bilirseniz önlem almanız kolaylaşır ve oluşma riskini azaltırsınız. Öncelikle kabızlık yanı sıra zıttı olan ishal dâhil nedenleri arasındadır.

Kabızlık (Konstipasyon)

Evet, arkadaşlar yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi en önemli nedeni kabızlık problemi olmaktadır. Bir diğer adı konstipasyon (Constipation) olan kabızlık aslında basit bir sorun değil de hastalık olarak kabul edilmelidir. Çünkü kronikleşmesi halinde makat çatlağı dahil olmak üzere hemoroid ve makatta pıhtı toplanması dediğimiz (Anal Hematom) gibi sorunlara neden olmaktadır.

Sert ve Kalın Dışkı Cildi Kesebiliyor

Kabızlığın neden olduğu çatlak problemini biraz yakından görelim. Kabızlık problemi yaşayan insanların dışkısı kuru ve sert olmaktadır. Bu nedenle dışkılama esnasında mutlaka bir zorlanma olacaktır. İşte bu sert ve kalın dışkı anüs içerisinden geçerken ciltte (mukoza da) kesiğe, yırtığa neden olabilmektedir. Aşağıda yer alan animasyon video görüntülerinde nasıl oluştuğu gösterilmektedir. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. https://www.youtube.com/watch?v=_opUGHOlfG

İshal (Diare)

Anüs iç kısmında yırtığa neden olan bir diğer sorun ishal (diare) olmaktadır. Yani tek sorun kabızlık (konstipasyon) değildir.

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları

Anal fissür nedeni sadece dışkılama ile alakalı değildir. Aynı zamanda sindirim sisteminin diğer hastalıkları sonucu da olabilir. Burada karşımıza özellikle inflamatuar bağırsak hastalıkları çıkmaktadır. Bunların ne olduğuna bakacak olursak Crohn ve ülseratif kolit diyebiliriz.

Makat Kanseri, HIV, Frengi (Daha Nadir Sebepler)

Yukarıda belirtmiş olduğum sebeplere ek olarak daha nadir görülen sebeplerde bulunmaktadır. Bunların başında özellikle anüs kanseri, hiv virüsü gibi hastalıklar gelmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

En güzel yönlerinden biri hastalığın ilk andan itibaren fark edilmesidir. Tabii ki insanlarımız anal muayenelerden utandığı için uzun süre doktordan uzak kalmaktadır. Belirtiler hastalığın yeni ya da kronik oluşuna göre ayrılmaktadır. Dilerseniz bunu da başlıklar halinde ayıralım.

Dışkılama Esnasında Can Yanması

En fark edilir bulgu dışkılama esnasında can yanması olacaktır. Çünkü dışkı oluşan çatlağa temas ettiği için hastada sanki kırık cam parçası ile kesiyormuşçasına bir can yanması oluşur. Bu can yanması yeni vakıalarda (ilk 15 gün içerisinde) dışkılama sonrası 3-4 dakika içerisinde geçmektedir. Kronik yani 15 günü geçen hastalarda ise dışkılama sonrası 4-5 saat daha devam edebilmektedir. Bu nedenle hastalar tuvalete gitmek istemezler.

Dışkılama Sonrası Kanama (1-2 Damla)

Bir diğer belirti ise kanama olmaktadır. Tabii ki kanama hemoroid, makat kanseri dâhil birçok hastalıkta görülmektedir. Bunu ayrıştırmak için kanın rengine bakmak gerekir. Anal Fissür kanaması açık renkli ve sadece 1-2 damla olacak şekildedir. Genelde tuvalet kağıdında fark edilir.

Kaşıntı

Birçok anal bölge gibi anal fissür de kaşıntıya neden olmaktadır. Tabii ki sadece kaşıntı problemine bakarak değerlendirmek yanlış olur. Çünkü kaşıntının en büyük nedeni anal dermatit (mayasıl) olmaktadır.

Anal Fissür Nasıl Geçer (Hastalar Ne Yapmalı)

Aslında çözümü oldukça kolay hastalıklardan biridir. Tek sorunumuz erken teşhis ve tedaviye başlamak yerine kronik hale gelmesini beklemektir. İlk 2 hafta içerisinde sizin alacağınız önlemler ve kullanacağınız kremlerle bile geçme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle hastalığı ilk fark ettiğiniz anda mutlaka bir doktora müracaat ediniz.

Proktoloji Uzmanına Muayene Olunuz

Sorunu fark ettiğiniz anda başlıkta da belirtildiği gibi bu alanda uzman doktora muayene olmalısınız. Bu alanda uzman hekimler genel cerrahlardır. Fakat kendi içerisinde hayli geniş olan genel cerrahi makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde özel bir uzmanlık alanı daha oluşmuştur. Proktoloji dediğimiz bu bölüme muayene olmanız daha başarılı çözüm imkânı sunar. Muayene esnasında çatlak tespit edilirse hemen tedaviye başlanmalıdır. Tedavi yöntemleri krem dâhil olmak üzere çok çeşitlidir. Yazının devamında göreceğiz.

IDEA Klinik Proktoloji Uzmanları (İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da)

Şimdi proktoloji uzmanını nereden bulacağım diye düşünmeyin. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan genel cerrahi uzmanları aynı zamanda proktoloji alanında donanımlıdır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için 0212 572 72 65 ve IDEA Klinik İletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Makat Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirtildiği tedaviler birden fazla yöntemle yapılmaktadır. Bunun için öncelikle hastalığın teşhisi gerekir. Teşhiste dikkat edilen husus yeni mi, yoksa 15 günlük süreyi geçerek kronikleşmiş mi? Buna bakılır. Çünkü tedaviler hastalığın yeni ya da kronik oluşuna göre seçilmektedir. Şimdi dilerseniz yeni bir vakıayı örnek alarak tedavi yöntemlerine bakalım.

Anal Fissür Kremleri Kullanarak

Erken süreçte doktora müracaat etmeniz halinde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan krem ile tedaviyi önerecektir. Tabii ki başarı sağlamak için kabızlık ya da ishal problemini varsa onunda üstesinden gelmeniz gerekecektir. Krem %100 etkili diyemeyiz. Ama mutlaka denenmesi gerekir. Bu kapsamda önerebileceğimiz 2 farklı krem markası bulunmaktadır.

Rectoderm

Nitrogliserinli kremler grubunda yer alan bu ürünü kullanmadan önce yan etkilerini hesaba katmalısınız. Daha önceleri Rectogesic ismiyle ithal edilen kremin alternatifi olarak üretilmiştir. Wikipedia.org sitesinin Nitrogliserin sayfasında da göreceğiniz gibi kimyasal, zehirli ve patlayıcı bir maddedir. Öyle ki dinamit yapımında bile kullanılmaktadır. Rectoderm yan etkileri sayfasında bizim de belirttiğimiz gibi şiddetli baş ağrısına dikkat çekmektedir. Bunun nedeni beyin damarlarının genişlemesi ile alakalıdır. Tabii ki baş ağrısı dışında daha birçok yan etkisi bulunmaktadır. Kullanmadan önce bu hususlara dikkat etmelisiniz.

Anuflex

Anuflex (Bitkisel Makat Çatlağı Kremi)

Size önerebileceğimiz anal fissür kremi Anuflex olacaktır. Çünkü kimyasal değil de tamamen bitkisel oluşu ile herhangi yan etkisi yoktur. İçeriğinde karanfil yağı, aynısefa yağı, at kestanesi ve meyan kökü ekstresi bulunmaktadır. Ürün ile ilgili bilgilere anuflex.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

BOTOX (Botulinum Toksini) Uygulaması

Değerli arkadaşlar kremler Rectoderm ya da Anuflex sadece yeni dönem ilk 15 günlük süreçte etkili olabilmektedir. Hastalık ilerleyip, kronikleşmesi halinde etkisi yoktur. Bu durumda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bizler yine ameliyata gerek kalmadan sadece 1 dakika içerisinde yapılan BOTOX uygulaması öneriyoruz. Tedavinin amacı çatlağın iyileşmesini önleyen (kontrolsüz kasılan) kasların 6 aya kadar felç edilmesidir. Bu şekilde kontrolsüz kasılma ortadan kalkacağı için çatlak iyileşecektir.

Makat Çatlağı Ameliyatı

Bir diğer tedavi yöntemi ise ameliyatlar olmaktadır. Burada da amaç yine kontrolsüz kesilen kası keserek tedavi etmeyi amaçlar. Fakat diğer yöntemlere göre ciddi dezavantajları vardır. Çünkü gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabilir. Açık ve kapalı olmak üzere 2 şekilde yapılır.

Doktora Sor

Evet, arkadaşlar anal fissür hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, menüden daha fazla detaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz sormak istediğiniz soruları doktorlarımıza da sorabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanmalısınız.

Hastalar Nasıl Beslenmeli?
Tedavide başarıyı sağlamak için kişi de beslenmesine dikkat etmelidir. Özellikle kabızlığa neden olabilecek gıdalardan kaçınmalı ve daha çok lif içeren gıdalara yer vermelidir. Aynı şekilde bol sıvı ve günlük 1 saate yakın yürüyüş yapması önerilir. Yürüyüş kalın bağırsak kaslarını çalıştırarak kabızlığın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Makatta Şişkinlik (Meme) Yapar mı?
Evet, arkadaşlar hastalığın ilerlemesi ve derinleşmesi ile birlikte makatta meme dediğimiz şişlik oluşur. Tabii ki bu durum hemoroid hastalarında da olabilir. O nedenle karıştırmamak gerekir.

1.034 Yorum

 1. Hocam ben orada muaniye olmuştum doktor bana çatlak olduğumu söyledi ilaçla tedavi önerdi hemoroid küçük önemsiz dedi iste. Ben iğne olcaktım ama pahalı oldüğu için babam izin vermiyor. Bende yanma olmuyor arada sırada hafif hafif oluyor ve ya dışkı çıkarırken cam kesmeside olmuyor kanda gelmiyor. Sadece oturduğum vakit hafif ağrıyor fazla oturursam ağrı bazen yoğunlaşıyor. Acaba geçmiş olabilir mi çünkü o kadar acı çekmiyorum ağrı var sadece. Ailemde izin vermiyor özele pahalı diye. Bir akıl verin lütfen

 2. Hocam ben parmağımla kontrol ettiğim zaman anüs arka tarafı kuyruk sokumuna doğru olan yerden bahsediyorum anüs içime parmakla kontrol ediyorum elime aşağı doğru düz büzülmüş bir çizgi geliyor ” l “şu şekilde o normal midir?

  • Doktorun Cevabı

   herhangi bir şikayetiniz yoksa normal kabul edilebilir.anatomik yapınızdan kaynaklanıyor olabilir

 3. Merhaba bende sadece çatlak olduğu söylendi. Fakat benim kalçam oturduğum zaman komple ağrıyor sadece anüs içi değil dışlarıda ağrıyor bunun nedeni çatlak olabilir mi?

 4. Ankarada nereye gidececeğimmm

  • Doktorun Cevabı

   iletişim bilgilerimiz. Atatürk Bulvarı No:81/5 Kızılay – ANKARA
   TEL: 0312 431 75 47 – 0312 431 95 47
   GSM: 0505 119 36 90

 5. Hocam bende makat çatlağı var botox dendi bana ama tekrarlama riski var sürekli kabız oluyorum bir de fakat yanma çok olmuyor kanda gelmiyor fakat sürekli anüs bölgem ağrımakta sürekli hafif hafif ağrıyor oturduğumda bir süre sonra yoğunlaşıyor ağrı. Bir de anüs içinde sanki balon varmışta sönüyormuş gibi bir hisse kapılıyorum gaz sıkışması gibi bir şey olabilir mi

  • Doktorun Cevabı

   eğer uzun süredir vara rahatlamak için botoxla tedavi edilebilir.kabızlığı önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 6. Hocam çatlak varken kuyruk sokumu ağrır mı bende çatlak var ama oturduğumda kuyruk sokumum ağrıyor nedeni nedir

  • Doktorun Cevabı

   ağrıyabilir.ama fissürünüzün olması kıl dönmesi olmanıza engel değil,kuyruk sokumu civarında ise ağrı kıl dönmesi nedeniylede olabilir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahbiz ,gelirseniz muayene ile değerlendrip sorunları tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 7. birolksk_35@hotmail.com

  Merhaba hocam iğneden korkuyorum narkoz verilerek botox yapılabilir mi

 8. Hocam bendede var oldukça sancılı krem iyi gelmiyor ameliyattan ve ya botokstan korkuyorum bayıltma oluyormu idrar için sunta falan takıyolar mı

 9. Hocam merhabalar,
  Makat bölgemde herhangi bir ağrı,kanama gibi şikayetlerim yok.çok nadir tatlı bir kaşıntı olabiliyor. Fakat tuvalete çıktığımda o bölgede elime 1-2 tane et parçası geliyor. Sizce ne olabilir ? Zaten en yakın zamanda kontrole gideceğim.

 10. Merhaba 12 gün önce botoks oldum makatımda yeni şişlikler meydana geldi tuvalete kendimi zorlamıyorum bu şişlikler Apse olabilir mi

 11. Hocam 40 gün oldu botoks lazer tedavisi oldum kanamam geçti ama ağrım kasintim gecmedi kabızlık ve ishal olmadım günde 2 kere sıcak su tedavisi uyguluyorum cevaplarmisiniz izmir de sizin klinikte oldum

 12. Merhaba ben 4gün önce kliğinizde botox oldum.beslenmeme dikkat ediyorum.ancak makat çevremde bi şişlik oluşmaya başladı. önceden iki meme vardı yeni memeler mi oluşuyor yoksa bu normal bi süreç mi ?

 13. Hocam yaklaşık 4 gün önce makatın üst kısmında bi et parçası hissettim dk gittim makat catlagi dedi proktolog krem verdi.sürüyorum fakat o çatlakları memeyi içe itmemiz gerekiyor mu ole yapınca karnıma hafif sanci geliyo.bu aralar ağRida hissediyorum üzerine fazla oturmamaya calisiyorum.sıcak su banyosu yapıyorum bu krem bu catlagindaki kapatirmi Meme kendiliginden içine gidermi.ne yapmam lazım

 14. kellepaca4516@gmail.com

  Mrb doktor bey ben Bakırköy kliniginizde 15 gün önce anal fissur botox tedavisi oldum ilk günlere göre daha iyiyim ancak çok az da olsa kanama var ve ikingundir çok kaşıntı oluyor . kabız kalmamak için 2-3 gun de bir kortos fitil kullanıyorum bunun bir zararı olabilir mi teşekkürler..

  • Doktorun Cevabı

   Kortos ta kortizon var uzun süre kullanılmaz ama 2-3 günde bir kullanmanızın sakıncası yok, tabiiki kabızlığı gıda ile düzenlemeniz daha doğru yaklaşım olur.bol posalı,bol sebze-meyve tüketmelisiniz.ek olarak kuru incir-kayısı tüketirseniz ek ilaçlara ihtiyaç hissetmezsiniz.günlük su tüketiminiz 2 litreden az olmamalı.kabız kalmamalısınız.sıkışınca hemen tuvalete gitmelisiniz,ertelememelisiniz.barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız.hareketliliğinizi arttırmalısınız.

 15. Hocam bugün doktora gittim doktor makat çatlağı tespiti koydu.krem yazdı onu kullanmaya başlayacağım tavsiyeleriniz nelerdir?

  • Doktorun Cevabı

   makat çatlağınız oluşalı 3 haftadan fazla olduysa kronikleşmiş olabilir.tedavinin yanısıra beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 16. Hocam 5 yıl önce ameliyat oldum. Üç kez makatin arka tarafına dikiş ile yapıldı. Bütün ameliyatlarım. Bu ara da hemoroide de müdahale ettiler. Ancak ameliyatın 5_6 cm yukarıdan yapılması gerekirken yanlış yapıldığını üç doktor da ayrı ayrı belirtti.Daha fazla müdahale ettirme yoksa makat tan olursun dediler. Yine yırtık oluştu ve kanamalar oluyor.Makat iptal mi ettirilmeli

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru değil.botulinum toksin enjeksiyonu ile tedavi edilemniz,beslenme ve tuvalet alışkanlıklaırnızı düzenlemeniz uygun olur

 17. BEN 2 YIL ÖNCE FISTUL AMELİYATI OLDUM ŞU AN AMELİYAT yerinde et gibi bişey var hamile kalabilirmiyim bi sakıncası var mı yardimci olur musunuz lütfen

 18. Merhabalar benim makat kısmında yaklasik 6 senedir bi kasinti var ama cildiye doktoruna gittim cogu kez mantar var deyip merhem yazdilar ama merhemlerin cok bi etkisi olmadi bu konuda ne yapmaliyim. Mantardan dolayi midir bu kasinti hatta son zamanda merhemden sonra daha kotu oldu yaralar olustu ve ciddi anlamda rahatsiz ediyor yaniyo gibi oluyor ne yapmaliyim acaba ..

  • Doktorun Cevabı

   gelin muayene ile değerlendirelim.sorunu tespit edip tedavinizi yapabiliriz.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.ve makat hastalıklarını ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.

 19. Hocam bende 5 yıldır geçmeyen fissür var iki haftadır rectoderm kullanıyorum pek bı düzelme olmadı ama biraz tuvalette rahatlama var devam edeyim mi bu merheme

  • Doktorun Cevabı

   fissür 5 yıldır varsa artık kronik bir hal almış,iki haftadır kullandığınız rectoderme cevap vermemiş,tedavi olmalısınız.botox yada ameliyatla tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 20. İyi çalışmalar hocam kliniğinizde botoks harici kapalı lis ameliyatlıda yapıyormusunuz bende anal fissür var 8yıl önce açık ameliyat olmuştum 2 hafta öncede botoks oldum ağrılarım daha fazla arttı tekrar lis ameliyatı olabilirmiyim teşekür ederim

  • Doktorun Cevabı

   kapalı LİS ameliyatıyapabiliyoruz.ama siz daha önce açık LİS ameliyatı olduğunuz için dışkınızı tutamayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder