Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları / Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Randevu Al

Anüs bölgesinde basite aldığımız şikayetler aslında içinden çıkılmazı zor olan hastalıkların belirtisi ve başlangıcı olabilmektedir. Onlardan biride makatta ağrı olup, bir çok nedeni bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anal Apse yada halk arasındaki tabiri ile makat apsesi dikkat edilmediğinde daha zor bir süreç olan Anal Fistül (Makatta Akıntı) problemine dönüşmektedir.

Anal Apse

Makat Apsesi Nedir?
Hastalığın yapısına baktığınızda anüs çevresinde ağrılı şişlik olarak görülmektedir. Aniden ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik kimi zaman kişide ateşlenmeye neden olabilmektedir. Nedenlerine baktığınızda aslında insan hayatını kolaylaştırmak için gerekli dokuların görevini tam anlamıyla yerine getirmediğini görürsünüz.

Salgı Bezlerinin Tıkanması İltihaba Neden Olur
Anüs bölgesinde cildi nemlendirmek ve dışkı çıkışını kolaylaştırmak için gerekli 4-10 adet salgı bezleri bulunmaktadır. Fakat bunların tıkanması sonucu iltihap ve şişlik ortaya çıkmaktadır. Ani bir şekilde ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik hayatı çekilmez hale getirmektedir. Bir çok insan bu süreçte makat üstüne oturamaz. Erkeklerde daha sık görülen bu sorun daha çok orta ve ilerleyen yaşlarda oluşur. Yani çocuk ve ergenlerde yok denecek düzeydedir.

Makat Apsesi Belirtileri

Bir çok hastalıkta odluğu gibi gizli ilerleyen bir hastalık değildir. Yani apse oluştuğu ilk 2-3 gün içerisinde ortaya çıkan makat ağrısı ve şişlik ile kesinlikle farkına varırsınız. Bu noktada kesinlikle bir doktora muayene olmanız gerekir. Çünkü kısa sürede ciddi anlamda sıkıntıya neden olabilmektedir.

Anal Apse İçin Hangi Doktora Gidilir?
Makatta ağrı, şişlik ve akıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Size önerim ise Proktoloji (makat hastalıkları) alanında kendini geliştirmiş bir doktor tercih etmeniz olacaktır.

Makatta Ağrı Yapan Diğer Hastalıklar
Öncelikle anüs bölgesinde görülen tüm ağrılar Anal Apse ile alakalı olmadığını bilmelisiniz. Çünkü makatta ağrıya neden olan bir çok hastalık ve şikayet bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anal Hematom dediğimiz (Makatta Pıhtı Toplanması) kıl dönmesi apsesi, hemoroid memesinin boğulması, anal fissür gibi hastalıklar bulunmaktadır. Yani makatta ağrı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Perianal Apse Muayenesi Nasıl Yapılır?
Çoğunlukla 2-3 dakika gibi bir işlem olup, gözle ve parmakla yapılmaktadır. Çünkü ağrı dışında anüs bölgesinde ortaya çıkan kızarık şişlik apse olduğunu ortaya koymaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Öncelikle kendi kendine geçen bir hastalık mı diye sorarsanız vereceğim cevap evet olacaktır. Fakat burada durmak lazım, çünkü apse kendi kendine patlar, fakat bu patlama kesinlikle olmaması gereken bir durumdur. Çünkü kendi kendine patlaması halinde %100 Anal Fistül problemine neden olmaktadır.

İlaçla Tedavi Edilir mi?
Yazının en önemli yerlerinden birisi sanırım bu kısmı olacaktır. Çünkü Anorektal Apse diğer apse problemlerinden farklı olup, antibiyotik, bitkisel ürünler vs hiç bir çözümü olmaz. O nedenle sakın ilaç vs ile sorunu aşmaya çalışmayın. Tek ve bilimsel çözümü biriken apsenin boşaltılması olacaktır.

Apsenin Acil Boşaltılması Gerekir
Doktor muayenesi ile sorunun Anal Apse olduğu kesinleşmesi halinde mutlaka boşaltılması gerekir. Çünkü her geçen gün sorun derinleşmekte ve aynı zamanda cilt altında doku hasarına neden olmaktadır. 3 Gün içerisinde boşaltılması halinde Anal Fistül problemi olması engellenir. 4. günde boşaltılması halinde Fistül riski %40-%50 olurken 6. günde boşaltılması halinde ise Fistül riski %60-%70 oranında olmaktadır. Boşaltılmaması yada kendi kendine boşalması halinde ise Fistül riski %90 oranına yükselmektedir.

Anal Fistül (Makatta Akıntı) Nedir?
Tedavi edilmemesi (boşaltılmaması) yada kendi kendine boşalması halinde Anal Fistül problemine dönüşeceğini öğrendik, bu konuda sitemizde detaylı bilgiler yer almakta olup, kısaca değinmek gerekirse oluşan iltihap doku hasarına neden olmaktadır. Öyle ki kalın bağırsak ile cilt arasında bir kanala / tünele neden olmaktadır. Bu düz bir şekilde olduğu gibi ağaç dallarını andıran karışık bir şekilde olabilir. Bağırsağın son kısmında olduğu için dışkı kanala akmakta ve oradan dışarı çıkmaktadır. Bu nedenle makatta akıntı yapan hastalıkların başında gelmektedir. Anal Fistül ile ilgili sitemizdeki konuya bakınız.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Öncelikle bilimsel bir tedavi için boşaltılması gerektiğini anladık, şimdi bunun nasıl yapılması gerektiğine bakalım. Burada basit bir ameliyat uygulanması gerekir. Kimileri enjektör (iğne) ile irini çekerek boşaltsa da bu kesinlikle bilimsel bir uygulama değildir.

Cilt 2 Santim Kesilir, Cerahat Boşaltılır
Hastaya genelde lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılır. Bu noktadan sonra bistüri (neşter) ile şişlik olan bölge 2 yada en fazla 2,5 cm olacak şekilde kesilir. Bu noktadan itibaren cilt altında biriken cerahat coşkulu bir şekilde dışarı akacaktır. Bu durum doktor ve hemşirelerin pek hoşuna gitmez. Aslına bakarsanız apse boşaltma görüntülerine baksanız sizinde mideniz kaldırmayacaktır. 🙂

Drenaj Takılır
Cilt altında biriken irin boşaltıldıktan sonra yine irin birikmesini önlemek için drenaj takılmaktadır.

Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Doktorunuz apseyi boşaltmasına ek olarak oluşan doku hasarını düzeltmek için antibiyotik tedavisine başlanabilir. Doktorunuzun yazdığı ilacı sonuna kadar düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir.

Kıl Dönmesi Apsesi Farklı Bir Durumdur
Anüs bölgesinde görülen bir diğer apse kıl dönmesi apsesi olup, her ikisi farklı durumlardır. Erkeklerde sıkça görülen Pilonidal Sinüs ilerleyen süreçte makatta akıntıya neden olmaktadır. Bu akıntının cilt dışına çıkması mümkün olmaması halinde iltihap durumu oluşmaktadır. Bununla ilgili sitemizde geniş kapsamlı bilgiler yer almaktadır.

Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Yukarıda yer alan bilgilerde mutlaka boşaltılması gereken bir sorun olduğunu gördük, bu işlemi Idea kliniklerinde yapabilirsiniz. SGK güvencesi olan hastalar için 400 olmayanlar için 800 TL ücretlendirmesi bulunmaktadır.

367 Yorum

 1. Merhabalar, yıllardır süren bir makat ağrım var özellikle geceleri nüksediyor sadece sıcak su ile biraz idare edebiliyorum. Zonklama şeklinde bir ağrı. Bazen tansiyonumu bile düşürebiliyor bayılma tehlikesi atlatıyorum bunun sebebi nedir?

  • Doktorun Cevabı

   anal fissür olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 2. hocam benim makadımda anüse yaklaşık 6-7 cm.uzaklıkta sivilce olabileceğini düşündüğüm bir şişlik var.eşim emekli hemşire olup sıcak uygulama önermişti.bir müddet iyi geldi .şişlik iner gibi oldu.daha sonra yine şişlik kendini hissettirmeye başladı.sandalyede otururken acı vermeye başladı.yazılarınızı takip ettim ,anal apse dediğiniz sivilce ile aynı mıdır.ne yapmalıyım.teşekkür ederim

 3. Makat kismindab Kıl donmesi ameliyati olalı 7 ay gecti. Fakst hala akinti yapiyor. Nasil bi tedavi uygun olur

  • Doktorun Cevabı

   nüks etmiş olabilir.muayene ile değerlendirmeden ne olduğu ve neler yapılabileceği hakkında yorum yapmak doğru olmaz

 4. Kronik kabızlık var ve son bir ayda 5kez makatta şişlik oluştu , ıkınma sonucu oluşup iki üç güne geçiyor , morumsu ve hafif yanma şişlik hissi oluşuyor, beni rahatsız etmiyor ama büyük bir soruna sebep olur mu korkuyorum bukonuda, kılcal damar patlaması oluşmuş olabilir eğer öyleyse kendim halledebilir miyim

 5. Kolay gelsin . Popomda deligin orda bi sislik var yumusak ama aciyo 2 3 gundur ne yaomam lazim

  • Doktorun Cevabı

   anal apse olabilir.geciktirmeden muayene olmalısınız.anal apseler sıklıkla fistüle dönüşür.fistülde tedavisi zor ve uzun süren hastalıklardır

 6. Hocam bnm yaşım 16 bnm affedersiniz got deligimin orda çıban gibi birşey var ne yapmam lazım 2 gündür acıyor

 7. Hocam 10ay önce kolonoskopi yatırdım daha sonraları vc düzenim değişti ve sürekli kabızlık yaşamaya başladım kolonoskopi sırasında makat ağzındaki kesecikler zarar görmüş olabilirmi ayrıca makat ağzında nohut büyüklüğünde iki üç şişlik oluştu ve dışkılama sırasında iyice şişiyor ve daha sonra kayboluyor.

  • Doktorun Cevabı

   kolonoskopinin kabızlık yapıcı etkisi yoktur.siz farkında olmadan beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı değiştirmiş olabilirsiniz.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 8. Mrb hocam 10 gun once anal apse amaliyati oldum kucuk bi kesi atilmis antibiyotik biti doktor modet ilaci veri cok az sekilde pembemsi akinti geliyo kapanacak gibi oluyor kapanmasi iyimi ?bu akinti birikirse sıkınca hafif hafif pembesi sivi cikiyo kapanmasi iyimi yoksa nekadar sure sıkıp cikartmaliyim pembemsi sivi normalmi ?

 9. hocam merhaba benimde anal apse sorunum var luyruk sokumu altinda icte bir iltihaplanma basladi asiri ahri ve titreme oluyo daha once diringala temizlettim uc ay sonra tekrar etti soforum yolda kendisi patladi uc ay oldu tekrar ediyor bu sefer cok ahrili ve atesli iki gundur azap icindeyim

  • Doktorun Cevabı

   hemen genel cerrahi uzmanına görünün tam drenaj yapılsın ve antibiotik tedavisi başlansın

 10. Merhaba hocam, ben apse operasyonu geçirdim, ve tekrarlanma riski varmış. Peki bu apsenın oluşmaması için kesin tedavi veya operasyon yöntemi nedir? Detaylı bir açıklama rica ediyorum.

 11. Merhaba hocam benim makatın sol alt kısma dogru şişlik var ama şişkinlik içerisen elimle anlayabiliyorum

 12. Merhabalar makatımın hemen üst kuyruk sokumu tarafında ağrı var ve elime nohut tanesi gibi beze geliyor apsemi kıl dönmesimidir görüntüleri izledim korktum

  • Doktorun Cevabı

   kıl dönmesinde pek ağrı olmaz sıklıkla kıl dönmesi apsesinde ağrı görülür.muayene ile değerlendirilip eğer varsa öncelikle apse tedavisi uygunsa kıl dönmesi tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.

 13. Hocam çarşamba günü apse ameliyatı oldum cumartesi günü tuvalete çıktım kan ve ete benzer şeyler geldi kan baya altı

 14. Merhaba ben apse olup olmadığını bilmiyorum bu aralar farkettim makatın baya solunda yani iki tarafın bi tanesinde hafif şişlik var ben sıktım biraz uğraştım dışarı birazcık sıv atladı sonra daha kurcalamadım acaba apse midir? Birde ben biraz boşalttım illaki foktora gidip görünmem gerekiyormu yoksa dışarı çıktığı için işlem tamam mıdır ? Apse olup olmadığını çok merak ediyorum ama öyle büyük değil küçücük şişlik olgun apseler gibi kocaman değil bir cevap yazarmısınız

  • Doktorun Cevabı

   apse ise görünmende fayda var.tedavisi geciken apselerde fistül oluşma riski hergeçen gün katlanarak artar

 15. Hocam mrblar benim oglum 7 aylikken poposunda bi sislik kizariklik farkettik hast.goturduk antibiyotik baslandi ve sislik patladi iltihap bebek bezine akti daha sonrasinda iltihabin aktigi yerde bi delik olustu suan 12 aylik hala gecmedi sicak su oturtmasi batikonla temizleme ve madecasol krem surmemizi soyledi hekim yaptik kapandi tamamen ama tekrar kizardi ve acildi suan deligin ucunda bi doku gorunuyor ve cok endiseliyim anal apse dediler tanimiza ve ameliyatlik degil diyorlar 5aydir ugrasiyoruz gecmesi icin testler yapildi altta yatan hic bir sebep cikmadi nezamn kurtulucaz bundan ne olur bu akil verin bana

  • Doktorun Cevabı

   anal apse nedeni bilinmeyen bir durum.sık tekrar edebilir.burada her tekrarda en kısa sürede tedavi edilmesi önemli.çünkü tedavisi geciken apse fistüle neden olabilir.çocuk cerrahisine takip ettirmelisiniz

 16. Merhaba eşim 2×2 cm lik bi apseden dolayı ameliyat oldu.ameliyattan sonra ilk bi hafta antibiyotik verdi doktor biraz akıntı dışında sikayetimiz olmadi bir haftadan sonra antibiyotikte bitince tekrar ağrılar başladı dışkılama sonrası sabahları özellikle oturma ve yürümeyi zora sokacak ağrıları oluyor su an akıntı yok.baska doktora gittik oda tam boşalmamış olabilir belki dedi antibiyotik verdi yeni kullanmaya başladık iyileşme surecindemiyiz yoksa daha ilerisi fistül mu oldu çok endişeliyiz bize bi yol gösterin ne yapacağımızı sasirdik

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba;
   Apse boşaltılan yer, yani apsenin ağzı kapandıysa akıntı kesilince tekrar apse toplayabilir. Bu eski kesi yeniden küçük bir müdehaleyle açılabilir. Akıntı 3 ay sürerse fistül denir. Şu an fistül demek için erkendir. 212 572 72 65 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz Geçmiş olsun

 17. Hocam saygılar bi r hafta evvel biraz kabızlık sıkıntım oldu akabinde makat girişinde bir nohuttan küçük kısım vardı ve çok az acıyordu şimdi bu kısım çok yumuşadı ve aynı ebatta ama acı kan gelmesi veya dışkılama sıkıntısı yok.sadece bu anüs girişindeki yumuşaklık huzursuz ediyor var psikolojim bozuldu sürekli nemli hissettiriyor ve bir nemlilik mevcut değil kontrol ettiğimde

 18. Hocam merhabalar. Geçen p.tesi lavobaya gittiğimde diski yerine mmukus misali bir sıvı geldi . Aynı gün 3 defa oldu. Midemde bazen şişlik sertlik ve sol tarafında bazen cok az ağrı oluyor. Ayrıca yukarı göğüse doğru orta ve sol tarafımda bazen hafif ağrı oluyor . Kardiyolojik bir bulgu çıkmadı. Yemek borusu ile alaka li bir durum olabilir mi ? Doktora gittim kolonoskopi yapılacak. Sizlere de bir danışayım dedim . Teşekkürler

 19. Selamlar . Bugün 4 5 defa büyük abdest için lavaboya gittim ishal misali gibi . Ancak dışkı yerine sadece gaz ve sümüksü iltihapsi şekilde ıslaklık geliyor . Makatta herhangi bir kaşıntı vs . Yok . Ağrı sizi da hissetmiyorum . Genelde makat kenarında hemeroidim oluyor du . Ancak bu aralar yok . Bi sıvı gelmesinin sebebi nedir acaba ?

 20. Merabalar. Ben bundan 3 yada 3 buçuk ay önce kıl donmesi ameliyatı oldum
  Fakat dikislerim tam tutmamisti doltorumun verdiği ilaçla sürekli pansuman yaptık
  bana biraz kilo.vermemi söylemişti bende spora başladım 3 günde garson olarak çalıştım.o zamandır kalcamda şişlik oluştu çünkü hiç oturmuyodum sürekli eğilip kalkiyordum.sporda aletlere pturyordm
  şimdi sağ kalcamda yukarıda şişlik var mosmor.etrafı sert ortası yumuşak içinde iltihap gözüküyor çok ağrılı birşey.kanıyor.sizce bu nedir Allah aşkına daha yeni kil donmesi ameliyatı oldum.bu kadar kısa sürede yinelemesi mümkün müdür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder