Ana Sayfa / Varis / Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Randevu Al

Merhabalar ben kalp damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Orhan Coşkun bu yazıda varis tedavisi ile ilgili bilgilere yer vereceğim. Damar genişlemesi tedavisi mümkün ve küçük istisnalar dışında mutlaka tedavi edilmesi gereken bir damarsal bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi halinde artan şikayetleri ile günlük hayatı çekilmez hale getirebilir. Bu yazıda varis nedir neden olur? Gibi konuları ele almayacağım. Zira bu konuda hazırladığım geniş bir yazı bulunuyor. Menüden kolayca ulaşabilirsiniz.

Varis Tedavisi Sizi Korkutmasın! Çünkü Çok Kolay
Evet, arkadaşlar gelişen teknoloji ile birlikte tedaviler 10 dakika gibi kısa bir sürede hem de ameliyatsız yöntemlerle yapılabilmektedir. Günlerce hastanede yatmadan, narkoz korkusu yaşamadan, günlerce işinizden, okulunuzdan geri kalmadan sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Dikkat: Belirtmiş olduğum olanaklar sadece ameliyatsız tedavilerde geçerlidir.

Varis Nasıl Geçer, Tedavi Olmak Zorunda mıyım?

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce önemli bir soruya yanıt vermek istiyorum. Birçok insan hastalığın kendi kendine geçmesini beklemektedir. Birçoğu ise tehlikenin farkında olmadan ülser oluşumuna doğru gitmektedir. Bu nedenle varis nasıl geçer, tedavi olmak gerekir mi? Sorusuna yanıt vermek istiyorum.

Hamile Varis Hastası

Hamile Değilseniz Tedavi Olmanız Gerekir

Damar genişlemesi 1-2 istisna dışında kendi kendine geçen bir sorun değildir. Nedir bu istisna derseniz? Başlıkta da belirtildiği gibi birincisi gebelik olacaktır. Hamilelik esnasında kadınlarda varisler oluşabilir. Bunun nedeni artan kan değeri, bebeğin yaptığı baskı ve hormonlarla alakalıdır. Bu süreçte ortaya çıkan damar genişlemeleri doğum sonrası geçme olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle yeni doğum yapan anneler birkaç ay bekleyebilir. Zaten gebelik esnasında tedavisi yapılmamaktadır.

Kılcal Damarlar Kozmetik Bir Sorundur

Bir diğer istisna ise sadece kılcal damarları olan insanlar tedavi olmak zorunda değildir. Ama muayene olarak sorunun sadece kılcal damarlar olduğunu teşhis ettirmesi gerekir. Çünkü çoğu zaman toplardamar ve kılcal damar genişlemesi aynı anda olabilmektedir. Tabii ki estetik açıdan kötü görüntü sizin için sorun değilse tedavi olmayabilirsiniz. Ama benim önerim 10 dakika gibi kısa bir sürede kötü görüntü ve şikayetlerinden kurtulmanız yönünde olacaktır.

Kılcal Damar Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alt yapı ve uzmanlık açısından gelişmiş merkezlerde uygulanan birden fazla ameliyatsız yöntem bulunmaktadır. Bunlar lazer, radyofrekans, köpük, skleroterapi ve yapıştırma şeklindedir. Yazının devamında tüm bu yöntemlerin ne olduğu ve nasıl yapıldığını tedavi esnasında çektiğimiz videolarla görme imkânı bulacaksınız.

Lazerle Varis Tedavisi

Evet, arkadaşlar ilk olarak lazer ile başlamak istiyorum. Çünkü bu yöntem ameliyatsız varis tedavisinde ilk geliştirilen yöntemdir. Bilmeniz gereken en önemli hususlardan biri cilt üzerinden ve damar içerisinden uygulanan iki şekli vardır. Cilt üzerinden uygulanan sadece kılcal damarların tedavisinde etkilidir. Damar içerisinden uygulanan EVLA (EndoVenoz Lazer Ablasyonu) ise retiküler (orta) ve varikoz ven (kalın varislerin) tedavisinde uygulanmaktadır.

Exotherme Lazer İle Kılcal Damar Tedavisi

Cihaz olarak onlarca farklı marka ve model bulunmaktadır. Kliniklerimizde Exotherme kullanıyoruz. Diğer cihazlara göre daha gelişmiş olduğunu söyleyebilirim. Zoom özelliği ile tedavisi yapılacak olan kılcal damarları daha net görme ve uygulama imkânı sağlıyor. Cihazın başlığına bütünleşmiş olan Saphire soğutma sistemi ile cilt belli bir soğuklukta tutulmaktadır. Böylece ek bir soğutucu jel kullanmaya gerek kalmıyor. Aşağıda yer alan video’da cihazı ve uygulamasını görebilirsiniz.

Yüzdeki Kılcal Damarlarda da uygulanır
Örümcek ağına benzediği için (Spider Veins) olarak adlandırılır. Sadece bacaklarda olmaz. Aynı zamanda yüz bölgesinde de sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Yüz bölgesindeki kılcal damarların tedavisi Exotherme laser ile kolayca yapılabilmektedir.

EndoVenoz lazer Ablasyonu (EVLA)

Evet, arkadaşlar Exotherme ile kılcal damarları tedavi ederken yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi orta ve kalın varislerde cilt üzerinden uygulanan yöntemin etkili olmadığını belirtmiştik, burada çözüm olarak karşımıza EVLA ya da diğer yöntemler çıkmaktadır. Şuan konumuz lazer olduğu için kısa adı EVLA olan (EndoVenoz Lazer Ablasyonu) ile devam edelim.

EVLA’nın uygulanışı genelde hastanelerin ameliyathanelerinde yapılmaktadır. Çünkü aynı zamanda ultrasonda kullanılması gerekir. Tespit edilen varisli damara cilt üzerinde çok küçük bir delik açarak ulaşılır. Örnek vermek gerekirse serum yolu gibi düşünebilirsiniz. Bu delikten lazer kateteri sorunlu damarın içine sokularak ultrason yardımı ile ilerletilir. Gerekli noktaya varılması ile birlikte cihaza enerji verilerek kateterin ucundaki yaklaşık 1 cm’lik kısım içerisinde bulunduğu damarı yüksek ısı ile tahrip etmektedir. Aşağıda yer alan animasyon videoda tedavinin uygulanışı gösterilmektedir.

RadyoFrekans İle Varis Tedavisi

Lazer dünya genelinde hayatımıza ameliyatsız varis tedavi uygulamasını sokarken aynı zamanda gelişmeler içinde umut ışığı olmuştur. Çünkü lazer sonrası kısa adı Radyofrekans olan RF geliştirildi. Yine laser gibi cilt üzeri ve damar içerisinden uygulanan 2 tekniği bulunmaktadır. Laser uygulamasına göre daha gelişmiş olduğu söylenebilir. Uygulaması büyük ölçüde benzerlik taşımaktadır. Radyofrekans ucu çok ince bir kalem gibidir. Tespit edilen kılcal damarlara 1 mm aralıklarla dokunmak şeklinde etki eder.

EndoVenoz RadyoFrekans Ablasyonu (EVRF)

EVRF’de yine EVLA gibi damar içinden ultrason yardımı ile yapılmaktadır. Yine sorunlu damara ulaşmak için dikişe gerek kalmayacak kadar küçük bir delik açılır. Lazer kateterinin etki eden kısmı 0,5 – 1 cm iken EVRF’nin etki eden kısmı yaklaşık 7 cm yani tedaviyi daha kısa sürede tamamlamayı sağlar. Laser tek seferde 1 cm uygularken Radyofrekans ile tek seferde 7 cm genişliğindeki damarı tedavi eder. Şimdi dilerseniz birazda EVRF’nin ne olduğu, nasıl yapıldığını benim hazırladığım videodan izleyelim.

Köpükle Varis Tedavisi

Yazının geri kalan kısmında gördüğümüz lazer ve radyofrekans yöntemleri genelde pahalı cihazlarla uygulanan yöntemlerdir. Şimdi ise köpük haline getirilerek kullanılan bir ilaçla devam edeceğiz. Aethoxysklerol madde dediğimiz ilaç ülkemizde de sıkça kullanılmaktadır. 3’lü musluk dediğimiz bir alet yardımı ile ilaç + hava karıştırılarak köpük haline getirilmektedir. Hazırlanan köpük varisli damarlara (kılcal damarlarda dahil) enjekte edilerek uygulanmaktadır. Sıkça uygulanan yöntemlerden biri diyebilirim. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapılışını görebilirsiniz.

Tedavi Süreci 1-6 Seans Sürebilir

Köpükle varis tedavisinde önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Hastalığın durumuna göre tedaviniz 1 ile 6 seans sürebilir. Bunun nedeni damar içine enjekte edilen ilacın günlük dozu ile alakalıdır. Günlük belli bir dozu aşmaması gerekir. Bu nedenle hastalığınız çok ileri ise tek seans yeterli olmayabilir. Seanslar bir sonraki gün ya da hafta şeklinde olabilir. Varis tedavi ücretleri seanslara göre belirlenmez. Hastalığın tamamen ortadan kaldırılmasına bağlı olarak belirlenir.

Skleroterapi

Yukarıda görüntülerini de izlediğiniz köpük ile skleroterapi hemen hemen aynıdır. Tek fark ilacı köpürtmek yerine saf halde kullanmaktır. Özellikle daha ileri derece genişlemiş damarlarda tercih edilebilir.

Mikro Skleroterapi

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi köpük ya da diğer bir tabirle skleroterapi kılcal damarlar dahil retiküler ve varikoz venlerde uygulanabilmektedir. Kılcal damarlarda yapılan tedaviye ise mikro skleroterapi denmektedir. Aşağıda yer alan videoda 10 saniye içerisinde örümcek ağı gibi görünen kötü görüntüden nasıl kurtulunduğunu görebilirsiniz.

Yapıştırma Yöntemi (Zamk)

Son zamanlarda uygulanışı hızla artan yöntemlerden biri de yapıştırma yöntemi diyebilirim. Damarı ısı ya da ilaçla tahrip etmek yerine yapıştırıcı madde enjekte ederek kapatmayı amaçlamaktadır. EVLA ve EVRF’de olduğu gibi yine sorunlu damara çok ince bir iğne ile girilerek hazırlanan yapıştırıcı enjekte edilmektedir. EVLA ve EVRF göre yan etkileri daha az diyebilirim.

Ameliyatsız Varis Tedavi Avantajları Nelerdir?

Günümüzde varis tedavileri 2 şekilde yapılmaktadır. Ameliyat ya da son 15 yıl içerisinde hızla yaygınlaşmış olan ameliyatsız uygulamalarla, burada seçim size bırakılmaktadır. İlk yapmanız gereken doktorunuzun hangi yöntemin uygulayacağını öğrenmektir. Zira devlet hastanelerinde uygulamalar büyük ölçüde ameliyat ile yapılmaktadır. Bunun nedeni hasta yoğunluğu ile açıklanmaktadır.

Hastanede Yatmak Gerekmez

Ameliyat ile yapılan tedavilerde hastanın toplardamarı çıkarıldığı için minimum 2-3 gün hastanede yatması gerekebilir. Ameliyatsız yöntemlerde ise sadece 30 dakika zaman ayırmanız yeterlidir.

Narkoz Korkusu Yok

Ameliyatlar genelde narkoz dediğimiz genel anestezi ile yapılır. Ameliyatsız yöntemlerin birçoğu anestezi bile gerektirmez. Sadece EVLA ve EVRF bölgesel uyuşturma ya da hafif uyku dediğimiz sedasyon ile yapılır.

İş Gücü Kaybı Olmaz

Ameliyat ile yapılan tedavilerde hastanın iyileşme süreci zaman almaktadır. Bu nedenle ciddi anlamda iş göremezlik durumu ortaya çıkacaktır. Bu hem çalışanlar hem de eğitim görenler için ciddi sıkıntı demektir. Ameliyatsız tedavilerde ise hiçbir şekilde iş gücü kaybı yaşanmaz. Hasta isterse öğlen yemek molasında gelerek tedavisini olur, işine dönebilir.

Tedavi Ücreti Çok Ekonomiktir

En güzel yönlerinden biri de ödeyeceğiniz tedavi ücretinin ameliyata göre daha ekonomik olmasıdır. Çünkü hastanede yatma ya da ameliyathane gerektirmediği için ek masraflar oluşmaz. Hem de SGK mensubu hastalara %50 indirim imkânı sağlanır. Böylesine avantajlı şartlarda mutlaka sağlığınıza kavuşmanızı öneririz.

166 Yorum

 1. Merhaba ben 31 yasindayim ayaklarimda varis var cok ayakta kalinca aşiri agri yapiyor damarlar gözle görülür sekilde şişiyor ayni zamanda kaşinti yapiyor bunu nasil onleyebilir ve tedavi olabilirim

 2. Merhaba 39 yaşındayım.. 25 yaşında anne oldum kalıtsal olarak annede varis vardı..hamilelik sonrası varis oluştu..dışarıdan oldukca kalın görünen sağ bacağımda..ağrım sızım olmadığı için öemsemedim..tekar çıkar dedikleri için aldırmadım.. fakat geçen hafta ayağımda varis damarının üstünde ağrı ve dokunuca müthiş bi acı hissettim. flebit olmuşum doktor kan sulandırıcı aspirin ve iğne verdi.. antibiyotiğe başladım 3 gün ilaçları kullandım ama ağrım sızım arttı ayağım morradı..yürüyemiyorum üstüne basamıyorum..odadan odaya geçemeyecek kadar kötü oldu ayağım..tekrar gittim doktora antibiyotiği değiştiler ve doplere girdim derin damar temiz ilaçlara devam et dediler..fakat her geçen gün ayağımdaki ağrı bölgesi genişliyor..hiç olmassa bastonla dolaşıyordum şimdi ondanda zorlanıyorum müthiş bir sancı ağrı canım çıkıyor.. sizce bu süreç normal mi her flebit hastalığında süreç böyle midir ??? . geçtikten sonra hemen varislerimi aldırmak istiyorum

  • Doktorun Cevabı

   normaldir.Muhakkak varislerin tedavi edilmesi gerekir.Tedavi edilmezse tekrar benzer komplikasyonlar olabilir. Ücretsiz muayeneye bekleriz.

 3. Hocam Merhaba;
  Yaz aylarında varis tedavisi yapıyor musunuz?
  Yoksa sonbaharı mı beklemeliyiz?
  Tedaviden sonra ne kadar güneşe çıkmamalıyız?

 4. Merhaba Her iki ayaklarımda da kilcal damarlarımda ciddi venöz yetmezligi var . Ayrıca kırmızı lekeler oluşup 1veya3 gün içinde lekeler geçiyor Doktorlara gittim Bünyemin yaptığı söylüyor lar. Gecelerde ayaklarım yanıyor. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 5. Selamlar değerli hocam, size doppler sonucumu göstermek istiyorum. Malesef tedavi edilemiycek olduğunu söylediler.. Bilateral alt ekstremite deniz venöz sistemi distale dek açık izlenmektedir. Solda SFJ düzeyinde valsalva manevrasıyla ortaya ve 2 sn e dek süren reflü akım izlenmiştir. Sagda reflü akım izlenmemiştir. Sag VSM 3.0 mm, sol VSM 3.5 mm kalibrasyondadır. Bilateral VSP ler olağandır. Belirgin dilate perforan ven izlenmemiştir. Hocam bu sonuçlara göre tedavi olabilir miyim? Ya da dediklerine göre gerek yok mu? Skleoterapi uygulanbilir mi bana da? Bacagımın üst arka kısmı agrıyor ,eger tedavisi varsa yaptirmak isterim . İzmirdeyim . Tesekkür ediyorum

 6. DAHA ÖNCE DEVLET HASTANESİNDE BAŞIMDAKİ YAĞ BEZESİNİ ALDIRDIM. ŞİMDİ TEKRARLADI ALINAN YAĞ BEZELERİNİN TEKRARLAMA DURUMU SÖZ KONUSUMUDUR ?

  • Doktorun Cevabı

   Rukiye: Kafada yağ bezesi olmaz. Yağ kisti olur. Yağ bezesine göre daha küçük ve sert bir yapısı vardır. Öncelikle tedavide kisti saran kapsül çıkarılması gerekir. Aksi halde sizde olduğu gibi tekrarlaması muhtemeldir. Kliniklerimizde 5 dakika içinde tedavi olabilirsiniz. Kafada yağ kisti ve tedavisine dair bilgilere göz atmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. Geçmiş olsun https://www.ideaklinik.com/kafada-yag-kisti-tedavisi.html

   Op. Dr. Atilla Kaya

 7. RESİM NASIL ATABİLİRİM ANNEMİN VARİSLERİNİ?

 8. sevda.do@hotmail.com

  Merhabalar benimde ayak blileklerimde kılcal damarlar var çok ağri ve yanma var bunun tedavisi varmidir ne şekildedir yeriniz nerde bilgilendirirsenlz sevinirim iyi aksamlar

  • Doktorun Cevabı

   Sevda: Kılcal damarlar için kliniklerimizde Lazer, Radyo Frekans ve Köpük tedavisi uygulanmaktadır. Bunların her biri ameliyatsız tedavi yöntemleri olup, sadece 5-10 dakika içinde gerçekleşmektedir. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da olup, size en yakın kliniği görmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.ideaklinik.com/iletisim

   Prof. Dr. Hasan Berat Cihan

 9. merhaba;
  istanbuld aikamet ediyoruz.babamın sol bacağında varisi var doktorlar radyofrekans ile operasyonu önerdi. ameliyat ücreti hakkında bilgi alabilirsem acil bu hafta operasyon için randevu almak istiyorum tşk.

  • Doktorun Cevabı

   Ömer bey öncelikle babanıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ücret verebilmek için muayene olmak ki bu işlem için ücret almıyoruz. Ya da 0542 621 08 88 numaralı WhatsApp hattına hastalığı gösteren resim atmanız yeterlidir.

   Op. Dr. Orhan Coşkun

 10. İç varis var iki ayağimda nasil yardimci olabilirsiniz

  • Doktorun Cevabı

   Olcay: Size en yakın kliniğimize gelirseniz ücretsiz muayene ile teşhis eder, ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapar, sizi sağlığınıza kavuştururuz.

 11. Merhaba doktor bey bnde bsey sorabilir miyim iki bebek yakın bir buçuk yıl arayla doğum yaptım hiç dinlemedim hep iş temizlik vs ccuklarla derken ayağım ve bacağım çok agrio az az da belli damarlar ne yapmalıyım hmn glsen başlangıçta tedavi ilurmu

  • Doktorun Cevabı

   Doğum sonrası 2-3 ay içinde geçmeyen varisler mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kliniklerimize gelme imkanınız olursa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz. Muayene ücretsiz olup, SGK’lı hastaların tedavi ücretlerinde %50 indirim yapılmaktadır.

 12. İhsan yıldız

  Selam aleykum benim de varis şikayetim var ve ağrılarim artmaya başladı çok çabuk yoruluyorum ne yapmam gerekiyor damarlar gözle görülür şekilde dışarı çıkmış durumda

  • Doktorun Cevabı

   tedavi olmalısınız.merkezlerimizde skleroterapi,köpük tedavisi,RF,laserle tedavi ediyoruz.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 13. merhaba benım burnumda cıkan sivilciyle cok oynadıgım için kılcal damarlar catladı kucuk bı kısım gittiğim devlet hastanesınde 5 dklık lazer operasyonuyla gecebılıcegı söyleydın bu mumkün mü sgklıyım ücret hakkında bılgi alabılırmıyım

 14. Benim her iki ayağımda varis var.2 yıl önce lazerle ameliyat oldum fakat bir degisiklik olmadı. Görüntüsünden ve ağrısından çok rahatsız oluyorum.yardimci olursaniz sevinirim.izmirde yaşıyorum.

 15. Sag ayagımda oluşan varis kısmende olsa agrı hissettirmeye başladı
  Didimde ikamet ediyorum
  tedavim için İzmir bana yakın ,bu konuda uygulama bedeli ,tedavinin ayakta veya yatarak yapıldıgı,
  ve tedavi suresinin ne kadar sürdügü konularında aydınlatırsanız mutlu olurum
  saygılarımla YAŞ YETMİŞ

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf atarsanız fiyat konusunda kabaca bilgilendirebiliriz.geldiğiniz zaman tedaviniz yapılır ihtiyaca göre daha sonra tekrar gelirsiniz
   Op.Dr.Serkan Akarsu

 16. Yüzümde ki çokca kılcal damarın yüzeye çıkması problemini yaşıyorum bunun tedavisi de yapılmakta mı

 17. Merhaba ben 13 sene önce trafik kazası geçirdim dizimde o zamandan beri platin var ve doktorlar ana damarda tıkanıklık var diyorlar ameliyat olursam riskin yüksek olduğunu söylüyorlar iki bacağımda da ayaklarımın üstünde de varisler var size gelsem yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

 18. Merhaba benim ayak bileklerimin etrafında ayak üstünde varisler var tedavi edilebiliyor mu ameliyat oldum fakat başka yerlerden tekrar çıktı çok rahatsızlik verici kalp damar cerrahi doktorum köpük ile tedavi edecek bazılarını fakat ayak bileği gibi yerlere tedavi uygulaminor bunu sizinle yapacağım emekliyim fiyat ve bilgi vermeniz ricasiyla
  Op Dr Orhan Coşkun
  tüm varisler skleroterapi,köpük tedavisi,laser yada RF ile tedavi edilebilir.ücretler için 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilrsiniz

 19. Murat Öztürk

  Hocam Merhab Bugün muayne icin (varis) geldim saat 15.00 civarı suan bi konu takıldı kafama SGK gecerlidir yazıyor bana verdiginiz fiyat SGK nın ödemedigi kısımmı oluyor . Tesekkur ederim simdiden cevap icin
  Op Dr Eren ANĞ
  Evet SGK lı olmasaydınız size verilen ücretin iki katı söylenecekti.

 20. bahtiyar azeri

  Selamun aleykum doktor benim sol bacagimda varis var tahminen 2,5 sm den buyuk azerbeycandan yaziyorum burada bana damari kesme ameliyyati diyorlar bende kestirmek istemiyorum acaba damari kesmeden ameliyyat etmek mumkunmu
  Op Dr Orhan Coşkun
  Evet ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliyoruz. Varisin ilerlemiş oluşuna göre 400-8000 TL arasında değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder